Jump to content

Reef Cube 220lt


saradoulis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα σου κανουν την αμμο........ αγνωριστη!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια παρεξηγηση!Δεν το εχω.Το ειδα σε ενα ενυδρειο σε φορουμ του εξωτερικου και μαρεσε αρκετα και ειμαι σε σκεψεις για παραγγελια.Εχω ενα gobby ασπρο με κιτρινες βουλες στα πλευρα.Λετε να φαγωθουν?Παντως οντως πανεμορφο.Κατι αλλο τωρα.Παιδια απο τοτε που εβαλα το γκομπι ο αραγωνιτης δεν εχει πανω οχι αλγη,ουτε ψιχουλο.Απορω πως ενα τοσο δα ψαρακι κανει οοοοοοοοολην αυτη τη δουλεια.

Επισης να δω τι θα κανω με την torch βρισκει συνθηκες και φουσκωνει ολο και πιο πολυ.Παντως ειναι μαγεια.Προσφατα ανακαλυψα πως το καθε κεφαλι εχει στομα.Οταν ταισα μια μερα κοραλλοφαγο κατεψυγμενο προσεξα πως το ανοιγοκλεινει και τρεφεται.Τρελαθηκα.

Ο μαγικος κοσμος του υφαλου..

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο που ξεχασα.Παρακολουθουσα τα κοραλλια κλειστα το βραδυ με moonlight αναμενη.Ειναι καπως πιο πρασινα η ειναι ιδεα μου?Εβλεπα και την monti οι ακρες τις που ειναι ροζοπες παιρνουν ενα ανοιχτο ασπρο χρωμα προς το πρασινο.

Το παρακολουθησα και μονο με τις ακτινικες αναμενες και ανοιχτα τα κοραλλια δεν ηταν ετσι παρολο το φως τον ακτινικων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια παρεξηγηση!Δεν το εχω.Το ειδα σε ενα ενυδρειο σε φορουμ του εξωτερικου και μαρεσε αρκετα και ειμαι σε σκεψεις για παραγγελια.Εχω ενα gobby ασπρο με κιτρινες βουλες στα πλευρα.Λετε να φαγωθουν?Παντως οντως πανεμορφο.Κατι αλλο τωρα.Παιδια απο τοτε που εβαλα το γκομπι ο αραγωνιτης δεν εχει πανω οχι αλγη,ουτε ψιχουλο.Απορω πως ενα τοσο δα ψαρακι κανει οοοοοοοοολην αυτη τη δουλεια.

Επισης να δω τι θα κανω με την torch βρισκει συνθηκες και φουσκωνει ολο και πιο πολυ.Παντως ειναι μαγεια.Προσφατα ανακαλυψα πως το καθε κεφαλι εχει στομα.Οταν ταισα μια μερα κοραλλοφαγο κατεψυγμενο προσεξα πως το ανοιγοκλεινει και τρεφεται.Τρελαθηκα.

Ο μαγικος κοσμος του υφαλου..

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαγεια ο υφαλος :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117: δυστηχως για το .... πορτοφολι μας :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει.Αλλα απο το να παρεις μια lcd τηλεοραση που δεν φτιαγνει και καφε καλυτερα να τα σκασεις για εναν υφαλο.

Εγω προσωπικα καθομαι με τις ωρες χωρις να ειναι φορτωμενο ακομα και το χαζευω με τις ωρες.Με τα 5 του ψαρακια,τα 2 του κοραλλια και τα μικροζωακια που κυκλοφορουν πανω στο βραχο.

Τι να πω. Ειναι μαγικο το να μπορεις να εχεις ενα κομματι ενος υφαλου διπλα στο κρεβατι σου.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Ειναι μαγικο το να μπορεις να εχεις ενα κομματι ενος υφαλου διπλα στο κρεβατι σου.

Έτσι την "πατήσαμε" όλοι... όταν το ξεκίνησα είχα ν ανοίξω τηλεόραση 2-3 μήνες... παρακολουθούσα καθημερινά με μεγεθυντικό φακό την ζωή που εξελισσόταν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αρκετα ξεκινιματα αλλα παραλληλα ασχολιομουν και με πολλα αλλα.Πλεον κατεληξα σ'αυτο.

Νταξει υπαρχει και ενα ακομα ζωντανο στην κατοχη μου που μπορω να το χαζευω και να παιζω μαζι του με τις ωρες.. :thumbup:

post-17271-1291505916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ ψηφίζω mp10 και κάποιες από αυτές που έχεις να φροντίζουν για την κυκλοφορία

πίσω από το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πω (μιας και έπαιξα πολύ με την mp10 στο δικό μου) to εξής...

τα αρνητικά της 10w...

* θα πρέπει να την παίζεις πολύ δυνατά και θα κάνει αρκετή φασαρία :rasp:

* σίγουρα θα χρειαστεί να κρατήσεις και κάποιον κυκλοφορητή από αυτούς που ήδη έχεις μέσα

* εάν ποτέ για κάποιον λόγο χρειαστείς παραπάνω ροή απλά δε μπορείς να την έχεις

τα αρνητικά της 40w...

