Jump to content

Sexy Shrimp


chris z3

Recommended Posts

θα ηθελα να κανω μια αναφορα για αυτα τα μικροσκοπικα πλασματακια που ειναι πανεμορφα...

επειδη εχω μια ομαδα 5 ατομων στο ενυδρειο μου και επειδη τις αγορασα για reef safe θα σας πω το μυστικο για να μην εχουμε προβληματα....

δεν θεωρησα απαραιτητο να τις ταιζω καθε μερα και ετσι αφου ειναι ηδη 2 μηνες εντος ενυδρειου εχουν αρχιζει μια επιθεση στις poccilopora μου..........

κανοντας μια ερευνα εμαθα τα εξης

1ον δεν προκειται να σκοτωσουν κοραλλι,μπορει να φανε ενα μεγαλο ποσοστο απο πολιποδες αλλα θα το αφησουν να επανελθει πριν το πειραξουν παλι

2ον εχουν αδυναμια στα ζοανθους χωρις ομως να εχουν πειραξει τα δικα μου

3ον μπορουμε να αποφυγουμε ολο τον πανικο αρκει να τις ταιζουμε συχνα,ακομα και σε καθημερινη βαση!

4ον αγαπημενες τροφες

* Brine Shrimp

* Mysis Shrimp

* Krill

* Silversides

* Plankton

* Squid

* Pellets

* Nori

* Bloodworms

εγω συνεχιζω να τις θεωρω reef safe λοιπον και απλα αποφευγω να τις αφησω αταιστες!

DSC_0704800x600.jpg

DSC_0194.jpg

P8019458.jpg

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Οταν ωρισκονται κοντα,συντονιζουν το χορο τους?

Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν πηγα στο πετ να της παρω και ήταν αρκετες... ΔΕΝ ειδα κατι τετοιο!!!

Ισα ισα που καποιες ΔΕΝ κουνουσαν καθολου την ουριτσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε οι θαλασσινοί να μας δείξετε κάποιο βίντεο για να τις δούμε σε κίνηση;

:)

Eγω ο θαλασσινος.... μπορω!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Απλα να συμπληρωσω οτι ΔΕΝ ξεπαιρνουν τα 2,5εκ σε τελικό μεγεθος

Οποιος θελει περισσοτερες πληροφορίες....

http://sexyshrimp.com/

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1135

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσουμε ακομα μια πληροφορια?

συμβιωνουν με gobies?

εχω στο ενυδρειο ενα sexguttata και ολα πανε τελεια!

βασικα εχω πεσει και σε μεγαλο δουλευταρα και εχει γιαλισει τον αραγωνιτη....!

κανενας τσακωμος,τιποτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις να τις ταίσεις ? Απλώς πετάς μέσα την τροφή που θέλεις ή πρέπει να καταφέρεις να την φέρεις μπροστά τους για να την πάρουν χαμπάρι? Γιατί απόσο ξέρω είναι και "γρήγορες" και μέχρι να πάρουν πρέφα ότι εσύ τάισες πχ Bloodworms τα έχουν εξαφανίσει τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις να τις ταίσεις ? Απλώς πετάς μέσα την τροφή που θέλεις ή πρέπει να καταφέρεις να την φέρεις μπροστά τους για να την πάρουν χαμπάρι? Γιατί απόσο ξέρω είναι και "γρήγορες" και μέχρι να πάρουν πρέφα ότι εσύ τάισες πχ Bloodworms τα έχουν εξαφανίσει τα υπόλοιπα...

και ομως ειναι απιστευτα γρηγορες.....και αυτη ειναι η αμυνα τους αλωστε!!! :)

θελουν ομως target feeding καταπροτιμηση με μεγαλουτσικα pellets που πιανονται ευκολα με τσιμπιδα.... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και αν ακολουθήσεις αυτή την τακτική ταίσματος κάθε πόσο ταίζεις? 3 φορές την βδομάδα πχ? Η αλήθεια πάντως είναι ότι εγώ έχω δει την cleaner μου να αντιδράει πολύ πιο σβέλτα από τις sexy και να πιάνει τροφή που περνάει μπροστά της...

Link to comment
Share on other sites

Και αν ακολουθήσεις αυτή την τακτική ταίσματος κάθε πόσο ταίζεις? 3 φορές την βδομάδα πχ? Η αλήθεια πάντως είναι ότι εγώ έχω δει την cleaner μου να αντιδράει πολύ πιο σβέλτα από τις sexy και να πιάνει τροφή που περνάει μπροστά της...

καθε μερα...απλα φροντιω οταν ταιζω να πεφτουν και μερικα pellets εκει που καθονται.... ;)

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια αναφορα για αυτα τα μικροσκοπικα πλασματακια που ειναι πανεμορφα...

επειδη εχω μια ομαδα 5 ατομων στο ενυδρειο μου και επειδη τις αγορασα για reef safe θα σας πω το μυστικο για να μην εχουμε προβληματα....

δεν θεωρησα απαραιτητο να τις ταιζω καθε μερα και ετσι αφου ειναι ηδη 2 μηνες εντος ενυδρειου εχουν αρχιζει μια επιθεση στις poccilopora μου..........

κανοντας μια ερευνα εμαθα τα εξης

1ον δεν προκειται να σκοτωσουν κοραλλι,μπορει να φανε ενα μεγαλο ποσοστο απο πολιποδες αλλα θα το αφησουν να επανελθει πριν το πειραξουν παλι

2ον εχουν αδυναμια στα ζοανθους χωρις ομως να εχουν πειραξει τα δικα μου

3ον μπορουμε να αποφυγουμε ολο τον πανικο αρκει να τις ταιζουμε συχνα,ακομα και σε καθημερινη βαση!

4ον αγαπημενες τροφες

* Brine Shrimp

* Mysis Shrimp

* Krill

* Silversides

* Plankton

* Squid

* Pellets

* Nori

* Bloodworms

εγω συνεχιζω να τις θεωρω reef safe λοιπον και απλα αποφευγω να τις αφησω αταιστες!

Σε ευχαριστούμε Χρήστο για της πληροφορίες που μας έδωσες.... ;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα πρόσθεσα 4 sexy στο ενυδρείο μου και παρατήρησα συμπεριφορές που δεν τις έχω δει σε γαρίδες γλυκού ούτε με τηλεσκόπιο!... Αγόρασα 2 αρσενικές και 2 θηλυκές.Την ώρα της προσαρμογής δείτε τι συνέβαινε....

Χωρίστηκαν σε ζευγάρια και στο ενυδρείο κυκλοφορούν μαζί. Ερώτηση... Το αγκάλιασμα το έκαναν για να αισθάνονται ασφαλείς ή υπάρχει πιθανότητα να... γκούχου-γκούχου μες στον κουβά; :wub:

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

εμενα για γκου-χου γκου-χου μου φαινεται.....

Link to comment
Share on other sites

Στην προσαρμογή βρε Χρήστο!? :wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Απο το στρες της μεταφορας ειναι.

Παντως πολυ αστειες δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φωτη ενδεικτικά μια τιμουλα ?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχουν πλάκα... :P

5 ευρώ η μία Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι απίστευτα πλάσματα! Δεν χρειάζομαι καν απόχη για να τις μεταφέρω... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...