Jump to content

20λίτρο με γαρίδες?


chris1983

Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου ένα 20 λιτρο ενυδρειάκη, το οποίο αυτή την στιγμή,

έχει μέσα 2 serpae tetra κι ένα Gyrinocheilus aymonieri...

Απ'όσα διάβασα εδώ μέσα, διαπίστωσα ότι είναι τεράστιο λάθος....

Εκεί που κατέληξα είναι πως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τ φυτέξω και να βάλω γαρίδες και κάποια snails...

Από φυτά τι θα μπορούσα να βάλω? Επιπλέον εξοπλισμός που χρειάζοντε?

μπορώ να φυτέψω όσο είναι ακόμα μέσα τα ψάρια?

Μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ένα μεγαλύτερο, θα το έχω για παραγωγή γαριδών και snail... που θα χρειαστούν και για το μεγάλο στο μέλλον...

Επιπλέον κάποιος/οι εκ Θεσσαλονίκης θα φιλοξενήσουν τα ψάρια μου, μέχρι να αποκτήσουν ένα πραγματικό σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσωτερικό φίλτρο με μπόλικα σφουγγαράκια...

Το χαλίκι είναι άγνωστης ποιότητας, ασημί χρώματος, μάλλον 100% διακοσμιτικό.

Θα προσπαθήσω να βάλω φωτό το βράδυ.

Αλλά απότι καταλαβαίνω θα πρέπει να ξεκινήσει από το μηδέν..

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, η καλύτερη επιλογή για τα λίτρα σου είναι ένας μονομάχος, κανένα δύο μικρά σαλιγκαράκια (του είδους nerite και όχι apple snails που γίνονται μεγαλούτσικα) και φυτάκια. Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις και με λίγες γαριδούλες κάνοντας όμως πιο προσεκτικά βήματα.

Βέβαια όλα αυτά αφού στρώσει το φίλτρο σου και αποκτήσει το ενυδρείο σου τις κατάλληλες συνθήκες για να φιλοξενήσει ζωντανά.

Αναμένουμε για φωτογραφία...

Διάβασε λοιπόν κάποια άρθρα για να ενημερωθείς, να πάρεις μια ιδέα και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε :

ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ & ΑΖΩΤΟΥΧΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ

ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ ΦΙΛΤΡΟΥ

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Υ.Γ. : Εμείς κάποια στιγμή θα τα πούμε και από κοντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλα εαν βαλεις μονομαχο δεν θα σου προτεινα να βαλεις γαριδες και ειδικα red cherry γιατι ο μονομαχος μπορει να τις φαει η να φαει τα μωρα . ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα καθαρά. Εννοούσα ενυδρείο μόνο με λίγες γαρίδες. Χωρίς μονομάχο!

Και λέω με προσεκτικά βήματα γιατί το ενυδρείο είναι φρεσκοστημένο...

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι να βάλεις γαρίδες με δαγκάνες.

http://www.fraku-aquaristik.de/xanario_pin...8bedd10c6573333

Αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι να βάλεις γαρίδες με δαγκάνες.

http://www.fraku-aquaristik.de/xanario_pin...8bedd10c6573333

Αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις ;)

αυτο ειναι ενα ειδος καραβιδας,επισης εαν προσεξες θελουν πανω απο 30λ νερο .Επισης δεν θα του αφηνει φυτο για φυτο μεσα στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ;) τα λίτρα δεν τα πρόσεξα.

Αυτά δεν θέλουν φυτά?

Τι aquaspace μπορούμε να κάνουμε με καραβίδες?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι καραβιδες κοβουν τα φυτα και δεν θα σου αφησουν σχεδον κανενα εκτος εαν βαλεις κανα σκληρο φυτο.Εαν θες ανοιξε ενα θεμα για να σε βοηθησουμε.Προπαντων να μην χαλαμε το θεμα του φιλου μας. ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες...

Λιγοστά διακοσμητικά... Τρέχει από 1/9 περίπου κι έχει ακολουθηθεί η διαδικασία του bionitrivec

post-24959-1285181146_thumb.jpg post-24959-1285181228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες...

Λιγοστά διακοσμητικά... Τρέχει από 1/9 περίπου κι έχει ακολουθηθεί η διαδικασία του bionitrivec

post-24959-1285181146_thumb.jpg post-24959-1285181228_thumb.jpg

exeis to enudreio sicce moby dick 25 to exw kai egw einai polu kalo.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκα και τις προδιαγραφές του

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng...l/idprodotto=23

Εσύ τι έχεις βάλει μέσα φίλε μου?

Άσχετο με το θέμα,από πού το πήρες φίλε μου και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αγοράστηκε πριν από 2-3 χρόνια από Petshop φίλου, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,

αν θυμάμαι καλά κάπου στα 65€ ήταν η τιμή του. Σε πρόσφατη επίσκεψη είδα ότι έχει ακόμα τέτοια και σε διάφορα χρώματα... Αν θέλεις στείλε μου ένα π.μ. να σου πω που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν πας για γαριδάδικο, πρέπει κατ' αρχήν να είσαι σίγουρος ότι έχει στρώσει το φίλτρο σου. Αυτό ίσως θέλει μερικές μέρες ακόμα. Για σιγουριά πρέπει να έχεις μετρήσεις από το νερό σου με υγρά τεστ. Και συγκεκριμένα ΝΗ3/ΝΗ4 = 0, ΝΟ2 = 0, ΝΟ3 < 20 (όσο μικρότερο τόσο καλύτερο για τις γαρίδες).

