Jump to content

Γαρίδες με σκαλάρια


Recommended Posts

GEIA SASSHMERA EBALA 5 GARIDES K EIXA MESSA K 6 SKALARIA!!!TO APOOTELESMA HTAN SYNTARAKTIKA APOGOITEFTIKO!!!MESSA STA 5 LEPTA DEN YPHRXE OYTE MIA GARIDA!MPORO NA SYNDIASO AFTA TA DYO IDEI?KAI AN NAI POS???MOY YPAN APO TO PET NA BALO MESSA KAPOIA MIKRA SMINOPSARA!KAPOIA LYSH???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ηρθες , πρωτον δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες .... οπως ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις , τι αλλα εχεις μεσα στο ενυδρειο , κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όσα λίτρα και να έχεις, ότι συγκατοίκους και να έχεις τα σκαλάρια μόλις ανακαλύψουν τις γαρίδες θα τις φάνε.

Επόσης γράφε ελληνικά και με πεζούς χαρακτήρες για να συνεννοούμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ! :) ΕΙΝΑΙ 180 ΛΙΤΡΑ!ΣΚΕΥΤΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ Κ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΑΝ! ΕΧΩ ΕΞΙ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 4 cm Κ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΦΥΤΑ!3 ΜΙΚΡΕΣ ΤΟΥΦΕΣ ΣΑΝ ΓΡΑΣΙΔΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΞΥΛΑ Κ ΕΝΑ MICROSRUM PETROPUS WINDELOV!!!

Link to comment
Share on other sites

Κιχλίδες :) με γαρίδες :P είναι ένας συνδυασμός που αποφεύγουμε αφού έχουμε σχεδόν πάντα ολέθρια αποτελέσματα για τις γαριδούλες.

Link to comment
Share on other sites

τελικά υπάρχει κάποια λύση να τις δω μέσα στο ενυδρείο μου???

καλησπέρα. διαλέγεις ή σκαλάρια χωρίς γαρίδες ,

ή δίνεις τα σκαλάρια και βάζεις γαρίδες μέ κάποια άλλο κοπαδάκι ψαριών ( tetra)

ίσως μπορείς όμως στα σκαλάρια να βάλεις κάποια καραβίδα που είναι πιο μεγάλη νομίζω... αν ξέρει

κάποιος απο σκαλάρια να μας πεί.

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΑΛΑΡΙΑ (ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ) ΕΙΝΑΙ!!!

Και τα σκαλάρια κιχλίδες είναι.

Θα έλεγα ότι ούτε η προσθήκη καραβίδας είναι καλή ιδέα για τους αντίθετους λόγους (αυτή θα είναι ο θηρευτής).

Αν θέλεις γαρίδες τότε μπορείς να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Τάσου να βγάλεις τα σκαλάρια και να τις βάλεις μαζί με κοπαδάκια tetra ή άλλα μικρά σμηνόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!!! σκέφτομαι να φτιάξω ένα 60 L ενυδρείο κ να βάλω μέσα έναν μονομάχο!!!κ μάλλον τις γαρίδες θα τις βάλω εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!!! σκέφτομαι να φτιάξω ένα 60 L ενυδρείο κ να βάλω μέσα έναν μονομάχο!!!κ μάλλον τις γαρίδες θα τις βάλω εκεί!!!

Ούτε γαρίδες με μονομάχο είναι καλή επιλογή... :)

Καλή επιλογή για γαρίδες είναι διάφορα μικρόψαρα όπως π.χ. galaxy rasbora, iriatherina werneri κ.λ.π.

