Jump to content

Τι αποψη εχετε για την αγοροπωλησια των ψαριων μας;


Recommended Posts

kixlidate μπορώ μόνο να σου πω οτι η άποψή σου μου είναι απόλυτα σεβαστή.

;)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει καλή και κακή τιμή για ένα ψάρι και δεν το παζαρεύω ποτέ και ειδικά από ένα χομπύστα , αν πρόκειται για μένα .

Όταν ένα ψάρι πληρεί τις προϋποθέσεις που θέλω και μπορώ να το πληρώσω δεν ασχολούμαι πλέον με τη τιμή του .

Και για να το πω και λίγο διαφορετικά όλη αυτή η κατάσταση με τις τιμές να τις θέλουμε ποιο χαμηλά και ποιο χαμηλά έχει καταντήσει σε έλλειψη σεβασμού προς τα ζωντανά μας , με την έννοια ότι υπάρχει πολύ μεγάλο πρεσάρισμα ως προς τη διαβίωση των ψαριών με οριακές συνθήκες και πολύ μεγάλο πρεσάρισμα προς τους ανθρώπους που εργάζονται πάνω στα ψάρια .

Για να το καταλάβετε θα σας πω ότι εάν τα χρυσόψαρα είχαν υψηλότερη τιμή να είστε σίγουροι ότι δεν θα τα έβαζε κανείς σε γυάλα !!!

Ας πάρουμε με τα ίδια χρήματα λιγότερα ψάρια σε τι θα μας πειράξει ;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η κουβέντα σας φίλοι μου.Η γνώμη μου ποιά είναι ; ο καθένας κάνει οτι νομίζει.

Θέλει να χαρίζει ; να χαρίζει θέλει να πουλά ; να πουλά.Οσον αφορά την τιμή ο καθένας κρίνει και αποφασίζει αν θα αγοράσει ή οχι.

Σε ενα βιβλίo του Tullock αναφέρεται ο συγγραφέας στο ζήτημα αυτό και το θεωρεί φυσιολογικό να πουλάνε οι χομπίστες οχι μόνο σε χομπίστες αλλά και σε καταστήματα που γνωρίζουν για να βγάζουν κάποια έξοδα συντήρησης των ενυδρείων τους .Αυτά λέει ο Tullock από την Αμερική.

Ο Σταμάτης πιο πάνω έχει δίκιο.

;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η κουβέντα σας φίλοι μου.Η γνώμη μου ποιά είναι ; ο καθένας κάνει οτι νομίζει.

Θέλει να χαρίζει ; να χαρίζει θέλει να πουλά ; να πουλά.Οσον αφορά την τιμή ο καθένας κρίνει και αποφασίζει αν θα αγοράσει ή οχι.

Σε ενα βιβλίo του Tullock αναφέρεται ο συγγραφέας στο ζήτημα αυτό και το θεωρεί φυσιολογικό να πουλάνε οι χομπίστες οχι μόνο σε χομπίστες αλλά και σε καταστήματα που γνωρίζουν για να βγάζουν κάποια έξοδα συντήρησης των ενυδρείων τους .Αυτά λέει ο Tullock από την Αμερική.

;)

Συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ALEX (καθυστερημένα το ξέρω). Αν π.χ. ένας χομπίστας πάει και φέρει King Kong γαρίδες ή SSS Mosura, που μιλάμε για πολλά $$$ και γαρίδες πιο ευαίσθητες από αιμοφιλικό με σκορβούτο δεν θα δεχόμουνα να μου τις χαρίσει. Θα ένιωθα πως τον έπιασα κότσο και θύμα. Τα λεφτά για τα ζωντανά εγώ τα δίνω σε χομπίστες και breeders ώς επιβράβευση και σαν έναν οβολό για να συνεχίσει την σωστή δουλειά που έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...