Jump to content

Τι αποψη εχετε για την αγοροπωλησια των ψαριων μας;


Recommended Posts

Την αφορμη μου την εδωσε ενας φιλος, που μου εστηλε πμ και ηθελε να αγορασει καποια ψαρακια απο γεννες που εχω.Μου φανηκε καπως ,και του ειπα οτι εγω δεν τα πουλαω αλλα αμα θελεις στα χαριζω.

Και το ερωτημα μου ειναι,πως εμεις οι ενυδρειοφιλοι χομπιστες,δικαιουμαστε να πουλαμε τα ψαρια μας.Ολοι βιοποριστικα εχουμε καποια εργασια.Παρατηρω επισης καποιους,οτι εντατικα κανουν <<παραγωγες>>και κατα καιρους τα πουλανε και ακριβουτσικα εδω μεσα.Εβαλα σε εισαγωγικα την λεξει παραγωγη,γιατι την συναντω πολυ συχνα σανα εκανα κατι εγω και μου γεννησαν τα ψαρακια μου.

Να διευκρινισω οτι,δεν αναφερωμαι στα παιδια που για προσωπικους λογους διαλυουν το ενυδρειο τους και πρεπει να δωσουν ολο το πακετο η για μηχανηματα,γενικα για εξοπλισμο.

Εγω ομιλω καθαρα για τα ψαρακια που γεννιονται στα ενυδρεια μας

Εδω μεσα ειμαστε μια παρεα που γνωριζομαστε απο τα γραπτα μας (ασχετα αν συμφωνουμε η διαφωνουμε)

Τι ποιο ωραιο πραγμα,απο το να δεινουμε τα καλυτερο δωρο σε εναν χομπιστα που ξερει τι θελει.

Θα ηθελα και της δικες σας γνωμες

Υ.Γ Αυτοι που πουλανε κοβουν και αποδειξεις ;Για να μην λεμε μονο για τους πολιτικους ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη θα σου πω κάτι που έχω παρατηρήσει εγώ και βγάζεις τα συμπεράσματα σου.

Ψάρια που χαρίζονται έχουν την τάση να αποκτώνται από άτομα που ούτε καν τα χρειάζονται ή τα θέλουν. Τσάμπα είναι ας το πάρω...

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη θα σου πω κάτι που έχω παρατηρήσει εγώ και βγάζεις τα συμπεράσματα σου.

Ψάρια που χαρίζονται έχουν την τάση να αποκτούνται από άτομα που ούτε καν τα χρειάζονται ή τα θέλουν. Τσάμπα είναι ας το πάρω...

;)

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει :D

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορουν να πουλανε τα ψαρια (απο δικη τους αναπαραγωγη ) εφοσον :

α) οι γονεις εχουν πληρωθει ακριβα

β)τα μικρα εχουν φαει αρκετο χρονο και χρημα οσων αφορα το μεγαλωμα τους

γ)αναλογα το βαθμο δυσκολιας της αναπαραγωγης

δ)αναλογα τη σπανιοτητα του ειδους

Δεν το βλεπω σωστο να πωλουνται οτιδηποτε εχουν σχεση με ζωοτοκα (guppy , endler , molly και αλλα ) μιας και ειναι πολλη ευκολη η αναπαραγωγη τους και σε μεγαλο ρυθμο .

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου υπαρχουν 2 κατηγοριες ψαριων που αναπαραγωνται στα ενυδρεια μας.

Αυτα που γενοβολανε συνεχως και χωρις καποια ιδιαιτερη φροντιδα απο τον χομπιστα (guppy, endlers κλπ) και αυτα που χρειαζονται μεγαλη φροντιδα και αρκετα εξοδα εως του να φτασουν στο σημειο να δωθουν (δισκοι, σκαλαρια, apistogramma κα). Νομιζω οτι τα ψαρια της δευτερης κατηγοριας ειναι δικαιο να δινωνται εναντι καποιας συμβολικης τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσω παραδειγμα απο δικη μου αγγελια με κοραλια.

Απο τα 10 ευρω που τα εδινα το κατεβασα στα 5.

Με πηρε ενα παιδι τηλ και αφου το ρωτησα αν πληρη τις προυποθεσεις για sps κοραλια,με τις απαντησεις που μου εδωσε δεν τις ειχε και του λεω δεν μπορω να σου δωσω.Και ξερεις πια ηταν η απαντηση του;;;

Σιγα μωρε 5 ευρω εχουν και να χαλασουν τι εγινε;

Και κατι αλλο αν εγω οπως και πολλα αλλα παιδια παμε σε πετ σοπ τα ψαρια μας (τα περισσοτερα δεν πληρωνουν καθολου και μερικα ενα γελοιο αντιτιμο η ανταλαγη,που βγαζουν περισσοτερο κερδος ετσι)

Αυτα δεν τα πουλανε μετα;;;

Ξερεις τι ειναι να πηγαινεις σε πετ σοπ και να βλεπεις chaeto μεγαλη ποσοτητα και να του λες ποσο εχει,10 ευρω η χουφτα.Και φευγοντας μετα απο λιγες μερες να μαθαινεις πως αυτη η αλγη ειναι απο την δικη σου που ειχες δωσει σε ενα φιλο και αυτος κλαδεψε και πηγε και την χαρισε εκει.

