Jump to content

Θορυβος σε 2213


tsoum

Recommended Posts

Γεία. σήμερα έβαλα σε λειτουργεία για πρώτη φορά το 2213 μου. Εχει μέσα σφουγγαρι υαλοβαμβακα και 2 και κατι λίτρα σιποραξ. Τα λάστιχα τα δικά του, βανακι στην εισαγωγη διπλό Eheim στην εξαγωγη μια δική μου σύνθεση με δυο ταχυσυνδεσμους και ενα βανακι. Η ροή του είναι μια χαρα, το πρόβλημα είναι πως ακουγεται απο την κεφαλη ενα "γρ γρ γρ" ( ;) ) σαν να ζορίζεται το impeller καπου. Προφανώς δεν εχω κάνει κάποιου είδους συντήρηση τόσο καιρό, αφού το είχα στο κουτί του. Θα έπρεπε να κάνω κάτι; Κάποια βαζελίνη π.χ.;

Επισης πως ανοίγει το κατω μέρος της κεφαλής ωστε να έχεις πρόσβαση στην προπελα;

Τελευταία ερώτηση: υπαρχει κάποιος τρόπος ευκολότερος απο το ρουφηγμα σχεδον τριων λίτρων αέρα προκειμένου να γεμίσει το φίλτρο; Μου βγήκε ο πάτος για να το ξεκινήσω σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Γεία. σήμερα έβαλα σε λειτουργεία για πρώτη φορά το 2213 μου. Εχει μέσα σφουγγαρι υαλοβαμβακα και 2 και κατι λίτρα σιποραξ. Τα λάστιχα τα δικά του, βανακι στην εισαγωγη διπλό Eheim στην εξαγωγη μια δική μου σύνθεση με δυο ταχυσυνδεσμους και ενα βανακι. Η ροή του είναι μια χαρα, το πρόβλημα είναι πως ακουγεται απο την κεφαλη ενα "γρ γρ γρ" ( ;) ) σαν να ζορίζεται το impeller καπου. Προφανώς δεν εχω κάνει κάποιου είδους συντήρηση τόσο καιρό, αφού το είχα στο κουτί του. Θα έπρεπε να κάνω κάτι; Κάποια βαζελίνη π.χ.;

δοκιμασσες να το κουνησεις ελαφρα να φυγει ο αερας?οι ενωσεις σου εναι κομενες στα ισια;

η εισαγωγη εχει καποιο συνδεσμο;

Επισης πως ανοίγει το κατω μέρος της κεφαλής ωστε να έχεις πρόσβαση στην προπελα;

Τελευταία ερώτηση: υπαρχει κάποιος τρόπος ευκολότερος απο το ρουφηγμα σχεδον τριων λίτρων αέρα προκειμένου να γεμίσει το φίλτρο; Μου βγήκε ο πάτος για να το ξεκινήσω σήμερα...

το συνδεεις αδειο ανοιγεις εξαγωγη μετα εισαγωγη και γεμιζει μονο του.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

εκτός από τον σπασμένο άξονα (περίπτωση 1) και το να έχει μείνει αέρας μέσα (περίπτωση 2) μπορεί κάτι να μπλοκάρει την είσοδο πχ να έχει στουμπώσει με κανα φυτό το σωληνάκι εισόδου του φίλτρου (περίπτωση 3). Το είχα πάθει για πολύ καιρό και επειδή δεν μπορούσε να τραβήξει ικανοποιητική ποσότητα νερού έκανε αυτό το θόρυβο παρόλο που τα (1) και (2) τα είχα ήδη ελέγξει πάμπολες φορές.

για να ανοίξει το καπάκι της φτερωτής περιστρέφεις ένα πλαστικό κούμπωμα που έχει.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου παρουσίασε μια 4 περίπτωση.έβαζε αέρα από την εισαγωγή.ενώ στην αρχή ήτανε κομπλέ μετά από μερικές ώρες..."γρ γρ γρ". ;) όταν τελικά βρήκα τι έφταιγε και το έφτιαξα ηρέμησε.από τότε το ελέγχω μπας βγήκε από την πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να το κουνησεις ελαφρα να φυγει ο αερας? Οχι δεν το σκεφτηκα, αλλα δεν φαίνεται να είχε κάπου

Οι ενωσεις σου εναι κομενες στα ισια; Οσο ίσια γίνεται. Είναι καλα κλεισμένες νομίζω...

Η εισαγωγη εχει καποιο συνδεσμο; Ε; Δεν καταλαβα...

Μαλλον εχει σπασει το κεραμικο αξονακι στη φτερωτη

Κάτι τέτοιο το καλύπτει η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη εχει καποιο συνδεσμο; Ε; Δεν καταλαβα...

