Jump to content

T.duboisi


nubair

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο στο οποιο ειχα μια ομαδα απο Τ.duboisi...Αργοτερα αγοραζοντας ενα δευτερο πηρα 6 απο τα δεκατρια και τα εβαλα σε αυτο.Στο δευτερο ενυδρειο ειχα μια ομαδα απο juvenile tropheus bemba,3 cyrtocara moori,2 leuleipi,1 calvus, και 3 Neolamprologus pulcher.

To προβλημα μου ειναι τα duboisi τα οποια ειναι περιπου εναμιση ετων.

Τα ψαρια απο την στιγμη που αλλαξαν ενυδρειο ειναι ακινητα,τρωνε δυσκολα και ξυνονται αρκετα συχνα.Τα ψαρια ειναι σε ομαδα 1 αρσενικου με 5 θηλυκα.Εχουν περασει περιπου 20 μερες απο την αλλαγη.

Το ph ειναι 8,4 ,το gh ειναι 17, το kh ειναι 14 και η αμμωνια στο 0.

Τα φωτα σας οι πιο εμπειροι σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω ενα ενυδρειο στο οποιο ειχα μια ομαδα απο Τ.duboisi......Σε πόσα λίτρα?Διαστάσεις ενυδρειου?Αργοτερα αγοραζοντας ενα δευτερο πηρα 6 απο τα δεκατρια και τα εβαλα σε αυτο.Στο δευτερο ενυδρειο ειχα μια ομαδα απο juvenile tropheus bemba,3 cyrtocara moori,2 leuleipi,1 calvus, και 3 Neolamprologus pulcher.Τα cyrtocara moori είναι απο την Λίμνη Μαλαουι!Καλό είναι να μην μπερδευουμαι λίμνες

To προβλημα μου ειναι τα duboisi τα οποια ειναι περιπου εναμιση ετων.

Τα ψαρια απο την στιγμη που αλλαξαν ενυδρειο ειναι ακινητα,τρωνε δυσκολα και ξυνονται αρκετα συχνα.Τα ψαρια ειναι σε ομαδα 1 αρσενικου με 5 θηλυκα.Εχουν περασει περιπου 20 μερες απο την αλλαγη.

Το ph ειναι 8,4 ,το gh ειναι 17, το kh ειναι 14 και η αμμωνια στο 0.

Τα φωτα σας οι πιο εμπειροι σας παρακαλω!

Τα Tropheus μπαινουν σε ενυδρεία με 120 εκατοστά τουλάχιστον μήκος και μπαινουν σε δωδεκάδες....(σε μεγάλες ομάδες)

Εσυ εσπασες την ομάδα σου, τα ψαρια στρεσαρίστηκαν και επειδή είναι πολύ επιρεπή στο Bloat φοβάμαι οτι είναι ήδη αργά.....μην ταίζεις σβήσε τα φώτα....εχε καθαρό νερό στο ενυδρείο....ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα ειναι καθαρα 550-600. 1,80 μηκος ,70πλατος και 60 υψος.

Για ποσες μερες κλειστα τα φώτα?Τα υπολοιπα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα χωρις φαι?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις!

Επειδη το ενυδρειο ειναι στο σαλονι και δεν υπαρχει το απολυτο σκοταδι να βαλω ενα σεντονι απο πανω να μην μπαινει καθολου φως?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να μας δώσεις και κάποιες φωτό από το ενυδρείο και τα ψάρια.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Oριστε και οι φωτο

Εδω και 2 μερες ειναι χωρις φαι και με μονιμα σβησμενα τα φωτα.Να σημειωσω πως τα ψαρια τρεφονται με NLS Cichild formula,αν βοηθαει καπου!

Και αλλη μια φορα ευχαριστω που ασχοληθηκατε!

dsc00057ar.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00055xr.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00054hh.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00053sx.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

Oριστε και οι φωτο

Εδω και 2 μερες ειναι χωρις φαι και με μονιμα σβησμενα τα φωτα.Παρατηρεις κάποια βελτίωση στα ψάρια?Να σημειωσω πως τα ψαρια τρεφονται με NLS Cichild formula,αν βοηθαει καπου!Να προσθέσεις στη διατροφή τους και σπιρουλίνα καλής ποιοτητας, σε flakes!