Και αλλα πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορουν να πουλανε τα ψαρια (απο δικη τους αναπαραγωγη ) εφοσον :

α) οι γονεις εχουν πληρωθει ακριβα

β)τα μικρα εχουν φαει αρκετο χρονο και χρημα οσων αφορα το μεγαλωμα τους

γ)αναλογα το βαθμο δυσκολιας της αναπαραγωγης

δ)αναλογα τη σπανιοτητα του ειδους

Δεν το βλεπω σωστο να πωλουνται οτιδηποτε εχουν σχεση με ζωοτοκα (guppy , endler , molly και αλλα ) μιας και ειναι πολλη ευκολη η αναπαραγωγη τους και σε μεγαλο ρυθμο .

Ο κωστης με αποστομωσε.Μονο γιαυτον τον λογο αλλαζω αποψη .Σε ολα αυτα που λες εχεις δικιο,απο την αλλη ολα αυτα που αναφερεις τα κανουμε για το χομπιμας,και αναλογα με τον βαθμο δυσκολιας που εχουν τα ψαρακια μας,η ικανοποιηση ποιο μεγαλη οταν τα καταφερνουμε.Εγω θα ηθελα πολυ να εβλεπα τα ψαρακια μου,να τα εβλεπα σε ενυδρεια φιλων,αλλα σαν δωρο και οχι οικονομικη εκμεταλευση.

Α ρε Κωστη παντα λιγολογος και πολυ περιεκτικος.Τωρα δεν μπορω να στηριξω την αποψη μου μετα απο αυτο που ειπες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκλησε το θεμα.Ο κυρ.Καρυδας Τα ειπε ολα.Πρωτη φωρα παω πασω τοσο ευκολα για οσους με ξερουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα αυτα που λες εχεις δικιο,απο την αλλη ολα αυτα που αναφερεις τα κανουμε για το χομπιμας,και αναλογα με τον βαθμο δυσκολιας που εχουν τα ψαρακια μας,η ικανοποιηση ποιο μεγαλη οταν τα καταφερνουμε.Εγω θα ηθελα πολυ να εβλεπα τα ψαρακια μου,να τα εβλεπα σε ενυδρεια φιλων,αλλα σαν δωρο και οχι οικονομικη εκμεταλευση.

δεν το βλεπω σαν οικονομικη εκμεταλευση .

ΚΑι σου λεω ενα παραγειγμα

εχουμε μια αναπαραγωγη δισκων .

οπου μεχρι να ερθει το ψαρι στα χερια αλλου χομπιστα ( μετα απο κανα 2μηνο -3μηνο ) εχει κανει καποιος.

καθημερινες αλλαγες στη γεννηστρα του

αμετρητα ταισματα

φαρμακα

βελτιωτικα νερου και αλλες ιστοριες

και σου δινει το ψαρι απο τη δικη του αναπαραγωγη 10 ευρο (συμβολικη τιμη )

με τα 10 ευρο που περνει απο εσενα τι να προτοπληρωσει απο ολα τα παραπανω που σου εγραψα?

Συν οτι σε περιπτωση που ειναι μελος στο φορουμ εχεις τη δυνατοτητα να βλεπεις και το ιστορικο γονεων - μικρων και να ''ξερεις'' τι περνεις .

Ενω στο πετ σοπ δεν ξερεις οχι τους γονεις των ψαριων αλλα ουτε και τι φαγανε το πρωι πριν πας ;)

Y.G : το οτι δεν γραφεται στο φορουμ απο καποιους οτι χαριζονται ψαρια δεν παει να πει οτι αυτο δεν γινεται σε κλειστο - φιλικο κυκλο .

Υ.Γ: γνωμη μου ειναι οτι εαν βαλει καποιος μια αγγελια που να λεει χαριζονται 30 χρυσοψαρα θα τρεξει ενας να τα παρει ΧΩΡΙΣ να πληρει τις προυποθεσεις για να τα φυλοξενησει .... απλα τα βρηκε τσαμπα και τα πηρε .

(σημειωση ) τωρα ειδα οτι το ανεφερε και ο karydas το παραπανω .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

δεν το βλεπω σαν οικονομικη εκμεταλευση .

ΚΑι σου λεω ενα παραγειγμα

εχουμε μια αναπαραγωγη δισκων .

οπου μεχρι να ερθει το ψαρι στα χερια αλλου χομπιστα ( μετα απο κανα 2μηνο -3μηνο ) εχει κανει καποιος.

καθημερινες αλλαγες στη γεννηστρα του

αμετρητα ταισματα

φαρμακα

βελτιωτικα νερου και αλλες ιστοριες

και σου δινει το ψαρι απο τη δικη του αναπαραγωγη 10 ευρο (συμβολικη τιμη )

με τα 10 ευρο που περνει απο εσενα τι να προτοπληρωσει απο ολα τα παραπανω που σου εγραψα?

