Jump to content

Co2


karrot

Recommended Posts

έχω κάποιες απορίες γύρο από το θέμα co2 διάβασα κάποια θέματα αλλά μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ ;)

Ξέρω γενικά ότι co2 βάζουμε όταν έχουμε πολλά φυτά ή απαιτητικά φυτά.Διάβασα επίσης ότι κατεβάζει το ph χωρίς να πειράζει το gh και το kh. διάβασα επίσης ότι στα σκληρά νερά το co2 του άνθρακα δεσμεύεται και δεν είναι άφθονο.

1.άμα έχουμε χαμηλό kh= 1-2(από α/ο)gh=3-4 kai έχουμε σταθεροποιήσει το ph sto 6-6.5 βάζοντας co2 δεν θα παίσει απότομα το ph εφόσον το co2 ρίχνει μόνο το ph( με kh τόσο χαμηλή μεταβάλετε πολύ εύκολα το ph) ?δλδ πως ακριβός ρυθμίζουμε το ph με βάση kh και co2

2. επίσης αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι σύμφωνα με πίνακες άμα έχουμε μαι τιμή kh και μία τιμή ph μας βγάζει πόσο co2 έχουμε άρα γιατί να βάλουμε co2? γιατί απλά να μιν ρυθμίζουμε τις 2 αυτε παραμέτρους

3.επίσης άμα διάβασα καλά το οξυγόνο λειτουργεί ανάποδα με το co2 δλδ άμα οξυγονώνουμε καλά το ενυδρείο μειώνουμε το co2?

4.επίσης από τον κύκλο του αζώτου διάβασα ότι ανεβαίνει ή πέφτει η τιμή του ph με διάφορα συστατικά που απελευθερόνονται

5.Τέλος φυτά που αυξάνονται γρήγορα(πχ κερατόφυλλο σε μεγάλες ποσότητες) ή απαιτητικά που δεσμεύουν μεγάλες ποσότητες co2 έχουν σαν αποτέλεσμα να ανεβάζουν το ph και ειδικά άμα έχουμε χαμηλή kh ?

6.Τέλος με τις αλλαγές νερού πέρα από την απομάκρυνση νιτρικών εισάγουμε και co2?

7.ένα φυτό που τραβάει πολλά νιτρικά σημαίνει πως είναι γρήγορης ανάπτυξης και άρα θέλει και αρκετό co2 ενώ ένα αργής ανάπτυξης δεν είναι τόσο απαιτητικό σε νιτρικά και co2?δλδ η δέσμευση νιτρικών έχει σχέση και με το co2

Link to comment
Share on other sites

3.επίσης άμα διάβασα καλά το οξυγόνο λειτουργεί ανάποδα με το co2 δλδ άμα οξυγονώνουμε καλά το ενυδρείο μειώνουμε το co2?

7.ένα φυτό που τραβάει πολλά νιτρικά σημαίνει πως είναι γρήγορης ανάπτυξης και άρα θέλει και αρκετό co2 ενώ ένα αργής ανάπτυξης δεν είναι τόσο απαιτητικό σε νιτρικά και co2?δλδ η δέσμευση νιτρικών έχει σχέση και με το co2

3.άρα οξυγονώνοντας το νερό πάρα πολύ επηρεάζουμε το πη προς τα πάνω?

7.και με το πόσο γρήγορα αναπτύσσεται ένα φυτό?

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το post σου, αλλά φίλε είμαι πολύ χώμα. Αν μέχρι αύριο δεν έχει απαντήσει κάποιος άλλος θα σου λύσω όλες τις απορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το post σου, αλλά φίλε είμαι πολύ χώμα. Αν μέχρι αύριο δεν έχει απαντήσει κάποιος άλλος θα σου λύσω όλες τις απορίες ;)

ευχαριστώ :D ρωτάω πράγματα που μπορεί μην είναι σοβαρά απλά θέλω να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου γύρω από τα ενυδρεία ....γιατί το μονομαχοενυδρείο που έχω είναι είναι full φυτεμένο αλλά τα φυτά αναπτύσσονται κανονικά και έχω 3 είδη κρυπτοκορίνης, πάρα πολλά φυτά ροτάλας,Ludwigia repens και άλλα είδη τα οποία αναπτύσσονται κανονικά με προσθήκη μόνο υγρού λιπάσματος http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html μια φορά την εβδομάδα ή μια στις 15

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάμε....