Και αλλη μια φορα ευχαριστω που ασχοληθηκατε!

dsc00057ar.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00055xr.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00054hh.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00053sx.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ομορφα δείχνουν τα ζωντανα στις φωτογραφίες!

Τι εχεις παρατηρήσει απο τη συμβίωση των τροφέους με τα άλλα ψαρια?προβλήματα υπήρχαν ποτε?

Να σε ενημερώσω πως αλλες απαιτησεις εχουν στη διατροφή τους οι Τροφεους με τα λελεούπι....και να σου υπενθυμίσω πως τα cyrtocara moori ανηκουν σε άλλη Λίμνη, με άλλες συνθηκες νερού....

Πρόσεξέ τα αν θέλεις αυτα.......

Δεν χρειάζεται να μας ευχαριστείς. :)

Ευχομαι το καλύτερο για τα ψάρια σου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τα καλα σ λογια!

Και που να δεις το πανεμορφο θυληκο daffondil μου!

Στην αρχη τα ειχα σε μια ομαδα των 13 με 15 leptosoma,παρεα.

Ηταν κινιτητα και πειναλεα...Τα ειχα ενα χρονο,απο μωρα,και ηταν τοσο ημερα π εβαζα την αποχη και εμπαιναν μεσα ψαχνοντας τροφη.

Στην συμβιωση ηταν ηρεμα τα δυο ειδη μεταξυ τους.

Οταν εσπασα την ομαδα και τα εβαλα στο νεο ενυδρειο ειχαν συμπεριφορα σαν και αυτη που αναφερω πιο πανω.

Σε αυτο το ενυδρειο εχω ενα αρσενικο με 5 θυληκα.Ο αρσενικος ειναι ο αρχηγος του ενυδρειου και ψιλοκυνηγαει τις θυληκιες.Αλλα μονο αυτες κανενα αλλο ειδος.Οποτε οχι δεν ειχα προβληματα με τα αλλα ειδη!

Απο οσο ξερω η nls ειναι ολοκληρωμενη τροφη οποτε δεν εχω προβλημα με την τροφη!

Οσο αναφορα τα moori το ξερω οτι ειναι απο αλλη λιμνη αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω σε αυτο το ομορφο ψαρι!Απο την αλλη αμα δεις την τριτη φωτο φαινοντε τα δυο απο τα τρια και το χρωμα τους δεν δειχνει οτι εχουν προβλημα μεχρι στιγμης!

ΥΓ.Ποσες μερες να μεινουν με κλειστα φωτα και χωρισ τροφη?

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τα καλα σ λογια!

Και που να δεις το πανεμορφο θυληκο daffondil μου!τι το λες και δεν μας δειχνεις φωτογραφιες? :)

Στην αρχη τα ειχα σε μια ομαδα των 13 με 15 leptosoma,παρεα.

Ηταν κινιτητα και πειναλεα...Τα ειχα ενα χρονο,απο μωρα,και ηταν τοσο ημερα π εβαζα την αποχη και εμπαιναν μεσα ψαχνοντας τροφη.

Στην συμβιωση ηταν ηρεμα τα δυο ειδη μεταξυ τους.

Οταν εσπασα την ομαδα και τα εβαλα στο νεο ενυδρειο ειχαν συμπεριφορα σαν και αυτη που αναφερω πιο πανω.

Σε αυτο το ενυδρειο εχω ενα αρσενικο με 5 θυληκα.Ο αρσενικος ειναι ο αρχηγος του ενυδρειου και ψιλοκυνηγαει τις θυληκιες.Αλλα μονο αυτες κανενα αλλο ειδος.Οποτε οχι δεν ειχα προβληματα με τα αλλα ειδη!

Απο οσο ξερω η nls ειναι ολοκληρωμενη τροφη οποτε δεν εχω προβλημα με την τροφη!Σίγουρα είναι ολοκληρωμένη και καλή τροφή...ομως χρειάζονται ποικιλία στην τροφή τους!

