Jump to content

Δηλητηρίαση ψαριών από ξύλο


Guest el.stel

Recommended Posts

Χθες το βράδυ, έχοντας τελειώσει τη διαδικασία αποστείρωσης ενός κομματιού ξύλου (κλήμα) που αγόρασα, το τοποθέτησα μέσα στο ενυδρείο μου. Γυρνώντας από τη δουλειά το σήμερα το μεσημέρι βλέπω 2 από τα ροδοστομα νεκρά και τα υπόλοιπα ψαριά να έχουν ανέβει στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν!!!! Το νερό έχει θολώσει όπως ήταν αναμενόμενο.

Το ph είναι σταθερά στο 7.5. Τεστ για υπόλοιπα δεν έχω κάνει ακόμα γιατί μου έχουν τελειώσει.

Τι έκανα λαθος? ξέρει κανείς να μου πει πώς να προχωρήσω από εδώ και περά?

Link to comment
Share on other sites

Aπο που αγοραστηκε το ξυλο(ενυδρειακο μαγαζι η οχι;),και ποια διαδικασια αποστειρωσης ακολουθησες;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ειναι λαθος να βαζουμε μη ενυδρεικα πραγματα μεσα,και να κανουμε πειραματα.Ειχα διαβασει ενα αρθρο εδω μεσα για ξυλα απο κλιμα,ιδου τα αποτελεσματα,αν δεν ξερουμε τι λεμε.Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου,και παρε να κανεις τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα βασικότερα λάθη που κανουμε οταν βάζουμε ξύλα στα ενυδρεία μας (την έχω πατήσει και εγώ έτσι) είναι οτι δεν ελέγχουμε σωστά αν το ξύλο είναι τελείως ξεραμένο ή όχι. Ακόμα και αν εξωτερικά φαίνεται ξερό, πρέπει να γίνονται τομές στον κορμό για να φανεί εάν έχουν παραμείνει χυμοί μέσα στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Από πετ σοπ αγοράστηκε ρε παιδιά …έτσι μου έρχεται να πάω να του το κοπανήσω στο κεφάλι… ;):D:thumbup:

Το έβρασα 2 ώρες περίπου

Link to comment
Share on other sites

Από πετ σοπ αγοράστηκε ρε παιδιά …έτσι μου έρχεται να πάω να του το κοπανήσω στο κεφάλι… ;):D:thumbup:

Το έβρασα 2 ώρες περίπου

Μηπως φτεει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φτεει κατι αλλο;

Το ενυδρείο λειτουργεί στην εντέλεια 1 χρόνο περίπου…. μέχρι χθες που έβαλα το ξύλο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο λειτουργεί στην εντέλεια 1 χρόνο περίπου…. μέχρι χθες που έβαλα το ξύλο

Προηγουμενες μετρησεις;Το κακο δεν αργει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .

Στρωνω ενυδρειο 75λιτρων. Σημερα αγορασα ενα redwood και με πληροφορησαν απ το μαγαζι να το βρασω 2ωρες περιπου εχοντας ριξει κ λιγο αλατι μεσα.

Υστερα, να το βαλω σε κουβα ή λεκανη για 1 βδομαδα με καθημερινες αλλαγες ζεστου νερου.

δν ξερω αν σε βοηθησαν οι δικες μου πληροφοριες .. ;)

καλη συνεχεια ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν…

Επανέρχομαι στο θέμα που έχω ανοίξει μετα από καιρό καθώς πιστεύω πως κατάλαβα τι σκότωσε τα ψάρια μου. Μετα από καθημερινές σχεδόν αλλαγές νερού, συνεχείς μετρήσεις και πολύ ψάξιμο ανακάλυψα από ένα pdf του φόρουμ, ότι έχω αυξημένα οργανικά.

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί το ξύλο να τα ανέβασε έτσι ξαφνικά και να έσκασαν τα ψάρια… :)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως τα καταπολεμάω. Διάβασα ότι μόνο με συχνές αλλαγές θα μειωθούν σιγά σιγά. Ισχύει αυτό ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...