Jump to content

βοήθεια για ενυδρείο 20 λίτρων


aspa

Recommended Posts

γεια σας,

έχω ένα ενυδρείο 20 λιτρών και μόλις μου πέθανε ο μονομάχος που είχα μέσα...

1. ποια διαδικασία ακολουθώ για να φιλοξενήσω άλλα ψάρια;

καταρχήν, αδειάζω όλο το νερό και πλένω το ενυδρείο (με νερό μόνο βέβαια). το σφουγγαράκι του φίλτρου τι το κάνω; το πλένω με το νερό που υπάρχει στο ενυδρείο; επειδή το ψαράκι μου ήταν άρρωστο μπορεί να μου επηρεάσει και τα υπόλοιπα ψάρια που θα βάλω μετά (γι αυτό ρωτάω πως να πλύνω το φίλτρο).

μετά μετράω αμμωνία και ph για να δω τα επίπεδα...

διορθώστε όπου χρειάζεται...

2. ποια ψάρια μπορώ να βάλω μέσα (εκτός από μονομάχο);

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εάν κάνω τεστ αμμωνίας και μου βγει η τιμή καλή δεν θα σημαίνει ότι είναι στρωμένο; είχα ρίξει βακτήρια (σε μπουκαλάκι)...και θα ξαναρίξω μόλις γεμίσω το νερό...θα κάνω τεστ αμμωνίας και θα καταλάβω...σωστά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο τρεχει το ενυδρειο;στο φιλτρο τωρα τι εχεις;εχεις κανει ποτε τεστ με τον μονομαχο μεσα;

Αλλα ψαρακια δεν μπορεις να βαλεις

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! τι εννοεις να σου βγει καλη η τιμη? καλη θα σου βγει αφου δεν εχεις τιποτα μεσα απο ζωντανο που να βρωμιζει το νερο. το ενυδρειο αν το στρωσεις θελει 2 εβδομαδες για να στρωσει το φιλτρο. κοιτα σε αυτο το λινκ και καλη συνεχεια!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

εννοώ αντί για μονομάχο κανένα άλλο είδος σε αυτά τα λίτρα...

θα διαβάσω λίγο και επιστρέφω!

δυστυχως δυσκολο. γαριδες μπορεις να βαλεις και ειναι και κατι μικρα πιο εξηζητημενα ψαρακια που ειχε βαλει ενας αλλος φιλος, αλλα δεν ξερω καθολου αυτο το ειδος και θυμαμαι οτι ηταν λιγο επιθετικα μεταξυ τους... καλυτερα μονομαχος ή να το κανεις γαριδαδικο... γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω με το φίλτρο; εννοώ να το πλύνω με το νερό που είχα το ψάρι; ή να μην το πλύνω; γιατί το νερό άρχισε να μυρίζει από το νεκρό ψάρι και πρέπει να το πετάξω! το ενυδρείο το έχω μία εβδομάδα. έβαλα έτοιμα βακτήρια όπως μου είπαν στο pet shop και μετά από 24 ώρες έβαλα το ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - aspa
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο την αρχη και σωστα.Τα λινκ που σου εδωσε ο φιλος Pozeras τα λεει ολα.

Link to comment
Share on other sites

έριξα ένα διάβασμα :)

βέβαια θα μελετήσω κι άλλο. όμως αυτό που δεν έχω καταλάβει καθόλου είναι τι να κάνω με το φίλτρο μου...πλένω το σφουγγάρι ή όχι και πως;

άλλαξα όλο το νερό από την αρχή του ενυδρείου το ξέπλυνα κιόλας λίγο (μόνο με νερό)....

σόρρυ για την επιμονή...προσπαθώ να βάλω μία σειρά...

Link to comment
Share on other sites

αν το πλυνεις με νερο που εχει χλωριο, οπως της βρυσης η βιολογια που εχει πιασει θα χαθει λογικα... οποτε το πλενεις με νερο με αντιχλωριο (ενυδρειου καλυτερα).

Link to comment
Share on other sites

πρέπει όμως να το πλύνω; ή να το βάλω σε λειτουργία όπως είναι; υπάρχει κίνδυνος ας πούμε να μολυνθεί και το νέο ψαράκι (όταν θα το βάλω);

pozera το λινκ που μου έστειλες με βοήθησε πολύ να καταλάβω τη γενική ιδέα...

φοβάμαι μην κάνω λάθη και χάσω και το νεό ψαράκι!

το προηγούμενο μου το έφεραν δώρο σε γυάλα και μάλλον βιάστικα...δεν έκανα καθόλου μετρήσεις από την ώρα που το έβαλα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ:

επειδη απο αρρωστιες δεν εχω περασει τιποτα εκτος απο ιτσ, και δεν γνωριζω τροπους μεταδοσης στις περισσοτερες και αντιμετωπησης σου προτεινω να κανεις στρωσιμο απο την αρχη, ουτος ή αλλος το επιπεδο της βιολογιας ενος μικρου σφουγκαριου δεν ειναι μεγαλο ουτε και δυσκολο στην επαναφορα της σε τετοιο επιπεδο. οποτε ή παιρνεις καινουριο σφουγκαρι ή το πλενεις με νερο βρυσης καλα και μετα το αφηνεις και μια μερα σε νερο με αντιχλωριο. μετα το βαζεις στο φιλτρο στο ενυδρειο που εχεις νερο με αντιχλωριο και βακτηρια και αρχιζεις το στρωσιμο. σε μια βδομαδα και πανω κανεις μετρησεις. μας τις λες και βλεπουμε αν εχει στρωθει. μολις στρωθει μπαινει το ψαρι. τωρα πρεπει ακομα να δεις τι θα κανεις το ψαρι μεχρι τοτε. αν ειναι μπορεις να το βαλεις σε ενα δοχειο 5-10 λιτρα και να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου με αντιχλωριο 20-30%.

