Jump to content

Νεο 120λ Guppy


lamb-angelo

Recommended Posts

παιδια τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει αρκετα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες μεσα στο ενυδρειο μου....

δεν με ενοχλουν αλλα δεν μου αρεσουν κιολας.....μηπως ξερετε πως μπορω να τους διωξω???? :P

ευχαριστω προκαταβολικα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν στην ερώτηση σου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=265 :)

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ πριν κλεισουν τα φωτα,βαλε 2 πιατα του καφε με τετοιο τροπο ,που τα χειλι τους να αφηνουν 5-6 χιλιοστα κενο,στο κεντρο βαλε κα μια ταμπλετα φαγητου,και το πρωι θα εχεις βγαλει τον επιουσιο :) .Καντο 2-3 φορες και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πω αυτό που λέω πάντα... Μην πολεμάτε τα σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες, μόνο καλό κάνουν. Απλά ελέγχετε την ποσότητα τροφής για να μην υπάρχουν πολλά περισσέματα και αναπαράγωνται παραπάνω απ' ότι θέλουμε.

Σε ένα παλιότερο σχετικό θέμα είχα αναλύσει τη χρησιμότητά τους και για να μην τα ξαναγράφω, το αντιγράφω από 'κει:

Πρώτον αν τα συνηθίσεις θα σου αρέσουν οπτικά μιας και προσφέρουν στη βιοποικιλότητα και τη φυσικότητα ενός ενυδρείου (στη φύση δε συναντάς μόνο ψάρια και τίποτε άλλο, αλλά και σαλιγγάρια, έντομα, ασπόνδυλα κτλ...) Δεύτερον, αν μιλάς για κάποια είδη που σκάβουν και κρύβονται στο βυθό, αυτά ανακατεύουν το βυθό του ενυδρείου σου, οξυγονώνοντάς τον και έτσι αποφεύγεται και η δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορούν να παράγουν βλαβερές ουσίες (πχ H2S). Τρίτον, τα σαλιγγάρια αποτελούν την ομάδα καθαρισμού στα ενυδρεία μας μιας και καταναλώνουν την τροφή που περισσεύει και ειδικά στα σημεία όπου τα ψάρια δεν έχουν πρόσβαση λόγω μεγέθους κι έτσι δεν σαπίζει η τροφή που μένει. Τέταρτον, ο πληθυσμός τους είναι καλός δείκτης για το αν ταϊζεις υπερβολικά ή σωστά. Πέμπτον, είναι καλός δείκτης για το αν πάνε όλα καλά στο ενυδρείο σου. Συχνά, αν υπάρξει έλλειψη οξυγόνου ή κάποια τοξική ουσία, θα τα δεις να ανεβαίνουν όλα στη επιφάνεια να αναπνεύσουν ή θα βρεις πολλά νεκρά...

Ελπίζω όλοι αυτοί οι λόγοι να είναι αρκετοί για να μη θες να τα ξεφορτωθείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παραθετω μερικες νεες φωτογραφιες για να παρακολουθησουμε την εξεληξη των φυτων μου....να υπενθυμισω οτι χρησιμοπειω leaf zone api και flourish excel.....να αναφερω επισης οτι υπηρχε πιστια η οποια βγηκε διοτι παρατηρησα οτι μου ετρωγε πολυ φως.....(βεβαια την εχω σε αλλο ενυδρειο)

post-20302-1286377085_thumb.jpgpost-20302-1286377101_thumb.jpgpost-20302-1286377122_thumb.jpgpost-20302-1286377153_thumb.jpg

και εδω μια με τα μωρα μου μεγαλωνουν με πολυ γρηγορους ρυθμους :):lmao:post-20302-1286377270_thumb.jpg

να σας αναφερω ακομα τι το ενυδρειο φυτευτηκε στις 15-9-2010 και οι φωτο βγηκαν σημερα...

περιμενω τα σχολια σας :D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Kιμωνα το εχεις παρει ζεστα το θεμα , συνεχισε οπως πας :)

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ειναι το επομενο βημα..θα αργησω λιγο βεβαια αλλα θα εχουμε καλο αποτελεσμα.....προς το παρον το εχω ρειξει στο διαβασμα γιατι θελω να ειμαι προετοιμασμενος καλα......

Γιωργο το εχω παρει οντος πολυ ζεστα και καθε μερα με τραβαει ολο και περισσοτερο.....ετσι ειναι το χομπυ :):lmao::D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ειναι το επομενο βημα..θα αργησω λιγο βεβαια αλλα θα εχουμε καλο αποτελεσμα.....προς το παρον το εχω ρειξει στο διαβασμα γιατι θελω να ειμαι προετοιμασμενος καλα......

Γιωργο το εχω παρει οντος πολυ ζεστα και καθε μερα με τραβαει ολο και περισσοτερο.....ετσι ειναι το χομπυ :):lmao::D:hysterical:

:hysterical::rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.....οι γεννες συνεχιζονται ασταματητα.....εχθες το βραδυ μια ακομα θυληκια μου εγινε μανα ;);):thumbup:

τωρα εχω στο ενυδρειο περιπου 100 μωρα.....

αυριο-μεθαυριο θα ακολουθησουν και νεες φωτο..... :blink::)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και παλι σε ολους.....αλλαξα λιγο την διακοσμιση στα φυτα μου και σας παραθετω νεες φωτο....

(φαινονται και τα μωρα μου)

post-20302-1288543451_thumb.jpgpost-20302-1288543471_thumb.jpgpost-20302-1288543487_thumb.jpgpost-20302-1288543507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελειο ενυδρειο!Μπράβο σου!

Αυτη η καφεκοκκινη ριζα που εχεις στα δεξια εχει καποια συγγεκριμένη ονομασια?????Είναι απίστευτη!

Link to comment
Share on other sites

Γεματο μωρα !!! :wootwoot:

πολυ ομορφο ολο ζωντανια. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πραγματικά απίστευτο! :rolleyes: Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά! :wub:

Αυτη η καφεκοκκινη ριζα που εχεις στα δεξια εχει καποια συγγεκριμένη ονομασια?????Είναι απίστευτη!

Πρέπει να είναι Red Moorwood. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο και τα μωρά σου! Από τα καλύτερα που έχω δει! Συγχαρητήρια!

Το μόνο που θα άλλαζα στην θέση σου είναι το ξύλο... Θα το προτιμούσα ανάποδα ώστε τα κλαδιά του να κοιτάζουν την επιφάνεια του νερού! Νομίζω πως θα ήταν πιο όμορφο αισθητικά!

Keep up the good job!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τέλειο!! το επομενο μου βημα εμενα θα ειναι 100% φυτεμενο ενυδρειο! μακαρη να φτασω στα επιπεδα του δικου σου..υ.π Εχω και εγω κολημα με γκαπυς!! ασεεεε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...