Jump to content

Ν.Βrichardi 10 ετών........ απεβίωσε...


ΚΩΣΤΗΣ

Recommended Posts

Αφιερωμένο στο N. Brichardi που μου κάνει παρέα εδώ και 10 χρόνια και σε όλους τους φίλους της Αφρικής.

;)

post-15437-1285511902_thumb.jpgpost-15437-1285511736_thumb.jpgpost-15437-1285511746_thumb.jpgpost-15437-1285511768_thumb.jpgpost-15437-1285511779_thumb.jpgpost-15437-1285511788_thumb.jpgpost-15437-1285511795_thumb.jpgpost-15437-1285511803_thumb.jpgpost-15437-1285511811_thumb.jpgpost-15437-1285511819_thumb.jpgpost-15437-1285511827_thumb.jpgpost-15437-1285511842_thumb.jpgpost-15437-1285511858_thumb.jpgpost-15437-1285511871_thumb.jpgpost-15437-1285511887_thumb.jpgpost-15437-1285511918_thumb.jpgpost-15437-1285511933_thumb.jpgpost-15437-1285511724_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που τα έκρυβες αυτά τα "πριγκηπάκια" Κώστα? Πολύ όμορφα....

σε τι ενυδρείο τα έχεις? βάλε και καμιά μακρινή αν θέλεις να δούμε όλο το setup.... να μαθαίνουμε και μεις.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Που τα έκρυβες αυτά τα "πριγκηπάκια" Κώστα? Πολύ όμορφα....

σε τι ενυδρείο τα έχεις? βάλε και καμιά μακρινή αν θέλεις να δούμε όλο το setup.... να μαθαίνουμε και μεις.... :D

Ναι ναι ναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Κούκλος ο συνταξιούχος σου Κώστα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα Brichardi ζουν σε 120 λίτρα (100x30x40) και στο σύνολο τους είναι 4. Το αρχικό ζευγάρι που τα έχω γύρω στα 8 χρόνια μαζί και άλλο ένα ζευγάρι που μπήκε τον προηγούμενο Δεκέμβρη. Σημαντικός παράγοντας για να δουλέψει αυτή η σύνθεση σε 1μ μήκος ήταν ότι το γηραιό ζευγάρι έχει σταματήσει το ζευγάρωμα, υποθέτω λόγω ηλικίας του αρσενικού. Σε αντίθετη περίπτωση δεν υπήρχε περίπτωση να ανεχθεί άλλους συγκατοίκους.

Επίσης γνωρίζοντας τον χαρακτήρα των Brichardi και την οικογενειακή τους συμπεριφορά, επέλεξα σαν δεύτερο ζευγάρι τα πιο μικρά ψάρια που μπόρεσα να βρω. Το αποτέλεσμα ήταν το γηραιό ζευγάρι να τους συμπεριφερθεί σαν να ήταν δική του γέννα και έτσι τους πρώτους μήνες έγινα όλα μαζί ομάδα που ζούσαν στην ίδια συστοιχία πετρών.

Μετά τους 9 μήνες το νεαρό αρσενικό μεγάλωσε και χωρίστηκε από την ομάδα, μετακομίζοντας στην άλλη πλευρά του ενυδρείου. Το νεαρό θηλυκό όμως έμεινε με τον παππού! Πλέον στην μία πλευρά του ενυδρείου βρίσκεται ο παππούς με το νεαρό θηλυκό και στην άλλη το νεαρό αρσενικό με το γηραιό θηλυκό.

Καβγάδες σημαντικοί δεν υπάρχουν και σε αυτό βοήθησε το στήσιμο. Με πέτρες και μια vallisneria ο χώρος οριοθετήθηκε από τα ψάρια που μένουν κατά κύριο λόγο στην περιοχή τους, με εξαίρεση τον παππού που βολτάρει παντού ανενόχλητος.

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κωστη.Τελικο μηκος ποσο ειναι,και αν ο νεαρος εχει ζευγαρωσει με την πιτσιρικα;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.....ο παππούς έχει τα φράγκα και ο νέος γουστάρει την ωριμότητα....!

Το ηλικιωμένο ζευγάρι σου εχει βγάλει γέννες ? Αν ναι, κάθε πότε?Και επίσης, αν ναι, έπρεπε να βγάζεις τα μικρά ή ήταν όλα "ειρηνικά" ?

Link to comment
Share on other sites

Σε τελικό μέγεθος ο αρσενικός μπορεί να φτάσεις τα 13-15 εκ ενώ το θηλυκό γίνεται μικρότερο περίπου στα 10εκ. Ακόμα τα μικρά πιθανολογώ ότι δεν είναι σε αναπαραγωγική ηλικία, θεωρητικά ωριμάζουν στους 12 μήνες ζωής.

