Jump to content

Καλησπερα!


Dimitris1234

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.εκανα αυτα που μου ειχατε πει για το οτι δν κολλανε τα μικρα στους γονεις. δλδ. . . .αφησα γυμνο το ενυδρειο χαμηλωσα τη ροη του νερου.απο εκεινη τη μερα εχουν γεννησει 3 φορες με μειωμενο αριθμο αυγων κ τα αυγα δεν σκανε και την τριτη μερα φαγονοντε. . . ??(χωρις να ασπρισουν)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις γιατι μπορει να εγινε αυτη η αλλαγη?κ κατι αλλο. . Δισκοι με γκαπυ,θα υπαρχει προβλημα?

γκαπι και δισκοι δεν γινεται λογω πολυ διαφορετικων συνθηκων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.εκανα αυτα που μου ειχατε πει για το οτι δν κολλανε τα μικρα στους γονεις. δλδ. . . .αφησα γυμνο το ενυδρειο χαμηλωσα τη ροη του νερου.απο εκεινη τη μερα εχουν γεννησει 3 φορες με μειωμενο αριθμο αυγων κ τα αυγα δεν σκανε και την τριτη μερα φαγονοντε. . . ??(χωρις να ασπρισουν)

Αλλαξε κατι μηπως στις παραμετρους του νερου σου?

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε παλι. . .αυτη τη φορα τα αυγα εσκασαν και γυρισαμε παλι στο ιδιο προβλημα. . .τα μικρα δν κολλουσαν στους γονεις. . .παρατηρησα ομως κατι. . .οσο τα μικρα ηταν ακομα κολλημενα στο πλαστικο και κουνιοντουσαν πηγαινε η θυληκια και εσπρωχνε τον αρσενικο και ψιλομανουριαζανε. . .στο τελος αφου ειχανε μεινει καμια 10ρια ψαρακια φαγωθηκαν ολα απο τη θυληκια κ ο αρσενικος εδειχνε να τα προστατευει.η ερωτηση ειναι. . .μπορω μετα τη γεννα να απομακρυνω τη θυληκια?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας καμμια φωτογραφια αν μπορεις.Υποθετω οιτ ξερεις πιο ειναι το αρσεινικο και πιο το θηλυκο πλεον μετα τις γεννες.Ισως να μην βρισκουν τους γονεις.Τι χρωμα εχει η πλατη του ενυδρειου?Καλο θα ηταν να βαψεις και τα πλαινα(αν βεβαια δεν τα εχεις βαψει).Ριξε και λιγο aquasafe :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φυλλο το ξεχωριζω.Φωτο θα ανεβασω συντομα. . .τα τζαμια ειναι αβαφτα. .πρεπει να τα βαψω ασπρα?το ακουασειφ τι ειναι και σε τι βοηθαει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φυλλο το ξεχωριζω.Φωτο θα ανεβασω συντομα. . .τα τζαμια ειναι αβαφτα. .πρεπει να τα βαψω ασπρα?το ακουασειφ τι ειναι και σε τι βοηθαει?

Θα σου ελεγα να τα βαψεις λευκα.Το aquasafe ειναι ενα ''αντιχλωριο''.Το εχουν χρησιμοποιησει καποιοι παλαιοι χομπιστες,ωστε να τονωσουν την βλεννα των γονιων και να βοηθησουν ετσι τα μικρα να βρουν τους γοννεις ευκολοτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει κάπου για το χρώμα της σιλικόνης και το πως μπορεί να παρασύρει τα μικρά μακρυά από τους γονείς;

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει κάπου για το χρώμα της σιλικόνης και το πως μπορεί να παρασύρει τα μικρά μακρυά από τους γονείς;

:)

Το ειχα διαβασει και εγω καποια στιγμη,αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος,μιας και παει καιρος... :ninja:

Ας ψαξουμε να βρουμε καποιες πληροφοριες αγαπητοι φιλοι :P

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και να υποθεσω οτι το χρωμα της σιλικονης ηταν μαυρο ε??υγρο ριχνω κατι ιχνοστιχεια. .discus trace λεγετε.αυτο δν βοηθαει στη βλεννα?

