Jump to content

Αφρικανικό ενυδρείο & φίλτρανση , κυκλοφορία!


PRINCE

Recommended Posts

Θες να μας πεις τα specs των κυκλοφορητών; Τι ροή έχουν βασικά... κι ένα σχέδιο ή φωτο για να δούμε πως είναι τοποθετημένοι; :D Εκτός αν κάνεις έκθεση ενυδρείου να έρθουμε απο'κει! ;):thumbup::hysterical:

Άκυρο για τα specs, τα βρήκαααα!! Εσύ έχεις δημιουργήσει δίνη βρε αδερφάκι μου. :thumbup::thumbup:

Κυκλοφορητες δεν εχω,αλλα σκοπευω να βαλω,αν και δεν μου αρεσουν οπτικα.Απλα εχω πολλα ψαρια και φοβαμε οταν παραμεγαλοσουν μην παθω καμια καζουρα.Μην κοιτας ασυ που βρηκες εμας και δεν εκανες πολλες κουτσουκελες :wub: ,εγω οταν το εστησα ημουν χαζο παιδι χαρα γεματο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ετοιμάζω παραγγελία φίλτρου και κιλών substrat pro οπότε θα βάλω μέσα και κανα-δυο κυκλοφορητές. Εγώ είμαι ακόμα χαζό παιδί και σίγουρα χαρά γεμάτο!!!! Απλά φοβάμαι μην το παρακάνω και βγουν τα ψάρια και με δείρουν! ;)

Και για να μείνω και στο θέμα, έχει εμπειρία κανείς από τα eheim pro 3e; Θα'ναι σαν το σετάρισμα του eliwell ας πούμε ή θα τελειώσω πιο γρήγορα;;; :D

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι όσο περισσότερη κυκλοφορία παντού στο αφρικάνικο τόσο το καλύτερο, χωρίς να γίνεται βέβαια πλυντήριο. Ελλείψει sump, στο δικό μου στήσιμο (RIO300, tropheus) έχω

1. Το εσωτερικό φίλτρο (1000λίτρα/ώρα)

2. Το ΕΗΕΙΜ 2028 στην αντίθετη πλευρά (1050 λίτρα ανά ώρα)

3. Το ΕΗΕΙΜ ecco pro 300 (750 λίτρα ανά ώρα).

4. To EHEIM ecco 2236 (600 λίτρα ανά ώρα)

με τις εξαγωγές τους όσο γίνεται σε διαφορετικά σημεία στο ενυδρείο.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ δύο κυκλοφορητές χαμηλά (μία koralia nana και έναν hydor) οι οποίοι δεν αφήνουν να δημιουργούνται περιοχές με συσσωρευμένες ακαθαρσίες δημιουργώντας στροβίλους. Οι κυκλοφορητές λειτουργούν με χρονοδιακόπτη και όχι συνέχεια. Η τοποθέτηση των κυκλοφορητών θέλει σκέψη και μαεστρία ώστε πράγματι να επιτελούν το ρόλο τους λαμβάνοντας υπόψη και τις πέτρες που παρεμποδίζουν την κυκλοφορία.

Αν είχα χώρο θα τοποθετούσα ακόμη ένα φίλτρο ecco αλλά μας τελείωσε ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ας εχουμε υποψιν μας οτι οσο πιο πολλα μπλιμπλικια εχει ενα προιον, τοσο πιο πολλες πιθανες αιτιες για βλαβες υπαρχουν.

Χωρις να λεω οτι θα παθει ποτε τιποτα και ενα πιο απλο κατασκευαστικα φιλτρο δεν θα παθει.

Αναφερω απλα το νομο των πιθανοτητων και φυσικα μεσα σε αυτον ειναι και οι παραγοντες, ποιοτητα κατασκευης, εμπειρια της καθε εταιρειας στην κατασκευη φιλτρων, αξιοπιστια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...