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

απλά κάπου διάβασα πως αν έχεις ήδη τις γαρίδες μέσα πολύ πιθανόν να μην τις πειράξει!!! βεβαία κ στο πετ σοπ μου παν πως αν βάλω μέσα μικρά κοπαδόψαρα δεν θα τις ακούμπαγαν ούτε τα σκαλάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

απλά κάπου διάβασα πως αν έχεις ήδη τις γαρίδες μέσα πολύ πιθανόν να μην τις πειράξει!!! βεβαία κ στο πετ σοπ μου παν πως αν βάλω μέσα μικρά κοπαδόψαρα δεν θα τις ακούμπαγαν ούτε τα σκαλάρια!!!

Το να βάλουμε τις γαρίδες πρώτα σε μονομαχοενυδρείο είναι μια τεχνική που μερικές φορές πιάνει αλλά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του μονομάχου, γενικά δεν είναι καλός συνδιασμός.

Με τα σκαλάρια αποφεύγουμε τα neon tetra γιατί υπάρχει περίπτωση να τα "χτυπήσουν" αφού στη φύση περιλαμβάνονται στο μενού τους

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλουμε τις γαρίδες πρώτα σε μονομαχοενυδρείο είναι μια τεχνική που μερικές φορές πιάνει αλλά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του μονομάχου, γενικά δεν είναι καλός συνδιασμός.

Με τα σκαλάρια αποφεύγουμε τα neon tetra γιατί υπάρχει περίπτωση να τα "χτυπήσουν" αφού στη φύση περιλαμβάνονται στο μενού τους

ευχαριστώ!!! οπότε θα καταλήξω σε γλυφτη με γατόψαρα!!! βασικά ήθελα να αποφύγω τον συνδυασμό αυτόν μήπως κατάφερνα στο μέλλον να έχω και γέννα!!!θα δω τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!!! οπότε θα καταλήξω σε γλυφτη με γατόψαρα!!! βασικά ήθελα να αποφύγω τον συνδυασμό αυτόν μήπως κατάφερνα στο μέλλον να έχω και γέννα!!!θα δω τώρα!!!

post-26007-1285701320_thumb.jpg

δεν ξέρω κατά ποσό τα έχω καταφέρει σαν αρχάριος!!! αρχές Αυγούστου αγόρασα το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!!! οπότε θα καταλήξω σε γλυφτη με γατόψαρα!!! βασικά ήθελα να αποφύγω τον συνδυασμό αυτόν μήπως κατάφερνα στο μέλλον να έχω και γέννα!!!θα δω τώρα!!!

Καλό θα ήταν να βλέπεις πρώτα τις απαιτήσεις των ψαριών που σκέφτεσαι να βάλεις στο ενυδρείο σου για να δεις αν έχεις αυτά που χρειάζονται, π.χ. τα περισσότερα "γατόψαρα" μάλλον corydoras εννοείς και οι περισσότεροι "γλύφτες" μάλλον pleco εννοείς απαιτούν μαλακό νερό και αρκετοί από αυτούς γίνονται πολύ μεγάλοι σε μέγεθος ακόμα και για το ενυδρείο σου.

Δες, διάβασε, σκέψου και εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει συμφωνώ!!!κ τι μπορώ να βάλω για να καταφέρω να έχω κατά κάποιον τρόπο ένα βιολογικό ενυδρείο?π.χ. κάτι να καθαρίζει την άμμο κ κάτι για τα τζάμια??οι γαρίδες ήταν κάτι πολύ καλό κ ειδικά αν ερχόταν κάποια γέννα κάποια στιγμή! αποφεύγοντας την διαδικασία της γεννήστρας!να γίνει με φυσικό τρόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει συμφωνώ!!!κ τι μπορώ να βάλω για να καταφέρω να έχω κατά κάποιον τρόπο ένα βιολογικό ενυδρείο?π.χ. κάτι να καθαρίζει την άμμο κ κάτι για τα τζάμια??οι γαρίδες ήταν κάτι πολύ καλό κ ειδικά αν ερχόταν κάποια γέννα κάποια στιγμή! αποφεύγοντας την διαδικασία της γεννήστρας!να γίνει με φυσικό τρόπο!!!

