Jump to content

Αλλαγη φιλτρου


bestaner

Recommended Posts

Παιδια γεια σας,

εχω ενα ενυδρειο 90 λιτρων απ το carrefour, δουλευει 8 μηνες χωρις κανενα προβλημα.

Απλα το φιλτρο δεν μου αρεσει σαν εικονα διοτι βρισκεται ακριβως στη μεση του ενυδρειου.

Εχω διαβασει και απο εσας πως το καλυτερο ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο.

Θα ηθελα να μαθω πως μπορει να φυγει βαζοντας εξωτερικο και κατα ποσο θα επηρεασει η αλλαγη αυτη την βιολογια και τα ψαρια?

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο με 16 ψαρακια(γκαπις και πλατις),φυτεμενο..

Πειτε μου εαν βγαινει ευκολα..

Ευχαριστω εκ των προτερων......

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω άμα απλά μεταφέρεις το βιολογικό υλικό που έχεις στο εσωτερικό και το βάλεις στο εξωτερικό θα είσαι μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω άμα απλά μεταφέρεις το βιολογικό υλικό που έχεις στο εσωτερικό και το βάλεις στο εξωτερικό θα είσαι μια χαρά....

αυτό είναι λάθος? Γιατί το υπέθεσα και γι'αυτό έγραψα <<πιστεύω>>....για να μαθαίνουμε και εμείς οι αρχάριοι μην κάνουμε κανένα λάθος από υπόθεση

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Βάλε να δουλέψουν και τα 2 μαζί για μερικές ημέρες.

επίσης δεν πιστεύω ότι αρκούν μερικές ημέρες γιατί εδώ όταν αλλάζουμε βιολογικό υλικό στο φίλτρο κάνουμε 5-10% αλλαγή την εβδομάδα.Μάλιστα πιστεύω θα χρειαστεί πολύ πιο πολύ από το να αλλάζαμε βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

όταν εγώ πήγα από εσωτερικό σε εξωτερικό, φρόντισα να βάλω όλο το βιολογικό υλικό του εσωτερικού μου σε μια στρώση ώστε αναγκαστικά όλο το νερό που περνάει από το εξωτερικό φίλτρο να περάσει από αυτό το στρώμα, δηλαδή του παλιού βιολογικού υλικού. Γέμισα και το υπόλοιπο με φρέσκο βιολογικό, οπότε σιγά σιγά αποικίστηκε ολόκληρο.

Αλλά από τη στιγμή που το ενυδρείο σου φιλτραριζόταν βιολογικά από κάποια ποσότητα βιολογικού (ακόμη και αν μιλάμε για σφουγγάρι) και ήταν ΟΚ, τότε και στο εξωτερικό που θα προσθέσεις θα περνάει και θα φιλτράρετε αναγκαστικά από την ίδια ποσότητα και θα συνεχίσει να είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω άμα απλά μεταφέρεις το βιολογικό υλικό που έχεις στο εσωτερικό και το βάλεις στο εξωτερικό θα είσαι μια χαρά....

Λάθος αυτό δεν είναι, αλλά από τη στιγμή που δεν ξέρουμε τι υλικά έχει μέσα το εσωτερικό φίλτρο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν και κατα πόσο μπορέι να μεταφέρει αυτούσια τη βιολογία στο νέο φίλτρο. Η΄μπορέι ας πούμε το εσωτερικό να έχει μόνο σφουγγάρια, αλλά στο εξωτερικό να βάλει βιομπάλες.

Καλό είναι γενικά, να μη μιλάμε με υποθέσεις, γιατί έτσι αντί να μαθαίνουμε όλοι, γίνεται η πληροφορία κουλουβάχατα και για αυτούς που ξέρουν και για αυτούς που δεν ξέρουν. :D

ΟΠΟΤΕ: Αυτό που σου προτείνω εγώ, είναι να βάλεις το εξωτερικό φίλτρο σε λειτουργία για 15 μέρες (τουλάχιστον) παράλληλα με το εσωτερικό και μετά απλά να αφαιρέσεις το εσωτερικό. Εκτός και αν στο εσωτερικό έχεις βιομπάλες τύπου siporax, subtrate pro κλπ, οπότε γλιτώνεις χρόνο με τη μεταφορά μέρους των υλικών.

Πώς αφαιρείται το εσωτερικό? Αν δεν είναι με βεντούζες, τότε θα είναι κολλημένο με σιλικόνη. Άρα θα πρέπει να αδειάσεις αρκετό νερό από το ενυδρείο (50%) και με ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ , ένα κοπίδι-φαλτσέτα και μια χορδή από κιθάρα ή μπετονιά, θα προσπαθήσεις να αποκολλήσεις το φίλτρο απο΄το τζάμι.