Συν οτι σε περιπτωση που ειναι μελος στο φορουμ εχεις τη δυνατοτητα να βλεπεις και το ιστορικο γονεων - μικρων και να ''ξερεις'' τι περνεις .

Ενω στο πετ σοπ δεν ξερεις οχι τους γονεις των ψαριων αλλα ουτε και τι φαγανε το πρωι πριν πας ;)

Y.G : το οτι δεν γραφεται στο φορουμ απο καποιους οτι χαριζονται ψαρια δεν παει να πει οτι αυτο δεν γινεται σε κλειστο - φιλικο κυκλο .

Υ.Γ: γνωμη μου ειναι οτι εαν βαλει καποιος μια αγγελια που να λεει χαριζονται 30 χρυσοψαρα θα τρεξει ενας να τα παρει ΧΩΡΙΣ να πληρει τις προυποθεσεις για να τα φυλοξενησει .... απλα τα βρηκε τσαμπα και τα πηρε .

Θα συμφωνισω μονο με την τελευταια παραγραφο σου,για ολα τα υπολοιπα εχω τον αντιλογο,αλλα δεν θα το κανω,γιατι μου τα ειπε ολα ο κυρ.Καρυδας.Γιαυτο αναθεορω και λεω οτι πρεπει να πουλιουντε τα ψαρια.

ΕΙΠΑ ΞΥΠΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι τόσο ενάντια στην πώληση ψαριών από χομπίστες όσο είμαι και υπέρ. Έχω πουλήσει ψάρια αλλά έχω πουλήσει όσα έχω βάλει σε αγγελίες και ο λόγος είναι αυτός που αναφέρει ο Κωστής πιο πάνω. Από την άλλη έχω δώσει ψάρια χωρίς κανένα αντάλλαγμα (κι αυτά είναι κυρίως ψάρια αναπαραγωγών μου) σε γνωστούς και φίλους, καθότι ξέρω που τα δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όπως είπε ο Νίκος και ο Γιώργος παραπάνω, από φίλο που ξέρω ότι θα προσέξει τα ψάρια όπως κι εγώ δεν θα έπαιρνα χρήματα.

Από την άλλη τα Labido του φίλου μου του Δημήτριου θα ήμουν διατεθειμένος να τα πληρώσω και διπλάσια τιμή από το κατάστημα, γιατί είναι πεντακάθαρα, έχουν ζωντανά χρώματα και τα μεγαλώνει με ποιοτικές τροφές και σε σωστές συνθήκες. Με λίγα λόγια, η ατάκα που ακούγεται πολύ συχνά στις αγγελίες " φίλε τα πουλάς ακριβά, στο κατάστημα έχουν φθηνότερα..." δεν έχει λογική αν δεν δεις το ψάρι και δεν γνωρίζεις πως μεγάλωσε.

;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όπως είπε ο Νίκος και ο Γιώργος παραπάνω, από φίλο που ξέρω ότι θα προσέξει τα ψάρια όπως κι εγώ δεν θα έπαιρνα χρήματα.

Από την άλλη τα Labido του φίλου μου του Δημήτριου θα ήμουν διατεθειμένος να τα πληρώσω και διπλάσια τιμή από το κατάστημα, γιατί είναι πεντακάθαρα, έχουν ζωντανά χρώματα και τα μεγαλώνει με ποιοτικές τροφές και σε σωστές συνθήκες. Με λίγα λόγια, η ατάκα που ακούγεται πολύ συχνά στις αγγελίες " φίλε τα πουλάς ακριβά, στο κατάστημα έχουν φθηνότερα..." δεν έχει λογική αν δεν δεις το ψάρι και δεν γνωρίζεις πως μεγάλωσε.

;)

:D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από την πλευρά μου θα αναφερθώ όχι σε ψάρια αλλά σε γαρίδες που είναι και ο καημός μου :D και όταν λέω γαρίδες δεν εννοώ red cherry ή amano αλλά διαφορετικά είδη δυστυχώς δυσεύρετα στην Ελλάδα.

Αν δω ένα είδος γαρίδας σε πετ να πωλείται π.χ. 5 ευρώ και το δώ και σε ένα συγχομπίστα στην ίδια τιμή ή έστω και λίγο ακριβότερο θα προτιμήσω να το αγοράσω από τον συγχομπίστα παρά από το πετ και να εξηγήσω και το γιατί.

Το πετ θα τις έχει φέρει ευκαιριακά(με ελάχιστες εξαιρέσεις) και θα τις έχει βάλει σε όποιο ενυδρείο έχει διαθέσιμο αδιαφορώντας ή και αγνωόντας τις ανάγκες τους σε παραμέτρους με αποτέλεσμα οι γαρίδες να είναι ταλαιπωρημένες και ως ευαίσθητα είδη με το που τις αγοράζεις μετά από λίγες μέρες να σε αποχαιρετάνε αφού δεν μπορούν να αντέξουν τις τόσο συχνές μεταβολές.

