Jump to content

Όλες οι κατηγορίες ενυδρείων και όχι μόνο...


viciouscircle

Recommended Posts

Διαίρεση αυτού του θέματος: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=48204&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=446557

για το ενυδρείο με βάση τον δίσκο, σκοπός είναι να ξεκαθαρίσουμε τις γενικές κατηγορίες και από εκεί και να συμπεριλάβουμε όσα ενυδρεία species (ενός είδους) και βιοτοπικά έχει νόημα να αναφερθούν.

Ορίστε η μέχρι τώρα διαμόρφωση που απλά δίνει έναν μπούσουλα λογικής και τίποτά άλλο, βάλτε γνώσεις και φαντασία και διαμορφώστε το ακόμα και εκ νέου χωρίς κανέναν περιορισμό. ;)

------------------------------------------Ενυδρείο με βάση Δίσκους

------------------------------------------------Εκτροφής

------------------------------------------------Άγριοι

------------------------------------------[size=1]Ενυδρείο με βάση Δίσκους[/size]
------------------------------------------------[size=1][i][b]Εκτροφής[/b][/i][/size]
------------------------------------------------[size=1][i][b]Άγριοι[/b][/i][/size]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εαν ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις το ζητουμενο αυτου του θεματος ?

Και οπου μπορω με τα λιγα που ξερω να βοηθησω και εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δές λίγο το πρώτο link, για να μην τα βάζω πάλι εδώ και χαλάει το θέμα, αναφέρω καθαρά τα κίνητρά μου και τη βασική λογική.

Θα ήταν προτιμότερο νομίζω να δούμε ειδικά για τους δίσκους τον τρόπο που πρέπει να χωριστούν οι κατηγορίες ενυδρείων, πρώτος διαχωρισμός πχ barebotom, άμμος δεύτερος άργριοι ήμεροι ή ότι άλλο σκεφτείτε οι Δισκάδες. ;)

Link to comment
Share on other sites

ένας διαχωρισμός στους άγριους δίσκους είναι από πιο ποταμό προέρχονται πχ 2-3 βασικοί ποταμοί

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ένας διαχωρισμός στους άγριους δίσκους είναι από πιο ποταμό προέρχονται πχ 2-3 βασικοί ποταμοί

Σωστός, αυτά τα κόλπα δεν τα ξέρω και ξέρω πολλούς ψαγμένους δισκάδες, τους περιμένουμε να μιλήσουν! ;)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ο χρωματικος διαχωρισμος στους Αγριους

(4 βασικα ειδη )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44947

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σχετικα με το barebottom Η αμμος

Εξαρταται απο

-Την χρηση του ενυδρειου ( display - γεννηστρα - καραντινα)

-Απο το γουστο του χομπιστα ( υπαρχουν χομπιστες με barebottom ) ενυδρεια οπου τους αρεσει η ''απλοτητα'' Η δεν ξερω εγω τι αλλο ;)

-Απο τους συγκατοικους ( δεν γινεται να εχεις corydoras Η γεωφαγους ) και να εχεις barebottom ενυδρειο ( θα γελανε και οι ''κοντρες'')

-Εαν θελει καποιος να βαλει φυτα στο ενυδρειο του ( δεν γινεται σε barebottom ) να φυτεψεις :D

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσων αφορα τους Αγριους επειδη ειναι ξενα χωραφια δεν μπορω να πω τιποτα αλλο μιας και δεν τους εχω βαλει (ακομα) στο ενυδρειο μου για να δω απο πρωτο χερι τις απαιτησεις που θελουν .

Για τους εκτροφης μπορουμε να τους ξεχωρισουμε με βαση :

- Το χρωμα

- Τον εκτροφεα

- Το κοστος αγορας

Οπου τα 2 πρωτα ειναι θεμα γουστου και το τελευταιο τσεπης ;).

Οπως και να εχει καλο ειναι περαν του γουστου και της προσωπικης αποψης του καθε χομπιστα να προσεξουμε μερικα πραγματα οσων αφορα τον δισκο τον ιδιο ....

Μορφολογια

Υγεια

Ιστορικο (οταν αυτο ειναι εφικτο ) πχ απο γεννα χομπιστα

Για χαρη του κοστους πεφτουμε σε αδιεξοδο οπου αναγκαζομαστε και περνουμε μικρα ψαρια για να εχουμε μικροτερο κοστος αγορας ΧΩΡΙΣ να ξερουμε πως θα μας βγει το ψαρι μορφολογικα .