ψάξε και στην κατηγορία ψάρια βυθού μήπως πάρεις κάποιες πληροφορίες για μικρούς καθαριστές,

πάντως γέννα μπορείς να πάρεις και απο τα σκαλάρια σου άν ασχοληθείς λίγο.

:)

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει συμφωνώ!!!κ τι μπορώ να βάλω για να καταφέρω να έχω κατά κάποιον τρόπο ένα βιολογικό ενυδρείο?π.χ. κάτι να καθαρίζει την άμμο κ κάτι για τα τζάμια??οι γαρίδες ήταν κάτι πολύ καλό κ ειδικά αν ερχόταν κάποια γέννα κάποια στιγμή! αποφεύγοντας την διαδικασία της γεννήστρας!να γίνει με φυσικό τρόπο!!!

Για βιολογία χρειάζεσαι ένα καλό φίλτρο με καλό βιολογικό υλικό π.χ. siporax.

Για καθαρισμό της άμμου η καλύτερη λύση είναι σκούπα βυθού ή με το λάστιχο όταν κάνουμε αλλαγές νερού. Κανένα ψάρι δεν τρώει τις ακαθαρσίες και τα απόβλητα των άλλων συγκατοίκων του.

Τα τζάμια αντίστοιχα τα καθαρίζουμε με τον γνωστό μαγνήτη ή κάποιο ξυράφι

Μπορείς να έχεις φυσιολογική γέννα και σε ζωοτόκα ψαράκια αρκεί να έχεις μέσα μερικά φυτά ώστε να μπορούν να έχουν κρυψώνες τα μικρά τις πρώτες μέρες της ζωής τους που είναι ιδιαίτερα ευάλωτα.

Link to comment
Share on other sites

Για βιολογία χρειάζεσαι ένα καλό φίλτρο με καλό βιολογικό υλικό π.χ. siporax.

Για καθαρισμό της άμμου η καλύτερη λύση είναι σκούπα βυθού ή με το λάστιχο όταν κάνουμε αλλαγές νερού. Κανένα ψάρι δεν τρώει τις ακαθαρσίες και τα απόβλητα των άλλων συγκατοίκων του.

Τα τζάμια αντίστοιχα τα καθαρίζουμε με τον γνωστό μαγνήτη ή κάποιο ξυράφι

Μπορείς να έχεις φυσιολογική γέννα και σε ζωοτόκα ψαράκια αρκεί να έχεις μέσα μερικά φυτά ώστε να μπορούν να έχουν κρυψώνες τα μικρά τις πρώτες μέρες της ζωής τους που είναι ιδιαίτερα ευάλωτα.

πιστεύω πως το φίλτρο μου μπορεί να γίνει βιολογικό! έχει siporax κ σφουγγάρια μέσα!α έχω βάλει κ λίγο υαλοβάμβακα! οπότε αν ξεκινήσω αλλαγές μονό στον υαλοβάμβακα κάπου κάπου πιστεύω πως θα είμαι εντάξει!αν τον βυθό τον αφήσω έτσι πάλι δεν θα γίνει βιολογικός αφού θα είναι αποικία από βακτηρίδια? είχα ακούσει μία περίπτωση που έχει παρόμοιο φίλτρο με εμένα κ έχει να το καθαρίσει 4 χρόνια!είχε ξεχάσει πως ήταν μέσα!!!ειλικρινά δεν θυμόταν!δεν ισχύει κάτι τέτοιο???γι'αυτό κ σκέφτηκα τις γαρίδες το μόνο που να επεμβαίνω οι αλλαγές του νερού!τα υπόλοιπα να γίνονται με φυσικό τρόπο!αλλά μάλλον δεν είναι εφικτό με τα σκαλάρια!κ όλο αυτό δεν είναι από το να μην ασχολούμαι!αλλά στο να μπορέσω να δημιουργήσω όσο το δυνατόν ποιο φυσικές συνθήκες γίνετε μέσα στο ενυδρείο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...