Jump to content

Παρουσίαση ριο125


ismini

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Έκανα μια ανακαίνιση στο ενυδρέιο μου και ήθελα να σας το παρουσιάσω για να ακόυσω παρατηρήσεις και προτάσεις για να το βελτιώσω... ;)

Λοιπόν το ενυδρείο τρέχει εδω και 2 χρόνια αλλα επειδή είχα φιλοξενήσει 2 δολλάρια έμεινε χωρις φυτά και τώρα προσπαθώ να το ξαναστήσω..

Οι κάτοικοι του ενυδρείου μου τώρα είναι 4 κλόουν και 1 άλλο μπότια, 4 ζεβράκια, 2 πλέκο και 2 apple snails. Απο φυτακια έχω καμμια 10αρια διάφορα ( τα ονόματά τους μου διαφεύγουν.. :D )

Περιμένω τα σχόλιά σας...

Ισμήνη

post-16175-1285246255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

;) σωστά.. εδω έπρεπε να κάνω τη δημοσιευση.. Συγγνώμη..
Link to comment
Share on other sites

:D σωστά.. εδω έπρεπε να κάνω τη δημοσιευση.. Συγγνώμη..

Κανένα πρόβλημα ;)

Πες μας περισσότερα πράγματα για το ενυδρείο, παραμέτρους, ρουτίνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ειναι!!!!Να το χαιρεσαι ;):D

Αριστερα βραχος ειναι ????Βαλε καμια ριζουλα μεσα θα δειξει πιο ωραιο.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

ναι βράχος είναι!! πως να βάλω τη ριζούλα;

Λοιπόν μόλις μέτρησα και έχω:

pH 7,2

KH 180

GH 300

NO2 0

NO3 20

Νερό δεν αλλάζω πολύ συχνά (20% κάθε 1,5 μήνα) αλλά προσθέτω 4-5 λίτρα τη βδομάδα που εξατμίζονται και κάνω 1 φορα τη βδομάδα ηλεκτρική σκούπα. Γενικά δεν είχα πρόβλημα 2 χρόνια τώρα.. Μόνο φέτος το καλοκαίρι με τη ζέστη που έφυγα διακοπές.. Έχασα ψαράκια ;) και τότε άλλαξα 50% και 3 μέρες μετά 20%

Link to comment
Share on other sites

μην συμπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται με νερό βρύσης γιατί θα το κάνεις θαλασσινό στο τέλος ;)

Οι σκληρότητες σου είναι πολύ ανεβασμένες και ο λόγος είναι αυτός (και ότι μένεις Θεσσαλονίκη). Έχεις μελετήσει καθόλου το προφίλ των κλόουν;

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

οταν προσθέτω δεν βάζω απο τη βρύση αλλα όταν κάνω αλλαγές δε γίνεται αλλιώς.. Ναι έχω μελετήσει για τους κλόουν και είναι τα ψαράκια που έχω τον περισσότερο καιρό (1,5 χρόνο) χωρίς πρόβλημα.. υπαρχει τρόπος να κάνω το νερο μου πιο μαλακό;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μόνο με ΑΟ ;)

δεν ξέρω και κατά πόσο θα μπορούσε να "δουλέψει" και η τύρφη (είναι πολύ σκληρό το νερό σας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...