Jump to content

Reef Cube 220lt


saradoulis

Recommended Posts

Παιδια..Εκανα τεστ ασβεστιο και μαγνησιο..

το ενα 420 περιπου το αλλο 1220 περιπου.Ειναι λογικο?Χωρις συμπληρωματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι παραξενο.Να μετρησεις και την alkalinity.

Link to comment
Share on other sites

αα ναι ξεχασα να προσθεσω.

alklalinity 8,5 περιπου (ανεβαζω?)

po4 0

Απο τι υπαρχουν ασβεστιο και μαγνησιο?Και μαλιστα στα επιπεδα που πρεπει?

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Από alkalinity είσαι μια χαρά.

Ca και Mg υπάρχουν στο αλάτι και αφού δεν έχεις ζωντανά, είναι λογικό να μην έχεις και κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Παλι στο θεμα μας και..

Παραγγειλα τα τζαμια για το refugium καθως το πλαστικο τενεκεδακι που ειχα παραηταν προσκαιρο.

Παραγγειλα 5 τζαμια 2 45μ x 40υ

1 45μ x 17φ

και 2 16φχ 40υ

ε και 4 κοματακια για κοντρες για το τερας που θα φτιαξω ;)

Σκεφτομουν να κολισω πανω στον πατο την τα πρωτα δυο αρχικα(στερεονοντας τα ολα μαζι σε καποια γωνια του σπιτιου και βαζοντας απο τη μεσα πλευρα των τζαμιων κατι για να τα κραταει στη θεση τους)και αφου τα αφησω 1 μερα ετσι να κολλισω την επομενη και τα αλλα δυο κομματια με τον ιδιο τροπο.Σιλικονη εχω ενα σωληναριο ενυδρειακη bison.Τα τζαμια ειναι 0.5 παχος.Και στο τελος φυσικα να κολλισω και τις κοντριτσες.Πανω κοντρες δεν βαζω.Θα παραειναι υπερβολη νομιζω.Αα!Το ενα μικρο πλαινο θα εχει και τρυπα για να επιστρεφει το νερο απο το refu στο sump.Και για να μην εχουμε πλυμηρα σε πιθανη διακοπη,την παροχη νερου θα την κανω με ενα πλαστικο της eheim και βεντουζες.Aντλια παροχης λεω να βαλω την eheim compact 600 και στο ενδιαμεσο να βαλω και τη uv.Υπολογιζω να περνανε απο μεσα της το 5ωρο που θα αναβει 400 l/h(Καλα δεν ειναι?).

Κατι τελευταιο..Στο refu λεω να βαλω 20cm dsb καθολου βραχο καθως το εχω καλυψει το θεμα και απο πανω cheato κοκκινες μακροαλγες και μανγκροβιες.Καλα δεν το σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Aντλια παροχης λεω να βαλω την eheim compact 600 και στο ενδιαμεσο να βαλω και τη uv.Υπολογιζω να περνανε απο μεσα της το 5ωρο που θα αναβει 400 l/h(Καλα δεν ειναι?). Ποσα W ειναι η UV ?

Κατι τελευταιο..Στο refu λεω να βαλω 20cm dsb καθολου βραχο καθως το εχω καλυψει το θεμα και απο πανω cheato κοκκινες μακροαλγες και μανγκροβιες.Καλα δεν το σκεφτομαι? +1

Link to comment
Share on other sites

Το refugium το εφτιαξες ?

Κατω τα χερια σου απο την eheim compact γιατι θα την παρω για το σκιμμερ μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαψτα ολα μπλε και πετατα στη θαλασσα τωρα που ειναι αρχη! ;)

το ρεφου ετοιμο.Σημερα θα βαλω τις κοντρες.Τελικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Βεβαια φταιει και το μεγεθος..

Link to comment
Share on other sites

Βαψτα ολα μπλε και πετατα στη θαλασσα τωρα που ειναι αρχη! ;)

το ρεφου ετοιμο.Σημερα θα βαλω τις κοντρες.Τελικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Βεβαια φταιει και το μεγεθος..

Κανε ενα φοτοποστ με ολο το συστημα να θαυμασουμε και εμεις της ξενιτιας.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ξερω αν θα το βαλω το ρεφου.Δεν θα γινει οπως το φανταζομουν.

anyway.Σημερα ανοιηα φωτα για μια ωρα και απο μεθαυριο θα το κανω δυωρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χτες πηγα για ψωνια.Πλεον στο ενυδρειο υπαρχουν ενα blue tang,ενα tang μαυρο με ασπρη ουρα που δεν μπορω να θυμηθω ονομα για κανενα λογο και ενας γιατρος!

