Jump to content

Προετοιμασία νερού με Α/Ο για 6.5 Ph.


IoSpy

Recommended Posts

Νομίζω είναι ξεκάθαρη η απορία μου. ;)

Σήμερα παρέλαβα την Α/Ο και έκανα και μια μέτρηση αφού πρώτα την άφησα να καθαρίσει. Το καθαρό νερό που μου δίνει είναι στο 6.0 PH. Αυτό πρέπει να το αναμίξω με βρόμικο νερό όσμωσης σε τέτοια αναλογία ώστε να φτιάξω το 6.5 ph μου?

Αν ήθελα ph μικρότερο του 6.0 που δίνει η Α/Ο τί θα έκανα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ξεκάθαρη η απορία μου. ;)

Σήμερα παρέλαβα την Α/Ο και έκανα και μια μέτρηση αφού πρώτα την άφησα να καθαρίσει. Το καθαρό νερό που μου δίνει είναι στο 6.0 PH. Αυτό πρέπει να το αναμίξω με βρόμικο νερό όσμωσης σε τέτοια αναλογία ώστε να φτιάξω το 6.5 ph μου?

Αν ήθελα ph μικρότερο του 6.0 που δίνει η Α/Ο τί θα έκανα?

Οχι δεν πρεπει να το αναμειξεις με το βρομικο νερο.Για να φτιαξεις το ph που θελεις πρεπει να προσθεσεις και λιγο νερο βρυσης ωστε να το φτασεις στο 6,5.

Για να κανεις το ph μικροτερο απο 6,0 πρεπει να κανεις μερα παραμερα αλλαγες απο την οσμοσι.Εγω με την οσμοσι μετα απο καθημερινες αλλαγες νερου εφτασα το ph 4.9-5.0 :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ξεκάθαρη η απορία μου. ;)

Σήμερα παρέλαβα την Α/Ο και έκανα και μια μέτρηση αφού πρώτα την άφησα να καθαρίσει. Το καθαρό νερό που μου δίνει είναι στο 6.0 PH. Αυτό πρέπει να το αναμίξω με βρόμικο νερό όσμωσης σε τέτοια αναλογία ώστε να φτιάξω το 6.5 ph μου?

Αν ήθελα ph μικρότερο του 6.0 που δίνει η Α/Ο τί θα έκανα?

Θα σε μπερδέψω τώρα αλλά η ώσμωση σου δεν έχει ph :thumbup:

Από την όσμωση το μόνο που μπορείς να μετρήσεις είναι TDS.

Άρχισε να κατεβάζεις σιγά σιγά το TDS στο νερό του ενυδρείου σου και με τον καιρό θα πάρει και το ph την κατηφόρα :D

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μπερδέψω τώρα αλλά η ώσμωση σου δεν έχει ph :thumbup:

Από την όσμωση το μόνο που μπορείς να μετρήσεις είναι TDS.

Άρχισε να κατεβάζεις σιγά σιγά το TDS στο νερό του ενυδρείου σου και με τον καιρό θα πάρει και το ph την κατηφόρα :D

Τα κατάφερες. ;)

ΚΗ δίνει 0. Λογικό δηλαδή. Αλλά εγώ το ph μου θέλω να το κρατήσω στο 6.5. Από μόνο του θα πέσει με τον καιρό και ας μην το θέλω? :thumbup: Αφού θα προσθέσω νερό βρίσεις για να ανεβάσω λίγο το ph δεν θα έχω μηδενικό ΚΗ.

Αν μπορείτε να μου περιγράψετε μια τυπική διαδικασία...

Το TDS τι είναι?

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερες. ;)

ΚΗ δίνει 0. Λογικό δηλαδή. Αλλά εγώ το ph μου θέλω να το κρατήσω στο 6.5. Από μόνο του θα πέσει με τον καιρό και ας μην το θέλω? :D Αφού θα προσθέσω νερό βρίσεις για να ανεβάσω λίγο το ph δεν θα έχω μηδενικό ΚΗ.

