Jump to content

Νεα προσπαθεια ....malawi


mpouf

Recommended Posts

Μετα απο μια προσπαθεια σε mbuna θελω ν 'αλλαξω το στησιμο γιατι δεν εγινε απ ' την αρχη οπως πιστευω οτι επρεπε.

Το ενυδρειο ειναι της Ferplast Star 120 με μικτα 330 λιτρα.Φυσικα θα μπουν παλι mbuna.Αυτη τη στιγμη εχω μονο ενα χαρεμι labido και οταν τελειωσω θα βαλω ακομα ενα ή δυο.Αν μπορειτε να βοηθησετε λιγο στον τροπο στησιματος ωστε να μπορει να φιλοξενησει ακομα και τρια χαρεμια θα ειναι ιδανικα.Σιγουρα θα μπουν και μερικες ριζες (valisneria , crinum)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aν θες βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου όπως είναι τώρα για να συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα.

Κάποιες ιδέες μπορείς να πάρεις από εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Το ενυδρείο έχει μήκος 1,20μ;

;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα εχει πολλα και καλα ενυδρεια Αφρικανικα που μπορεις να παρεις ιδεες.Μιας και θελεις να βαλεις λαβα,κοιτα ενα προσφατο ενυδρειο φιλου,του Αφρικανου,εχει βαλει και αυτος λαβα.

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες λαβας ομως ειναι ρισκο γιατι με το κυνηγητο που πεφτει εκει μεσα θα εχεις σηγουρα τραυματισμους

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες λαβας ομως ειναι ρισκο γιατι με το κυνηγητο που πεφτει εκει μεσα θα εχεις σηγουρα τραυματισμους

Δεν ειναι ετσι.Υπαρχουν και πετρες απο λαβα που εχουν και ωραια σχηματα,και οταν πιασουν και την αλγη τους γινονται τσουληθρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι.Υπαρχουν και πετρες απο λαβα που εχουν και ωραια σχηματα,και οταν πιασουν και την αλγη τους γινονται τσουληθρες ;)

και με 1-2 κουνιες εχουμε ενυδρειο λουνα παρκ :D:thumbup::thumbup: (πλακα παντα ε? )

Link to comment
Share on other sites

και με 1-2 κουνιες εχουμε ενυδρειο λουνα παρκ ;):D:thumbup: (πλακα παντα ε? )

Οχι ρεσυ αληθεια σου λεω.Οταν της πιανω για να της μετακινησω σχεδον γλυστρανε απο τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει καθαρες διαστασεις 118-48-50.Εχω δυο εξωτερικα φιλτρα της Eheim 2071 και 2073 pro.Θα με βοηθουσατε αν μου λεγατε εναν καλο τροπο να τα συνδεσω μεταξυ τους ετσι ωστε να εχω μια εισοδο και μια εξοδο.Αν γινεται βεβαια αυτο ή τελος παντων τον πιο ιδανικο τροπο λειτουργιας τους.Συν και ενα κυκλοφορητη 1600 λ/ωρα coralia.

Tο ενυδρειο οπως ειναι τωραpost-15590-1285329285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα άσ'τα να δουλεύουν ανεξάρτητα μεταξύ τους. Εϊναι πιο αποτελεσματικά και σου δίνουν ασφάλεια σε περίπτωση που κάποιο για οποιοδήποτε λόγο σταματήσει να δουλεύει.

Τις πέτρες τράβηξε τες στις δύο γωνίες για να δημιουργήσεις δύο βουνά που θα σβήνουν σταδιακά στην άμμο. Χρησιμοποίσε μεγαλύτερες πέτρες για βάση και από πάνω βάλε αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία.

Επίσης χάλασε και την αρμονία με την οποία έχεις τοποθετήσει τα φυτά σου και βάζοντας τα πιο τυχαία θα φαίνεται πιο φυσικό το αποτέλεσμα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσουν και αυτες η πετρες,εκτος αν της βαρεθηκες.Μονο τα πισινα φυτα να τα αρεοσεις λιγο,Βαλε και αλλες πετρες και εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα αποφαση.Θ'αλλαξω το στησιμο.

Αυτη τη στιγμη εχω μεσα ενα χαρεμι labido.Επειδη δεν εχω κανενα ενυδρειο περισευμα μπορω να βαλω τα ψαρια στον κουβα προετοιμασιας του νερου με ολα τα παρελκομενα(Φιλτρα Θερμοστατη) ή θα τους πεσει πολυ σκουρο και θα γινει της Τουμπας εκει μεσα.Το πολυ για δυο μερες λεω να τ' αφησω μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη απο την ανακαινιση.Ο κουβας ειναι 70 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα αποφαση.Θ'αλλαξω το στησιμο.

