Jump to content

Τρυπά στη σιλικόνη


timik

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω το έξεις σοβαρό πρόβλημα

Παλεύω ένα χρόνο και … με το reef και μετά από πολλές αποτυχίες και πολλά χαστουκιά μου βγάζει και το τελειωτικό και πάω να τρελαθώ

Είναι το vision 260 με το οβάλ τζάμι έχει αρχίσει και χάνει νερά (δακρύζει) από την μπροστινή πλαϊνή κόλληση κάπου στα 15 εκατοστά από τον πάτο.

Έβαλα ενυδρειακη υποβρύχια σιλικόνη μέσα έξω μπας και το καλύψω αλλά εξακολουθεί να χάνει.

Το ερώτημα είναι αν κανείς είχε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και τη έκανε σε αυτήν την περίπτωση

Ένα παλικάρι που ασχολείται χρόνια με τα ενυδρεία επαγγελματικά μου είπε ότι δεν υπάρχει γυρισμός και πως ότι και να κάνω κάποια στιγμή θα κάνει ένα κρατς και θα σπάσει

Ακούω προτάσεις και λύσεις

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα σε πάτο ενυδρείου.Άδειασμα πέρασμα ξανά σιλικόνης ,στέγνωμα και γέμισμα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το ενυδρείο να ανοίξει σαν τον Τιτανικό λίγο δύσκολο,πέρα απο αυτο συμφωνώ με τον Salamander αν το αδειάσεις το κολλήσεις και το αφήσεις να στεγνώσει με χρήση μια καλής ενυδρειακής σιλικόνης πιστεύω θα ξεγνοιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω τη σιλικονη και να βαλω νεα γιατι δεν θα μπορεσω να το κολησω σωστα ειναι οβαλ

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος λεει οτι ειναι 15 ποντους πανω απο την βαση.Ο πατος ειναι πολυ ευκολο.Σιλικονι πανω στην σιλικονι κολαει μονο επιφανιακα.Επιπλεον εχει και μπομπε γυαλι,αν ηταν,υπηρχε μια αντιεσθητικη λυση.Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις στοκο τζαμιων.Δεν το εχω δοκιμαση ποτε,αλλα οταν ημουν παιδι ο πατερας μου ειχε φτιξει 2 ενυδρεια με στοκο,γιατι τοτε δεν υπηρχαν σιλικονες.Βεβαια δεν ξερω ποιος στοκος ειναι καταληλος για ενυδρεια.Αν ξερει καποιος ας το πει

Link to comment
Share on other sites

για δωσε και μια ευκαιρια στην orca της Aquarium Munster

κανε ενα search στο νετ να την βρεις (μην βαλω εγω λινκ απο μαγαζι......)

λενε οτι κανει δουλεια

πρεπει να βγαλεις την σιλικονι που εβαλες εσυ ομως ετσι ? (ειναι ποιο καλα να πιασει πανω σε τζαμι)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες

θα κάνω κάτι τέτοιο θα αδειάσω το ενυδρείο και θα βάλω αρκετή σιλικόνη στο εσωτερικό αλλά και εξωτερικά επίσης θα κολλήσω και γωνίες ινοχ στις γωνίες έξω και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα

κανένα τιπ για να καθαρίσω τα τζαμιά με αποτέλεσμα να κολλήσει καλά η σιλικόνη έχουμε ????

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες

θα κάνω κάτι τέτοιο θα αδειάσω το ενυδρείο και θα βάλω αρκετή σιλικόνη στο εσωτερικό αλλά και εξωτερικά επίσης θα κολλήσω και γωνίες ινοχ στις γωνίες έξω και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα

κανένα τιπ για να καθαρίσω τα τζαμιά με αποτέλεσμα να κολλήσει καλά η σιλικόνη έχουμε ????

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αυτος ο τροπος (οι γωνιες μονο για το αισθητικο θεμα να μην ειναι ορατη η σιλικονι)

αφου θα βγαλεις το νερο...... δεν βαζεις και σιλικονι οχι μονο στην καθετη πλευρα αλλα και στις δυο πλευρες της βασης για κανα 20αποντο ?

μπολικη σιλικονι και στρωσε την σαν την τσιμεντοκονια (οπως κανουν οι οικοδομοι) δεν μου ηρθε αλλο παραδειγμα στο μυαλο ;)

ξυστρα για κεραμικες εστιες ειναι ταμαμ για να βγει η σιλικονι

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις μια σκληρη καρτα απο σουπερ μαρκετ τηλεκαρτα κτλ και σε μια απο τις γωνιες της θα κανεις φαλτσο τοσο ωστε να ειναι μεγαλυτερο απο την σιλικονι που ηδη υπαρχει.

Θα βουτηξεις την καρτα σε σαπουνονερο και αφου θα εχεις βαλει την καινουργια θα κανεις ενα περασμα με την βρεγμενη καρτα.

Για να μην λερωσεις μπορεις να βαλεις χαρτοταινια ελαχιστα πιο εξω απο το καινουργιο φαλτσο που θα κανεις.

Εγω ομως το φοβαμε μιας και η σιλικονι δεν πιανει επανω σε αλλη στεγνη και επειδη ειδα οτι εχεις θαλασσινο δεν ειναι να παιζεις γιατι καθε πειραγμα του φερνει προβληματα δεν ειναι σαν το γλυκο.

Σκεψου μηπως μπορεις για αγορα καινουργιου καλυτερα.

