Jump to content

Reef Cube 220lt


saradoulis

Recommended Posts

Παιδες λεω να κανω και εγω ενα αξιοπρεπες reef.

Τι λεω δηλαδη..

Λοιπον εχουμε και λεμε.

Γυαλα:220 καθαρα. 60χ60χ70

σαμπ:70 λτ

αναπληρωση 30λτ

Φως:150 watt hqi + 2x24 watt t5 +40 led για moonlight(ΔΕΗ.. ;) )

κυκλοφορητες και λοιπα δεν τα αναφερω ακομα γιατι καλα καλα δεν εχω υπερχιλιση..

Τελος παντων αυριο παω για pvc και θα κανουμε το δοκιμασμενο και πετυχημενο συστημα durso.

Το sump ειναι οτι πιο λειτουργικο και παραλληλα οτι πιο μαζεμενο εχω δει ποτε μου.

Για επιστροφη μια eheim 3000 compact πιστευω να με καλυψει.

Τωρα μια ερωτηση.Φοντο τι χρωμα εχετε?μπλε?μαυρο? η τι?

Βοηθατε τωρα που ειναι αρχη να παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας που έχεις ύψος 70,θα πρότεινα ένα dsb στο κυριωσ ενυδρειο γύρω στους 12 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Φόντο ότι σου αρέσει και μπλε και μαύρο ταιριάζει τέλεια..

Καλωςήρθες στην αρμύρα....

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Αν και το φοντο ειναι θεμα γουστου εγω θα προτειμουσα το απεραντο γαλαζιο............

Καλη επιτυχια σου ευχομαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο θα το κανω αυτο που λες.πιστευω με 3 σακια αραγωνιτη να ειμαι οκ.

Προς το γαλαζιο το κοβω και εγω.

Ευχαριστω για την εμψυχωση ειναι οτι πραγματικα χρειαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που δεν ρωτησα.Βασικα πρεπει πρωτα να βαλω φωτο του σαμπ με περιγραφη του και μετα να ρωτησω.Αλλα σκεφτομαι για ενα Nano solarmax 70W hqi gia to sump καλα ειναι?Να πω πως σκεφτομαι για cheato και καμια κοκκινη μακροαλγη το φως αυτο τις καλυπτει?Dsb δεν θα εχω καθως θα εχει μεσα στο ενυδρειο.ΖΒ θα βαλω οπου περισευει χωρος στο σαμπ.Συνολικα 40 περιπου κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε συ Πανοςκ αλλα το σαμπ ειναι ψηλο και δεν νομιζω να με καλυπτει στο υψος.

Να σε καλύπτει ως προς τι? η chaeto θα είναι στην επιφάνεια και θα είναι απόλυτα ευχαριστημένη με λάμπα οικονομίας.Ο βράχος καλύτερα να μην φωτίζετε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθεσω πως η υπερχειληση ειναι ετοιμη και περιμενω το βραδακι την αντλια.

Ωστοσο εχω αρχισει να γεμιζω το ενυδρειο.

100 lt/d δεν θα τελειωσει ποτε :D

Τελος παντων εβαλα λιγο βραχο απο ενα νανακι που ειχα και αφηνω να γεμιζει σιγαααααααα σιγααα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το γεμισα.Γεμισα και το σαμπ.Η υπερχειληση κομπλε(εβγαλα τον αερα κλπ.)

Ειχα ενα θεμα με την αντλια.Εκανε θορυβο και εψαχνα το λογο.Της ειχα βαλει στο λαστιχο και κατι βανες eheim ετσι για ωρα αναγκης και λαστιχο απο 2215 σφηνοτο.Σε καποια φαση βγαζω το λαστιχο και σταματησε να κανει θορυβο.Εφταιγε το οτι ο σωληνας ηταν στενος και η αντλια ζωριζοταν.Εν τελει αυριο παω να παρω τον δικο της ,το μαρκουτσι της eheim για πανω.και κανα δυο ανεπιστροφες για την υπερχειληση.

