Jump to content

βοηθεια για μονομαχους!!!


empsari

Recommended Posts

Γεια σας ;) Ειμαι καινουργια εδω και δεν ξερω πολλα πραματα για τα ψαρια οποτε θα χρειαστω λιγη βοηθεια! Πριν απο λιγες μερες πηρα 2 μονομαχους και τους εβαλα σε διαφορετικες γυαλες,οπως μου ειπανε. Μου δωσανε τροφη τα κλασικα φυλλαρακια κ δεν τρωγανε καθολου... Σημερα το πρωι λοιπον ξυπνισα κ ειχε πεθανει ο Ρομεος(ο 1 απο τους 2 μονομαχους)... Ομως η Ιουλιετα ζει ακομα και θελω να την σωσω γιατι δεν την βλεπω και πολυ καλα αυτην. Τι μπορω να κανώ? Σκεφτομαι να την παω σε ενα pet shop, αλλα θα με βοηθισουνε? Και επισης διαβαζω διαφορα για αντιχλωρια και ειδικες τροφες...Τι ειναι ολα αυτα και απο που τα αγοραζω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ;) Ειμαι καινουργια εδω και δεν ξερω πολλα πραματα για τα ψαρια οποτε θα χρειαστω λιγη βοηθεια! Πριν απο λιγες μερες πηρα 2 μονομαχους και τους εβαλα σε διαφορετικες γυαλες,οπως μου ειπανε. Μου δωσανε τροφη τα κλασικα φυλλαρακια κ δεν τρωγανε καθολου... Σημερα το πρωι λοιπον ξυπνισα κ ειχε πεθανει ο Ρομεος(ο 1 απο τους 2 μονομαχους)... Ομως η Ιουλιετα ζει ακομα και θελω να την σωσω γιατι δεν την βλεπω και πολυ καλα αυτην. Τι μπορω να κανώ? Σκεφτομαι να την παω σε ενα pet shop, αλλα θα με βοηθισουνε? Και επισης διαβαζω διαφορα για αντιχλωρια και ειδικες τροφες...Τι ειναι ολα αυτα και απο που τα αγοραζω?

Καλώς ήρθες στο forum!

Θέλω να μας πεις αν γίνεται σε τι ενυδρειάκια τους έβαλες, και αν είχαν φίλτρο, για να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο.

Το αντιχλώριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για τη διαβίωση των ψαριών μας στο ενυδρείο. Το βρίσκεις σε όλα τα petshop που πουλάνε και ενυδρειακά.

Ρίξε και μια ματιά στι προφίλ του μονομάχου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum!

Θέλω να μας πεις αν γίνεται σε τι ενυδρειάκια τους έβαλες, και αν είχαν φίλτρο, για να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο.

Το αντιχλώριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για τη διαβίωση των ψαριών μας στο ενυδρείο. Το βρίσκεις σε όλα τα petshop που πουλάνε και ενυδρειακά.

Ρίξε και μια ματιά στι προφίλ του μονομάχου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Αυτά για αρχή...

Ευχαριστω πολυ! Καλως σας βρηκα ;) Λοιπον κοιτα τα εβαλα σε απλες γυαλες, τα κλασικα πλαστικα μικρα ενυδρια και μεσα δεν εχουν τιποτα απολυτως, μονο κατι πετρουλες και ενα λουλουδακι :D Τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά........... :D

Λοιπόν, αν θες να σώσεις την αγαπημένη σου Ιουλιετα, πρέπει να την επιστρέψεις πίσω στο κατάστημα, ή ακόμα καλύτερα να την δώσεις σε χομπίστα, βάζοντας μια αγγελία στο forum.

Δυστυχώς, πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή, αγοράζοντας ένα ενυδρείο τουλάχιστον 20 λίτρα για να φιλοξενήσεις στη συνέχεια, όταν αυτό θα είναι έτοιμο, έναν μονομάχο.

Άρα λοιπόν ενυδρείο και φίλτρο είναι τα πρώτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά........... :D

Λοιπόν, αν θες να σώσεις την αγαπημένη σου Ιουλιετα, πρέπει να την επιστρέψεις πίσω στο κατάστημα, ή ακόμα καλύτερα να την δώσεις σε χομπίστα, βάζοντας μια αγγελία στο forum.

Δυστυχώς, πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή, αγοράζοντας ένα ενυδρείο τουλάχιστον 20 λίτρα για να φιλοξενήσεις στη συνέχεια, όταν αυτό θα είναι έτοιμο, έναν μονομάχο.