Αυτη τη στιγμη εχω μεσα ενα χαρεμι labido.Επειδη δεν εχω κανενα ενυδρειο περισευμα μπορω να βαλω τα ψαρια στον κουβα προετοιμασιας του νερου με ολα τα παρελκομενα(Φιλτρα Θερμοστατη) ή θα τους πεσει πολυ σκουρο και θα γινει της Τουμπας εκει μεσα.Το πολυ για δυο μερες λεω να τ' αφησω μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη απο την ανακαινιση.Ο κουβας ειναι 70 λιτρα.

Η μηρουδια της σιλικονις σε δυο μερες δεν καθαριζει.Που θελεις να βαλεις σιλικονι;

Link to comment
Share on other sites

Θα κολησω τις πετρες με σιλικονη.Δε στεγνωνει σε 48 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Σε 24ωρες στεγνονουν,αλλα η μυρουδια θελει 3 μερες για να φυγει.Αν κανεις σωστο στησιμο δεν χρειαζετε να της κολησεις.Θα ταλεπορισεις τζαμπα τα ψαρακια σου,και δεν ξερω εκει που εισαι ποσο ευκολο ειναι να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Σε 24ωρες στεγνονουν,αλλα η μυρουδια θελει 3 μερες για να φυγει.Αν κανεις σωστο στησιμο δεν χρειαζετε να της κολησεις.Θα ταλεπορισεις τζαμπα τα ψαρακια σου,και δεν ξερω εκει που εισαι ποσο ευκολο ειναι να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια.

Να συμφωνήσω σε αυτό που προτείνει ο Σπύρος για το κόλημα στις πέτρες!

Όσον αφορά τη σιλικόνη, αν χρησιμοποιήσεις ενυδρειακή, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Όταν στεγνώσει προχώρησε......απλά σκέψου το ενδεχόμενο να θες να αλλάξεις σετ απ στο ενυδρείο....θα ξεκολλάς και θα ξανακολλάς?

Link to comment
Share on other sites

Σε 24ωρες στεγνονουν,αλλα η μυρουδια θελει 3 μερες για να φυγει.Αν κανεις σωστο στησιμο δεν χρειαζετε να της κολησεις.Θα ταλεπορισεις τζαμπα τα ψαρακια σου,και δεν ξερω εκει που εισαι ποσο ευκολο ειναι να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω σε αυτό που προτείνει ο Σπύρος για το κόλημα στις πέτρες!

Όσον αφορά τη σιλικόνη, αν χρησιμοποιήσεις ενυδρειακή, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Όταν στεγνώσει προχώρησε......απλά σκέψου το ενδεχόμενο να θες να αλλάξεις σετ απ στο ενυδρείο....θα ξεκολλάς και θα ξανακολλάς?

Εχω κολλησει τον σπαζμενο πατο εν ενεργεια ενυδρειο,με ενυδριακη σιλικονι και μυριζε 4 μερες.Ο φιλος εβαλε την 5η μερα μεσα τα ψαρακιατου,που τα φιλοξενουσα εγω σε κατι μικρα που ειχα.Θα μπορουσε να τα βαλει και την 3η μερα,αλλα μυριζε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται οτι θα βαλω ενυδρειακη σιλικονη.Τουλαχιστον στις κατω για να μην εχω κανενα προβλημα.Το σκεφτομαι απο δω το σκεφτομαι απο κει για λαβα με βλεπω.Ειναι ελαφριες και ισως να μη χρειαστουν σιλικονη λογω οτι κουμπωνουν ευκολα.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι αιχμηρες και μπορει να τραυματιστει κανενα ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται οτι θα βαλω ενυδρειακη σιλικονη.Τουλαχιστον στις κατω για να μην εχω κανενα προβλημα.Το σκεφτομαι απο δω το σκεφτομαι απο κει για λαβα με βλεπω.Ειναι ελαφριες και ισως να μη χρειαστουν σιλικονη λογω οτι κουμπωνουν ευκολα.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι αιχμηρες και μπορει να τραυματιστει κανενα ψαρακι.

Ητε λιγη ητε πολυ βαλεις οι χρονοι που σου ειπα δεν αλλαζουν.Οσο για της αιχμηρες πετρες να μην της βαλεις γιατι εχει πολυ κυνιγη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει τον σπαζμενο πατο εν ενεργεια ενυδρειο,με ενυδριακη σιλικονι και μυριζε 4 μερες.Ο φιλος εβαλε την 5η μερα μεσα τα ψαρακιατου,που τα φιλοξενουσα εγω σε κατι μικρα που ειχα.Θα μπορουσε να τα βαλει και την 3η μερα,αλλα μυριζε λιγο.

Εχεις παρατηρήσει κατι βλαβερό προς τα ψάρια απο τι μυρωδιά??

Link to comment
Share on other sites

Πειτε βρε παιδια ενα σωστο και εξυπνο τροπο στησιματος για να μην αρχιζω και κολαω με σιλικονη?Αν βαλω λαβα νομιζω ειναι ευκολα.Αν βαλω κοτρωνια εκει τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Η αρχικη φιλοσοφια ειναι να φτιαχνεις στην βαση ,γερα σε σχημα Π,και μετα αρχιζεις και χτιζεις πανο τους :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...