1. το KH είναι δείκτης της ανθρακικής σκληρότητας του νερού, δεν είναι τόσο σημαντικό για τα ψάρια και την διαβίωσή τους μέσα στο νερό, όμως δείχνει πόσο σταθερό είναι το σύστημά μας σε μεταβολές ph. Βάζοντας CO2 στο σύστημά μας βεβαίως και το ph επηρεάζεται πολύ εύκολα, γι' αυτό υπάρχουν οι ph controllers που κόβουν την παροχή CO2 μόλις η τιμή ph φτάσει ένα κατώτατο όριο που έχουμε θέσει.

Επομένως, δεν ρυθμίζουμε το ph με το KH, αλλά με το CO2 (ένας από τους πολλούς τρόπους ρύθμισης.

2. Δηλαδή εννοείς ότι αν φτιάξουμε KH και ph αυτόματα θα υπάρξει διάλυση αρκετού CO2 στο νερό μας; Δεν είναι λογικό :D . Αυτό το πινακάκι δεν δουλεύει αντίστροφα :ninja: και δεν ισχύει και πάντα, προσοχή σε αυτό!

3. Μέσα σε μια ποσότητα υγρού μπορεί να διαλυθεί ένας συγκεκριμένος όγκος αερίων. Με την ανατάραξη του νερού πετυχαίνουμε να διαφεύγει το CO2 από το νερό και να διαλύεται O2. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό και όχι το αντίστροφο είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται η χημεία και δεν είναι το δυνατό μου σημείο! :P

4. Μήπως εννοείς τανίνες ή χουμικά οξέα; Αν ναι, τότε όντως ισχύει αυτό. Απελευθερώνονται φυσικά συστατικά από τα ξύλα και τα ξερά φύλλα που κάνουν το νερό πιο όξινο => ρίχνουν το ph.

5. Όπως είπα και πριν το πινακάκι δεν λειτουργεί αντίστροφα! Εξηγούμαι: ο πίνακας δείχνει 3 μεταβλητές, σωστά; KH και ph τα οποία δείχνουν που περίπου κυμαίνεται το CO2 που βρίσκεται διαλυμένο στο νερό μας. Δεν μπορείς όμως κρατώντας για παράδειγμα κάπου το ph με buffers και δίνοντας CO2 από μπουκάλα να επηρεάσεις το KH. Υπόψιν ότι το πινακάκι δεν ισχύει όταν χρησιμοποιούμε νερό από ΑΟ, ή τύρφη.

6. Με την αλλαγή νερού εισάγουμε O2, όχι CO2.

7. Υπάρχουν γρήγορης ανάπτυξης και αργής. Υπάρχουν φυτά με απαιτήσεις σε CO2 και φυτά χωρίς. Ένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης δε σημαίνει ότι έχει και απαιτήσεις σε CO2, μάλιστα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Τα γρήγορης ανάπτυξης συνήθως έχουν χαμηλές απαιτήσεις. Από όσο γνωρίζω τα νιτρικά δεν έχουν σχέση με το CO2.

Επέτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις ένα λάθος, τα συνδέεις όλα μεταξύ τους και γενικεύεις και μπλέκεσαι χειρότερα! Διάβαζε προσεκτικά όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς, το aquazone είναι μια τεράστια εγκυκλοπαίδεια και υπάρχουν τα πάντα για κάθε σου απορία :)

Αν χρειαστεί κάτι άλλο εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

1. .....Επομένως, δεν ρυθμίζουμε το ph με το KH, αλλά με το CO2 (ένας από τους πολλούς τρόπους ρύθμισης.