εννοω εκτός από το διπλό βανακι, έχεις κάποια άλλη ένωση πάνω στο σωλήνα εισαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Να υποθέσω οτι αυτό είναι σπασμένο;

post-15189-1285203668_thumb.jpgpost-15189-1285203694_thumb.jpg,

Υ.Γ. μόνο αυτό το κομματι κατάφερα να βγάλω. Βγαίνει κάτι παραπάνω προκειμένου να καθαριστεί το ιμπελλερ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Να υποθέσω οτι αυτό είναι σπασμένο;

post-15189-1285203668_thumb.jpgpost-15189-1285203694_thumb.jpg,

Υ.Γ. μόνο αυτό το κομματι κατάφερα να βγάλω. Βγαίνει κάτι παραπάνω προκειμένου να καθαριστεί το ιμπελλερ;

το ιμπελλερ εινε ακομα μεσα μαζι με το υπολιπο αξονακι. :D

Γεία. σήμερα έβαλα σε λειτουργεία για πρώτη φορά το 2213 μου. Εχει μέσα σφουγγαρι υαλοβαμβακα και 2 και κατι λίτρα σιποραξ. Τα λάστιχα τα δικά του, βανακι στην εισαγωγη διπλό Eheim στην εξαγωγη μια δική μου σύνθεση με δυο ταχυσυνδεσμους και ενα βανακι. Η ροή του είναι μια χαρα, το πρόβλημα είναι πως ακουγεται απο την κεφαλη ενα "γρ γρ γρ" ( ;) ) σαν να ζορίζεται το impeller καπου. Προφανώς δεν εχω κάνει κάποιου είδους συντήρηση τόσο καιρό, αφού το είχα στο κουτί του. Θα έπρεπε να κάνω κάτι; Κάποια βαζελίνη π.χ.;

εισαι σιγουρος οτι εστελνε κανονικα;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Πρόβλημα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο το καλύπτει η εγγυηση;

?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αυτό τώρα το είδα...

Γεία. σήμερα έβαλα σε λειτουργεία για πρώτη φορά το 2213 μου. Εχει μέσα σφουγγαρι υαλοβαμβακα και 2 και κατι λίτρα σιποραξ. Τα λάστιχα τα δικά του, βανακι στην εισαγωγη διπλό Eheim στην εξαγωγη μια δική μου σύνθεση με δυο ταχυσυνδεσμους και ενα βανακι. Η ροή του είναι μια χαρα, το πρόβλημα είναι πως ακουγεται απο την κεφαλη ενα "γρ γρ γρ" ( ;) ) σαν να ζορίζεται το impeller καπου. Προφανώς δεν εχω κάνει κάποιου είδους συντήρηση τόσο καιρό, αφού το είχα στο κουτί του. Θα έπρεπε να κάνω κάτι; Κάποια βαζελίνη π.χ.;

εισαι σιγουρος οτι εστελνε κανονικα;

Ναι είχε πολλή καλή ροη.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το αξονάκι είναι, πήγαινε για καινούργιο. Δε ξέρω αν είναι στην εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο το καλύπτει η εγγυηση;

Δεν νομιζω.

Ειναι αναλωσιμο. Παρε δυο να εχεις ανταλλακτικο. Δεν ειναι ακριβα.

Για τη σωστη λειτουργια ειναι κεραμικο το υλικο αλλα για τονο ιδιο λογο ειναι και ευαισθητο.

Πρεπει να προσεχεις πως το μεταχειριζεσαι στη συντηρηση, οατνα το βγαζεις και το βαζεις.

Στις ακρες του μπαινουν δυο λαστιχακια για να εφαρμοζει μεσα στο θαλαμο της φτερωτης. Μη τα χασεις.

Γενικα στα φιλτρα καλο ειναι να εχουμε ανταλλακτικο ενα κεραμικο αξονακι και ενα o-ring λαστιχο στεγανοποιησης του καδου.

Βαζε βαζελινη σε ολα τα λαστιχα σε καθε συντηρηση για να μενουν μ****α και να μη ξεραθουν και χαλασουν.

ΥΓ Με σε παραξανευει που δουλευε και με σπασμενο αξονακι. Το συνηθίζουν τα φιλτρα αυτα ;)

Μονο που κανουν θορυβο οταν σπασει. Μη τα θελουμε με και ολα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω.

Ειναι αναλωσιμο. Παρε δυο να εχεις ανταλλακτικο. Δεν ειναι ακριβα.

Για τη σωστη λειτουργια ειναι κεραμικο το υλικο αλλα για τονο ιδιο λογο ειναι και ευαισθητο.

Πρεπει να προσεχεις πως το μεταχειριζεσαι στη συντηρηση, οατνα το βγαζεις και το βαζεις.

Στις ακρες του μπαινουν δυο λαστιχακια για να εφαρμοζει μεσα στο θαλαμο της φτερωτης. Μη τα χασεις.

