Jump to content

Φυσαλιδες στα μαλακα κοραλλια


Recommended Posts

Καλησπερα ρε παιδια , ειμαι καινουργιος και ασχετος στα θεματα του ενυδρειου γενικοτερα.

Εχω παρατηρησει σε ενα κοραλλι μου να υπαρχουν φυσαλιδες στην βαση του.

Ξερει κανεις κατι να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα ? Ειναι καποια ασθενεια η' μηπως ειναι κατι αλλο ?

Και μαλιστα σα να αρχιζει να χανει το χρωμα του. Αν ξερει καποιος , ας βοηθησει . Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer σου βγάζει οξυγόνο στο Main ενυδρείο? Η αντλίες σου μήπως ?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις γενικοτερα ειναι πολυ καλες . Και το οξυγονο μια χαρα , και το ph ειναι καλο , και η αλατοτητα ειναι μια χαρα και γι'αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι αυτες οι φυσαλιδες που βρισκονται στην "βαση" του κοραλλιου και πανω στο κοραλλι.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις γενικοτερα ειναι πολυ καλες . Και το οξυγονο μια χαρα , και το ph ειναι καλο , και η αλατοτητα ειναι μια χαρα και γι'αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι αυτες οι φυσαλιδες που βρισκονται στην "βαση" του κοραλλιου και πανω στο κοραλλι.

Τι εννοείς και το οξυγόνο μια χαρά?Εγώ σε ρώτησα αν βγάζει φυσαλίδες το skimmer σου η κάποια από τις αντλίες σου μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλυτέρα είναι να βάλεις μια φωτογραφεία εάν όμως δεν μπορείς τότε πες μερικά πράγματα όπως : τι κοράλλι είναι,τι χρώμα ήταν πριν και τι χρώμα παίρνει εάν στις φυσαλίδες δημιουργείτε άλγη. Κοινώς να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση του κοραλλιού σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς και το οξυγόνο μια χαρά?Εγώ σε ρώτησα αν βγάζει φυσαλίδες το skimmer σου η κάποια από τις αντλίες σου μέσα στο ενυδρείο.

Λοιπον.....Το skimmer βγαζει φυσαλιδες στο "μικρο" ή "main" ενυδρειο οπως το λετε και οι φυσαλιδες αυτες μεσω του κυκλοφορητη πηγαινουνε-μεταφερονται στο "μεγαλο" ενυδρειο που βρισκονται τα κοραλλια. Η εντυπωση που μου κανει και μου δημιουργειται το ερωτημα , ειναι : " Γιατι αυτες οι φυσαλιδες πανε και κολλανε στο κοραλλι ? " Και επειδη εχει ψιλοχασει το χρωμα του και δεν το βλεπω καλα σε σχεση με προηγουμενες μερες , γι'αυτο και σας ρωταω μηπως ειναι καποια "ασθενεια" και αν ειναι , μηπως ειναι ειναι μεταδοτικη.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό και σε ρώτησα αν κάτι βάζει οξυγόνο στο Main ενυδρείο σου.Το οξυγόνο καταστρέφει τους ιστούς από τα κοράλια.Τώρα το γιατί πάνε εκεί δεν το ξέρω , αλλά προφανώς σκαλώνουν.Πρέπει με ένα σφουγγάρι να περιορίσεις τις φυσαλίδες στην έξοδο του skimmer σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό και σε ρώτησα αν κάτι βάζει οξυγόνο στο Main ενυδρείο σου.Το οξυγόνο καταστρέφει τους ιστούς από τα κοράλια.Τώρα το γιατί πάνε εκεί δεν το ξέρω , αλλά προφανώς σκαλώνουν.Πρέπει με ένα σφουγγάρι να περιορίσεις τις φυσαλίδες στην έξοδο του skimmer σου.

Χιλια ευχαριστω φιλαρακι , και αν καταλαβαινω καλα μου λες με λιγα λογια να περιορισω το οξυγονο.....Ε ?

Link to comment
Share on other sites

Να περιορίσεις το οξυγόνο ώστε να μην φτάνει στο main ενυδρείο σου,όχι όμως να περιορίσεις το οξυγόνο στο εσωτερικό το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Να περιορίσεις το οξυγόνο ώστε να μην φτάνει στο main ενυδρείο σου,όχι όμως να περιορίσεις το οξυγόνο στο εσωτερικό το skimmer.

Α , οκ , δλδ αν καταλαβαινω καλα περναει περισσοτερος αερας-οξυγονο απ'οτι ισως θα επρεπε......Τελος παντων , παντως σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες σας.....Ελπιζω να πανε ολα καλα , καθε αρχη και δυσκολη........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...