Εγγυηση δεν εχει αυτο που εχεις,μιλησες με το πετ σοπ που το πηρες γιατι αυτο ειναι λαθος κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως και επειδη ειναι και χαμηλα η τρυπα που σημαινει οτι ασκουνται μεγαλες πιεσεις δεν το συνιστω ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχε ανοιξει η σιλικονη ακριβως οπως ανοιξε σε εσενα ,πηρα μια σιλικονη den braven και αφου αδειασα το ενυδρειο καθαρισα καλα την γωνια απο κατω μεχρι επανω του περασσα μια γραμμη σιλικονη και με το δαχτυλο το εστρωσα ετσι ωστε να πιασει και 3 χιλ. αριστερα δεξια (δεν αφαιρεσα την παλια σιλικονη) στεγωσε 2 μερες το γεμισα δεν ξαναεχασε

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχε ανοιξει η σιλικονη ακριβως οπως ανοιξε σε εσενα ,πηρα μια σιλικονη den braven και αφου αδειασα το ενυδρειο καθαρισα καλα την γωνια απο κατω μεχρι επανω του περασσα μια γραμμη σιλικονη και με το δαχτυλο το εστρωσα ετσι ωστε να πιασει και 3 χιλ. αριστερα δεξια (δεν αφαιρεσα την παλια σιλικονη) στεγωσε 2 μερες το γεμισα δεν ξαναεχασε

Ποσος χρονος περασε;

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια

Μπορει να ειχες απο καμια φυσλιδα της ςιλικονις διαρροη και να σου εκατσε.Παντος αφου εχει πολυμεριστη η σιλικονι δεν κολα απο πανω αλλη.Ας το δοκιμασει ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανω στη σιλικονι δεν κολλα σιλικονι.

Και όμως κολλάει,το έχω δοκιμάσει σε ενυδρείο 500 λιτρα εδω και ενα χρόνο και ολα είναι ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κολλάει,το έχω δοκιμάσει σε ενυδρείο 500 λιτρα εδω και ενα χρόνο και ολα είναι ο.κ

Νίκο μπορούμε να ενισχύσουμε δηλαδή τις κολλήσεις σε ένα ενυδρείο με το να περάσουμε σιλικόνη πάνω από τις προηγούμενες;

;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κολλάει,το έχω δοκιμάσει σε ενυδρείο 500 λιτρα εδω και ενα χρόνο και ολα είναι ο.κ

Αγαπητε Nick κολλαει σαν ενα δευτερο και ξενο σωμα.Την σιλικονι οπου και να την βαλεις θα κολλησειι,αλλα στα ενυδρεια,πρεπει να προσεχουμε πολυ.Εαν το ενυδρειο εχει μια μικρη διαρροη,η οποια προερχετε απο πιθανη φυσαλιδα της σιλικονις,η εαν κατα την διαρκεια που βαζαμε σιλικονι καναμε διακοπη στο πιστολακι και μας δημιουργισε καμια τρυπολα,μπορει και να κολλησει,ειχωρωντας μεσα η καινουργια σιλικονι.Δηλ μπορει να πεξει τον ρολο της ταπας.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μπορούμε να ενισχύσουμε δηλαδή τις κολλήσεις σε ένα ενυδρείο με το να περάσουμε σιλικόνη πάνω από τις προηγούμενες;

;)

Σιγουρα οχι.Γιατι η καινουργια σιλικονι ,τα μονα κρατηματατης θα ειναι η δυο πλευρες του γυαλιου,και τιποτε αλλο.Σα να φτιαχνεις καινουργιο ενυδρειο και να μη βαλεις στο σοκορο του γυαλιου σιλικονι ειναι,και σε μεγαλυτερη αποσταση απο την αρχικη.

Link to comment
Share on other sites

H σιλικόνη μπορεί να μπει απο επάνω και να καλύψει πιθανές φυσαλίδες που υπάρχουν απο λάθος του κατασκευαστή,απο τις οποιες προερχεται η διαρροή,σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κολλήσει και να επιδιορθωσει τραυματισμο της σιλικόνης..και δεν μιλάω θεωρητικά,σίγουρα ειναι καλύτερο αν ξυρισεις και να βαλεις νεα στρωση σιλικόνης..οταν ομως δεν γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

H σιλικόνη μπορεί να μπει απο επάνω και να καλύψει πιθανές φυσαλίδες που υπάρχουν απο λάθος του κατασκευαστή,απο τις οποιες προερχεται η διαρροή,σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κολλήσει και να επιδιορθωσει τραυματισμο της σιλικόνης..και δεν μιλάω θεωρητικά,σίγουρα ειναι καλύτερο αν ξυρισεις και να βαλεις νεα στρωση σιλικόνης..οταν ομως δεν γίνεται??

;) Αυτο ειναι και το μεγαλο ερωτημα μου.Αν σε 10-12 χρονια που θα ξεραθει η σιλικονι,τι κανουμε,ειδικα στα μεγαλα ενυδρεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε 10-12 χρόνια λίγα είναι τα ενυδρεία που θα έχουν την αξιοπιστία τους ακέραιη...και η σιλικόνη δεν δίνει τετοια εγγύηση,όπως και καμία εταιρεία ενυδρείων δε σε καλύπτει τετοιο διάστημα..σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε 10-12 χρόνια λίγα είναι τα ενυδρεία που θα έχουν την αξιοπιστία τους ακέραιη...και η σιλικόνη δεν δίνει τετοια εγγύηση,όπως και καμία εταιρεία ενυδρείων δε σε καλύπτει τετοιο διάστημα..σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.. ;)

Φαντασου ομως το 700αρι μου να μου κανει κανα κρακ.Και εδω που ειμαι αστα να πανε.Τι κουβενατα ανοιξαμε,μακρια απο μας.Ολα τα παλια μου ενυδρεια ηταν diy,αλλα με σκελετο σιδηρου.Ειναι η πρωτη φορα που πειρα ετοιμο,το βλεπω και χτυπα το φυλοκαρδιμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...