Άρα λοιπόν ενυδρείο και φίλτρο είναι τα πρώτα! ;)

:thumbup: 20 λιτρα ενυδρειο για ενα τοσο δα ψαρακι? Μα εγω ξερω κοσμο που τα εχει σε ενα ποτηρι νερου κ βαζει μια ταμπλετα καθε βδομαδα στο νερο κ τους ζουνε ηδη 1.5 χρονο.. Δεν μπορω να κανω κατι αντιστοιχο? Η πθανοτητα να την δωσω δεν παιζει γιατι η μικρη η αδερφη μου θα κλεει για μερες >.<

Link to comment
Share on other sites

:D 20 λιτρα ενυδρειο για ενα τοσο δα ψαρακι? Μα εγω ξερω κοσμο που τα εχει σε ενα ποτηρι νερου κ βαζει μια ταμπλετα καθε βδομαδα στο νερο κ τους ζουνε ηδη 1.5 χρονο.. Δεν μπορω να κανω κατι αντιστοιχο? Η πθανοτητα να την δωσω δεν παιζει γιατι η μικρη η αδερφη μου θα κλεει για μερες >.<

καλησπέρα ;)

σε ένα ποτηράκι δεν πρόκειται ποτε να χαρείς τα όμορφα χρώματα και τα πτερύγια του μονομάχου σου.

επίσης η Ιουλιέτα θα κολυμπάει με τρόπο που θα κάνει και την αδερφούλα σου πιο χαρούμενη αν έχει λίγο χώρο παραπάνω.

το βασικό είναι να μπει ένα μικρό φιλτράκι που να "καθαρίζει" το νερό. αν η γυάλα είναι στρογγυλή, το φιλτράκι δύσκολα θα μπει. αν είναι ορθγώνια τότε καλύτερα.

επίσης το αντιχλώριο είναι πολύ βασικό να το χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή νερού ΠΡΙΝ το βάλεις μέσα στη γυάλα. το βρίσκεις σε όλα σχεδόν τα petshop. παρε ένα μικρό μπουκαλάκι.

καλή συνέχεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο ορθογώνιο ή κύβος 20λ min....άμα θες μπορείς να πάρεις ένα της hailea(είναι και φτηνά) που μαζί με το ενυδρείο, σου δίνουν και φίλτρο και έχει και φως και έτσι δεν θα παιδευτείς να ψάχνεις φίλτρα και φωτιστικό εκτός φυσικά άμα θες κάτι πιο καλό......μαζί με αυτό θα πάρεις και ένα μπουκάλι βακτήρια πχ της sera το bio nitrivec και ένα μπουκαλάκι αντιχλώριο....Πάρε αυτά και θα σου πούμε μετά τι να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

;) 20 λιτρα ενυδρειο για ενα τοσο δα ψαρακι? Μα εγω ξερω κοσμο που τα εχει σε ενα ποτηρι νερου κ βαζει μια ταμπλετα καθε βδομαδα στο νερο κ τους ζουνε ηδη 1.5 χρονο.. Δεν μπορω να κανω κατι αντιστοιχο? Η πθανοτητα να την δωσω δεν παιζει γιατι η μικρη η αδερφη μου θα κλεει για μερες >.<

Τα ψάρια ταλαιπωρούνται πάρα πολύ μέσα στα ποτηράκια...

Σκέψου να σε είχανε κλεισμένη σε ένα μικρό δωμάτιο....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ταλαιπωρούνται πάρα πολύ μέσα στα ποτηράκια...

Σκέψου να σε είχανε κλεισμένη σε ένα μικρό δωμάτιο....

και δεν είναι μόνο το μέγεθος είναι και το ότι τα ψάρια δεν κάνει να μπαίνουν σε στρογγυλά ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

και δεν είναι μόνο το μέγεθος είναι και το ότι τα ψάρια δεν κάνει να μπαίνουν σε στρογγυλά ενυδρεία

Μπράβο! Ξέχασα τελείως ότι εχει γυάλα ;)

Link to comment
Share on other sites

αν δν μπορεισ να διαθεσεις πολλα χρηματα νια οικονομικη λυση ειναι τα τζαμπο εκει θα βρεις 2 ενυδρια το πρωτο ειναι 13 λιτρα και εχει μεσα φιλτρο χαλικι και ενα ψευτικο φυτο και κοστιζει 15 ευρο και το δευτερο ειναι 15 λιτρα και μασα εχει το ιδιο φιλτρο χαλικι διαφορετικου χροματος απο το πρωτο και 5 led φωτακια τα οποια δν ειναι καθολου ικανοπιοιτικα...εγω εχω το προτο ενυδριο δες εδωhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Attach&type=post&id=48753