Θα ελεγα οτι μια αγορα δισκου 8-10+ cm θα ηταν ιδανικη για να ξερεις τι περνεις ....(με το αναλογο κοστος παντα )

Link to comment
Share on other sites

;)

448_3.jpg

------------------------------------------Ενυδρείο με βάση Δίσκους

------------------------------------------------Εκτροφής

------------------------------------------------Άγριοι

---------------------------------------------------Heckel Discus (Symphysodon Discus)

---------------------------------------------------Brown Discus (Symphysodon Aequifasciatus Axelrodi)

---------------------------------------------------Green Discus (Symphysodon Aequifasciatus Aequifasciatus)

---------------------------------------------------Blue Discus (Symphysodon Aequifasciatus Haraldi)

------------------------------------------[size=1]Ενυδρείο με βάση Δίσκους[/size]
------------------------------------------------[size=1][i][b]Εκτροφής[/b][/i][/size]
------------------------------------------------[size=1][i][b]Άγριοι[/b][/i][/size]
---------------------------------------------------[size=1][i]Heckel Discus (Symphysodon Discus)[/i][/size]
---------------------------------------------------[size=1][i]Brown Discus (Symphysodon Aequifasciatus Axelrodi)[/i][/size]
---------------------------------------------------[size=1][i]Green Discus (Symphysodon Aequifasciatus Aequifasciatus)[/i][/size]
---------------------------------------------------[size=1][i]Blue Discus (Symphysodon Aequifasciatus Haraldi)[/i][/size]

Ωραίος ο George. :thumbup:

Για τους ήμερους θυμάμαι κάποια είδη διαχωριμών ανάλογα με το ταπεραμέντο? :D

Θα μπορούσε να γίνει μια κατηγορία Ενυδρείο με δίσκους ενός χρωματισμού-ποικιλίας και άλλη μια ανάμεικτων χρωματισμών-ποικιλιών, έτσι θα μπορέσουμε να κάνουμε αναφορά στις κυριότερες χρωματικές ποικιλίες και να αποφασίσουμε τους προτεινόμενους συνδυασμούς αν είναι εφικτό.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αυτό με τους δίσκους γιατί σε ένα θέμα μπορείς αν δεις τα πάντα για το τι δίσκους να επιλέξεις ειδικά για έναν αρχάριο σαν εμένα που θέλει να ασχοληθεί με δίσκους (άμα πείσουμε βέβαια και τις μανάδες,τους πατεράδες, τις γυναίκες κλπ) ;)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο George. :hysterical:

Για τους ήμερους θυμάμαι κάποια είδη διαχωριμών ανάλογα με το ταπεραμέντο? :thumbup:

Θα μπορούσε να γίνει μια κατηγορία Ενυδρείο με δίσκους ενός χρωματισμού-ποικιλίας και άλλη μια ανάμεικτων χρωματισμών-ποικιλιών, έτσι θα μπορέσουμε να κάνουμε αναφορά στις κυριότερες χρωματικές ποικιλίες και να αποφασίσουμε τους προτεινόμενους συνδυασμούς αν είναι εφικτό.

κοιτα αυτο περι χρωματισμου και ποικιλιας ειναι καπως δυσκολο κατα τη γνωμη μου να γινει γιατι ειναι αναλογα το γουστο του καθενος ...

Να δωσω ενα παραδειγμα ... ( Εμενα )

Πηρα ενα κοπαδι ιδιους δισκους , με τον καιρο ομως ηθελα να σπασει αυτη η μονοτονια-μονοχρωμια και ετσι προσθεσα και αλλους με διαφορετικο χρωμα και μεγεθος .

Ενα προβλημα που συναντησα οταν ηθελα να δωσω εναν δισκο ειναι οτι ολοι ηταν ιδιοι και δεν μπορουσα να τους ξεχωρισω :thumbup::thumbup:

Δευτερο προβλημα που μπορει να τυχη ειναι αν χρειαστει να κανεις θεραπεια στους δισκους οπου εχουν το ιδιο χρωμα - μεγεθος και παρεις ενα δυο δισκους και τους βαλεις στην καραντινα και μετα τους ξαναβαλεις μεσα δεν θα μπορεις ( μπορω ) να ξεχωρισω σε ποιο ψαρι εχει γινει θεραπεια και σε ποιο οχι . ;):D

Υπαρχει και ενα θεμα που εμενα προσωπικα με ενδιαφερει ....

Δεν θελω να ''παιξω'' με τις χρωματικες ποικιλιες στη φαση αναπαραγωγης , θελω το ζευγαρι να ειναι ''καθαρο'' (απο γονεις ιδιας χρωματικης ποικιλιας ) εαν εχεις την λεγομενη ''δισκοσαλατα'' αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να το καταφερεις μιας και παντρεια με το ζορι ειναι δυσκολο να γινει .