Aλλα ισσως να εχω ενα πιθανο προβλημα.Βλεπω στα τζαμια κατι μικροσκοπικα κοπιποδα σαν ψειρες,ασπρου χρωματος τα οποια κοινουνται αρκετα.Τι ειναι ακριβως?Δεν τα πιανει ο φακος..Ειναι 1/5 του χιλιοστου περιπου.Και ειναι σαν ψειρες και καποια σα σκουλικακια.Προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης προστεθηκε και μια euphylia pacora torch η οποια δειχνει να τα πηγαινει μια χαρα.

Τιμες σταθερες προσθεσα και ιοδινη που για καποιον παραξενο λογο υπηρχε ελλειψη και συνεχιζουμε δυναμικα.Για την euphylia εχω μεριμνισει και πηρα zoomax της Kent και Phytomax παλι της Kent.

Link to comment
Share on other sites

Επισης προστεθηκε και μια euphylia pacora torch η οποια δειχνει να τα πηγαινει μια χαρα.

Τιμες σταθερες προσθεσα και ιοδινη που για καποιον παραξενο λογο υπηρχε ελλειψη και συνεχιζουμε δυναμικα.Για την euphylia εχω μεριμνισει και πηρα zoomax της Kent και Phytomax παλι της Kent.

Το zoomax και το phytomax μετα το ανοιγμα θελουν ψυγειο. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ασπρακια στο τζαμι εχουν ποδια και κινουνται?

Αν ναι το πιθανοτερο ειναι να ειναι οντως κοπιποδα.Δεν θα ανησυχουσα.

Link to comment
Share on other sites

ναι xanthopterus εννοουσα αλλα τα εχει παιξει κομματι το πληκτρολογιο.Aπότι διαβασα φτανει και τους 30 ποντους ελευθερο στη θαλασσα αλλα εχει σχετικα αργη αναπτυξη.Τελος παντων τον ερχομενο οκτοβρη σεμπτεβρη αρχιζει φοιτιτικη ζωη και ενα φοιτητιτικο ενυδρειο για να υποδεχθει τα παλαια! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς Xanthopterus, ετοιμάσου να τον αποχωριστείς γιατί γίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!

...Aπότι διαβασα φτανει και τους 30 ποντους ελευθερο στη θαλασσα αλλα εχει σχετικα αργη αναπτυξη...

βάσει των παραπάνω λεγόμενων,αυτο Αλέξανδρε ξέρεις τι πάει να πεί???οτι τα δικά σου 700+L ,που τον έχουν κάνει 30cm,δεν είναι ενυδρείο αλλά η φύση.... :buttrock:

ναι xanthopterus εννοουσα αλλα τα εχει παιξει κομματι το πληκτρολογιο.Aπότι διαβασα φτανει και τους 30 ποντους ελευθερο στη θαλασσα αλλα εχει σχετικα αργη αναπτυξη.Τελος παντων τον ερχομενο οκτοβρη σεμπτεβρη αρχιζει φοιτιτικη ζωη και ενα φοιτητιτικο ενυδρειο για να υποδεχθει τα παλαια! :buttrock:

τα ίδια δεν έλεγες και πρίν κάτι μήνες για το leucosterno που είχες???γία θύμησέ μου αλήθεια τι απόγεινε αυτό???επείσης στο εύχομαι απο την καρδιά μου να είσαι ένας φοιτητής που θα μπορέσει να εχει στο φοιτητικό του σπίτι ενα ενυδρείο 500L+ (που είναι σχεδον αδύνατων να το συντηρήσεις αν είσαι σε άλλη πόλη μακρυά απο το σπίτι σου,ούτε εγώ τα κατάφερα να το κάνω που είμαι και φοιτητής στη πόλη που ζούσα και πρίν)

στο εύχομαι πάντως

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

ο λευκοστερνος ειναι σε φιλικο ενυδρειο αρκετων λιτρων..Υπεραρκετων θα ελεγα.Εχει γινει γυρο στους 14 ποντους.

Τελικα το ψαρι δεν ειναι ξανθοπτρος.Ειναι acanthurus blochii.

Αλλα δεν βρηκα πληροφοριες για μεγεθος και λοιπα..

Επισης τα 30 cm ειναι για ενυδρειο τελικα..Αλλα το site ηταν γερμανικο και δεν διαβασα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...