Link to comment
Share on other sites

Και στις αγγελίες του Forum κοίτα, γιατί μερικές φορές έχει καλές ευκαιρίες ;)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που υπαρχουν και τα φορουμ και ενημερονομαστε γιατι και εγω οταν ημουν μικρος ειχα ενα χρυσοψαρο σε ενα πλαστικο κουτακι και το καημενο μετα απο 9 μηνες απεβιωσε και πολυ αντεξε....

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που υπαρχουν και τα φορουμ και ενημερονομαστε γιατι και εγω οταν ημουν μικρος ειχα ενα χρυσοψαρο σε ενα πλαστικο κουτακι και το καημενο μετα απο 9 μηνες απεβιωσε και πολυ αντεξε....

Οι περισσότεροι κάπωε έτσι ξεκινήσαμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Α, και κατι αλλο! επισης παρατηρω οτι το ψαρακι μου απο εκει που ηταν ροζ, εχει γινει κιτρινη η κοιλιτσα του, κ κανει φυσαλιδες στιν επιφανεια του ενυδρειου(παντα τις εκανε αλλα το θεωρησα φυσικο)! επισης δεν πολυκολυμπαει η καημενη...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα γενικα σε τοσο λιγο χωρο ειναι φισιολογικο να μην κολιμπαει τα κιτρινα σιμαδια που λες δεν ξερω απο τη ειναι ενας πιο εμπειρος απο εμενα θα ξερει..και η φισαλιδες στην επιφανια τις κανει η ιουλιετα και ειναι σαν να σου λεει οτι ειμαι ετοιμη για αναπαραγωγη..!!

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ! ναι αυτα τα κιτρινα στην κοιλια της ελπιζω να μην ειναι καμια αρρωστια ;) ξερει κανεις πωσ καταλαβαινουμε οτι ειναι κοριτσακι?

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ! ναι αυτα τα κιτρινα στην κοιλια της ελπιζω να μην ειναι καμια αρρωστια ;) ξερει κανεις πωσ καταλαβαινουμε οτι ειναι κοριτσακι?

αυτό που βλέπεις στο profil είναι αρσενικό γενικά αυτά που έχουν πιο μεγάλη ουρά και πιο πολλά χρώματα είναι αρσενικά.Στα μαγαζιά σχεδόν πάντα αρσενικά πουλάνε λόγω χρωμάτων και πτερυγίων.Επίσης ο δικό σου είναι αρσενικό γιατί κάνει μπουρμπουλήθρες με το στόμα του(άμα τις κάνει αυτό)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που βλέπεις στο profil είναι αρσενικό γενικά αυτά που έχουν πιο μεγάλη ουρά και πιο πολλά χρώματα είναι αρσενικά.Στα μαγαζιά σχεδόν πάντα αρσενικά πουλάνε λόγω χρωμάτων και πτερυγίων.Επίσης ο δικό σου είναι αρσενικό γιατί κάνει μπουρμπουλήθρες με το στόμα του(άμα τις κάνει αυτό)

ααα το δικο μου δεν εχει και κανενα τρομερο χρωμα η' πτερυγιο, (ο ρομεος ηταν αγορι σιγουρα απο αυτα που μου λες αλλα παει πεθανε)και θα κοιταξω το θεμα με τις μπουρμπουλιθρες απο το στομα και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

ααα το δικο μου δεν εχει και κανενα τρομερο χρωμα η' πτερυγιο, (ο ρομεος ηταν αγορι σιγουρα απο αυτα που μου λες αλλα παει πεθανε)και θα κοιταξω το θεμα με τις μπουρμπουλιθρες απο το στομα και θα σας πω!

υπάρχουν και είδη που τα αρσενικά τους έχουν μικρά πτερύγια αλλά είναι σπάνιοι.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και είδη που τα αρσενικά τους έχουν μικρά πτερύγια αλλά είναι σπάνιοι.

σας βαζω μια φωτογραφια της για να μου πειτε αν καταλαβετε!

Έγινε επεξεργασία - empsari
Link to comment
Share on other sites

αρσενικός και είναι πολύ όμορφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...