Αν μπορείτε να μου περιγράψετε μια τυπική διαδικασία...

Το TDS τι είναι?

γενικη σκληροτητα

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μπερδέψω τώρα αλλά η ώσμωση σου δεν έχει ph ;)

Και εγω θα τον μπερδεψω κι αλλο.

Για την ακριβεια εχει πεχα το νερο της ΑΟ (γυρω στο 6) αλλα επειδη εχει και μηδενικη kH η οποια ειναι παραγοντας σταθεροτητας του pH, αυτο το 6 λοιπον ειναι ευμεταβλητο αναλογα με τι θα ερθει σε επαφη το νερο και οτι μετρηση να του κανουμε δεν θα ειναι εγκυρη πριν το εισαγουμε στο ενυδρειο.

Αν ήθελα ph μικρότερο του 6.0 που δίνει η Α/Ο τί θα έκανα?

Βαση των παραπανω που εγραψα θα πρεπει να ερθει σε επαφη με κατι που κατεβαζει το πεχα.

πχ με χουμικα και ταννινες απο τυρφη, ξυλα, ξερα φυλλα, οργανικα αποβλητα, φωσφορικα υπολειματα απο τροφες, διοξειδιο του ανθρακα, buffers εμποριου κλπ.

Καποια απο αυτα ειναι ασφαλη και καποια οχι, λογω την μη ηπιας, σταδιακης και σταθερης αντιδρασης τους.

πχ τα ξυλα και τα ξερα φυλλα αφηνουν πολυ αργα τις ουσιες τους, η τυρφη λιγο πιο γρηγορα αναλογα και την ποσοτητα της, η παλαιωση του ενυδρειου για τη δημιουργια οργανικων γινεται αργα, τα φωσφορικα απο το τασιμα θελουν λιγο προσοχη, η παροχη διοξειδιου σε νερο απο ΑΟ ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος και τα buffers (συνηθως με φωσφορικα περιεχομενα) εχουν μικρης διαρκειας αποτελεσματα και με προσθετες επιπτωσεις.

Γιατη ρυθμιση του πεχα δεν υπαρχει κανονας.

Αρχιζεις να βαζεις στην μιξη του νερου της αλλαγης νερο απο ΑΟ μεχρι να παρεις τις μετρησεις που θελεις.

Αυτες οι αλλαγες μην περιμενεις να φαινονται στις μετρησεις αμεσα, γιαυτο θα περιμενεις λιγο καιρο.

Στην πορεια μεσα στο χρονο λειτουργιας του ενυδρειου, αυτο το ποσοστο μιξης μπορει να χρειαστει να διορθωνεται για να παιρνεις τις μετρησεις που θελεις.

Ξεκινα με ενα 20% ΑΟ και βλεπεις

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα τον μπερδεψω κι αλλο.

Για την ακριβεια εχει πεχα το νερο της ΑΟ (γυρω στο 6) αλλα επειδη εχει και μηδενικη kH η οποια ειναι παραγοντας σταθεροτητας του pH, αυτο το 6 λοιπον ειναι ευμεταβλητο αναλογα με τι θα ερθει σε επαφη το νερο και οτι μετρηση να του κανουμε δεν θα ειναι εγκυρη πριν το εισαγουμε στο ενυδρειο.

Βαση των παραπανω που εγραψα θα πρεπει να ερθει σε επαφη με κατι που κατεβαζει το πεχα.

πχ με χουμικα και ταννινες απο τυρφη, ξυλα, ξερα φυλλα, οργανικα αποβλητα, φωσφορικα υπολειματα απο τροφες, διοξειδιο του ανθρακα, buffers εμποριου κλπ.

Καποια απο αυτα ειναι ασφαλη και καποια οχι, λογω την μη ηπιας, σταδιακης και σταθερης αντιδρασης τους.

