Jump to content

Η γκαπίνα μου τραβάει ζόρι


magman

Recommended Posts

Έχω ένα θηλικό γκάπυ με τό μαύρο σημάδι στην κοιλια και πρησμένο κλπ και το βλέπω απο χτές να κοπανάει στο βυθό και να δαγκώνει με λύσσα τα φυτά ;) Τι του συμβαίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "κοπανάει" εννοείς σα να ξύνεται;

Link to comment
Share on other sites

Απο τροφές παίζει πολύ πράμα. Novo Guppy, Guppy Gran, Microvit και Grindals. Δεν ξύνεται , έτσι όπως κολυμπάει χτυπάει με την κοιλιά στο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω ...... κολυμπαει σαν να εχει ασταθεια κ να εχει χασει τον προσανατολισμο της;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει αστάθεια, κολυμπάει κανονικά. Μερικές φορές την έχω δει σα να κοπανάει στο βυθό. Και σήμερα τα βλέπω όλα να τσιμπάνε τα φυτά! Σα σκυλιά κάνουν, δαγκώνουν και τραβάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού , Εκτοζόν και όλα θα πάνε μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού , Εκτοζόν και όλα θα πάνε μια χαρά .

:):P Γιατί; Αλλαγή έκανα πρίν 2 λεπτά. Το εκτοζόν τι είναι;; Έχουν κάτι τα ψάρια μου;;

Link to comment
Share on other sites

Το να τσιμπολογαει τα φυτα σου δεν ειναι προβλημα

Τωρα αν την βλεπεις να τριβει την κοιλια της στο βυθο συμαινει πως εχει καποιο παρασιτο κ θα πρεπει να της κανεις θεραπεια

Πες μας καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου τι ψαρια εχεις κ ποσα τιμες νερου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το κοπάνημα το έχω παρατηρήσει κυρίως όταν της την πέφτει ο αρσενικός. Τα βλέπω ορισμένες φορές να τσιμπάνε το βυθό αλλά περισσότερο μετά το τάισμα.

Το ενυδρείο είναι 98lt μικτά, έχω διάφορα φυτά μέσα. DIY CO2 με Χ1.5 της δόσης, βάζω Seachem Flourish και Florin-K (potasium) της Brightwell Aquatics. Φωτοπερίοδος 8 ώρες Χ 11watt. Ταίζω αρκετά και ποικιλία.

Έχω Guppy, Platty, Apple Snails και Red Cherry.

Τελευταίες μετρήσεις:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 15-25

pH: 7.1

KH: 8

GH: >7

Αλλαγές κάνω κάθε Κυριακή 30%.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο και τα ψάρια όπως το είδα από κοντά.Χαλάρωσε και απόλαυσέ το.Σε θέλω χαλαρό! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν την κυνηγαει ο αρσενικος φυσικο ειναι καποιες στιγμες να την στριμωχνει κ να προσπαθει να ξεφυγει μ αποτελεσμα αν ειναι κοντα στο βυθο να χτυπαει

ΟΤαν λες μικτα τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...