Jump to content

Φωτισμός Samb


nikoloutso

Recommended Posts

Αλμυροί Ψαροκαμμμμένοι.....

Όσο ασχολουμε με το χόμπι, τοσο περισσοτερες απορίες μου δημιουργουνται. Για τις περισσοτερες βέβαια παιρνα απαντησεις άμεσα απο τους εμπειρους φιλους μου ή αλλες τις κερω ήδη, αλλα τις κανω για να υπαρχουν και γραπτα οι απαντησεις. Κι αυτό το λέω για να προλάβω τους "κακόβουλους".

Πάμε λοιπόν στην ερώτηση. Σε ένα θαλασσινό ενυδρείο συνήθως έχουμε πολύ φωτισμό στο κυρίως ενυδρείο και ελάχιστο στο σαμπ για τις αλγες μας. Όμως, λόγω της τεράστιας διαφοράς του φωτισμού παρατηρείται αύξηση της άλγης στο κυρίως ενυδρείο και μείωση ή σάπισμα ή 0 εξέλιξη της άλγης στο σαμπ που υποτίθεται ότι είναι εκεί για να μεγαλώνει και να απορροφά νιτρικά και φωσφορικά.

Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος υπολογισμού του φωτισμού στο σαμπ?

Ότι φωτισμό και να βάλουμε δεν έχει σημασία?

Τι φωτισμό προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα σε φωτισμό sump σίγουρα το καλύτερο και αποδοτικότερο ήταν μια hqi 150w στα 6500Κ.Παρόλα αυτά δεν βλέπω το λόγο κάποιος να καταναλώνει τόσο ρεύμα για την chaeto.Με μια λάμπα οικονομίας και 10ώρες φωτισμό έχω κανα 2 μέτρα chaeto.Aπλά να επισημάνω ότι για την ανάπτυξη -θάνατο της μπορεί να ευθύνονται αρκετοί άλλοι παράγοντες και εμείς να αλλάζουμε φώτα και να μην βλέπουμε αποτέλεσμα. Π.χ κυκλοφορία ή χαμηλά νιτρικά ή η απονιτροποίηση να γίνετε γρηγορότερα από βακτηριακές αποικίες σε συστήματα zeo κτλ.

Τέλος άλγη στο Main ενυδρείο μας είναι ένα καμπανάκι που χτυπάει όταν κάτι δεν πάει καλά.Μην περιμένουμε βάζοντας μακροάλγες ως δια μαγείας να φύγουν η ανεπιθύμητες άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου να συμπληρωσω πως φωτιζω 24/24ωρο με λαμπα οικονομιας την chaeto μιας και με εχει σωσει παλιοτερα η συγκεκριμενη αλγη απο ολικη καταστροφη λογω derbesia.

Aπο τοτε συνεχες φωτισμο και προβλημα κανενα!

Μπορειτε να δουλεψετε και αναποδα τον φωτισμο του σαμπ σε σχεση με το κυριως ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα σε φωτισμό sump σίγουρα το καλύτερο και αποδοτικότερο ήταν μια hqi 150w στα 6500Κ.Παρόλα αυτά δεν βλέπω το λόγο κάποιος να καταναλώνει τόσο ρεύμα για την chaeto.Με μια λάμπα οικονομίας και 10ώρες φωτισμό έχω κανα 2 μέτρα chaeto.Aπλά να επισημάνω ότι για την ανάπτυξη -θάνατο της μπορεί να ευθύνονται αρκετοί άλλοι παράγοντες και εμείς να αλλάζουμε φώτα και να μην βλέπουμε αποτέλεσμα. Π.χ κυκλοφορία ή χαμηλά νιτρικά ή η απονιτροποίηση να γίνετε γρηγορότερα από βακτηριακές αποικίες σε συστήματα zeo κτλ.

Τέλος άλγη στο Main ενυδρείο μας είναι ένα καμπανάκι που χτυπάει όταν κάτι δεν πάει καλά.Μην περιμένουμε βάζοντας μακροάλγες ως δια μαγείας να φύγουν η ανεπιθύμητες άλγες.

+1

Εγώ φωτίζω με 2 Τ5 Χ 18W (6500K) για 12 ώρες (αντίστροφα με τις ώρες του main και τουμπανιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικα το μυστικό να μην ειναι τοσο τα watt και το είδος φωτισμου, αλλα οι αντιστροφες ώρες από το φωτισμο του κυριως ενυδρείου και ο χρονος.... να ειναι πανω απο 10-12 ώρες...

Πολυ ενδιαφερον η εξελιξη της κουβεντας νομιζω....

Για παμε reefαδες... πειτε τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Με μια 11w στα 6500Κ!

Link to comment
Share on other sites

15w 6500k ,24h/24h εχω μια εβδομαδα που το φωτιζω ετσι δεν εχω συμπερασμα ακομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλη λυση που χρησιμοποιω εγω ειναι να βαλω σε ντουι 2 τετοιες

Link to comment
Share on other sites

με μια οικονομιας 15w = 75w φωτιζω 70 λιτρα refugium με εμφανης αναπτυξη.

το δουλευω 12ωρο απο την ωρα που θα σβησουν τα κυριως φωτα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...