πχ τα ξυλα και τα ξερα φυλλα αφηνουν πολυ αργα τις ουσιες τους, η τυρφη λιγο πιο γρηγορα αναλογα και την ποσοτητα της, η παλαιωση του ενυδρειου για τη δημιουργια οργανικων γινεται αργα, τα φωσφορικα απο το τασιμα θελουν λιγο προσοχη, η παροχη διοξειδιου σε νερο απο ΑΟ ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος και τα buffers (συνηθως με φωσφορικα περιεχομενα) εχουν μικρης διαρκειας αποτελεσματα και με προσθετες επιπτωσεις.

Γιατη ρυθμιση του πεχα δεν υπαρχει κανονας.

Αρχιζεις να βαζεις στην μιξη του νερου της αλλαγης νερο απο ΑΟ μεχρι να παρεις τις μετρησεις που θελεις.

Αυτες οι αλλαγες μην περιμενεις να φαινονται στις μετρησεις αμεσα, γιαυτο θα περιμενεις λιγο καιρο.

Στην πορεια μεσα στο χρονο λειτουργιας του ενυδρειου, αυτο το ποσοστο μιξης μπορει να χρειαστει να διορθωνεται για να παιρνεις τις μετρησεις που θελεις.

Ξεκινα με ενα 20% ΑΟ και βλεπεις

;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στο νόημα οπότε μου δημιουργούνται απορίες. Αν βάλω 20% από Α/Ο και 80% από νερό βρύσης δεν θα έχω μια μύξη του 6 ph και μία του 7.8 που περίπου έχω στην βρύση? Αφού το νερό Α/Ο επηρεάζεται από το νερό στο οποίο μπαίνει τότε δεν θα έχω ph πάνω από 7+? Πως θα είμαι στο ph που θέλω?

Σύμφωνα με έναν πίνακα που είχαν ανεβάσει εδώ παλιότερα για κάθε ph υπήρχε ένα αντίστοιχο φάσμα τιμών ΚΗ που είναι το φυσιολογικό ώστε να είναι καλά τα επίπεδα του CO2. Έδειχνε όμως από 6 και κάτω. Πιο κάτω τι γίνεται? ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στο νόημα οπότε μου δημιουργούνται απορίες. Αν βάλω 20% από Α/Ο και 80% από νερό βρύσης δεν θα έχω μια μύξη του 6 ph και μία του 7.8 που περίπου έχω στην βρύση? Αφού το νερό Α/Ο επηρεάζεται από το νερό στο οποίο μπαίνει τότε δεν θα έχω ph πάνω από 7+? Πως θα είμαι στο ph που θέλω?

Σύμφωνα με έναν πίνακα που είχαν ανεβάσει εδώ παλιότερα για κάθε ph υπήρχε ένα αντίστοιχο φάσμα τιμών ΚΗ που είναι το φυσιολογικό ώστε να είναι καλά τα επίπεδα του CO2. Έδειχνε όμως από 6 και κάτω. Πιο κάτω τι γίνεται? ;)

έχεις CO2 ?

Link to comment
Share on other sites

έχεις CO2 ?

Έχω όλο τον εξοπλισμό έτοιμο εκτός από την μπουκάλα που μου την έχουν στείλει και περιμένω να την παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στο νόημα οπότε μου δημιουργούνται απορίες. Αν βάλω 20% από Α/Ο και 80% από νερό βρύσης δεν θα έχω μια μύξη του 6 ph και μία του 7.8 που περίπου έχω στην βρύση? Αφού το νερό Α/Ο επηρεάζεται από το νερό στο οποίο μπαίνει τότε δεν θα έχω ph πάνω από 7+? Πως θα είμαι στο ph που θέλω?

Σύμφωνα με έναν πίνακα που είχαν ανεβάσει εδώ παλιότερα για κάθε ph υπήρχε ένα αντίστοιχο φάσμα τιμών ΚΗ που είναι το φυσιολογικό ώστε να είναι καλά τα επίπεδα του CO2. Έδειχνε όμως από 6 και κάτω. Πιο κάτω τι γίνεται? ;)

Ετσι κι αλλιως δεν πρεπει να κανεις αποτομα την μεταβαση απο 7.8 σε 6.5

Οποτε σε παιρνει να παρατηρησεις τις μετρησεις με τη σταδιακη μειωση.