αυτη ειναι η γνωμη μου, αν εχει κατι αλλο ενας πιο εμπειρος ή γνωστης χομπιστας ας το πει.

ελπιζω να πανε ολα καλα!! καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζεις το φιλτρο,ριχνε λιγη τροφη για να διατηρησεις την οποια βιολογια εχει,κανεις

μετρησεις ΝΗ3-ΝΗ4=0,ΝΟ2=0,ΝΟ3 εως 25 και εαν ειναι οι μετρησεις ειναι ενταξει αποφασιζεις

τι ζωντανο θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείτε να μου αναλύσετε λίγο δηλ να μου εξηγήσετε αν τα άρρωστα ψάρια επηρεάζουν το φίλτρο; δηλαδή αν "μολύνεται";

συγνώμη που ρωτάω, αλλά για να ξέρω τι κάνω, όχι απλά να το κάνω...

πραγματικά μιλάμε για επιστήμη...αν δεν υπήρχαν τα φόρουμ τι θα κάναμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι,μια που δεν εχεις ψαρακι τωρα,ξεκινα απο την αρχη,και σε 15-20μερες θα εισαι ετοιμος για να βαλεις το ψαρακι σου.Το ψαρακι σου πεθανε απο της κακες συηθηκες νερου που ειχες.

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα λοιπόν να τα ξεκινήσω όλα από την αρχή...

ας μου πάρει περισσότερες ημέρες, απλά να γίνουν όλα σωστά!

έπλυνα το σφουγγαράκι του ενυδρείου με νερό με αντιχλώριο. αλλά δεν καθάρισε...συνέχισε να βγάζει μαυράκια...το έπλυνα λίγο και με σκέτο νερό βρύσης...μήπως να πάρω καινούριο σφουγγαράκι να βάλω μέσα; γίνεται καταρχήν αυτό; το φίλτρο επίσης είχε και ένα κουτάκι με άνθρακα. αυτό δεν το πειράζω καθόλου, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα λοιπόν να τα ξεκινήσω όλα από την αρχή...

ας μου πάρει περισσότερες ημέρες, απλά να γίνουν όλα σωστά!

έπλυνα το σφουγγαράκι του ενυδρείου με νερό με αντιχλώριο. αλλά δεν καθάρισε...συνέχισε να βγάζει μαυράκια...το έπλυνα λίγο και με σκέτο νερό βρύσης...μήπως να πάρω καινούριο σφουγγαράκι να βάλω μέσα; γίνεται καταρχήν αυτό; το φίλτρο επίσης είχε και ένα κουτάκι με άνθρακα. αυτό δεν το πειράζω καθόλου, έτσι;

Αν ξέρεις ποιό φίλτρο έχεις, πες μας καλύτερα...

Τον άνθρακα τον αφήνουμε τις πρώτες 4-5 μέρες λειτουργίας του ενυδρείου, για να απορροφήσει τυχόν βλαβερές ουσίες. Μετά καλύτερα είναι να τον βγάλεις, και στη θέση του να βάλεις λίγο βιολογικό υλικό, π.χ sera siporax mini .

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να βγάλεις τελείως το σφουγγάρι, και να το αντικαταστήσεις με υαλοβάβμακα.

Στο 20 λιτρο που φτιάχνω, έχω γεμίσει το φίλτρο με Substrat Pro , και λίγο υαλοβάμβακα στην είσοδό του.

Έτσι έχω καταφέρει να δημιουργήσω μια αρκετά καλή βιολογία στο ενυδρείο :)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :)

τι χαλίκι αλήθεια προτείνετε; εχω ήδη χρωματιστό χαλικάκι αλλά μάλλον καλύτερα να πάρω κάποιο άλλο;

και κανένα φύτο; τι χρειάζεται να πάρω μαζί με το φυτό για τη φροντίδα του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :)

τι χαλίκι αλήθεια προτείνετε; εχω ήδη χρωματιστό χαλικάκι αλλά μάλλον καλύτερα να πάρω κάποιο άλλο;

και κανένα φύτο; τι χρειάζεται να πάρω μαζί με το φυτό για τη φροντίδα του;

Όχι χρωματιστό! Δεν θα δείχνει καθόλου φυσικό το ενυδρείο σου! :P

Προσωπικά μου αρέσει το μαύρο ή σκούρο καφέ χαλίκι. Για άμμο το συζητάς?

Το ενυδρείο σου έχει φως? Γιατί για να βάλεις φυτά είναι απαραίτητο! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ναι για χαλικάκι λέω :) πάντως από ότι κατάλαβα μόνο από άποψη ομορφιάς ενοχλεί το χρωματιστό χαλίκι.

ναι έχει φως το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού έχεις φως, ξεκίνα με κανένα εύκολο φυτάκι για αρχή.

Πριν πας να αγοράσεις, βάλε μια αγγελία στο forum, ή έλα στη συνάντηση μας, γιατί πολλοί δίνουν κλαδέματα! Για αρχή, καλό είναι να αγοράσεις ταμπλέτες λιπάσματος για τα φυτά, όπως επίσης και υγρό λίπασμα.

Φυτά μπορείς να δεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...