Jump to content

Ancistrus


skamanakos

Recommended Posts

Γεια σας.Πηγα σε καποιο πετ της θεσ/νικης ψαχνωντας για ανκιστρους σφ σιρχοσους ρωτησα τον πωλητη αν εχουν και μου ειπε οχι.Με ρωτησε γιατι ηθελα το συγκεκριμενο και του ειπα γιατι δεν μεγαλωνει πολυ.Μου απαντησε οτι ολα τα ανκιστρους δεν μεγαλωνουν πολυ και μου εδειξε μερικα που μου εκαναν για πλεκο που γινονται θηρια.Ειναι αληθεια οτι ολα τα ανκιστρους δεν γινονται τεραστια?

Link to comment
Share on other sites

Τα Ancistrus γενικώς δε γίνονται τέρατα, αλλά από 'κει και πέρα έχεις να κάνεις με τις ιδιαίτερες απαιτήσεις που μπορεί να έχει το κάθε είδος. Τα cf. Cirrhosus είναι ιδανικά γενικώς, καθότι δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά ψάρια. Δώσε μας φωτογραφίες από τα Ancistrus που είδες ή καμιά ονομασία (κοινή ή επιστημονική) για να σου δώσουμε λεπτομέρειες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτος γινεται θηριο?Στο μαγαζι που το πηρα μου ειπαν γινεται μεχρι 12 με 13 εκατ. αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ετσι.

post-17095-1286660335_thumb.jpgpost-17095-1286660387_thumb.jpgpost-17095-1286660417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η albino μορφή του Ancistrus cf. cirrhosus, καλά σου είπαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η albino μορφή του Ancistrus cf. cirrhosus, καλά σου είπαν. :lmao:

Σίγουρα πρόκειται για την αλφική μορφή κάποιου Ancistrus αλλά δεν με βοηθάνε οι φωτογραφίες για να είμαι βέβαιος πως πρόκειται για το cf. cirrhosus. Πάντως το μέγεθος δεν είναι να σε τρομάζει. Πάνω από 12=13 εκατοστά δεν θα το δεις να γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τις γραμμές ουράς και ραχιαίου.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τις γραμμές ουράς και ραχιαίου.

Τι πρεπει να δω στην ουρα και ραχιαιου?

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ μου πήγαινε στον stormtrooper για την αναγνώριση του είδους. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν τον αγορασα εξω απο το ενυδρειο που τον ειχαν εγραφε μονο αλμπινο.Τωρα που μεγαλωσε καπως αρχισε να βγαζει μικρα μουστακια δεν ξερω αν και αυτοι που μεγαλωνουν πολυ τα εχουν.Και δεν ξερω αν ειναι ανκιστρους η απο τους αλλους που γινονται τερατα.Foti gt ειδες κατι που νομιζεις απο ποιο ειδος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Οταν τον αγορασα εξω απο το ενυδρειο που τον ειχαν εγραφε μονο αλμπινο.Τωρα που μεγαλωσε καπως αρχισε να βγαζει μικρα μουστακια δεν ξερω αν και αυτοι που μεγαλωνουν πολυ τα εχουν.Και δεν ξερω αν ειναι ανκιστρους η απο τους αλλους που γινονται τερατα.Foti gt ειδες κατι που νομιζεις απο ποιο ειδος ειναι?

Το ψάρι σου είναι Ancistrus, κατά πάσα πιθανότητα cf. cirrhosus και κατά 99% θηλυκό (θα έλεγα 100% αλλά δεν ξέρω τι ηλικίας είναι το ψάρι σου αυτή τη στιγμή). Διάβασε το link που σου έδωσα για πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου είναι Ancistrus, κατά πάσα πιθανότητα cf. cirrhosus και κατά 99% θηλυκό (θα έλεγα 100% αλλά δεν ξέρω τι ηλικίας είναι το ψάρι σου αυτή τη στιγμή). Διάβασε το link που σου έδωσα για πληροφορίες :)

Ευχαριστω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζει μουστάκια είναι αρσενικό, αλλιώς θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο για το συγκεκριμένο είδος:

"Διαχωρισμός φύλου: Τα ενήλικα αρσενικά έχουν "μουστάκια", δηλαδή διάφορες μικρές αποφύσεις πάνω από το στόμα και κατά μήκος του κεφαλιού τους. Τα θηλυκά επίσης μπορεί να έχουν μουστάκια, αλλά μόνο περιμετρικά του στόματός τους, χωρίς να αναπτύσσονται προς το κεφάλι."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...