3. Μέσα σε μια ποσότητα υγρού μπορεί να διαλυθεί ένας συγκεκριμένος όγκος αερίων. Με την ανατάραξη του νερού πετυχαίνουμε να διαφεύγει το CO2 από το νερό και να διαλύεται O2. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό και όχι το αντίστροφο είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται η χημεία και δεν είναι το δυνατό μου σημείο! :)

5. Όπως είπα και πριν το πινακάκι δεν λειτουργεί αντίστροφα!

6. Με την αλλαγή νερού εισάγουμε O2, όχι CO2.

1. Διαφωνω. Η φυσικη και ομαλη ρυθμιση του πεχα γινεται μεσω kH. Το διοξειδιο ειναι λιπανση για τα φυτα που εμμεσα επηρεαζει το πεχα. Οσο πιο χαμηλη η kH τοσο πιο επικινδυνο το διοξειδιο να προκαλεσει αποτομες μεταβολες στο πεχα (κακο για τα ψαρια)

3. Γινεται μεσω του φαινομενου της ανταλλαγης (ή εναλλαγης) αεριων.

Ο συνηθης παραλληλισμος στη σχεση οξυγονου-διοξειδιου, γινεται γιατι συμβαινει απο την αναταρξη του νερου στα ενυδρεια να εισρεει οξυγονο και να διαφευγει διοξειδιο. Δεν ειναι απαραιτητο ομως να ειναι αντιστροφως αναλογη η ποσοτητα διοξιδιου και οξυγονου στο νερο.

Μπορει να συμβαινει να εχουμε πλουσια ή φτωχη ποσοτητα και απο τα δυο, ταυτοχρονα στο νερο.

5. Αλλο ρωταει. Για τη φυτομαζα.

Ναι απο την ποσοτητα φυτων σε ενα ενυδρειο, μπορει με την αναπνοη τους και τη φωτοσυνθεση, να επηρεαστει αναλογα η ποστητα οξυγονου και διοξειδιου στην εναλλαγη φως-σκοταδι. Οχι ομως σε σημειο να ανησυχησει καποιος.

6. Διαφωνω. Εισαγουμε και διοξειδιο. Στην ουσια εισαγουμε μονο διοξειδιο. Η οξυγονωση δημιουργειται απο την αναταραξη κατα την εισοδο του νερου. Το διοξειδιο δημιουργειται μεσα στις σωληνωσεις του δικτυου.

Εκει οφειλεται το φαινομενο pearling και κατα την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάμε....

1. το KH είναι δείκτης της ανθρακικής σκληρότητας του νερού, δεν είναι τόσο σημαντικό για τα ψάρια και την διαβίωσή τους μέσα στο νερό, όμως δείχνει πόσο σταθερό είναι το σύστημά μας σε μεταβολές ph. Βάζοντας CO2 στο σύστημά μας βεβαίως και το ph επηρεάζεται πολύ εύκολα, γι' αυτό υπάρχουν οι ph controllers που κόβουν την παροχή CO2 μόλις η τιμή ph φτάσει ένα κατώτατο όριο που έχουμε θέσει.

Επομένως, δεν ρυθμίζουμε το ph με το KH, αλλά με το CO2 (ένας από τους πολλούς τρόπους ρύθμισης.

δλδ όταν εισάγεις διοξείδιο το πόσο θα βάλεις εξαρτάται από τι ph θες στο ενυδρείο.....έχω διαβάσει για diy συστήματα τα οποία είναι συνδεδεμένα με το φίλτρο,αυτά είναι μόνιμα συνδεδεμένα πώς γίνεται σε αυτά να ελέγχεις την παροχή

Link to comment
Share on other sites

up

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...