Οσο αναφορα τα moori το ξερω οτι ειναι απο αλλη λιμνη αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω σε αυτο το ομορφο ψαρι!Απο την αλλη αμα δεις την τριτη φωτο φαινοντε τα δυο απο τα τρια και το χρωμα τους δεν δειχνει οτι εχουν προβλημα μεχρι στιγμης!

Ελπιζω να μην εχεις και οταν τα moori μεγαλώσουν!

ΥΓ.Ποσες μερες να μεινουν με κλειστα φωτα και χωρισ τροφη?Τις βλεπεις πιο κινητικες?κολυμπουν?τσιμπολογουν αλγες απο δω κ απο κει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nubair δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά θα σου εκφράσω κάποιες σκέψεις μου.

Τα tropheus είναι υπέροχα ψάρια αλλά παράλληλα πολύ ιδιαίτερα και πολύ ευαίσθητα. Όπως σου είπαν οι φίλοι παραπάνω, έσπασες την ομάδα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το στρεσάρισμα τους και στα δυο ενυδρεία.

Τα tropheus θέλουν κυρίως πράσινη τροφή και συμπλήρωμα με χαμηλά ποσοστά πρωτεϊνης με μεγάλη προσοχή λόγω bloat. Αντίθετα τα N. leleupi, N.Calvus, N. Pulcher θέλουν τροφές με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη.

Θα περιμένω την άποψη φίλων που φιλοξένησαν και ακόμα φιλοξενούν τα συγκεκριμένα ψάρια και από την πλευρά μου θα ευχηθώ καλή επιτυχία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψαράκια τα οποία στρεσαρίστηκαν άδικα όπως σωστά έγραψαν οι φίλοι παραπάνω.

και το στρεςς στα tropheus μπορεί να είναι καταστροφικό.

Υπάρχει και το προβληματάκι με τη συμβίωση με ψάρια διαφορετικών απαιτήσεων.

Θα έλεγα ότι η χρήση της NLS μόνο, είναι ΙΣΩΣ παρακινδυνευμένη. Κι εγώ χρησιμοποιώ την εν λόγω τροφή αλλά μόνο για να συμπληρώνει ένα ποσοστό πρωτεϊνης (γιατί έχει αρκετή).

Ταυτόχρονη διατροφή με πράσινες τροφές πλούσιες σε σπιρουλίνα θα ήταν πολύ καλύτερη δίαιτα νομίζω.

Που τη βρίσκεις την NLS ?

Link to comment
Share on other sites

Απο εξωτερικο την παραγγελνω!Εγω παντως απο τον καιρο που την χρησημοποιω εχω δει διαφορα στα χρωματα!

Παραγγειλα τωρα και την thera a+ και την dainichi veggie deluxe να τις δοκιμασω!

Ειναι η δευτερη μερα με τα φωτα κλειστα στο ενυδρειο και τα ψαρια αταιστα και παρατηρωντας τα βλεπω λιγο πιο κινητικα.

Θα αφησω αλλες δυο μερες ετσι και την πεμπτη μερα θα τα ανοιξω!

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

Από τροφές θα σου πρότεινα kai τις

1.cichlid vegi flakes ocean nutrition http://www.oceannutrition.eu/products.aspx...lid-vegi-flakes

2.Spirulina της tropical http://www.tropical.com.pl/super-spirulina...,d103,0,en.html ή της ocean nutrition

3.Vegetable της tropical http://www.tropical.com.pl/vegetable,d160,0,en.html σε flakes

4.Vegetabin σε χάπια που κολλούν στο τζάμι http://www.tropical.com.pl/vegetabin-a,d87,0,en.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα τα φωτα μετα απο 4 μερες!

Οι διαφορες ειναι λιγες σε σχεση με πριν.Δεν ειναι κινιτικα τα ψαρια αλλα εχουν σταματισει να ξυνονται(σε αυτες τις 2 ωρες που παρακολουθω).Εριξα φαι και ενω τα αλλα επεσαν με τα μουτρα τα duboisi χεστηκαν...απλα εβλεπαν τα αλλα να τρώνε.

Τι να κάνω?Να τους ξανακλείσω τα φώτα για καποιες μέρες ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα τα φωτα μετα απο 4 μερες!