* είναι 160 ευρώ πιο ακριβή από την 10w :rasp:

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου θα ήτανε δύο 10w αλλά δε συμφέρει οικονομικά :D

ΥΓ. Εάν τελικά αποφασίσεις να πάρεις την 10w ρίξε ένα πμ μήπως και κανονίσουμε και πάρεις τη δικιά μου και πάρω εγώ τη 40w :P

Link to comment
Share on other sites

Με βλεπω για το "ιδανικο".

Λεω να βαλω 2 x mp10.

Τωρα εχω ερωτηση.Να τις βαλω απο την ιδια μερια και αν ναι σε τι υψος;

Και αν τις βαλω αντικριστα(που ετσι εχω δει να κανουν οι "ξενοι" τι κερδιζω;Πως δημηουργουν παλμο ετσι;

Σημειωση τωρα για να μην χαιρομαι πριν γινει.Παχος τζαμιου εχω 10 mm θα με καλυψουν?

Link to comment
Share on other sites

Με βλεπω για το "ιδανικο".

Λεω να βαλω 2 x mp10.

Τωρα εχω ερωτηση.Να τις βαλω απο την ιδια μερια και αν ναι σε τι υψος;

Και αν τις βαλω αντικριστα(που ετσι εχω δει να κανουν οι "ξενοι" τι κερδιζω;Πως δημηουργουν παλμο ετσι;

Σημειωση τωρα για να μην χαιρομαι πριν γινει.Παχος τζαμιου εχω 10 mm θα με καλυψουν?

για το τζάμι είσαι κομπλέ μην ανησυχείς...

το αντικριστά είναι το καλύτερο αλλά "άσχημο" για το ενυδρείο. Ύψος περίπου καμιά 15-20 από την επιφάνεια του νερού... αλλά όλα αυτά θα τα δεις στην πράξη στο δικό σου ενυδρείο.

Θα στο πω πολύ μπακάλικα. Εάν τις βάλεις αντικρυστά στέλνει η μία ένα παλμό και την ώρα που φτάνει ο παλμός αυτός στην επόμενη αυτή τον ενισχύει και τον ξαναστέλνει στην άλλη (ανάλογα το mode βέβαια). Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνεις μια κυκλική ροή :P Περισσότερα από αυτούς που έχουν 2 ήδη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδώ και κάνα μήνα έχω στο δικό μου κύβο (200 λίτρα) την mp10 . Κατα την άποψη μου είναι πολύ οριακή ...

! Κάνει φοβερή δουλεία ... αλλα είναι στο φουλ ρυθμισμένη ...π.χ. κύμα κάνει μηδαμινό !!! Εγώ θα έπαιρνα την 40!!! Οι δύο μπ10 θα είναι καλύτερα ...αλλα σε κύβο απέναντί εμένα μου φαίνεται αδύνατον να μπουν !!!

Οχι οτι εάν έμπαιναν στην ίδια πλευρά με 15-20 πόντους απόσταση θα ήταν ασχήμα ...

Παντος μακράν οι καλύτερη επιλογή ....(επειδη έχω και tunze 6055 se single controller, ειναι μεγαλος εμφανισιακα για αυτα τα λίτρα )

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω mp10 και κάποιες από αυτές που έχεις να φροντίζουν για την κυκλοφορία

πίσω από το βράχο.

+10 Aυτο εχω κανει και εγω.Συν 2000 λιτρα την ωρα που εχει η δικη επιστροφη απο το sump. :P

Link to comment
Share on other sites

+10 Aυτο εχω κανει και εγω.Συν 2000 λιτρα την ωρα που εχει η δικη επιστροφη απο το sump. :P

Σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

H 40αρα θα σου πέσει μεγάλη και θα την δουλεύεις πολύ λίγο.Καλύτερα 2 10αρες ή μία δεκάρα και μία κρυμμένη πίσω ή μέσα στο βράχο..(και επειδή αναφέρθηκε το θέμα της φασαρίας πολύ μεγάλο ρόλο παιζει η ευθυγράμμιση της αντλίας... :P )

Link to comment
Share on other sites

Αρα Mp40 μονοδρομος.

αυτο καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα αυτο.Αλλα οπως τα βλεπω ρε παιδια παει 279+279=558 ευροπουλα.

Αρχικα θα βαλω μια mp10 και την επιστροφη(3000 λιτρα) και βλεποντας και κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα αυτο.Αλλα οπως τα βλεπω ρε παιδια παει 279+279=558 ευροπουλα.

Αρχικα θα βαλω μια mp10 και την επιστροφη(3000 λιτρα) και βλεποντας και κανοντας.

στο ενυδρειο μου δεν εβαλα μια Mp60 αλλα mp40 και αφησα μια 5000αρη πισω απο τον βραχο και την επιστροφη 3000.....

αυτο γιατι οσο δυνατη και να ειναι και οσο και καλες να ειναι οι vortech δεν μπορουν να σου παρεχουν τελεια κυκλοφορια σε ολο το ενυδριεο μονο απο μια αντλια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...