Jump to content

Ερωτηση περι φωτισμου!!


retard20

Recommended Posts

Εχω ενα juwel 50 λιτρα καθαρα με λαμπα τ8 15watt juwel plant color precision

http://img819.imageshack.us/img819/5729/25092010026.jpg

και εχω βαλει και ανακλαστηρα

http://img812.imageshack.us/img812/2411/25092010025.jpg

φυτα εχω αρκετα αλλα οχι και δυσκολα

απο τα πιο δυσκολα ειναι η cuba η οποια δεν τα παει ασχημα οπως την πηρα ειναι!!!

θα χρειαστω δευτερη λαμπα η μηπως υπαρχει ιδια Τ8 σε περισσοτερα watt η να το αφησω ετσι??και αν χρειαστει να προσθεσω λαμπα υπαρχει εξοπλισμος ετοιμος ετσι??γιατι με Diy δεν ειμαι καλος ;)

προς το παρον αφηνω 12ωρο την λαμπα αναμενη καθημερινα ιδιες ωρες!!!

περιμενω γνωμες

ευχαριστω!!!

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χωρίς να είμαι ειδικός και μέχρι να λάβεις κάποια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση, θα σου πω τα εξής:

Δεν υπάρχει λάμπα Τ8, ίδιο μήκος με τη δική σου, να μπορεί δλδ να μπει στη θέση της δικής σου και να είναι περισσότερα watt.

Αν θέλεις να προσθέσεις δεύτερη λάμπα (ή κάποια λεντοταινία) είτε θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα στο καπάκι σου (υπάρχουν σχετικά ποστ στην κατηγορία diy) ή θα πρέπει να καταργήσεις το καπάκι σου και να προμηθευτείς ένα overtank φωτιστικό.

Αν πας στη λύση overtank φωτιστικό υπάρχουν δύο επιλογές στα 60 εκ. Να βρεις 2Χ15 wat T8 ή να βρεις 2Χ24 wat T5. Και στις δύο περιπτώσεις περνάς το 0,5 watt ανά λίτρο και μπορείς να παίξεις με δυσκολότερα φυτά αλλά ανεβαίνει ο πήχης της λίπανσης και του διοξειδίου...

Ο φωτισμός σου, με δεδομένο ότι έχεις καλή λάμπα και ανακλαστήρα, είναι περίπου 0,3 watt/lt και είναι ικανοποιητικός για χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Με ταμπλέτες γενικής λίπανσης κάθε 3-4 μήνες δε θα χεις καμιά τρελή ανάπτυξη αλλά μπορείς να κρατήσεις αξιοπρεπώς τα περισσότερα φυτά χαμηλών απαιτήσεων.

Η φωτοπερίοδος σου είναι μάλλον μεγάλη και ίσως θα ήταν καλό να τη ρίξεις σταδιακά (15 λεπτά μείωση τη βδομάδα) στις 8-10 ώρες ημερησίως (ο χρονοδιακόπτης επίσης είναι μάστ...)

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χωρίς να είμαι ειδικός και μέχρι να λάβεις κάποια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση, θα σου πω τα εξής:

Δεν υπάρχει λάμπα Τ8, ίδιο μήκος με τη δική σου, να μπορεί δλδ να μπει στη θέση της δικής σου και να είναι περισσότερα watt.

Αν θέλεις να προσθέσεις δεύτερη λάμπα (ή κάποια λεντοταινία) είτε θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα στο καπάκι σου (υπάρχουν σχετικά ποστ στην κατηγορία diy) ή θα πρέπει να καταργήσεις το καπάκι σου και να προμηθευτείς ένα overtank φωτιστικό.

Αν πας στη λύση overtank φωτιστικό υπάρχουν δύο επιλογές στα 60 εκ. Να βρεις 2Χ15 wat T8 ή να βρεις 2Χ24 wat T5. Και στις δύο περιπτώσεις περνάς το 0,5 watt ανά λίτρο και μπορείς να παίξεις με δυσκολότερα φυτά αλλά ανεβαίνει ο πήχης της λίπανσης και του διοξειδίου...

Ο φωτισμός σου, με δεδομένο ότι έχεις καλή λάμπα και ανακλαστήρα, είναι περίπου 0,3 watt/lt και είναι ικανοποιητικός για χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Με ταμπλέτες γενικής λίπανσης κάθε 3-4 μήνες δε θα χεις καμιά τρελή ανάπτυξη αλλά μπορείς να κρατήσεις αξιοπρεπώς τα περισσότερα φυτά χαμηλών απαιτήσεων.

Η φωτοπερίοδος σου είναι μάλλον μεγάλη και ίσως θα ήταν καλό να τη ρίξεις σταδιακά (15 λεπτά μείωση τη βδομάδα) στις 8-10 ώρες ημερησίως (ο χρονοδιακόπτης επίσης είναι μάστ...)