Γενικα στα φιλτρα καλο ειναι να εχουμε ανταλλακτικο ενα κεραμικο αξονακι και ενα o-ring λαστιχο στεγανοποιησης του καδου.

Βαζε βαζελινη σε ολα τα λαστιχα σε καθε συντηρηση για να μενουν μ****α και να μη ξεραθουν και χαλασουν.ΥΓ Με σε παραξανευει που δουλευε και με σπασμενο αξονακι. Το συνηθίζουν τα φιλτρα αυτα ;)

Μονο που κανουν θορυβο οταν σπασει. Μη τα θελουμε με και ολα :D

Ισχύει και για τα Fluval αυτό; Μέσα στις οδηγίες λέει πως πρέπει να λιπαίνονται μεειδικό λάδι. Μήπως η βαζελίνη έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου και υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για τα Fluval αυτό; Μέσα στις οδηγίες λέει πως πρέπει να λιπαίνονται μεειδικό λάδι. Μήπως η βαζελίνη έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου και υπάρξει πρόβλημα;

Ναι ειναι ειδικη βαζελινη αυτη που βαζω στα φιλτρα μου, απο τη ΝΑΣΑ, που δεν παθαινουν τα ψαρια τιποτα. :D

Βαζε ρε ανθρωπα βαζελινη απλη απο το φαρμακειο σε οτι λαστιχενιο εξαρτημα εχεις, να μη χαλαει. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ειδικη βαζελινη αυτη που βαζω στα φιλτρα μου, απο τη ΝΑΣΑ, που δεν παθαινουν τα ψαρια τιποτα. :D

Βαζε ρε ανθρωπα βαζελινη απλη απο το φαρμακειο σε οτι λαστιχενιο εξαρτημα εχεις, να μη χαλαει. ;)

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ειδικη βαζελινη αυτη που βαζω στα φιλτρα μου, απο τη ΝΑΣΑ, που δεν παθαινουν τα ψαρια τιποτα. :D

Βαζε ρε ανθρωπα βαζελινη απλη απο το φαρμακειο σε οτι λαστιχενιο εξαρτημα εχεις, να μη χαλαει. ;)

Θα βάλω και στα ψάρια να γλυστρανε στο νερο :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικό μόνο το αξονάκι; Δεν είναι όλο μαζί μαζί με την φτερωτή; Αυτο πάντως το βρήκα με 9€

ΥΓ Με σε παραξανευει που δουλευε και με σπασμενο αξονακι. Το συνηθίζουν τα φιλτρα αυτα ;)

Μονο που κανουν θορυβο οταν σπασει. Μη τα θελουμε με και ολα :D

Δηλαδή αν δεν με πειράζει η φασαρία μπορώ να το λειτουργώ και έτσι; Μπορεί να πάθει τίποτα το φίλτρο;

Υ.Γ. καμια πατέντα με super glue να επιχειρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικό μόνο το αξονάκι; Δεν είναι όλο μαζί μαζί με την φτερωτή; Αυτο πάντως το βρήκα με 9€

Δηλαδή αν δεν με πειράζει η φασαρία μπορώ να το λειτουργώ και έτσι; Μπορεί να πάθει τίποτα το φίλτρο;

Υ.Γ. καμια πατέντα με super glue να επιχειρήσω;

όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικό μόνο το αξονάκι; Δεν είναι όλο μαζί μαζί με την φτερωτή; Αυτο πάντως το βρήκα με 9€

Δηλαδή αν δεν με πειράζει η φασαρία μπορώ να το λειτουργώ και έτσι; Μπορεί να πάθει τίποτα το φίλτρο;

Υ.Γ. καμια πατέντα με super glue να επιχειρήσω;

Λιγο πιο ακριβα το βρηκες απο μενα αλλα μιλαμε για 2-3 ευρω.

Καποια στιγμη μπορει να σπασει κι αλλο. Απλα σου δινει χρονο μερικες φορες να παρεις καινουριο.

Θεμα τοξικοτης δεν υπαρχει οταν στεγνωσει καλα η logo, αλλα επειδη το επιχειρησα (και δεν ειμαι και κουλος στις κατασκευες) θα προτιμουσα να δωσω τα διπλα λεφτα και να μη παιδευτω τοσο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει κατασκευή από ανοξείδωτο τι πρόβλημα θα υπάρξει;

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα του Φώτη.

Το θέμα είναι οτι στο μαγαζί που μίλησα μου είπαν οτι καλύπτεται απο την εγγυηση. Επίσης μου είπε οτι για να κάνω την δουλειά μου μεχρι να έρθει μπορω να παρω μια μπατονέτα, να βγαλω το βαμβακι και να το κόψω στο σωστό μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...