Ετσι επιλεγεις ενα κοπαδι απο ιδιους χρωματικα δισκους και ξερεις οτι το ζευγαρι και οι απογονοι θα ειναι ιδιας χρωματικης ποικιλιας .

Link to comment
Share on other sites

Eιχα σκοπο αυτες τις μερες να ανοιξω ενα παρομοιο θεμα ....

Επι τις ευκαιριας , μιας και το θεμα του Γιωργου ειναι αξιολογο και μπορει να γινει κατι σαν ''καταλογος'' για τους δισκους σας βαζω μερικες φωτογραφιες σχετικα με τις χρωματικες ποικιλιες και των εκτροφεα που μπορουμε να βρουμε στην Ελληνικη αγορα .

Diskuszucht Stendker

Brilliant Turquoise

brillianttirquase2.th.jpg

Solid Turqouise

solidtirquase2.th.jpg

Kobalt

kobalt2.th.jpg

Blue Diamond

bluediamond2.th.jpg

Snake Skin Blue

snakeskinblue2.th.jpg

Snake Skin Red

snakeskinred2.th.jpg

Solid x Snake Skin

solidxsnakeskin2.th.jpg

Red Scribbelt

redscribbelt2.th.jpg

Red Turqouise

redtirquase2.th.jpg

Alenquer

alenquer2.th.jpg

Santarem

santarem2.th.jpg

Stendker Tefe

tefe2.th.jpg

Pigeon Blood

pigeonblood2l.th.jpg

Pigeon Blood Red

pigeonbloodred2.th.jpg

Pigeon Blood Blue

pigeonbloodblue2.th.jpg

Pigeon Blood Silver

pigeonbloodsilver2.th.jpg

Marlboro

marlboro2.th.jpg

Solid Fire Red

solidfirered2.th.jpg

Pigeon Blood Snake

pigeonbloodsnake2.th.jpg

Pigeon Snake Spotted

pigeonsnakespotted2.th.jpg

Pigeon Snake Silver

pigeonsnakesilver2.th.jpg

Για να ειμαι νομιμος σχετικα με το παραπανω ποστ εχει δωθει αδεια μεσω mail απο τον Stendker

Dear Mr. Sideris,

many thanks for your inquiry. We confirm that you can use our photos of our homepage, but every photo you show in your article must be clarified as ours (for example "photo: Diskuszucht Stendker, Germany").

Many thanks for your understanding,

best regards,

Sandra Kettler
-- 
Diskuszucht Stendker GmbH & CoKG
Am Holzbach 18
48231 Warendorf
Tel. 02581 60627
Fax 02581 633205
www.diskuszucht-stendker.de

Link to comment
Share on other sites

Παρομια αδεια εχει δωθει και απο τον Μιχαλη ( DISCUS.GR) για την χρηση των φωτογραφιων απο την σελιδα του .Ο Μιχαλης φερνει ψαρια του εκτροφεα TONY TAN . Τον ευχαριστω πολλη για τον χρονο του και τις πληροφοριες που μου εδωσε σχετικα με τα ψαρια του .

Μετα την εκθεση της Γερμανιας θα ειμαι σε θεση να ανεβασω τις χρωματικες ποικιλιες του TONY TAN καθως και μερικες παραπανω πληροφοριες σχετικα με τα ψαρια του ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ενα προβλημα που συναντησα οταν ηθελα να δωσω εναν δισκο ειναι οτι ολοι ηταν ιδιοι και δεν μπορουσα να τους ξεχωρισω :thumbup::thumbup:

1)Δευτερο προβλημα που μπορει να τυχη ειναι αν χρειαστει να κανεις θεραπεια στους δισκους οπου εχουν το ιδιο χρωμα - μεγεθος και παρεις ενα δυο δισκους και τους βαλεις στην καραντινα και μετα τους ξαναβαλεις μεσα δεν θα μπορεις ( μπορω ) να ξεχωρισω σε ποιο ψαρι εχει γινει θεραπεια και σε ποιο οχι . ;):D

2)Ετσι επιλεγεις ενα κοπαδι απο ιδιους χρωματικα δισκους και ξερεις οτι το ζευγαρι και οι απογονοι θα ειναι ιδιας χρωματικης ποικιλιας .

To καθε ψαρι ειναι ξεχωριστο και δεν μοιαζει με κανενα αλλο αρα προσωπικα το να μην μπορεις να τα ξεχωρισεις δεν το δεχομαι.