Οι διαφορες ειναι λιγες σε σχεση με πριν.Δεν ειναι κινιτικα τα ψαρια αλλα εχουν σταματισει να ξυνονται(σε αυτες τις 2 ωρες που παρακολουθω).Εριξα φαι και ενω τα αλλα επεσαν με τα μουτρα τα duboisi χεστηκαν...απλα εβλεπαν τα αλλα να τρώνε.

Τι να κάνω?Να τους ξανακλείσω τα φώτα για καποιες μέρες ακόμα?

Βλέπεις κατι άλλο??

Τα χρώματα τους τα έχουν ή έχουν "ασπρίσει" ??

Οι κοιλιές τους πως είναι??

Δεν ξερω αν θα πετύχει......αλλα κάνε μια απόπειρα ακόμα.....

Να ρωτήσω και κατι επιπλέον....η ομάδα των Tropheus που έμεινε στο άλλο ενυδρείο πως συμπεριφέρεται?Εχουν αυξηθεί οι τσακωμοί μεταξύ τους ή ολα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα τους ειναι μια χαρα!Επισης δεν εχουν πρισμενες κοιλιες.Εμφανισιακα ειναι μια χαρα δλδ.Ο αρσενικος μαλιστα πηγαινει μπροστα απο τις θυληκες και "χορευει" με μικρη ανταποκριση ομως.

Η αλλη ομαδα δυστηχως απο σημερα ειναι -1 απο οτι εμαθα!Το ενα κολυμπουσε με δυσκολια και σημερα το απογευμα το εβγαλαν νεκρο με την κοιλια φουσκομενη.Δλδ bloat.

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και κατι αλλο το οποιο σκεφτηκα!

Μηπως τα ενοχλει το φως το οποιο υπαρχει.Εχω μια λαμπα arcadia marine 14000k και αλλη μια που εχει το ενυδρειο απο την μανα του των 10000k.

Mηπως το φως ειναι πολυ εντονο και τα τρομαζει?

Να πω πως εχω πειραματιστει με το φως βεβαια αφου στην αρχη ειχα μια ακτινικη με την arcadia.Μετα εβγαλα την arcadia και εβαλα την λεφτη των 10000κ.Και τωρα ειναι με το setup των 10000κ και 14000κ.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και κατι αλλο το οποιο σκεφτηκα!

Μηπως τα ενοχλει το φως το οποιο υπαρχει.Εχω μια λαμπα arcadia marine 14000k και αλλη μια που εχει το ενυδρειο απο την μανα του των 10000k.

Mηπως το φως ειναι πολυ εντονο και τα τρομαζει?

Να πω πως εχω πειραματιστει με το φως βεβαια αφου στην αρχη ειχα μια ακτινικη με την arcadia.Μετα εβγαλα την arcadia και εβαλα την λεφτη των 10000κ.Και τωρα ειναι με το setup των 10000κ και 14000κ.

Πολλά kelvin για Αφρική ,από 4500 - 6500 θα έλεγα οτι είνα ικαλύτερα,δηλαδή daylight Και ροζ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχες την επιλογη να παιξεις και με μια λαμπα.

Υπαρχει και το ενδεχομενο που λες για το φως.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτην την επιλογη.Θα τα αφησω ακομα αταιστα και με σβηστα φωτα κανα δυο μερες και μετα θα βαλω την μια με τα 10000κ να δω αντιδρασεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτην την επιλογη.Θα τα αφησω ακομα αταιστα και με σβηστα φωτα κανα δυο μερες και μετα θα βαλω την μια με τα 10000κ να δω αντιδρασεις!

Καλυτερα να κατεβεις και σε Kelvin.

10000 ειναι πολλα για αφρικανικο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μια juwel nature (4100 Kelvin) και μια juwel colour (6800 Kelvin). Αν αλλάξεις κάποια στιγμή φωτισμό, πήγαινε σε κάτι τέτοιο.. πολύ πιο χαλαρά τα ψαράκια σου και θα φαίνονται στο μάτι σου και πιο όμορφα. Μη σου πω πως άνετα έμενα και με μια nature μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...