Jump to content

Mini Nano !!! με γαρίδες


Recommended Posts

Μη σας ξεγελάει η φώτο… είναι μόλις 4 λίτρα καθαρά !!! και ετοιμάζεται να δεχτεί γαρίδες (όταν ετοιμαστεί).

Ο κύκλος του αζώτου κοντεύει να τελειώσει. Η αμμωνία μηδενίστηκε και άρχισε η άνοδος του νιτρωδών.

Όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος και αφού στρωθεί μετά από μήνα και βάλε, θα μπουν και 4-5 red cherry.

Από φωτισμό έχει μια CP Fluorescent 9000K στα 5W (75W) και δύο σειρές από led (18 σύνολο) 3,4W 6500K.

Έχει και moonlight !!!

Φυσικά περιλαμβάνει θερμοστάτη για τις κρύες νύχτες του χειμώνα και όσο για το επόμενο καλοκαίρι θα τοποθετηθούν ανεμιστηράκια.

Εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και 1 Bio-Chem stars της Rena για τη βιολογία, οι οποία ξεκίνησε με bio Nitrivec της Sera και μπόλι.

Από φυτά.. αυτά που φαίνονται μιας και δεν θυμάμαι τις ονομασίες τους!!!

Είναι η πέμπτη μέρα σήμερα και οι τιμές είναι:

NH3/4=0,01 (από το 3,0 που ήταν)

NO2=5

NO3=10

Νομίζω ότι προχωρεί σωστά το εγχείρημα.

Όποια παρατήρηση δεκτή διότι στο γλυκό είμαι πρωτάρης !!!

post-13206-1285601541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα γλυκά και ειδικότερα στα ασπόνδυλα! :D

Έχω μια αδυναμία στα μικρά ενυδρειάκια με γαρίδες ;) Θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο να έχεις ένα τέτοιο πάνω στο γραφείο σου ή ακόμα σε πιο απίθανα μέρη χωρίς να χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία γι αυτό.

Βέβαια, υπάρχει ένα θέμα με την συντήρηση σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο και ειδικά το καλοκαίρι αν μπουν ανεμιστηράκια θα χρειασθεί και αυτόματη αναπλήρωση γιατί ως γνωστών οι γαρίδες δεν τα πάνε καλά με τις αυξομειώσεις στις παραμέτρους τους.

Οι red cherry είναι η καλύτερη επιλογή αφού πρόκειται για εξαιρετικά ανθεκτικό είδος(για γαρίδα) μόνο που θέλει έναν έλεγχο στις αναπαραγωγές του γιατί πολύ σύντομα μπορεί να "κοκκινίσει" ολόκληρο το ενυδρειάκι.

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις μήνες για να στρώσει το ενυδρείο και ο βυθός, μπορείς να πάρεις μπόλι(φίλτρο+υπόστρωμα) μαζί με μερικά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες για τη διατήρηση της βιολογίας και όταν το επιβεβαιώσεις με τις μετρήσεις(περίπου σε μία βδομάδα) να μπουν και οι γαρίδες.

Λίγο προσοχή με το φωτισμό στην αρχή, αν δεις να ξεκινάει να εμφανίζεται άλγη μείωσε την φωτοπερίοδο άμεσα για να μην γίνει ανεξέλεγκτη η κατάσταση.

Ότι άλλο χρειασθείς εδώ είμαστε

Υ.Γ. Κι εγώ με ένα γαριδοενυδρειάκι ξεκίνησα πάνω στο γραφείο μου και τώρα έχω shrimproom :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει το αλμυρο που εχεις και εμεινα καπως ετσι ;):D:thumbup:

Ειμαι σιγουρος οτι και στο γλυκο θα τα πας καλα :thumbup:

Πολυ ομορφο το νινι σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα σπαει!! και μου φανηκε για μεγαλυτερο... τι γαριδες θα βαλεις? ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ερχόμαστε στις παραμέτρους του νερού.

Σε τι επίπεδα τιμών πρέπει να βρίσκονται pH, GH και ΚΗ, τόσο για τις γαρίδες όσο και για τα φυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Και ερχόμαστε στις παραμέτρους του νερού.

Σε τι επίπεδα τιμών πρέπει να βρίσκονται pH, GH και ΚΗ, τόσο για τις γαρίδες όσο και για τα φυτά ?

Για τα φυτα δες εδω http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το καλοκαίρι ο χώρος κλιματίζεται συνεχώς διατηρώντας καλές θερμοκρασίες.. (το θαλασσινό επί τρία χρόνια με κλιματιστικό την έβγαλε σε θερμοκρασίες 27-28 C)

Ξέχασα να πω ότι τοποθετήθηκαν χθες 3-4 σαλιγκάρια του είδους Τylomelania sp. donnerkeil και απ ότι φαίνεται είναι μια χαρά όλα τους.

Ταυτόχρονα με τα βακτήρια ρίχνω και πολύ λίγη τροφή οπότε τρώνε και τα σαλιγκάρια.

