Jump to content

Ν.Βrichardi 10 ετών........ απεβίωσε...


ΚΩΣΤΗΣ

Recommended Posts

Το μονο σιγουρο ειναι πως εφυγε ευτυχισμενο και τυχερο. :)

Οι φωτο μενουν να στο θυμιζουν Κωστα :D Αξιζει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νά'στε καλά ρε παιδιά. Δυστυχώς αυτά είναι μέσα στο χόμπι και δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε.

Όπως είπε κι ο φίλος μου ο Στράτος, μένουν οι φωτογραφίες για να θυμόμαστε και πάμε γι'άλλα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τον ματιαξαμε μου φαίνεται! :D

Όχι μωρέ τον ψιλοπερίμενα, γι'αυτό και έκανα και την παρουσίαση. Δύσκολα ξεπερνάνε αυτά τα χρόνια και μόνο μια περίπτωση έχω διαβάσει από έναν τύπο στο cichlid-forum που το έφτασε 19 χρόνια!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Κωστη για την απωλεια,ειλικρινα λυπαμαι.... :D

Το θετικο ειναι οτι εφτασε σε αυτην την ηλικια σε εξαιρετικα χερια και σε βοηθησε να κατανοησεις σε βαθος αυτο το ειδος :)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Κωστη για την απωλεια,ειλικρινα λυπαμαι.... :thumbup:

Το θετικο ειναι οτι εφτασε σε αυτην την ηλικια σε εξαιρετικα χερια και σε βοηθησε να κατανοησεις σε βαθος αυτο το ειδος :)

Και για να φτασει σε αυτη την ηλικια,σημαινει οτι εζησε στις σωστες συνθηκες....................ετσι,γιατι επρεπε να το πω :D

Link to comment
Share on other sites

Rest In Peace. Πολυ ομορφο ψαρι.

Καποτε και εγω ειχα ενα χρυσοψαρο.Τον Περικλη.Περασαμε μαζι 6 χρονια φιλιας. Ξερω πως ειναι να χανεις τετοια ζωα..

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα φιλε! :) ...το οτι εζησε 10 χρονια φανερωνει πολλα για το ποσο αγαπας το χομπυ ..συγχαρητηρια! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον παππού του ενυδρείου (10 ετών) που έφυγε χθες, σήμερα έφυγε και η γιαγιά του ενυδρείου (9 ετών) :):D:thumbup::)

Τώρα το κατά πόσο συνδέονται αυτά τα δύο....... ποιος ξέρει....

Ενημερωτικά αναφέρω ότι οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι όπως πρέπει και οι υπόλοιποι κάτοικοι μια χαρά. Οπότε ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του..

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον παππού του ενυδρείου (10 ετών) που έφυγε χθες, σήμερα έφυγε και η γιαγιά του ενυδρείου (9 ετών) :):D:thumbup::)

Τώρα το κατά πόσο συνδέονται αυτά τα δύο....... ποιος ξέρει....

Ενημερωτικά αναφέρω ότι οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι όπως πρέπει και οι υπόλοιποι κάτοικοι μια χαρά. Οπότε ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του..

Ισως να συνδεεται ισως και οχι Κωστα.Δεν θελω να πω τη δικη μου γνωμη.

Ο καθενας μπορει να εχει το δικο του σκεπτικο.

Γι'αυτο που ειμαι σιγουρος,ειναι πως οι αποψεις μας στο θεμα σιγουρα ταυτιζονται

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια Κωστή που προσέφερες στα ψάρια σου ιδανικές συνθήκες ώστε να φύγουν πλήρη ημερών...

Από εκεί και πέρα, είμαι σίγουρος πως την όποια "σοφία - εμπειρία" σου προσέφερε το συγκεκριμένο ζευγάρι, θα συνεχίσεις να την "χτίζεις" με τα υπόλοιπα είδη ψαριών που θα φιλοξενήσεις και που φιλοξενείς, διότι η αγάπη σου για το χόμπι φαίνεται.

Καλά να είσαι, και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά Απόστολε.

Θέλω λίγες μέρες ακόμα για να παρατηρήσω τους υπόλοιπους κατοίκους. Αν δεν δω ένα προφανή λόγο για τον χαμό ειδικά του θηλυκού, θα νιώσω ακόμα πιο χαρούμενος για το χόμπι που έχω επιλέξει..

:)

Link to comment
Share on other sites

KEPP WALKING!!!!!!!

Άξιος για τις συνθήκες που παρέχεις στα ψαράκια σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπως είπαμε προχωράμε και δεν μένουμε στα στενάχωρα και σε ενδεχόμενες απώλειες.

Έτσι τα αγαπημένα μου Brichardi έχουν πλέον αντικατασταθεί από ένα ζευγάρι Neolamprologus caudopunctatus και από ένα ζευγάρι Julidochromis transcriptus προσφορά από τους καλούς μου φίλους Prince και Ilouvatar αντίστοιχα τους οποίους και ευχαριστώ.

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω και τον καλό φίλο Dimitrio που κυνηγούσαμε μαζί το θηλυκό punk μέχρι τις 02:00 τα ξημερώματα :D:D

Παρουσίαση σε νέο θέμα σύντομα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Κωστή,

Καλώς τα δέχτηκες!

ΥΓ

Τα παπούδια να θυμάσαι ότι ζουν μέσα σε τόσες γενιές μικρών που γέννησαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καθώς σκέφτομαι να βάλω brichardi στο ενυδρείο ξεσκόνιζα τα θέματα του forum και έπεσα σε αυτό το ποστ. Πράγματι, ειναι μεγάλη πρόκληση το να διατηρήσεις τα ίδια ψάρια για πολλά χρόνια. Συγχαρητήρια και από εμένα. Εγώ πάντως βλέπω ότι είναι δύσκολο να καταλήξω σε κάτι, όλο αλλάζω να παρει η ευχή. Το ένα καλύτερο απο το άλλο. Ελπίζω τώρα να καταλήξω οριστικά στα julidochromis και τα brichardi αν και βλέπω ότι μάλλον θα είναι ζόρικη η συμβίωση...

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα λίτρα καλύτερα να μην τα βάλεις μαζί. Όταν ζευγαρώσουν τα Brichardi, θα κάνουν πολύ δύσκολη την ζωή των julies.

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είναι όντως δύσκολο να κάτσεις με ένα είδος για καιρό, είναι όμως ο μόνος τρόπος για να το "μάθεις" και να το δεις σε όλες τις φάσεις της ζωής του.

:)

Link to comment
Share on other sites

παραδειγμα προς μιμηση εισαι και για μενα..θα προσπαθησω να δωσω στις φροντοζες μου ιδανικες συνθηκες ζωης,οσο ιδανικες μπορει να ειναι σεενα ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια Κωστα και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον σκέφτομαι να βάλω ένα μόνο brichardi να κάνει βότες στο ενυδρείο των juido. Αυτό θα το κάνω βασιζόμενος στο προφίλ του ψαριού από το site tsamis aquarium. Ποια η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια φιλε ειναι πολυς καιρος! αξιος και μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έβαζα, αρχικά γιατί και μόνο του παραμένει επιθετικό και θα ενοχλεί τα julies και δεύτερον γιατί μόνο του δεν θα μου έβγαζε τις συμπεριφορές που θα ήθελα να δώ. Αλλά αυτό είναι προσωπική μου οπτική.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που ρώτησα (1 brichardi μόνο του) τι γνώμη έχετε;

Μονο του δεν προκειται να σου δειξει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...