Εκτος απο το οτι η αποτομη και μεγαλη μεταβολη του πεχα μπορει να δημιρουργησει προβληματα μεχρι και αμεσο θανατο στα ψαρια, σκεψου σε τι νερο ζουσαν τα ψαρια στο πετσοπ πριν τα παρεις.

Έχω όλο τον εξοπλισμό έτοιμο εκτός από την μπουκάλα που μου την έχουν στείλει και περιμένω να την παραλάβω.

Καποια απο αυτα ειναι ασφαλη και καποια οχι, λογω την μη ηπιας, σταδιακης και σταθερης αντιδρασης τους.

πχ τα ξυλα και τα ξερα φυλλα αφηνουν πολυ αργα τις ουσιες τους, η τυρφη λιγο πιο γρηγορα αναλογα και την ποσοτητα της, η παλαιωση του ενυδρειου για τη δημιουργια οργανικων γινεται αργα, τα φωσφορικα απο το τασιμα θελουν λιγο προσοχη, η παροχη διοξειδιου σε νερο απο ΑΟ ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος και τα buffers (συνηθως με φωσφορικα περιεχομενα) εχουν μικρης διαρκειας αποτελεσματα και με προσθετες επιπτωσεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου έχω ήδη 6.5 ph αλλά τόσα χρόνια το έφτιαχνα με ph down φάρμακο. Γι αυτό θέλω να βάλω έτοιμο 6.5 ph. Αύριο που θα κάνω αλλαγή πάλι δεν θέλω να βάλω χημικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου έχω ήδη 6.5 ph αλλά τόσα χρόνια το έφτιαχνα με ph down φάρμακο. Γι αυτό θέλω να βάλω έτοιμο 6.5 ph. Αύριο που θα κάνω αλλαγή πάλι δεν θέλω να βάλω χημικά.

με την ΑΟ θα φτιάξεις το ΚΗ σου (και όχι το PH σου) εκεί που το θέλεις ώστε μετά με το διοξείδιο να έρθει εκεί που θες. Βέβαια για να έχεις 6.5 PH (και σωστή αναλογία CO2) θα πρέπει να έχεις ΚΗ = 1-2 το οποίο είναι επικίνδυνο. Ποιος ο λόγος να έχεις PH= 6.5 και όχι 6.8 που θα είναι πολύ ασφαλέστερο αφού θα έχεις ΚΗ περίπου στο 5;

Θα σου δώσω μια συμβουλή γιατί νομίζω οτι τα έχεις μπερδεμένα μέσα στο μυαλό σου και θα κάνεις καμιά ζημιά. Σύνδεσε το CO2 και μια αντλία να γυρνάει λίγο το νερό σε ένα βαρέλι-γυάλα (οτι έχεις περίσσεμα) και κάνε εκεί τα πειράματά σου. Επίσης θα χρειαστείς οπωσδήποτε ηλεκτρονικό PH meter εάν δεν έχεις controller ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να είναι ασφαλές πολύ η σταθερότητα του ph με 6.8 δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι δίσκοι μου. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι 6.5 τώρα αλλά περίπου στο 6.8.

Το νερό χωρίς Α/Ο στο ενυδρείο μου είναι κάτω από 3 πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε ph κάτω από 6 το KH παραμένει πάντα 0?

Σήμερα θα κάνω δοκιμές με νερό Α/Ο και βρύσης για να φτιάξω ΚΗ 4 ή 5 για να έχω το ph που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικές δοκιμές μέσα σε ποτήρι.

Μέτρηση ph με υγρό σε νερό βρύσης 8.0. Σκληρότητα περίπου 6 με 7 με τεστ χαρτάκι. (ΚΗ)

Μέτρηση ph με υγρό σε νερό Α/Ο 6.0. Σκληρότητα 0 με τεστ χαρτάκι. και ΚΗ και GH.

1η δοκιμή: 80% βρύσης + 20% Α/Ο.