Παντως καθομαι και το χαζευω μονο με τα Μoonlight και σκαλωνω για ωρες απο τωρα που εχει μονο 6-7 κιλα βραχο και ουτε καν αλατι..

Ειναι σκετη μαγια η θαλασσα.Αν την κανεις οργανωμενα εχει να σου δωσει πολλα. ;):D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το γεμισα.Γεμισα και το σαμπ.Η υπερχειληση κομπλε(εβγαλα τον αερα κλπ.)

Ειχα ενα θεμα με την αντλια.Εκανε θορυβο και εψαχνα το λογο.Της ειχα βαλει στο λαστιχο και κατι βανες eheim ετσι για ωρα αναγκης και λαστιχο απο 2215 σφηνοτο.Σε καποια φαση βγαζω το λαστιχο και σταματησε να κανει θορυβο.Εφταιγε το οτι ο σωληνας ηταν στενος και η αντλια ζωριζοταν.Εν τελει αυριο παω να παρω τον δικο της ,το μαρκουτσι της eheim για πανω.και κανα δυο ανεπιστροφες για την υπερχειληση.

Παντως καθομαι και το χαζευω μονο με τα Μoonlight και σκαλωνω για ωρες απο τωρα που εχει μονο 6-7 κιλα βραχο και ουτε καν αλατι..

Ειναι σκετη μαγια η θαλασσα.Αν την κανεις οργανωμενα εχει να σου δωσει πολλα. ;):D

Ο βράχος είναι νεκρός ??

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις τις ανεπίστροφες για την υπερχείλιση, γιατί αν πάει κάτι στραβά και κολλήσουν με το αλάτι, θα σφουγγαρίζεις!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια!

Τι λετε για σκιμμερ? tmc v2 400 η schuran jet skim 100 με την 1250 της eheim?

Θελω να το παω για υφαλο..Και σκληρα κοραλλια..Ποιο απο τα δυο θα με καλυψει πληρως?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για πολύ φορτωμα τιποτα από τα 2..βρες κατι που να εχει εσωτερικο διαχυτηρα ή η αντλια που να κουμπωνει απευθειας στο σωμα του σκιμμερ

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα δυο σκιμμερ δεν χρειαζεται και πολυ σκεψη Schuran με κλειστα τα ματια πολυ καλη ποιοτητα .... τωρα αν πας σε τιποτα αλλο καπου στις αγγελιες ειχα δει και ενα της ATB για τσεκαρετο κ αυτο.... και επισης τσεκαρε και τον χωρο που χεις στο σαμπ γιατι μπορει να χεις θεμα........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα τσεκαρα ολα.Θα πηγαινα σε καποιο H&S αλλα δεν με παιρνει σε χωρο..

Το schuran ειναι χειροποιητο απ'οτι ξερω και ο κατασκευαστης λεει 500 lt sps.Οποτε προς αυτο με βλεπω.

Ειναι και βολικο οσον αφορα το χωρο οποτε ειμαι ενταξει.

Κατι αλλο τωρα.Αν εχετε ενυδρειο μικροτερο απο 400 λιτρα.Δεν υπαρχει λογος για το ανουσιο εξοδο της tunze για overflow.Φτιαχτη δουλευει πραγματικα ρολοι.Την θαυμαζω.Ο θωρυβος ειναι το μονο της προβλημα αλλα αμα δεν μπορεις να ακους και το τσιρ τσιρ του νερου παρατα το το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το schuran ειναι χειροποιητο απ'οτι ξερω και ο κατασκευαστης λεει 500 lt sps.Οποτε προς αυτο με βλεπω.

Και το ΑΤΒ χειροποίητο είναι και ο αυστριακός που τα φτιάχνει, τα λίτρα που λέει για κάθε μοντέλο αυτά είναι και όχι λιγότερα.

Για μένα και αυτό είναι προσωπική μου άποψη, είναι τα καλύτερα σκίμερ και με διαφορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...