Jump to content

70 λίτρα Αφρικής, προτάσεις, σκέψεις, ιδέες..


ΚΩΣΤΗΣ

Recommended Posts

Ας μην παραλείψουμε από την συζήτηση και τα συμπαθητικά neolamprogus brevis και neolamprologus similis. Ειδικά τα πρώτα αδικούνται πολύ από τις φωτογραφίες. τα έχω δει από κοντά και μου άρεσαν αρκετά .

Τα δε similis είναι στην ουσία όμοια με τα multies εξωτερικά μόνο που έχουν άσπρες ρίγες πάνω στο καφετί-γκρι σώμα, ενώ τα multies το αντίθετο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα Κωστη................αλα δε μας ειπες;;;;

Εχεις κατι εσυ στο μυαλο σου; :)

Link to comment
Share on other sites

Στράτο δεν έχω τίποτα συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Αυτό που θα ήθελα είναι ένα είδος που να μην είναι τόσο συνηθισμένο. Οι φτωχές εισαγωγές είναι δεδομένο πρόβλημα, αλλά με υπομονή και έρευνα κάτι μπορεί να βρεθεί ειδικά σε μικρά μαγαζιά που πολλές φορές φέρνουν ψάρια χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι είναι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στράτο δεν έχω τίποτα συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Αυτό που θα ήθελα είναι ένα είδος που να μην είναι τόσο συνηθισμένο. Οι φτωχές εισαγωγές είναι δεδομένο πρόβλημα, αλλά με υπομονή και έρευνα κάτι μπορεί να βρεθεί ειδικά σε μικρά μαγαζιά που πολλές φορές φέρνουν ψάρια χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι είναι.

:)

Κατι το οποιο ειχα τονισει και εγω αρκετα παλαιότερα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις προτάσεις τους. Το θέμα έχει πολλές καλές ιδέες για όποιον θελήσει στο μέλλον να στήσει ένα ενυδρείο ανάλογων διαστάσεων.

Η απόφαση που πάρθηκε είναι το ενυδρείο να στηθεί για την αναπαραγωγή των υπέροχων Κάλβων (Altolamprologus calvus black). Η διαδικασία θέλει υπομονή και αφοσίωση στις ρουτίνες, αλλά αξίζει τον κόπο.

Λεπτομέρειες τις επόμενες μέρες σε νέο θέμα.

;)

Link to comment
Share on other sites

;)

Καλή επιτυχία φίλε μου!!! Συνέχισε να μας μαθαίνεις! ;)

Κάθε 3ο-4ο ποστ και φωτογραφίες!!!! Περιμένω με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις τα συγκεκριμενα ψαρια και σκεφτεσαι να πας για αναπαραγωγη Η θα ψαξεις να βρεις καποιο ζευγαρι ?

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε μετά από συζήτηση με όλη την ομάδα της Αφρικής και εννοείται θα γίνει αναλυτική παρουσίαση.

;)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις τα συγκεκριμενα ψαρια και σκεφτεσαι να πας για αναπαραγωγη Η θα ψαξεις να βρεις καποιο ζευγαρι ?

Γιώργο τα ψάρια δεν τα έχω, οπότε όλα θα εξαρτηθούν από το μέγεθος στο οποίο θα τα βρούμε.

;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τα ψάρια δεν τα έχω, οπότε όλα θα εξαρτηθούν από το μέγεθος στο οποίο θα τα βρούμε.

;)

Καλη επιτυχια και στο ψαξιμο και στο ολο προτζεκτ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χμμμ...ολη μερα διαβαζω για να βρω ποιο ειδος απο Tanganyika θα φιλοξενησω στο 65(65x25x40)λιτρο μου. Εχω καταληξει κι εγω σε αυτες τις πανεμορφες κιχλιδουλες αλλα για να πω την αληθεια εχω χασει λιγο την μπαλα με τα διαφορα ειδη

Απ οτι καταλαβα τα πιο μικρα ειναι τα

Altolamprologus compressiceps shell και υπαρχουν και τα Altolamprologus calvus τα οποια μπαινουν μονο ζευαρι σε τετοια λιτρα ε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Prince, απο εκει ξεκινησα και εμαθα για τα Altolamprologus, απλα ρωτησα αν υπαρχουν τυχον παραπανω πληροφοριες για τα διαφορα species, μαλλον για τα λιτρα μου τα sp. Cell θα ειναι τα καταλληλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εύχομαι να βρεθούν γρήγορα τα ψάρια και να καμαρώσουμε σύντομα τη νέα σου προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...