Αντίθετα από συγχομπίστα από τη στιγμή που έχει κάνει αναπαραγωγές σημαίνει ότι έχει καταφέρει να παρέχει τις σωστές παραμέτρους και την φροντίδα που χρειάχονται και γνωρίζεις τι παίρνεις αφού και τις περισσότερες φορές υπάρχει παρουσίαση και βλέπεις την εξέλιξή τους.

Και στα ψάρια όμως και στις γαρίδες δεν συμφωνώ στο δωρεάν γιατί όπως πολύ σωστά ειπώθηκε θα τρέξει ο καθένας "άσχετος" και θα τα ζητήσει αδιαφορώντας για τις απαιτήσεις τους με το γνωστό αποτέλεσμα στο τέλος ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την πλευρά μου θα αναφερθώ όχι σε ψάρια αλλά σε γαρίδες που είναι και ο καημός μου :D και όταν λέω γαρίδες δεν εννοώ red cherry ή amano αλλά διαφορετικά είδη δυστυχώς δυσεύρετα στην Ελλάδα.

Αν δω ένα είδος γαρίδας σε πετ να πωλείται π.χ. 5 ευρώ και το δώ και σε ένα συγχομπίστα στην ίδια τιμή ή έστω και λίγο ακριβότερο θα προτιμήσω να το αγοράσω από τον συγχομπίστα παρά από το πετ και να εξηγήσω και το γιατί.

Το πετ θα τις έχει φέρει ευκαιριακά(με ελάχιστες εξαιρέσεις) και θα τις έχει βάλει σε όποιο ενυδρείο έχει διαθέσιμο αδιαφορώντας ή και αγνωόντας τις ανάγκες τους σε παραμέτρους με αποτέλεσμα οι γαρίδες να είναι ταλαιπωρημένες και ως ευαίσθητα είδη με το που τις αγοράζεις μετά από λίγες μέρες να σε αποχαιρετάνε αφού δεν μπορούν να αντέξουν τις τόσο συχνές μεταβολές.

Αντίθετα από συγχομπίστα από τη στιγμή που έχει κάνει αναπαραγωγές σημαίνει ότι έχει καταφέρει να παρέχει τις σωστές παραμέτρους και την φροντίδα που χρειάχονται και γνωρίζεις τι παίρνεις αφού και τις περισσότερες φορές υπάρχει παρουσίαση και βλέπεις την εξέλιξή τους.

Και στα ψάρια όμως και στις γαρίδες δεν συμφωνώ στο δωρεάν γιατί όπως πολύ σωστά ειπώθηκε θα τρέξει ο καθένας "άσχετος" και θα τα ζητήσει αδιαφορώντας για τις απαιτήσεις τους με το γνωστό αποτέλεσμα στο τέλος ;)

απλα εχω μια ενσταση οσων αφορα το παραπανω για τον λογο οτι θα πρεπει σαν χομπιστες να βοηθαει ο ενας τον αλλο κανοντας καλυτερες τιμες σε σχεση με ενα πετ σοπ .

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβατε το ουσια του θεματος.Το θεμα μου δεν ειναι το ακριβο η το φτηνο.Το θεμα ειναι γιατι πρεπει να πουλαμε τα ψαρακια μας.Και εκτος τον λογο που ανεφερε ο κυρ.Καρυδας,ολοι οι αλοι λογοι για μενα καταρριπτονται.Δηλ.εγω καθε μερα δεν τρωγω φιλετο,αλλα για τα ψαρακιαμου θελω να τρωνε φιλετο καθε μερα.Αυτο δεν το κανω για να εχω προσωπικο οφελος,το κανω για να ειναι καλα,δυχως να περιμενω ανταποδωση οικονομικη.Ε αυτην την καψα δεν μου αρεσει να την εκμεταλλευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι κ οι 2 πλευρες εχουν δικιο. Ο λογος απλος. απο την μια δεν ειναι δυνατον να πουλαει καποιος ψαρακια που αναπαραγωνται ευκολα κ με το κιλο σε συνθηκες που λιγο πολυ πλησιαζουν τις απαιτησεις των ψαριων σε τιμη ιδια με τα πετ-σοπ αλλα κ απ'την αλλη δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον που αφιερωσε χρονο προσωπικο κ χρημα για να καταφερει να εχει γεννα απο δυσκολο ψαρι. πχ. εγω εδω κ 2 μηνες ειμαι σε διαδικασια αλλαγης του ενυδρειου απο κουκου-ρουκου ψαρια που ειχα σε οσο γινεται βιοτοτοπικο για σκαλαρια. το αποτελεσμα ειναι να εχω ξοδεψει μεχρι στιγμης ενα αλφα ποσο αρκετο κ συνεχιζω να δινω γιατι εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε νερο... Τωρα αν καταφερω να εχω επιτυχημενη γενα μιας κ γενες ειχα μεχρι τωρα αλλα χωρις επιτυχια κ γεμισω σκαλαρακια πιστευω δεν ειναι ανηθικο να θελησω να πουλησω μερικα ωστε να κανω μια μικρη αποσβεση χρηματων που στην ουσια παλι πισω σε αυτα θα ξαναγυρισουν με μορφη εξοπλισμου τροφης κτλ κ δεν μιλαω για εμποριο αλλα για αποσβεση καποιων χρηματων στην αρχη. Τωρα αν καποιος συνχομπιστας εχει σκαλαρια κ θελει κ αλλα πολυ ευχαριστως να του χαρισω αλλα επειδη εχει ηδη κ εχει σωστο περιβαλον. Πιστευω ακραδαντα κ συμφωνω με τον karydas οτι αν βαλω αγγελια για χαρισμα σκαλαριων θα πεσει ο καθες ασχετος να παρει 1ον γιατι ειναι ομορφα ψαρια κ 2ον στο πετ-σοπ θα τα βρεις απο 6-7 ευρω τα μικρα εως 20ε τα μεγαλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι χομπίστες που κάνουν συστηματικά παραγωγές ψαριών και μετά τα μεταπουλάνε 99,101 % δεν βγάζουν κέρδος, άντε το πολύ πολύ να καλύψουν μέρος των εξόδων τους.

