Jump to content

36 βαθμοι κελσιου


auratus

Recommended Posts

λοιπον παιδια, εχω απο αρχες του ετους ενα θυληκο νεολαμπρολογους λελεουπι μεσα σε 30λιτρο ενυδρειο. με τα πρωτα μπανια του καλοκαιριου του εριξα λιγο χαλικι επιπλεον που χρειαζοταν απο την θαλασσα και δυο πετρες για να σχηματισω και μια δευτερη σπηλια. αυτο το εκνανα για να ανεβασω την σκληροτητα του νερου μιας και οι πετρες και ο χαλικι ειναι ασβεστιου. οταν λιγο αργοτερα εσφιξαν για τα καλα οι ζεστες πρατηρισα την θερμοκρασια να αγγιζει τους 36 βαθμους (ισως να εφτασε παραπανω μιας και δεν το κοιτουσα και καθε μερα. αυτο που εσωσε το ψαρι μου ηταν η καλη βιολογια που διατηρουσα μες το ενυδρειο αλλαζοντας κατα το ημιση της ποσοτητας τοου ενυδριου το νερο σχεδον καθε κυριακη το συντομοτερο και καθε τριτη κυριακη το εσωτερικο φιλτρο. το λελεουπι μου ζει κομη και ειναι ευτυχισμενο μιας και συνεχιζει που και που να φτιαχνει τον χωρο της και να πηγαινει απο φωια σε φωλια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, εχω απο αρχες του ετους ενα θυληκοΠως το ξεχωρίζεις?? νεολαμπρολογους λελεουπι μεσα σε 30λιτρο ενυδρειο. με τα πρωτα μπανια του καλοκαιριου του εριξα λιγο χαλικι επιπλεον που χρειαζοταν απο την θαλασσα και δυο πετρες για να σχηματισω και μια δευτερη σπηλια. αυτο το εκνανα για να ανεβασω την σκληροτητα του νερου μιας και οι πετρες και ο χαλικι ειναι ασβεστιου. οταν λιγο αργοτερα εσφιξαν για τα καλα οι ζεστες πρατηρισα την θερμοκρασια να αγγιζει τους 36 βαθμους (ισως να εφτασε παραπανω μιας και δεν το κοιτουσα και καθε μερα. αυτο που εσωσε το ψαρι μου ηταν η καλη βιολογια που διατηρουσα μες το ενυδρειο αλλαζοντας κατα το ημιση της ποσοτητας τοου ενυδριου το νερο σχεδον καθε κυριακη το συντομοτερο και καθε τριτη κυριακη το εσωτερικο φιλτρο. το λελεουπι μου ζει κομη και ειναι ευτυχισμενο μιας και συνεχιζει που και που να φτιαχνει τον χωρο της και να πηγαινει απο φωια σε φωλια.

Καταρχήν Καλησπέρα και καλως ήλθες στην Αφρική! ;)

Να σε ενημερώσω πως το ψαράκι σου χρειάζεται ενυδρείο....ψυχραιμία..... μεγάλυτερο απο 80εκατοστά μηκος!

Δεν θα ήθελα να σε απογοητευσω αλλα θα ήταν καλό για εκεινο καποια στιγμη να του παρεχεις ενα μεγαλύτερο χώρο για να ζει.

Ξανά δεν θελω να σε απογοητεύσω αλλα για να διατηρήσεις Κιχλίδες Αφρικής χρειάζεσαι ενα ενυδρείο τουλάχιστον 60 εκατοστά.

Με μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής μπορείς να δεις πολλα ενυδρεία και να πάρεις ίδέες.Καλο διάβασμα! :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, εχω απο αρχες του ετους ενα θυληκο νεολαμπρολογους λελεουπι μεσα σε 30λιτρο ενυδρειο. με τα πρωτα μπανια του καλοκαιριου του εριξα λιγο χαλικι επιπλεον που χρειαζοταν απο την θαλασσα και δυο πετρες για να σχηματισω και μια δευτερη σπηλια. αυτο το εκνανα για να ανεβασω την σκληροτητα του νερου μιας και οι πετρες και ο χαλικι ειναι ασβεστιου. οταν λιγο αργοτερα εσφιξαν για τα καλα οι ζεστες πρατηρισα την θερμοκρασια να αγγιζει τους 36 βαθμους (ισως να εφτασε παραπανω μιας και δεν το κοιτουσα και καθε μερα. αυτο που εσωσε το ψαρι μου ηταν η καλη βιολογια που διατηρουσα μες το ενυδρειο αλλαζοντας κατα το ημιση της ποσοτητας τοου ενυδριου το νερο σχεδον καθε κυριακη το συντομοτερο και καθε τριτη κυριακη το εσωτερικο φιλτρο. το λελεουπι μου ζει κομη και ειναι ευτυχισμενο μιας και συνεχιζει που και που να φτιαχνει τον χωρο της και να πηγαινει απο φωια σε φωλια.

Καλησπέρα και σε σένα παιδί.

Ρίξε μια ματιά εδώ για το όμορφο ψάρι σου και αναρωτήσου για τα όσα σου έχω σημειώσει με κόκκινο.

Ενημερωτικά να ξέρεις πάντως πως αυτό που έσωσε το ψάρι σου ως τώρα είναι μάλλον το χαλασμένο θερμόμετρο που έχεις, γιατί πάνω από τους 30 βαθμούς το ψάρι θα σε είχε αφήσει.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για το κατοικίδιό σου, είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε, ώστε να το κάνεις πραγματικά ευτυχιμένο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Η τυχη το εσωσε και οχι η βιολογια φιλε μου.

Να δεις ενυδρεια με 40 λιτρα βιολογικο πως τιναζονται στον αερα απο θερμοκρασια..............

Link to comment
Share on other sites

Η τυχη το εσωσε και οχι η βιολογια φιλε μου.

Να δεις ενυδρεια με 40 λιτρα βιολογικο πως τιναζονται στον αερα απο θερμοκρασια..............

;):D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, εχω απο αρχες του ετους ενα θυληκο νεολαμπρολογους λελεουπι μεσα σε 30λιτρο ενυδρειο. με τα πρωτα μπανια του καλοκαιριου του εριξα λιγο χαλικι επιπλεον που χρειαζοταν απο την θαλασσα και δυο πετρες για να σχηματισω και μια δευτερη σπηλια. αυτο το εκνανα για να ανεβασω την σκληροτητα του νερου μιας και οι πετρες και ο χαλικι ειναι ασβεστιου. οταν λιγο αργοτερα εσφιξαν για τα καλα οι ζεστες πρατηρισα την θερμοκρασια να αγγιζει τους 36 βαθμους (ισως να εφτασε παραπανω μιας και δεν το κοιτουσα και καθε μερα. αυτο που εσωσε το ψαρι μου ηταν η καλη βιολογια που διατηρουσα μες το ενυδρειο αλλαζοντας κατα το ημιση της ποσοτητας τοου ενυδριου το νερο σχεδον καθε κυριακη το συντομοτερο και καθε τριτη κυριακη το εσωτερικο φιλτρο. το λελεουπι μου ζει κομη και ειναι ευτυχισμενο μιας και συνεχιζει που και που να φτιαχνει τον χωρο της και να πηγαινει απο φωια σε φωλια.

Παραπληροφορηση................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...