Όσο για το δευτερο ειναι σωστο αυτο που λες αλλα οχι απολυτα σωστο τουλαχιστον στους εκτροφης που δεν ξερεις απολυτα πως εχουν προκυψει και μπορει να βαλεις 2 ιδια χρωματικα ψαρια και να μην παρεις ιδιο χρωματισμο στους απογονους τουλαχιστον οχι σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Οταν ολα τα ψαρια απο το στρες σκουρηνουν (για μενα ) ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισω ;)

To εχω παθει για αυτο το λεω ( τωρα μπορει να ειμαι λιγο ''γεια σου '' ) για αυτο να το επαθα :D

Για το δευτερο που λες δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια μιας και η εμπειρια μου σε σχεση με τις αναπαραγωγες ειναι ελαχιστη.

Παντως πιστευω πως τα βασικα χαρακτηρηστικα θα τα εχουν σιγουρα απο τους γονεις .

Ακομα και ο εκτροφεας ( πχ στενκερ ) στη σελιδα του σε συγκεκριμενα εδω http://diskus.vs121046.hl-users.com/gb/aus...e/RedScribbelt/ δειχνει red scribbelt αλλες με αρκετες διαφορες το ενα απο το αλλο . Ομως τα λεει σαν red scribbelt

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μεταξύ μας δεν νομίζω οτι είναι σοβαρός λόγος για να έχεις δισκοσαλάτα. :D

Γιωργο οπως ειπα και ποιο πανω πιστευω ειναι καθαρα θεμα γουστου ;)

Μπορει να βρεθει χομπιστας σε καποιο μαγαζι και να πει θελω ενα μπλε , ενα κιτρινο , ενα πρασινο , ενα ροζ ....

Μπορει ομως να βρεθει και χομπιστας οπου θα ψαχνει για μηνες να βρει δισκο ιδιο με αυτον που εχει μεσα στο ενυδρειο του ( πχ αγριους )

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο σοβαρότερος λόγος διατήρησης ψαριών μόνο μιας χρωματικής ποικιλίας?

Για μενα ?

Η αναπαραγωγη με γονεις ιδιας χρωματικης ποικιλιας . :D

Τα περι ομοιομορφιας του κοπαδιου μεσα στο ενυδρειο πλεον μου ειναι αδιαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ?

Η αναπαραγωγη με γονεις ιδιας χρωματικης ποικιλιας . :D

Τα περι ομοιομορφιας του κοπαδιου μεσα στο ενυδρειο πλεον μου ειναι αδιαφορα ;)

Από θέμα διαβίωσης, συμπεριφοράς, κοπαδιάσματος, επιθετικότητας?

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα διαβίωσης, συμπεριφοράς, κοπαδιάσματος, επιθετικότητας?

απο οτι εχω δει μεχρι τωρα στο ενυδρειο μου ....

Επιθετικοτητες θα υπαρχουν ητε ειναι ιδιο χρωμα ολα ητε διαφορετικα

Συμπεριφορα : πριν απο λιγο καιρο προσθεσα στο κοπαδι ενα ψαρι διαφορετικου χρωματος (brilliant tirquase ) δεν εχω δει καμια αλλαγη στην συμπεριφορα των υπολοιπων .

Κοπαδιασματος : εαν βγαλω στην ακρη τα ζευγαρια ,.. τα υπολοιπα ψαρια κινουνται σαν κοπαδι .

Για το θεμα διαβιωσης , εχω ακουσει οτι καλο ειναι εαν υπαρχουν πχ ψαρια απο Γερμανια μεσα στο ενυδρειο να μην μπαινουν ψαρια απο Ασια μαζι ...

Τους λογους θα ηθελα να τους μαθω απο τους εμπειροτερους .

Link to comment
Share on other sites

Για παρόμοιους λόγους που αναφέρονται σε αυτο το θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47455

Ti γινεται ομως οταν εχεις Γερμανους και ο Ασιατης που μπαινει στο ενυδρειο σου ειναι δευτερης Η τριτης γενιας ?

Link to comment
Share on other sites

Για παρόμοιους λόγους που αναφέρονται σε αυτο το θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47455

Χρήστο εννοείς να μην μπλέκουμε των έναν εκτροφέα με τον άλλον ή και ποικιλίες από τον ίδιο εκτροφέα?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εννοείς να μην μπλέκουμε των έναν εκτροφέα με τον άλλον ή και ποικιλίες από τον ίδιο εκτροφέα?

;):D

Το χρωμα δεν μας πειραζει :thumbup:

Και να μην μπλεκουμε αγριους με εκτροφης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...