Jump to content

Dimmer για Moonlight


paliosdimitris

Recommended Posts

http://www.aquaristic.net/out/1/html/0/dyn...si_timer_th.jpg

Tι ρόλο έχει ο μικρός αριστερος διακοπτης και τι ο δεξίος?

Μπορούμε να το βάλουμε για ομαλό ανοιγμα και σβίσιμο του moonlight και των φώτων ?

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ηλεκτρολόγος??????

;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το dimmer έχει καταργηθεί από την εταιρία

Συνεργάζεται μόνο μ ένα συγκεκριμένο ballast για Τ5 και μπορείς να ρυθμίσεις άναμμα και σβήσιμο των λαμπών με το εφέ ανατολής δύσης.

Ο αριστερός ρυθμίζει τον χρόνο που θα κάνει η λάμπα να φτάσει στο 100%, από 0-90 λεπτά.

Ο δεξιός είναι για On-Off-και τη λειτουργία του dim/timer

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Απλα για να βοηθησω γιατι εχω ριξει πολυ ψαξιμο στο θεμα ντιμαρισματος με την συγκεκριμενη συσκευη, θα γραψω τα συμπερασματα μου. Η συσκευη πραγματι ειναι παρα πολυ καλη και ειδικα στην τιμη αυτη. Την εχω παρει απο τον Κωστα και την δουλευω περιπου ενα μηνα μια χαρα. Στην αρχη ειχα παρει dimmable ballast 1-10v αλλα δεν επαιξε. Εξαλλου το λεει και στις οδηγιες της συσκευης οτι δεν ντιμαρεται με τα κλασσικα 1-10v ballast. Το πρωτοκολλο που χρησιμοποιει ειναι το DSI. Αυτο λειτουργει ουσιαστικα με παλμους και το μονο ballast αυτη τη στιγμη που το κανει αυτο ειναι της TRIDONIC (οπως αυτο που εχει βαλει φωτο ο Κωστας στην πρωτη σελιδα). Συγκεκριμενα πηρα το 2x39watt της Tridonic το οποιο μπορει και ντιμαρει την λαμπα απο 1% εως 100%. Οποτε, οποιος θελει να την δουλεψει ειτε μονη της με ballast, ειτε μεσα στο καπακι καποιου ενυδρειου, πρεπει οπωσδηποτε να την δουλεψει με τετοιου ειδους ballast, γιατι απλα αλλιως δεν θα δουλεψει. Μιλαω παντα για την συγκεκριμενη συσκευη. Αυτα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=365904

Link to comment
Share on other sites

Tο συγκεκριμένο ballast υπάρχει στην ελληνική αγορά...

Το 2Χ54 Τ5 έχει 55 ευρώ.., προφανώς κάποια με λιγότερα watt θα είναι φτηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...