Εκτός των άλλων είναι σίγουρα <<ερωτευμένη - κολλημένη - συνεπαρμένη>> με αυτό που κάνουν, δηλαδή βάζουν την αγάπη τους πάνω από όλα και μετά κοιτάζουν να βγάλουν μέρος των εξόδων τους.

Και εν τέλη προτιμώ να περνώ ψάρια από αυτούς, που σίγουρα προσφέρουν πολύ καλύτερες συνθήκες ζωής στα ψάρια τους <<μας>>.

Εν αντιπαραβολή σκεφτείτε τα καταστήματα με τα πάρα πολλά ενυδρειάκια που πουλάνε ψάρια, γατιά, σκυλιά και γενικός ότι κινείτε - άραγε τι συνθήκες προσφέρουν στα ζωντανά μας...

Υ.Σ. Σίγουρα υπάρχουν και ευσυνείδητοι καταστηματάρχες ( αλλά είναι λίγοι κατά ε με )

Μέτα τιμής Θεόδωρος

Link to comment
Share on other sites

όλοι έχετε δίκιο ;)

Δεν είναι θέμα που μπορεί να απαντηθεί με ναι είναι ΣΩΣΤΟ ή όχι είναι ΛΑΘΟΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταθώ σε 2 πράγματα από αυτή την όμορφη συζήτηση:

1. τη χαρά του να βλέπεις ψάρια που έχεις δώσει σε φίλους,

2. αλλά και ότι όταν κάτι είναι τσάμπα δεν το εκτιμάς

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι τα ψάρια μπορεί να είναι από αναπαραγωγές δικές μας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έγιναν ανέξοδα. Θεωρω ότι αξίζει να πληρώσεις ένα αντίτιμο, γιατί στο κάτω κάτω τα χρήματα θα πάνε σε καλό σκοπό όταν πάνε σε χομπίστα!

Για παράδειγμα αυτός που έφερε πιο σπάνιες γαρίδες στα ενυδρεία του από το εξωτερικό και πλήρωσε του κόσμου τα λεφτά μεταφορικά γιατί να τις δώσει 1 ευρώ τη μια;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να μην ληφθούν προσωπικά τα ακόλουθα, τα λέω αναφερόμενος σε όλους και μαζί και εμένα. ;)

Τα λεφτά και το σεξ είναι γνωστό οτι είναι από τα μεγαλύτερα ταμπού, ας δούμε κάποιες σκέψεις πριν πάμε ατην ουσία της πώλησης των ζωντανών μας. (απόδειξη οτι αρκετούς μόλις τους αναστάτωσαν λιγάκι ακόμα και οι λέξεις)

Το ένα είναι οτι υπάρχουν πολλά απωθημένα για το χρήμα, έχουμε συνδέσει το χρήμα με την εκμετάλλευση και την αμαρτία εξ ου και οι ενοχές μας με μορφή κριτικής στους άλλους. (παρατηρήστε το, όσοι άνθρωποι εναντιώνονται πολύ έντονα σε κάποιο σύνολο ανθρώπων, κρύβουν υποσυνείδητα κάτι που χαρακτηρίζει αυτούς τους άλλους ανθρώπους αλλά δεν μπορούν να το παραδεχθούν, παρ' όλα αυτά καταλαβαίνουν οτι κάτι συμβαίνει μέσα τους και ξεσπάνε στους άλλους που του το δείχνουν)

Αυτά για να είμαστε λίγο πιο συνειδητοποιημένοι για τους λόγους που ίσως αρχίζει ένα τέτοιο θέμα, το ποιός το αρχίζει το θεωρό τυχαίο, μπορεί να ήμουν κι εγώ.

Πάμε παρακάτω...

Το να αναγνωρίζει ο άλλος την αξία του ζωντανού σου που με αγάπη φρόντισες και μεγάλωσες το βρίσκω πολύ όμορφο και για τους 2 (ή μάλλον και τους 3 :D ), υπάρσουν 2 πλευρές του ίδιου νομίσματος, αφ' ενός η φράση "αν δεν κάνεις θυσίες για κάτι δεν μπορείς να το εκτιμήσεις πραγματικά" και η φράση "αν εκτιμάς κάτι πραγματικά τότε καμία θυσία δεν είναι θυσία".