Τα είδη που είναι εύκολα και μπορείς να τα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου είναι

οι red cherry κλικ1 κλικ2 κλικ3

και οι amano κλικ1 κλικ2 κλικ3

Είναι σχετικά εύκολο να τις βρεις. Συνήθως για να βάλουμε γαρίδες σε ενυδρείο περιμένουμε γύρω στους δύο μήνες να "τρέξει" το ενυδρείο ώστε να "στρώσει" και ο βυθός. Αλλά επειδή οι συγκεκριμένες γαρίδες είναι από τις πιο ανθεκτικές έχεις πολύ λίγες πιθανότητες να τις χάσεις λόγω καινουργιου-άστρωτου βυθού.

Το χαλικάκι που βλέπω στις φωτογραφίες είναι αρκετά χοντρό και ακατάλληλο για να φυτευτούν και να αναπτυχθούν φυτά. Μπορείς να το αντικαταστήσεις με κάποιο σκουρόχρωμο, ώστε να φαίνονται καλύτερα οι γαριδούλες. Υπάρχει ακόμα και μαύρο.

Σε κάποιο πετ σοπ, μπορείς να βρεις καμιά μικρή ριζούλα ή μικρο κομμάτι ενυδρειακού ξύλου για να διακοσμίσεις το ενυδρείο σου. Όχι πολύ μεγάλο για να μη μας τρώει λίτρα. Πετρούλες (αν θέλεις) από την φύση. Κάνε μια εξόρμηση και μάζεψε ότι σου αρέσει. Δεν είναι καιρός για σπατάλες ;) Από φυτά θα βάλεις εύκολα φυτά που να μη θέλουν ιδιαίτερη λίπανση και μερικά επιφανείας. Κάτι θα βρούμε :D .

Το μόνο κακό με τον εξοπλισμό του ενυδρείου σου είναι πως η λάμπα πέρνει ρεύμα από το ίδιο καλώδιο με το φίλτρο. Πράγμα που σημαίνει πως δε μπορείς να βάλεις χρονοδιακόπτη για να αναβοσβήνει αυτόματα το φως όποτε θέλεις εσύ χωρίς να έχεις συνέχεια την έννοια του. Ο αδελφός σου όμως είναι ηλεκτρονικός, δε θα βρει μια πατέντα;

Επίσης μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις το μαυρο σφουγγαράκι (άνθρακας) που έχει το φίλτρο σου βάζοντας κάποιο άλλο βιολογικό υλικό.

ΒΑΣΙΚΟ : Μέχρι να κάνεις τις όποιες αλλαγές πρέπει να διατηρείται (και να αυξάνεται) η βιολογία του φίλτρου σου. Γιαυτό ή θα έχεις μέσα τα ψαράκια σου ή (ακόμα καλύτερα) δίνεις τα ψαράκια και ρίχνεις κάθε μέρα, στο άδειο πλέον ενυδρείο σου, δύο τρία φυλλαράκια τροφής.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup: Για χαλικι μαυρο ψιλο εχει το Water inn

Ναι, αλλά είναι Αθήνα ;)

Λες να μη βρει στη Θεσσαλονίκη; Καθόλου απίθανο... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω για να μην ταλαιπορουνται τα ψαρια να τα δωσεις οπως ειπε ο Θωδορος και να φτιαξεις σιγα σιγα το ενυδρειο για να γινει προσεγμενο ,ομορφο και σωστα φτιαγμενο για να εσυ και οι γαριδες σου χαρουμενοι.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με τον εξοπλισμό του ενυδρείου σου είναι πως η λάμπα πέρνει ρεύμα από το ίδιο καλώδιο με το φίλτρο. Πράγμα που σημαίνει πως δε μπορείς να βάλεις χρονοδιακόπτη για να αναβοσβήνει αυτόματα το φως όποτε θέλεις εσύ χωρίς να έχεις συνέχεια την έννοια του. Ο αδελφός σου όμως είναι ηλεκτρονικός, δε θα βρει μια πατέντα;

Κάτι θα κάνουμε σε αυτό τον τομέα...

Επίσης μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις το μαυρο σφουγγαράκι (άνθρακας) που έχει το φίλτρο σου βάζοντας κάποιο άλλο βιολογικό υλικό.

Ο άνθρακας δεν υπάρχει πλέον, καθώς έλεγε πως πρέπει να αφαρεθεί μετά από 3 βδομάδες και αυτό έγινε, την 1η φορά που χρησιμοποιησα το ενυδρείο πριν χρόνια... Τώρα έχει το μπλε και το άσπρο σφουγγάρι μόνο..

Εγω προτεινω για να μην ταλαιπορουνται τα ψαρια να τα δωσεις οπως ειπε ο Θωδορος και να φτιαξεις σιγα σιγα το ενυδρειο για να γινει προσεγμενο ,ομορφο και σωστα φτιαγμενο για να εσυ και οι γαριδες σου χαρουμενοι.

Αυτό θα γίνει...

Όποιος εκ Θεσ/νίκης τα θέλει, ας στείλει ένα π.μ.

Έγινε επεξεργασία - chris1983
Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα κάνουμε σε αυτό τον τομέα...

Ο άνθρακας δεν υπάρχει πλέον, καθώς έλεγε πως πρέπει να αφαρεθεί μετά από 3 βδομάδες και αυτό έγινε, την 1η φορά που χρησιμοποιησα το ενυδρείο πριν χρόνια... Τώρα έχει το μπλε και το άσπρο σφουγγάρι μόνο..

Δεν χωραει λιγο sybstrat μεσα το φιλτρο???????

Link to comment
Share on other sites

Ναι χωράει μερικό, πάνω στο άσπρο σφουγγάρι, το οποίο μπορεί να βγει και τελείως... Υπάρχει όμως σε μικρή ποσότητα στο εμπόριο? Γιατί ότι έχω δει είναι μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...