Το γηραιό ζευγάρι έδινε συνεχώς μικρά. Είναι πολύ εύκολα ψάρια στην αναπαραγωγή τους και αν αρχίσουν δεν σταματάνε. Το χαρακτηριστικό τους είναι ότι αν έχεις πχ 2 γέννες από το ζευγάρι μέσα στο ενυδρείο, η γέννα με τα μεγαλύτερα σε ηλικία ψάρια συμμετέχει στο μεγάλωμα των μικρών της επόμενης γέννας. Η αποικία μεγαλώνει πάρα πολύ γρήγορα και θέλει χώρο, οπότε η μόνη λύση σε μικρά ενυδρεία είναι να δίνεις όλη την γέννα και να κρατάς ένα ζευγάρι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο! ;)

Μακάρι να φτάσω και εγώ να πω "Κλείσαμε 10 χρόνια"... είμαστε στα 2 χρόνια ακόμα! :D

Είσαι παράδειγμα υπεύθυνου χομπιστα με επέκταση και ανθρώπου!

Σου εύχομαι τα καλύτερα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ισχυει γενικα στης αφρικανες; η μονο στα brihardi ;Γιατι και εγω οταν γεννανε τα labito,παρα τηρησα οτι τα νεογεννητα ενωνονται με τα μεγαλυτερα και κανουν μια αγελη.Πιθανον το κανουν γιατι νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Τριαντάφυλλε, εύχομαι και στα δικά σου πολλά χρόνια ζωής. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να αντισταθείς στην αλλαγή της σύνθεσης ώστε να βάλεις κάτι διαφορετικό. Αλλά το ψάρι που φτάνει σε τελικό μέγεθος και βλέπεις όλο τον κύκλο της ζωής του, νομίζω σε ανταμείβει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Τριαντάφυλλε, εύχομαι και στα δικά σου πολλά χρόνια ζωής. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να αντισταθείς στην αλλαγή της σύνθεσης ώστε να βάλεις κάτι διαφορετικό. Αλλά το ψάρι που φτάνει σε τελικό μέγεθος και βλέπεις όλο τον κύκλο της ζωής του, νομίζω σε ανταμείβει.

;)

Θεωρώ, προσωπικό μου κανόνα, το ψάρι που θα πάρω να το φτάσω μέχρι τέρμα, σε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες γίνεται!

Και πάλι μπράβο! :D

Link to comment
Share on other sites

. Αλλά το ψάρι που φτάνει σε τελικό μέγεθος και βλέπεις όλο τον κύκλο της ζωής του, νομίζω σε ανταμείβει.

Θα συμφωνησω 100%. ;)

Εξαιρετικα ψαρια,να τα χαιρεσαι.Μου αρεσε επισης πολυ το χρωμα της πλατης.Δειχνει καλυτερα με βαμμενη πλατη ενα ενυδρειο :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να αντισταθείς στην αλλαγή της σύνθεσης ώστε να βάλεις κάτι διαφορετικό. Αλλά το ψάρι που φτάνει σε τελικό μέγεθος και βλέπεις όλο τον κύκλο της ζωής του, νομίζω σε ανταμείβει.

:thumbup:

Για μένα, αυτό είναι το φυσιολογικό!!! ;):D:thumbup:

Μη βλέπουμε τα ψάρια και το κύκλο μέχρι τις γέννες τους σαν μια εμπειρία. Αυτός που αλλάζει συνέχεια συνθέσεις απλά για να πει ότι είχε κι εκείνα τα ψάρια κάποτε τι διαφορά έχει από αυτόν που θέλει ένα σκύλο μόνο όσο είναι μικρό κουταβάκι και γλυκούλι; Ή από αυτούς που έπαιρναν τα αλιγατοράκια και μόλις μεγάλωναν τα πετούσαν στον υπόνομο. Τα ψαράκια μας είναι "παρέα" και τα έχουμε για όλο το κύκλο ζωής τους. Όχι μέχρι να τα βαρεθούμε ή μέχρι να δούμε κάτι ομορφότερο. Προσωπική μου άποψη!

Οπότε σε συγχαίρω και σου βγάζω το καπέλο!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ισχυει γενικα στης αφρικανες; η μονο στα brihardi ;Γιατι και εγω οταν γεννανε τα labito,παρα τηρησα οτι τα νεογεννητα ενωνονται με τα μεγαλυτερα και κανουν μια αγελη.Πιθανον το κανουν γιατι νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια.

αυτό συμβαίνει και στην δική μου περίπτωση με τα μικρά μεταξύ διαφορετικών γεννών.

Και πάλι συγχαρητήρια Κωστή, είναι όντως λίγες οι φορες που κάποιος κάνει παρουσίαση 10ετίας!

Link to comment
Share on other sites

Να ενα παράδειγμα υπομονής και αγάπης για το χόμπυ.Ομορφες εικόνες.Δώσε και καμμιά πανοραμική.

Να αναφέρω οτι τα νεαρά brichardi από γέννα μένουν κοντά στην περιοχή τους και μαζί με τους γονείς τους υπερασπίζονται την επόμενη γέννα δηλαδή τα μικρότερα αδέλφια τους , συμπεριφορά που έχω την εντύπωση οτι δεν παρατηρείται αλλού.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τελευταίος το είδα το θέμα ! :)

Πράγματι η υπομονή σου Κωστή ανταμείβεται πλουσιοπάροχα.

Λίγοι το καταφέρνουν να κρατήσουν ένα ψάρι ή μια οικογένεια ή ένα ζευγάρι τόσο καιρό και είναι αξιοθαύμαστο!

Ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας !

:P:ninja::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...