Αν χαρίσω ένα sp3 θα καταλήξει πολύ εύκολα σε ένα ενυδρείο με αφρικάνες, χρυσόψαρα ή άλλες ψαρόσουπες, αν πουλήσω ένα Hypancistrus zebra που έχω αγοράσει 100 ευρώ στην τιμή των 50 ευρώ, είναι σίγουρο οτι αυτός που θα το πάρει θα το χαρεί κι όλας, θα το χαρώ κι εγώ, θα το χαρεί και το ψάρι με όλη την φροντίδα που του αξίζει.

Ψυχολογικά έχω νιώσει πολύ καλά όταν έχω χαρίσει ψάρι σε φίλο ή και απλό γνωστό από το φόρουμ που ξέρω οτι το γουστάρει και θα το περιποιηθεί, έχω νιώσει και μεγάλη ικανοποίηση ως αναγνώριση του κόπου μου όταν πουλάω και ένα ψάρι πιο ακριβά απ' ότι το αγόρασα γιατί ξέρω οτι η κατάστασή του είναι τέλεια και δεν την φτάνει κανένα πετσόπ όχι επειδή δεν είναι καλός ο μαγαζάτορας αλλά λόγω του επιχειρηματικού περιορισμού και των εισαγωγέων.

Το να βρίσκεις κλαδέματα και ζωντανά από χομπίστες είναι πολυτέλεια, είναι σαν να τρως σπιτικό φαγητό και να σου κακοφαίνετε που το πλήρωσες πιο ακριβά από ένα βρώμικο στη Μαβίλης.

Το να κατηγορείς κάποιον που προσφέρει τον κόπο, την αγάπη και την φροντίδα του για χρηματικό αντίτιμο τον προσβάλλει πολύ αφού είναι σαν να συγκρίνεις τα ζωντανά του με αυτά από το πετ σοπ που έχουν περάσει τα μύρια όσα, έχουν ζήσει με άρρωστα και νεκρά ψάρια, δεν έχουν φάει σωστή τροφή και δεν έχουν νοιώσει ποτέ την πολυτέλεια ενός κατάλληλου περιβάλλοντος για σωστά διαβίωση πράγμα που αντικατοπτρίζεται στην υγεία και ομορφιά τους.

Και ένα τελευταίο παράδειγμα μπας και το χωνέψουμε:

Τα ψάρια από τα πετσόπ έχουν περάσει απίστευτες κακουχίες και ειδικά τα μεγάλης παραγωγής όπως γκάπυ χρυσόψαρα κλπ, τα ψάρια αυτά πουλιούντε σε μια τιμή που εξαρτάται από τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί για την εκτροφή, τη μεταφορά, τη συντήρηση και τα κέρδη των μεσαζόντων. Με δεδομένο τον ανταγωνισμο όλα αυτά τα έξοδα πρέπει να ελαχιστοποιηθούν, που πιστεύετε οτι θα πε΄σει η μεγαλύτερη πίεση? Α, μπράβο, στην εκτροφή, τη μεταφορά και τη συντήρηση, ότι φθηνότερο σε ισοροπία με τις απώλειες. Φυσικά φιλοζωικοί κανονιασμοί δεν υπάρχουν για σκυλιά-γατιά, τι περιμένετε για τα ψάρια? Είδατε πόσο καλά περνάνε τα ψάρια που πουλάνε στα πετ σοπ?

Φανταστείτε τώρα το ιδανικό πετ σόπ το οποίο είναι παράλληλα και υπερπρότυπο εκτροφείο να έχει ένα ψάρι που το περνάει καραντίνα όταν χρειάζεται, το καδραμώνει, το βάζει σε κατάλληλο περιβάλλον με σωστούς συγκατοίκους, χώρο, τροφή, φυτά κλπ με τις βιταμίνες του και την ησυχία του και μετά τα πουλάει στους χομπίστες με ενδιαφέρον να ενημερωθεί όσο μπορεί για το οτι έχουν τις γνώσεις να προσφέρουν σωστή διαβίωση σε μια ζωή.

Το ψάρι αρρώστιες δεν θα κουβαλάει, ανοσοποιητικό θα έχει τέλειο, σχήμα χρώματα τέλεια, διάρκεια ζωής κανονική και φυτά δυνατά που θα αντέξουν άνετα την προσαρμογή σε νέο ενυδρείο και θα έχουν αμέσως καλή εμφάνιση και ανάπτυξη.

Το ίδιο και τα φυτά.

Πόσο θα έπρεπε να το πουλήσει? 2πλάσια? 3πλάσια? ή μάλλον 10πλάσια???

Ένας χομπίστας που μπορούμε εύκολα να τσεκάρουμε τις γνώσεις και το τι προσφέρει στα ψάρια του προσεγγίζει πολύ αυτό το ιδανικό πετ σοπ και σε πολλά ίσως και να το ξεπερνάει!