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη φορα τα αφηνουν πανω στο σωληνα του φιλτρου......πως τα βλεπετε?εχω κατι λαθος?

Tο φιλτρο θεωρω λαθος.Θα σου ρουφηξει τα μωρα καποια στιγμη.Καλυτερα να βαλεις ενα κλασσικο φιλτρο σφουγγαριου(δουλευει με αεραντλια).

Link to comment
Share on other sites

απο εκει δεν νομιζω να εχω προβλημα.το εχω βαλει γιατι την ειχα παθει οπως λες και μου ειχε ρουφηξει μερικα αυγα...κατα τα αλλα ???την ροη την εχω χαμηλωσει...τι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

απο εκει δεν νομιζω να εχω προβλημα.το εχω βαλει γιατι την ειχα παθει οπως λες και μου ειχε ρουφηξει μερικα αυγα...κατα τα αλλα ???την ροη την εχω χαμηλωσει...τι αλλο??

Τα μικρα φαγωθηκαν ολα απο τους γονεις ή χαθηκαν σε βαθος καποιων ημερων?

Ισως προκειται απλα για ''κακο'' ζευγαρι.Μπορεις να πειραματιστεις,βγαζοντας τον εναν απο τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

ειχανε μεινει καμια 10ρια και φαγωθηκαν ολα απο την θυληκια(πορτοκαλι).λεω να αφησω ακομα αυτη τη γεννα και αν δε πετυχει παλι λεω να απομακρυνω μονο τη πορτοκαλι αφου πρωτα αφησουν τα αυγα.γινετε αυτο?και κατι αλλο...απο τροφη ποσο ταιζω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τα αγγελόψαρα μου. Ενώ τα γεννούσε η θυληκιά και ο αρσενικός τα γονιμοποιούσε ένα ένα, μετά από 2 με 3 μέρες τα αυγά τρογώντουσαν από την θηλυκιά.

Τελικά άκρη δεν έβγαλα. Το μόνο που είχα παρατηρήσει είναι ότι τα αυγά τρογώντουσαν την ώρα που έσβηναν τα φώτα. Εύχομαι να βρεις λύση γρήγορα. :)

Link to comment
Share on other sites

Tο φως δν το σβηνω τελειως.απο οτι εχω διαβασει δν πρεπει να σβηνει γιατι χανουν την επαφη με τα αυγα κ στρεσαροντε κ τα τρωνε.τη νυχτα αφηνω ενα μικρο φως ισα ισα να φεγγει σε εκεινο το σημειο πιο πολυ..για το αν μπορω να αφησω μονο τον αρσενικο(πιο ηρεμος),αφου αφησουν τα αυγα ξερει καποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Tο φως δν το σβηνω τελειως.απο οτι εχω διαβασει δν πρεπει να σβηνει γιατι χανουν την επαφη με τα αυγα κ στρεσαροντε κ τα τρωνε.τη νυχτα αφηνω ενα μικρο φως ισα ισα να φεγγει σε εκεινο το σημειο πιο πολυ..για το αν μπορω να αφησω μονο τον αρσενικο(πιο ηρεμος),αφου αφησουν τα αυγα ξερει καποιος να μου πει?

Αφησε μόνο τον αρσενικό,

μερικές φορές όταν καποιος απο τους γονείς τρώει τα μικρα, τον απομακρυνουμε.

Και αφήνουμε στον αλλό το δύσκολο εργο της ανατροφής τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μετα απο τοσα κ τοσα τα μικρα επιτελους κολλησαν επανω στον αρσενικο κ δν τον αφηνουνε στιγμη.σημερα ξεκινησε αυτο εδω κ 4 ωρες ειναι κολλημενα!τωρα θα ηθελα τα φωτα σας. . .ποτε ξεκιναω να ταιζω?κ τι αλλο εκτος απο αρτεμια?αλλαγες νερου καθε ποτε κ ποσο?κ τι αλλο θα χρειαστει να κανω?:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...