Αποτελέσματα: Υγρό τεστ ph 8.0. Χαρτάκια τεστ ΚΗ περίπου 5.

1η δοκιμή: 50% βρύσης + 50% Α/Ο.

Αποτελέσματα: Υγρό τεστ ph 7.5. Χαρτάκια τεστ ΚΗ περίπου 3. Χαρτάκια τεστ GΗ περίπου 5.

Αν υποθέσουμε ότι εμένα με καλύπτει το 50 - 50 στο θέμα ΚΗ και έχω το ιδανικό για ph 6.6. Πως θα πάει το νερό προετοιμασίας από 7.5 στο 6.6? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση ph με υγρό σε νερό Α/Ο 6.0. Σκληρότητα 0 με τεστ χαρτάκι. και ΚΗ και GH.

Ίσως δεν το έχεις καταλάβει ακόμα από τους παραπάνω, θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω και εγώ...

Η χρήση του pH:

Στις μέρες μας η κλίμακα pH που κυμαίνεται από 0 έως 14, χρησιμοποιείται ευρέως για τον προσδιορισμό της οξύτητας ενός διαλύματος. Διαλύματα για τα οποία η τιμή του pH είναι μικρότερη από 7 χαρακτηρίζονται ως όξινα, ενώ διαλύματα με pH μεγαλύτερο από 7 χαρακτηρίζονται αλκαλικά[1]. Tέλος, τα διαλύματα με pH=7 ονομάζονται ουδέτερα. Στο διπλανό πίνακα εμφανίζονται οι τιμές του pH για τα διαλύματα ορισμένων ουσιών που χρησιμοποιούνται συχνά.

Οι βασικοί τρόποι με τους οποίους μπορεί να μετρηθεί το pH ενός διαλύματος είναι οι εξής:

Με τη χρήση δεικτών (των οποίων το χρώμα αλλάζει ανάλογα με το pH του διαλύματος στο οποίο προστίθενται)

Με τη χρήση ενός πεχάμετρου

(από Βικιπαίδεια)

Αυτό που σου τονίζω συνέχεια είναι η λέξη διάλυμα.

Μπορείς να καταλάβεις ότι pH μετράμε σε διαλύματα;

Το νερό που παίρνεις από Α/Ο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΥΜΑ. Δεν περιέχει ιόντα, ούτε καν αφόφρτιστα σωματίδα. Δεν εμπίπτει στον ορισμό του pH. Σταμάτα να προσπαθείς να κάνεις τέτοια πειράματα. Το pH στο νερό του ενυδρείο το μετράς και μόνο, αφού αυτό μπορεί να θεωρηθεί διάλυμα (τα ψάρια δεν θεωρούνται ιόντα άσχετα αν είναι μέσα.... ;) ) Μόνο εκεί θα πάρεις την απάντηση που ψάχνεις αφού η ισορροπία αυτού του διαλύματος επιρρεάζεται από τις τανίνες των ξύλων, της τύρφης, την αναδιάλυση ουσιών από το έδαφος, ιόντα από τις ακαθαρσίες των ψαριών κτλ...

Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητός.

Ότι χρειαστείς πάλι εδώ είμαστε.

Παραδίδω και ιδιαίτερα μαθήματα χημείας αν θες :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και τα γνωρίζω αλλά στην πράξη δεν έχω πάρει απάντηση. Και το νερό βρύσης δεν είναι διάλειμμα αλλά ουσιαστικά με τόσα που έχει μέσα είναι διάλειμμα και έχει και ph. Όλα αυτά που επηρεάζουν το νερό όμως είναι μέσα στο ενυδρείο. Το νερό που θα μπει στο ενυδρείο μετά από αλλαγή δεν πρέπει να είναι έτοιμο? Και αφού θα είναι μύξη βρύσης και Α/Ο δεν θα έχει ph?

