Jump to content

Blue Emperor Tetra


Recommended Posts

καλησπερα σε ενα 50λ εχω 6 τετρα(ξερω οτι δεν ειναι συμβατο για τα ψαρια αλλα ειναι προσωρινο)τεσπα να μπω στο ψητο.δεν ξερω αν απο αυτα τα 6 τετρα ειναι αρσενικα και θηλυκα εχουν διαφορετικα χρωματα. τα 3 ειναι μπλε οταν ειναι κατω απο το φως και τα αλλα 3 ειναι καφε.τις τελευταιες 3 μερες προσπαθουσα οσο γινοταν να εχω κλειστη την λαμπα γιατι διαβασα οτι θελουν να εχουν σκοτεινοτητα για την αναπαραγωγη τους.σημερα οταν γυρισα απο το σχολειο βλεπω ενα ψαρακι να ειναι κατω απο ενα φυτο (στην σκια του) και να καθεται μονιμα εκει,και η κοιλια του να ειναι φουσκωμενη (καφε χρωματος τετρα) τι λετε να ειναι εγκυμοσινη η αρρωστια? :D;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ενα 50λ εχω 6 τετρα(ξερω οτι δεν ειναι συμβατο για τα ψαρια αλλα ειναι προσωρινο)τεσπα να μπω στο ψητο.δεν ξερω αν απο αυτα τα 6 τετρα ειναι αρσενικα και θηλυκα εχουν διαφορετικα χρωματα. τα 3 ειναι μπλε οταν ειναι κατω απο το φως και τα αλλα 3 ειναι καφε.τις τελευταιες 3 μερες προσπαθουσα οσο γινοταν να εχω κλειστη την λαμπα γιατι διαβασα οτι θελουν να εχουν σκοτεινοτητα για την αναπαραγωγη τους.σημερα οταν γυρισα απο το σχολειο βλεπω ενα ψαρακι να ειναι κατω απο ενα φυτο (στην σκια του) και να καθεται μονιμα εκει,και η κοιλια του να ειναι φουσκωμενη (καφε χρωματος τετρα) τι λετε να ειναι εγκυμοσινη η αρρωστια? :D;)

γραψε περισότερες πληροφορίες για να μπορουμε να σε βοηθήσουμε

μετρήσεις νερού

ποσο καιρό τα έχεις / ειναι αγορά απο την αγγελία? ( σε τι μετρήσεις ζούσαν , έκανες προσαρμογή ?)

είναι νέο το ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

γραψε περισότερες πληροφορίες για να μπορουμε να σε βοηθήσουμε

μετρήσεις νερού

ποσο καιρό τα έχεις / ειναι αγορά απο την αγγελία? ( σε τι μετρήσεις ζούσαν , έκανες προσαρμογή ?)

είναι νέο το ενυδρείο σου ?

μετρησεις μονο ph εχω παρει και ειναι 7(ζουσαν και στον κατοχο τους σε 7 ph ) τα εχω γυρω στις 2 βδομαδες που ειναι απο την αγγελια.οταν τα πηρα απο αυτον δεν ειχε κανενα φουσκωμενη κοιλιτσα ηταν ολα μια χαρα.και τωρα παρατηρησα οτι εχει μια μικρη δαγκωνια στο πανω μερος της ουρας του.το ενυδρειο ειναι αλλα στρωμενο και αυτο απο αγγελια, ελπιζω να βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν η προσαρμογή ήταν εντάξει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Δώσε τους λίγο χρόνο να συνηθίσουν το περιβάλλον.Έχεις άλλα ψάρια μέσα που πιθανόν να του τσίμπησαν την ουρά;

Link to comment
Share on other sites

οχι φωτη μονο αυτα τα 6 ειναι και απο οτι βλεπω και τα αλλα 2 χρωματος καφε εχουν μικρες δαγκωνιες στις ουρες τους.εσενα ειχαν αναπαραχθει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...