Jump to content

Iodotropheus Sprengerae (rusty Cichlid)


rhodes1967

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Εχω ένα ενυδρείο που έχει στηθεί εδώ και περίπου 1,5 μήνα (130lt - Juwel panorama) με Malawi αφρικάνες. Συγκεκριμένα έχει:

3 rusty (Iodotropheus sprengerae)

3 electric yellow (Labidochromis caeruleus)

1 Pseudotropheus demasoni

Ολα μπήκαν μαζί στο ενυδρείο και έχουν περίπου το ίδιο μέγεθος (1,5-2 εκατοστά).

Ενα από τα rusty έχει φουσκώσει κάτω από το στόμα 3-4 μέρες τώρα και έχει εγκατασταθεί ψηλά πίσω από το φίλτρο. Δεν φαίνεται ταλαιπωρημένο, και ούτε διακρίνω τίποτα άλλο που να φαίνεται ανησυχητικό, πέρα από την εγκατάσταση του ψηλά στο φίλτρο (εγκαταλείπωντας μια σπηλιά που είχε ως σπίτι). Ενα από τα rusty έχει ξεχωρίσει για αρσενικό και γενικά έχει κυριαρχήσει στο ενυδρείο. Για τα άλλα δυο δεν μπορούσα να καταλάβω (έλπιζα να είναι θηλυκά για να περιοριστούν οι τσακωμοί). Γενικώς για κιχλίδες δεν φαίνονται στρεσαρισμένες από κυνηγητό.

Το ερώτημά μου είναι, εάν αρχίζουν το ζευγάρωμα από τόσο μικρά, γιατί δεν μου έχει τύχει (είναι το τέταρτο ενυδρείο που στήνω τα τελευταία 20 έτη και έχουν τύχει γεννες αλλά όχι σε τόσο μικρές κιχλίδες). Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο? Εψαξα λίγο για αντίστοιχα συμπτώματα από internet search αλλά δεν προέκυψε κάτι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες θα βοηθήσουν ,εμενα μου θυμίζει μπούκωμα αλλα η φωτό πιθανόν να το ξεκαθαρίσει.

Δώσε μας διαστάσεις του ενυδρείου σου.

;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Τα Iodotropheus sprengerae γεννανε από μικρά... αλλά όχι τόσο μικρά που λες. Κάτι άλλο σου συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σωκράτη και Γιάννη,

Ευχαριτώ για την άμεση ανταπόκριση. Δηστυχώς ενώ έγραφα ελληνικά σκεφτόμουν αγγλικά (κάποιες παλιές συνήθειες ποτέ δεν κόβονται) και έγραψα 1,5-2 εκατοστά ενώ σκεφτόμουν inches. Το σωστό μέγεθος των rusty είναι περίπου 4 εκατοστά.

Οσον αφορά τις διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80/50/40 (αλλά είναι τραπεζοειδές μπροστά - 130 lt σύμφωνα με το prospectus).

Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες του εν λόγω rusty αλλα δεν φαινεται το φούσκωμα τόσο καθαρά όσο στην πραγματικότητα είναι (links για 2 φωτογραφίες ακολουθούν)

http://yfrog.com/n6360kj

http://yfrog.com/n0359pj

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...