Για το μπόλι.... έβαλα 3-4 μικρά "βραχάκια" λάβας από ενυδρείο που λειτουργούσε.

Link to comment
Share on other sites

Και ερχόμαστε στις παραμέτρους του νερού.

Σε τι επίπεδα τιμών πρέπει να βρίσκονται pH, GH και ΚΗ, τόσο για τις γαρίδες όσο και για τα φυτά ?

Με το νερό βρύσης της Θεσσαλονίκης δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα, πρόκειται για πολύ ευπροσάρμοστες και ανθεκτικές γαρίδες. Μπορούν κάλλιστα να ευημερήσουν από 6 έως 8 PH.

Για τα φυτά οι μποστανάδες ;) μιας κι εγώ διατηρώ μόνο μος στα γαρυδοενυδρεία μου

Link to comment
Share on other sites

Για το μπόλι.... έβαλα 3-4 μικρά "βραχάκια" λάβας από ενυδρείο που λειτουργούσε.

Βάλε και λίγο υπόστρωμα για να στρώσει ο βυθός

Link to comment
Share on other sites

θα γινει τελειο.μπραβο.με βαζεις σε σκεψεις για το 13λιτρο που καθεται

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι να πω !!!!

Πριν τρία χρόνια είχα κάνει ένα 10λίτρο με neon tetra και ήταν η αφορμή να ξυπνήσουν τα γονίδια και να καταλήξω στο θαλασσινό που έχω...

Λέτε αυτό το nano να είναι μια ακόμη αφορμή για κάτι μεγαλύτερο? !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε.καλος ηρθες στο κοσμο του γλυκου νερου ;):D

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα αλμυρα δε λεω αλλα και τα φουλ φυτεμενα ειναι πολυ ομορφα.Εγω εχω κανει το πρωτο μου ενυδρειο γεματο με ευκολα φυτα και το γουσταρω πολυυυυυυυυυ :):P:ninja:

Καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των μετρήσεων αυτό το δεκαήμερο και τις αλλαγές νερού που πραγματοποιήθηκαν βγαίνει το συμπέρασμα ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου !!!

Η αλήθεια είναι ότι παραξενεύτηκα για τον τόσο λίγο χρόνο που χρειάστηκε.

Οι σημερινές μετρήσεις είναι:

NH3/4=0,0

pH=7,0

GH=7,0

KH=7,0

NO2=0

NO3=5,0

Θερμοκρασία 26 C

Μάλιστα δέχτηκα και ένα δωράκι, λίγο νωρίς ίσως αλλά.....

3 γαρίδες Red Cherry, οι δύο μάλιστα έχουν αυγά !!!

Απ ότι φαίνεται μετά την προσαρμογή έχουν εγκλιματιστεί μια χαρά και το έριξαν στο φαγητό.

post-13206-1285865437_thumb.jpg

post-13206-1285865456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι μόλις μου έφεραν τις γαρίδες ετοιμάστηκα να τις κάνω προσαρμογή στο...θαλασσινό !!!

Βλέπεις η συνήθεια των τριών χρόνων δεν κόβεται εύκολα !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιες αλλαγές στη "χλωρίδα" του ενυδρείου...

Όλες οι γαριδούλες είναι μια χαρά... 3 στο σύνολο, αλλαγές γίνονται κάθε εβδομάδα στο 1 λίτρο από τα 4 που είναι όλο το ενυδρείο, οι τιμές του νερού είναι σε φυσιολογικά επίπεδα

Από ρουτίνες, κάθε βδομάδα ρίχνω Crusta fit για τις γαρίδες και V30 Complete για τα φυτά της Dennerle και τα δύο..... και όλα πάνε μια χαρά !!!

post-13206-1287262139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κουκλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ;);):thumbup::blink::)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα.

Πολυ ομορφο ;)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα υπεροχο.ειχα προσπαθησει και γω μια τετοια προσπαθεια σε ενα 30lt dennerle αλλα απλα δεν πετυχε.σου ευχομαι τα καλλυτερα

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα υπεροχο.ειχα προσπαθησει και γω μια τετοια προσπαθεια σε ενα 30lt dennerle αλλα απλα δεν πετυχε.σου ευχομαι τα καλλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο υπέροχο!

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς γαριδοενυδρείο. Αλλά έχω ένα προβληματάκι. Έχω και ένα applesnail μέσα και συνεχώς μου μετακινεί το φίλτρο της HAILEA με αποτέλεσμα να κολλάει στα πλαϊνά τζάμια και να κάνει θόρυβο. Εχθές είδα και 2 μωρά γαριδάκια στα τζάμια ;)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα υπεροχο.ειχα προσπαθησει και γω μια τετοια προσπαθεια σε ενα 30lt dennerle αλλα απλα δεν πετυχε.σου ευχομαι τα καλλυτερα

Από πια άποψη δεν πέτυχε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...