Καλή συνέχεια

Ευχαριστω για την απαντηση σου!!!

χρονοδιακοπτη εχω!!!

και εγω να σου πω την αληθεια πιστευα οτι ειχα Τ5 θα κοιταξω την δευτερα απο κει που πηρα και το ενυδρειο και την λαμπα!!!παντως ακουω και αλλες αποψεις αν υπαρχει κατι ευκολο να βαλω αλλη λαμπα η εστω και 2 Χωρις Diy ;) γιατι θα τα Καταστρεψω ολα!!

επισης χρησιμοποιω ferropol και 7+13 balls της jbl!!!

και προς το παρον μονο η cuba ειναι το δυσκολο μου φυτο και εκτος αυτου ηθελα να μπω σε εξοδα για moonlight Ledotainia προτιμω να βρω κατι ωστε να παρεχω καλυτερο φωτισμο στα φυτα με τα λεφτα που θα εδινα!!!!

και παλι ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα ρωτησα μου παν καποιες λυσεις.....

1)μετασχηματιστης

2)Απο κει που πηρα το ενυδρειο ειπε θα κοιταξει αμα βγαινει με 2 λαμπες για 60εκ.

3)Και εγω σκεφτομαι να καταργησω τελειως το καπακι να βαλω πλαστικο και να βαλω 2 λαμπες απο πανω Τ5 αμα βρω!!

εσεις εχετε να προτινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Σετ μπάλαστ / στεγανά ακροφύσια / διακόπτης υπάρχουν σίγουρα για 60 εκ. (Τ5 2Χ24 watt και Τ8 2Χ15 watt) αλλά χρειάζεται κάποιου είδους ιδιοκατασκευή (κοινώς πατέντα) για να προσαρμοστεί στο καπάκι σου...

Έτοιμη λύση θα ήταν μόνο να βρεις καπάκι στις επιθυμητές διαστάσεις 60Χ30 με 2 λάμπες ή κάποιο overtank φωτιστικό...

Link to comment
Share on other sites

Σετ μπάλαστ / στεγανά ακροφύσια / διακόπτης υπάρχουν σίγουρα για 60 εκ. (Τ5 2Χ24 watt και Τ8 2Χ15 watt) αλλά χρειάζεται κάποιου είδους ιδιοκατασκευή (κοινώς πατέντα) για να προσαρμοστεί στο καπάκι σου...

Έτοιμη λύση θα ήταν μόνο να βρεις καπάκι στις επιθυμητές διαστάσεις 60Χ30 με 2 λάμπες ή κάποιο overtank φωτιστικό...

Ευχαριστω το ιδιο σκεφτομαστε απλα τι ειναι πιο ευκολο

τι θα εκανε καποιος απο σας στην θεση μου

αν γνωριζει καποιοσ κατι απο αυτα τα 3 να δωσει και περαιτερω πληροφοριες

επισης οπως γραφω πανω οχι Diy πραγματα εκτος αν προσφερεται καποιος να βοηθησει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...ow=grid&p=3

κι εδώ:

http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/ligh...ium-canopy.html

Και γενικά ψάξε τα παραπάνω e-shop και θα βρεις όλες τις διαθέσιμες έτοιμες λύσεις σε καπάκια, φωτιστικά και σετ μπάλαστ/ακροφύσια/διακόπτες. Όπως θα δεις πάντως μιλάμε για ακριβές λύσεις που στα λίτρα σου κοστίζουν όσο άλλο ένα ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...ow=grid&p=3

κι εδώ:

http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/ligh...ium-canopy.html

Και γενικά ψάξε τα παραπάνω e-shop και θα βρεις όλες τις διαθέσιμες έτοιμες λύσεις σε καπάκια, φωτιστικά και σετ μπάλαστ/ακροφύσια/διακόπτες. Όπως θα δεις πάντως μιλάμε για ακριβές λύσεις που στα λίτρα σου κοστίζουν όσο άλλο ένα ενυδρείο...

Ευχαριστω για τα λινκς και την βοηθεια σου το εκτιμω ;)

θα τα κοιταξω....

Ακομα μια ερωτηση αν βαλω πισω απο το ενυδρειο την λευκη δεν κανω κατι ε?

και οσο για τα χρηματα το ξερω και αν σκεφτεις με οσες αλλαγες εχω κανει τι θα μπορουσα να χω παρει :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ανοιγω αλλo θεμα..

Πηρα μετασχηματιστη 2χΤ5 και μου προτειναν 2 λαμπες δε θυμαμαι ποιες μια για φυτα και μια

κιτρινοπη νομιζω natural colour και οι δυο ευδοκιμουν για τα φυτα εχετε να προτεινετε εσεις καποιες???

