Jump to content

Αλλαγή ψαριών σε φυτεμένο ενυδρείο.


fitos100

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, στο οποίο έχω μέσα αυτή τη στιγμή 1 δίσκο και 2 silver sharks. Όπως και κάποια φυτά.

Θέλω να αλλάξω τα ψάρια μου και βασικά όλο το σύστημα. Για αυτό το λόγο και αφαίρεσα τη τύρφη εδώ και καιρό και άφησα το ΡΗ μου να πάει στο 8.2. Λέω να βάλω μέσα μονοδάχτυλους και puffer fish.

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Ξέρω ότι αυτά τα ψάρια ζούνε καλύτερα σε υφάλμυρο νερό, αν κάνω το σύστημα μου έτσι, τότε τα φυτά μου θα έχουν πρόβλημα?????????

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν σωστά οι μηχανισμοί τους πρόσληψης θρεπτικών στοιχείων από το νερό, μάλλον παίζει κάτι με όσμωση κλπ στα φύλλα τους.. χωρίς να είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 7,5 Ph μπορείς να έχεις φυτά υπάρχουν και κάποια φυτά που αντέχουν σε 7,8-8 Ph (ανάλογα την σκληρότητα) αλλά η ανάπτυξή τους δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι και γενικά δεν έχουν μακροζωία.

Στο Ph που έχει απλά ξεχνάς τα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοίξει πριν από μερικές ημέρες το ίδιο θέμα και έχεις πάρει και εκεί κάποιες απαντήσεις : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=48427&hl=

Σχετικά με τα φυτά που αναπτύσονται ικανοποιητικά σε υφάλμηρο περιβάλλον, αυτά που γνωρίζω είναι :

Crinum Calimistratum, egeria densa, bacoba monieri, Ceratophyllum demersum, Ceratopteris thalictroides, Eleocharis acicularis, java fern, jana moss, sagittaria, vallisneria, Samolus valerandi, Lilaeopsis brasilisensis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...