Jump to content

για να δουμε τι θα φτιαξουμε παλι!!!


Recommended Posts

εκτος απο το 240λιτρο με τα σκαλαρια και το μικρο με τον ρουλη μου τον μονομαχο και τους φιλους του.εχω ενα 13 λιτρα (παμε jumbo)και το βλεπω για γαριδαδικο με 2-3 γαριδες. φουλ φυτεμενο με υποστρωμα.

απο φωτισμο τζιφος δεν εχει τιποτα .καμια ιδεα τι μπορω να βαλω?εχει ενα καπακι μαιμου δρομο αυτο.

απο φιλτρακι εχειτο μαμα, που εχω βαλει υαλοβαμβακα,μαυρο σφουγαρακι και 2 μακαρονακια απο το εξωτερικο μου φιλτρο μικρουλια μαυρα πλαστικα.

background ειναι βαμενο εξωτερικα μπλε σκουρο οπως παντα.

και φυσικα θα μπει διπλα απο το τεραστιο υπολογιστη που εχω στον γραφειο. ειναι ενα asus eee pc series.να δω που θα το στριμωξω :D

τι φυτακια μπορω να βαλω?

ακουω τις γνωμες σας για ολα

ευχαριστω. ;)

Link to comment
Share on other sites

η κατασκευη για το γαριδαδικο προχωραει μπαμ μπαμ.δεν μπορω να περιμενω.σημερα προμιθευτικα αμμο λευκη

δεν ευρισκα χαλικι ψιλο μαυρο σε κανενα απο τα 5 pet shop που πηγα.υποστρωμα. για τα φυτα.και φωτιστικο 11 watt λαμπα τα kelvin δεν θυμαμε ποσα ειναι.αυριο θα τα ξαναδω.δεν θα μπει ολο αμμο σε μερικα σημεια που θα μπουν τα φυτα θα βαλω χαλικακι ψιλο φυσικου χρωματος.καπακι δεν θα μπει καθολου.ελπιζω να μην την κοπανησουν οι γαριδες μου.απο γαριδες λεω καμια red cherry θα δουμε μεχρι τοτε. γιατι το ενυδρειο θα στρωθει απο την αρχη και δεν θα παρω μπολι απο τα αλλα ενυδρεια.εμενα αυτο το σταδιο του στρωσιματος μου αρεσει περισσοτερο.απο φυτα ακομα δεν ξερω δεν εχω σκευτει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλη επιτυχια καταρχας στο εγχειρημα σου αυτο! εχω και εγω αυτο το ενυδρειακι. καλα εκανες με το φωτιστικο και γω αυτο ειχα κανει... το φιλτρο του εχει δυνατη ροη για τα λιτρα και θυμαμαι για ενα μονομαχο που ειχα εκει πριν παρω πιο μεγαλο, εβαλα σπρει μπαρ για μειωση της ροης. μπορεις να βαλεις και λιγο σιποραξ μινι μεσα.

και κοιτα στο πανω μερος εχει κατι σαν εσωχη που μπορει να στερεωθει ενα τζαμι για καπακι αντι για καπακι. εγω αυτο ειχα κανει.

καλη συνεχεια και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Με 11 watt σε τόσα λίγα λίτρα μπορείς να δοκιμάσεις moss που την λατρέουν οι γαρίδες. Γενικά κοντούλια φυτά μακριά από αυτά γρήγορης ανάπτυξης γιατί θα βαρεθείς να κλαδεύεις πχ βαλισνέριες. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλη επιτυχια καταρχας στο εγχειρημα σου αυτο! εχω και εγω αυτο το ενυδρειακι. καλα εκανες με το φωτιστικο και γω αυτο ειχα κανει... το φιλτρο του εχει δυνατη ροη για τα λιτρα και θυμαμαι για ενα μονομαχο που ειχα εκει πριν παρω πιο μεγαλο, εβαλα σπρει μπαρ για μειωση της ροης. μπορεις να βαλεις και λιγο σιποραξ μινι μεσα.

και κοιτα στο πανω μερος εχει κατι σαν εσωχη που μπορει να στερεωθει ενα τζαμι για καπακι αντι για καπακι. εγω αυτο ειχα κανει.

καλη συνεχεια και παλι!

πηρα και το τζαμακι για καπακι οι διαστασεις 29*16 αλλα το πηρα29*15 για να περνανε τα καλωδια. :)

Link to comment
Share on other sites

οποτε εχουν μεινει φυτακια και θα χρειαστω και 2-3 φυλλα για της γαριδες μου.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ετοιμο το γαριδαδικο το μονο που απομενη ειναι φυτακια.

εχω στο μεγαλο cryptocorine wentii

2 Μπαλες αλγης που λεω να τις κλαδεψω λιγο και ριξω τα κομματακια μεσα.

τι φυτα να βαλω?

εχει κανεις κλαδεματα εδω γυρο περιοχη γλυφαδα ηλιουπολη αργυρουποληβουλα....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειακι στηθηκε με υποστρωμα για τα φυτα χαλικι σε μερικα σημεια και πολυ ψιλη καταλευκη αμμο (σαν ζαχαρη).η λαμπα απο το φωτιστικο ειναι 11watt 6400 kelvin.φωτιζει παρα πολυ. και βλεπω συντομα να γινεται ζουγκλα. ακομα δενεχει μπει νερο για να δω τι φυτα θα μπουνε.

θα βαλω και cryptocorine wentii απο το μεγαλοενυδρειο.

φωτο θα ανεβασω συντομα μολις αρχισει και στρωνεται.

Link to comment
Share on other sites

πηρα και το τζαμακι για καπακι οι διαστασεις 29*16 αλλα το πηρα29*15 για να περνανε τα καλωδια. :)

α καλο και αυτο, εγω ειχα κοψει ενα φαλτσο με το τζαμα στη μια γωνια και απο κει τα περναγα τα καλωδια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...