Πρακτικά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται η διαμόρφωση του ph με Α/Ο. ;) Με την Α/Ο δεν μπορώ να φτιάξω έτοιμο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και τα γνωρίζω αλλά στην πράξη δεν έχω πάρει απάντηση. Και το νερό βρύσης δεν είναι διάλειμμα αλλά ουσιαστικά με τόσα που έχει μέσα είναι διάλειμμα και έχει και ph. Όλα αυτά που επηρεάζουν το νερό όμως είναι μέσα στο ενυδρείο. Το νερό που θα μπει στο ενυδρείο μετά από αλλαγή δεν πρέπει να είναι έτοιμο? Και αφού θα είναι μύξη βρύσης και Α/Ο δεν θα έχει ph?

Πρακτικά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται η διαμόρφωση του ph με Α/Ο. :D Με την Α/Ο δεν μπορώ να φτιάξω έτοιμο νερό?

Με την ΑΟ λοιπόν ΟΧΙ δε μπορείς να διαμορφώσεις το PH του νερού σου πριν κάνεις την αλλαγή ώστε να το έχεις έτοιμο αλλά δε χρειάζεται κιόλας. Την ΑΟ την πήρες για να σου ρίχνει τις σκληρότητες, δηλαδή KH & GH και όχι το PH. Απλά με μειωμένο KH, το PH την "ακούει" πολύ εύκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επομένως φτιάχνω με την αντίστοιχη αναλογία βρύσης και Α/Ο το νερό μου μέσα στο βαρέλι έτσι ώστε να έχω το ΚΗ που επιθυμώ και ας έχω 7.5 ph, βάζω και ότι πρόσθετο χρειάζομαι εγώ και το βάζω στο ενυδρείο και αυτό θα πάει στο ph που πρέπει?

Και η άλλη μου απορία σε ph κάτω του 6 τι παίζει με CO2 και KH? Στον πίνακα δεν έχει τέτοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικές δοκιμές μέσα σε ποτήρι.

Μέτρηση ph με υγρό σε νερό βρύσης 8.0. Σκληρότητα περίπου 6 με 7 με τεστ χαρτάκι. (ΚΗ)

Μέτρηση ph με υγρό σε νερό Α/Ο 6.0. Σκληρότητα 0 με τεστ χαρτάκι. και ΚΗ και GH.

1η δοκιμή: 80% βρύσης + 20% Α/Ο.

Αποτελέσματα: Υγρό τεστ ph 8.0. Χαρτάκια τεστ ΚΗ περίπου 5.

1η δοκιμή: 50% βρύσης + 50% Α/Ο.

Αποτελέσματα: Υγρό τεστ ph 7.5. Χαρτάκια τεστ ΚΗ περίπου 3. Χαρτάκια τεστ GΗ περίπου 5.

Αν υποθέσουμε ότι εμένα με καλύπτει το 50 - 50 στο θέμα ΚΗ και έχω το ιδανικό για ph 6.6. Πως θα πάει το νερό προετοιμασίας από 7.5 στο 6.6? ;)

Το νερο της ΑΟ οπως ειπα ειναι ευμεταβλητο.

Μπορει να το μετρησες και να βρηκες 6 πεχα, αλλα με το που το εριξες στο νερο της βρυσης (με 8 πεχα) το νερο της ΑΟ πηρε "μιμηθηκε" το πεχα της βρυσης και εδειξε και το μιξαρισμενο νερο 8.

Οσο και να εβαζες απο ΑΟ παλι 8 θα εδειχνε.

Η πραγματικη τιμη πεχα στο μιξαρισμενο νερο, θα φαινοταν μετα απο αρκετο χρονο, οταν θα αρχιζε το χαμηλοτερο τελικα kH που εχει το μιξαρισμενο νερο, να επηρεαζει και το πεχα, και απο 8 να αρχισει να κατεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα εχθές υγρό τεστ για ΚΗ και είδα ότι το ενυδρείο έχει ΚΗ2 παρότι δεν έχω βάλει μέχρι στιγμής νερό από Α/Ο. Αλλά το ph είναι 7. Επομένως θα ετοιμάσω νερό με Α/Ο και βρύση στο ΚΗ που θέλω. Με παροχή CO2 δεν θα πέσει σταδιακά στο 6.5 ph?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...