Και θα του πούμε εμείς οι έμπειροι γιατί πουλάς τα ψάρια σου σε τιμή κοντά στου πετ σοπ? Νομίζω είναι το λιγότερο άσχημο.

Εγώ το έχω πει οτι και φυτά να δω να πουλιούνται δεν μου κακοφαίνεται καθόλου, οι μποστανάδες που προσπαθούσαν να αναστήσουν και να πολλαπλασιάσουν κάποιο δύσκολο φυτό με καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να μην ληφθούν προσωπικά τα ακόλουθα, τα λέω αναφερόμενος σε όλους και μαζί και εμένα. ;)

Τα λεφτά και το σεξ είναι γνωστό οτι είναι από τα μεγαλύτερα ταμπού, ας δούμε κάποιες σκέψεις πριν πάμε ατην ουσία της πώλησης των ζωντανών μας. (απόδειξη οτι αρκετούς μόλις τους αναστάτωσαν λιγάκι ακόμα και οι λέξεις)

Το ένα είναι οτι υπάρχουν πολλά απωθημένα για το χρήμα, έχουμε συνδέσει το χρήμα με την εκμετάλλευση και την αμαρτία εξ ου και οι ενοχές μας με μορφή κριτικής στους άλλους. (παρατηρήστε το, όσοι άνθρωποι εναντιώνονται πολύ έντονα σε κάποιο σύνολο ανθρώπων, κρύβουν υποσυνείδητα κάτι που χαρακτηρίζει αυτούς τους άλλους ανθρώπους αλλά δεν μπορούν να το παραδεχθούν, παρ' όλα αυτά καταλαβαίνουν οτι κάτι συμβαίνει μέσα τους και ξεσπάνε στους άλλους που του το δείχνουν)

Αυτά για να είμαστε λίγο πιο συνειδητοποιημένοι για τους λόγους που ίσως αρχίζει ένα τέτοιο θέμα, το ποιός το αρχίζει το θεωρό τυχαίο, μπορεί να ήμουν κι εγώ.

Πάμε παρακάτω...

Το να αναγνωρίζει ο άλλος την αξία του ζωντανού σου που με αγάπη φρόντισες και μεγάλωσες το βρίσκω πολύ όμορφο και για τους 2 (ή μάλλον και τους 3 :D ), υπάρσουν 2 πλευρές του ίδιου νομίσματος, αφ' ενός η φράση "αν δεν κάνεις θυσίες για κάτι δεν μπορείς να το εκτιμήσεις πραγματικά" και η φράση "αν εκτιμάς κάτι πραγματικά τότε καμία θυσία δεν είναι θυσία".

Αν χαρίσω ένα sp3 θα καταλήξει πολύ εύκολα σε ένα ενυδρείο με αφρικάνες, χρυσόψαρα ή άλλες ψαρόσουπες, αν πουλήσω ένα Hypancistrus zebra που έχω αγοράσει 100 ευρώ στην τιμή των 50 ευρώ, είναι σίγουρο οτι αυτός που θα το πάρει θα το χαρεί κι όλας, θα το χαρώ κι εγώ, θα το χαρεί και το ψάρι με όλη την φροντίδα που του αξίζει.

Ψυχολογικά έχω νιώσει πολύ καλά όταν έχω χαρίσει ψάρι σε φίλο ή και απλό γνωστό από το φόρουμ που ξέρω οτι το γουστάρει και θα το περιποιηθεί, έχω νιώσει και μεγάλη ικανοποίηση ως αναγνώριση του κόπου μου όταν πουλάω και ένα ψάρι πιο ακριβά απ' ότι το αγόρασα γιατί ξέρω οτι η κατάστασή του είναι τέλεια και δεν την φτάνει κανένα πετσόπ όχι επειδή δεν είναι καλός ο μαγαζάτορας αλλά λόγω του επιχειρηματικού περιορισμού και των εισαγωγέων.

Το να βρίσκεις κλαδέματα και ζωντανά από χομπίστες είναι πολυτέλεια, είναι σαν να τρως σπιτικό φαγητό και να σου κακοφαίνετε που το πλήρωσες πιο ακριβά από ένα βρώμικο στη Μαβίλης.

Το να κατηγορείς κάποιον που προσφέρει τον κόπο, την αγάπη και την φροντίδα του για χρηματικό αντίτιμο τον προσβάλλει πολύ αφού είναι σαν να συγκρίνεις τα ζωντανά του με αυτά από το πετ σοπ που έχουν περάσει τα μύρια όσα, έχουν ζήσει με άρρωστα και νεκρά ψάρια, δεν έχουν φάει σωστή τροφή και δεν έχουν νοιώσει ποτέ την πολυτέλεια ενός κατάλληλου περιβάλλοντος για σωστά διαβίωση πράγμα που αντικατοπτρίζεται στην υγεία και ομορφιά τους.