Γίνεται , το έχω κάνει, απλά θέλει φραπεδιά και ηρεμία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το φίλτρο του 98lt Carreffour το οποίο είχε ένα σφουγγάρι εξωτερικά το οποίο ήταν ανεπαρκές. Αυτό που έκανα μέχρι να πάρω το εξωτερικό φίλτρο ήταν να πάρω το μεγαλύτερο σφουγγάρι με μεγάλους πόρους που βρήκα στην αγορά και να το βάλω στη θέση του παλιού. Όταν με το καλό πήρα το εξωτερικό φίλτρο μετέφερα το σφουγγάρι αυτούσιο με συμπίεση στο κάτω ράφι του Fluval 205 για βιολογικό έτσι ώστε το νερό να περνάει από εκεί και να προωθείται στο άστρωτο βιολογικό υλικό. Το εγχείρημα ήταν επιτυχές, δεν είχα κανένα πρόβλημα με αμμωνία και νιτρικά.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..

τι φιλτρο με συμβουλευετε ν παρω?θελω να μου πειτε μαρκα κ τιμη περιπου ανειναι δυνατον για να παω στο πετ σιτι κνα πω ακριβως τι θελω χωρις να με πρηζουν...

τα ψαρια φιλε με την φραπεδια ;) να τα βγαλω οταν το ξεκολλαω?σκεψου οτι δεν εχω χωρο με τιποτα.σε κουβα θα τα βαλω...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..

τι φιλτρο με συμβουλευετε ν παρω?θελω να μου πειτε μαρκα κ τιμη περιπου ανειναι δυνατον για να παω στο πετ σιτι κνα πω ακριβως τι θελω χωρις να με πρηζουν...

τα ψαρια φιλε με την φραπεδια ;) να τα βγαλω οταν το ξεκολλαω?σκεψου οτι δεν εχω χωρο με τιποτα.σε κουβα θα τα βαλω...

κακή επιλογή για να αγοράσεις φίλτρο... άσε που έχει μόνο JBL εάν θυμάμαι καλά.

Εάν αργότερα δεν είχα σκοπό να αγοράσω ενυδρείο πάνω από 150 λίτρα θα έπαιρνα το Eheim ecco pro 200/300. Εάν αργότερα σκεφτόμουν να φτιάξω κανα 300λιτρο-400λιτρο θα έπαιρνα κάποιο άλλο φίλτρο που θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και μετά :D

Link to comment
Share on other sites

σορρυ πετ σοπ ηθελα να γραψω...εννοειτε δεν παω εκει

ξερεις τιμη περιπου?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..

τι φιλτρο με συμβουλευετε ν παρω?θελω να μου πειτε μαρκα κ τιμη περιπου ανειναι δυνατον για να παω στο πετ σιτι κνα πω ακριβως τι θελω χωρις να με πρηζουν...

τα ψαρια φιλε με την φραπεδια ;) να τα βγαλω οταν το ξεκολλαω?σκεψου οτι δεν εχω χωρο με τιποτα.σε κουβα θα τα βαλω...

Εγω σε συμβουλευω να παρεις η το fluval 105 που ειναι για ενυδρειο μεχρι 100λ η fluval 205 που ειναι για ενυδρειο μεχρι 200λ

Το fluval 205 το δουλευω ειναι πολυ καλο φιλτρο στο προτεινω ανεπυφιλαχτα

Γενικα τα fluval ειναι πολυ καλα φιλτρα ειναι καλα τεχνολογικα και αθορυβα.Απο τα χερια μου εχουν περασει καμποσα φιλτρα Fluval απο μικρα μεχρι και μεγαλα ποτε δεν μου εχουν βγαλει κανενα προβλημα :D:thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει το αθορυβο γιατι κοιμαμαι στο δωματιο κ ειναι μικρο...

τιμη?το βρισκω ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα σχεδον τα μαγαζια τα εχει.

Το fluval 105 εχει 88,35.

Το fluval 205 εχει 97,65.

Σου στελνω σε π.μ μερικα μαγαζια που μπορεις να τα βρεις.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια να τα βγαλω?χωρο δεν εχω σε κουβα θα τα βαλω μεχρι να ξεκολλησω το φιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα καινούριο Fluval 205 για 100lt με 73€. Είχα αυτό το πρόβλημα αλλά μάλλον ήταν τυχαίο. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ να σου δώσω το τηλέφωνο του καταστήματος. Αν θυμάμαι καλά το 105 το έχει ~60€

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βρεις τα ίδια φίλτρα σε πιο χαμηλές τιμές και από αγγελία φίλε μου. Εγώ σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια να τα βγαλω?χωρο δεν εχω σε κουβα θα τα βαλω μεχρι να ξεκολλησω το φιλτρο....

Καλο ειναι να εχεις δοχειο (πχ βαρελι καταλληλο για τροφιμα) που θα βαλεις μαζι με τα ψαρια και το μισο νερο απο το ενυδρειο αφου πρεπει να το αδειασεις για να κανεις εργασιες.

Μετα τα επιστρεφεις πισω, νερο και ψαρια, και κανεις το υπολοιπο αλλαγη νερου.

Και μια αεραντλια μεσα στο βαρελι καλο ειναι να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...