θα ειναι 2x24watt!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ανοιγω αλλo θεμα..

Πηρα μετασχηματιστη 2χΤ5 και μου προτειναν 2 λαμπες δε θυμαμαι ποιες μια για φυτα και μια

κιτρινοπη νομιζω natural colour και οι δυο ευδοκιμουν για τα φυτα εχετε να προτεινετε εσεις καποιες???

θα ειναι 2x24watt!!!

up

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι οι λάμπες που αναφέρεις είναι ενυδρειακές και συνεπώς ακριβές. Εγώ θα σου πρότεινα 2 δοκιμασμένες sylvania grolux εφόσον το πας για φουλ φυτεμένο. Αν θέλεις μια για φυτά και μια λευκή μπορείς να βάλεις μια grolux και μια daylight πάλι της sylvania. Είναι αξιόπιστες και επώνυμες και μπορείς να τις βρεις σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού με 7-8 ευρώ τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι οι λάμπες που αναφέρεις είναι ενυδρειακές και συνεπώς ακριβές. Εγώ θα σου πρότεινα 2 δοκιμασμένες sylvania grolux εφόσον το πας για φουλ φυτεμένο. Αν θέλεις μια για φυτά και μια λευκή μπορείς να βάλεις μια grolux και μια daylight πάλι της sylvania. Είναι αξιόπιστες και επώνυμες και μπορείς να τις βρεις σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού με 7-8 ευρώ τη μία.

Ναι αλλα τωρα εχω πει να μου φερει αυτες για να μην ψαχνω για φως

στην επομενη αλλαγη θα προτιμησω αυτες που αναφερεις γιατι σε διαφορα search εχω δει οτι ειναι απο τις καλυτερες!!

Αυτες που θα παρω ειναι η nature και η colour της Juwel 2x24 watt

Αμα μπορεις απαντησε μου αν μπουν αυτες οι 2 ενω ειχα Τ8 στα 15watt που δουλευε 12 ωρες

να βαλω τις καινουριες να δουλευουν 8ωρο????εννοειται με χρονοδιακοπτη...!!

ευχαριστω και γενικα που ασχολεισαι και απαντας <3 :)

ΑΑΑΑΑ ΥΓ. μπορω στην Τ8 να βαλω καποια μπλε να ναι σαν moonlight η ακομα και μπλε να ναι στα 15 watt δε θα αφηνει τα ψαρακια σε ησυχια??:P

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

αν μπουν αυτες οι 2 ενω ειχα Τ8 στα 15watt που δουλευε 12 ωρες

να βαλω τις καινουριες να δουλευουν 8ωρο????εννοειται με χρονοδιακοπτη...!!

μπορω στην Τ8 να βαλω καποια μπλε να ναι σαν moonlight η ακομα και μπλε να ναι στα 15 watt δε θα αφηνει τα ψαρακια σε ησυχια??:)

Η αύξηση του φωτισμού είναι αρκετά μεγάλη, από 15 βατ θα ανέβεις με τη μία στα 48 που αντιστοιχούν περίπου στο 1 βατ/λίτρο. Αυτό σημαίνει ότι για να μη σε πνίξουν οι άλγες θα πρέπει να λάβεις κάποια μέτρα. Θα πρέπει δλδ να δεις ταυτόχρονα με την αύξηση του φωτισμού και το θέμα λίπάνση και παροχή CO2.

Προτείνω τα εξής:

-Αύξηση της φυτομάζας με φύτεμα πολλών φυτών και προσθήκη και φυτών επιφάνειας

-Προσθήκη ταμπλετών γενικής λίπανσης για αρχή και στη συνέχεια σταδιακή και προγραμματισμένη προσθήκη υγρών λιπασμάτων.

-Σταδιακή προσθήκη fourish excel (άνθρακας σε υγρή μορφή) και διάβασμα για μελλοντική χρήση diy CO2

-Μείωση φωτοπεριόδου όπως λες κι εσύ, στις 8 ώρες και σταδιακή μελλοντικά αύξηση μέχρι τις 9-10 ώρες.

Προσωπικά δεν είμαι οπαδός του moonlight γιατί θεωρώ ότι δε προσφέρει τπτ στο σύστημα και τα ζωντανά αλλά μόνο στη διακοσμητική πλευρά του ενυδρείου που δε με απασχολεί τόσο πολύ... Επίσης νομίζω ότι 15 βατ είναι πολλά για moonlight. Θα είναι δλδ πολύ δυνατό το φως...

Όλα τα παραπάνω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία από ανάλογο εγχείρημα. Όλα μου τα ενυδρεία είναι χαμηλών απαιτήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...