Και ένα τελευταίο παράδειγμα μπας και το χωνέψουμε:

Τα ψάρια από τα πετσόπ έχουν περάσει απίστευτες κακουχίες και ειδικά τα μεγάλης παραγωγής όπως γκάπυ χρυσόψαρα κλπ, τα ψάρια αυτά πουλιούντε σε μια τιμή που εξαρτάται από τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί για την εκτροφή, τη μεταφορά, τη συντήρηση και τα κέρδη των μεσαζόντων. Με δεδομένο τον ανταγωνισμο όλα αυτά τα έξοδα πρέπει να ελαχιστοποιηθούν, που πιστεύετε οτι θα πε΄σει η μεγαλύτερη πίεση? Α, μπράβο, στην εκτροφή, τη μεταφορά και τη συντήρηση, ότι φθηνότερο σε ισοροπία με τις απώλειες. Φυσικά φιλοζωικοί κανονιασμοί δεν υπάρχουν για σκυλιά-γατιά, τι περιμένετε για τα ψάρια? Είδατε πόσο καλά περνάνε τα ψάρια που πουλάνε στα πετ σοπ?

Φανταστείτε τώρα το ιδανικό πετ σόπ το οποίο είναι παράλληλα και υπερπρότυπο εκτροφείο να έχει ένα ψάρι που το περνάει καραντίνα όταν χρειάζεται, το καδραμώνει, το βάζει σε κατάλληλο περιβάλλον με σωστούς συγκατοίκους, χώρο, τροφή, φυτά κλπ με τις βιταμίνες του και την ησυχία του και μετά τα πουλάει στους χομπίστες με ενδιαφέρον να ενημερωθεί όσο μπορεί για το οτι έχουν τις γνώσεις να προσφέρουν σωστή διαβίωση σε μια ζωή.

Το ψάρι αρρώστιες δεν θα κουβαλάει, ανοσοποιητικό θα έχει τέλειο, σχήμα χρώματα τέλεια, διάρκεια ζωής κανονική και φυτά δυνατά που θα αντέξουν άνετα την προσαρμογή σε νέο ενυδρείο και θα έχουν αμέσως καλή εμφάνιση και ανάπτυξη.

Το ίδιο και τα φυτά.

Πόσο θα έπρεπε να το πουλήσει? 2πλάσια? 3πλάσια? ή μάλλον 10πλάσια???

Ένας χομπίστας που μπορούμε εύκολα να τσεκάρουμε τις γνώσεις και το τι προσφέρει στα ψάρια του προσεγγίζει πολύ αυτό το ιδανικό πετ σοπ και σε πολλά ίσως και να το ξεπερνάει!

Και θα του πούμε εμείς οι έμπειροι γιατί πουλάς τα ψάρια σου σε τιμή κοντά στου πετ σοπ? Νομίζω είναι το λιγότερο άσχημο.

Εγώ το έχω πει οτι και φυτά να δω να πουλιούνται δεν μου κακοφαίνεται καθόλου, οι μποστανάδες που προσπαθούσαν να αναστήσουν και να πολλαπλασιάσουν κάποιο δύσκολο φυτό με καταλαβαίνουν.

:thumbup::thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

την παρακληση σου αγαπητε viciouscircle (εχεις και δυσκολο ονομα ;) ) δεν μπορω να την κανω δεκτη,γιατι εχεις σαφη υπαινιγμο γιαυτον που εθεσε το θεμα,δηλ.για μενα.Μου εδωσες την εντυπωση οτι χαλαω την μαγειριτσα καποιων.Απο τα λεγομενα σου,μου δινεις την εντυπωση οτι αθελα μου μπηκα σε ξενα χωραφια.Ελπιζω να κανω λαθος.Περιμενω να δω και θα επανελθω αν χρειαστει.

Παντα φιλικα :D

Link to comment
Share on other sites

την παρακληση σου αγαπητε viciouscircle (εχεις και δυσκολο ονομα ;) ) δεν μπορω να την κανω δεκτη,γιατι εχεις σαφη υπαινιγμο γιαυτον που εθεσε το θεμα,δηλ.για μενα.Μου εδωσες την εντυπωση οτι χαλαω την μαγειριτσα καποιων.Απο τα λεγομενα σου,μου δινεις την εντυπωση οτι αθελα μου μπηκα σε ξενα χωραφια.Ελπιζω να κανω λαθος.Περιμενω να δω και θα επανελθω αν χρειαστει.

Παντα φιλικα :D

Δεν νομιζω οτι εδωσε τετοια εντυπωση. Τουλαχιστον εγω δεν το ελαβα ετσι κ διαβασα ολο το ποστ....

Link to comment
Share on other sites

την παρακληση σου αγαπητε viciouscircle (εχεις και δυσκολο ονομα ;) ) δεν μπορω να την κανω δεκτη,γιατι εχεις σαφη υπαινιγμο γιαυτον που εθεσε το θεμα,δηλ.για μενα.Μου εδωσες την εντυπωση οτι χαλαω την μαγειριτσα καποιων.Απο τα λεγομενα σου,μου δινεις την εντυπωση οτι αθελα μου μπηκα σε ξενα χωραφια.Ελπιζω να κανω λαθος.Περιμενω να δω και θα επανελθω αν χρειαστει.

Παντα φιλικα :D

Δεν κατάλαβα που είδες υπαινιγμό.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...