Jump to content

Μετεγκατάσταση


Kyros

Recommended Posts

Εχω ένα μικρό ενυδρείο 20lt στο οποίο φιλοξενούσα 4 χρυσοψαρα των 4cm έκαστο.Το ενυδρείο τρέχει γύρω στους εξι μήνες. Μετά απο διαβασμα στα Topics ειδα οτι ο χώρος ήταν ελαχιστος του ενυδρείου μου και αποφασισα να τα μεταφερω σε ενα νεο μεγαλύτερο.Τα οικονομοικα μου επαρκουν για ενα εως 180lt.

Θελω μιας και δεν εχω αλλη τετοια εμπειρια τον καλλιτερο τροπο ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ:) απο καποιον εμπειρο ετσι ωστε η μετεγκατασταση να γινει με τον καλλιτερο τροπο.

Έγινε επεξεργασία - Kyros
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις να στρώνεις το νέο σου ενυδρείο, και μετά(αφού έχει στρώσε) να γίνει η μεταφορά.

Επειδή δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις βήμα προς βήμα, γιατί θα γράφω σελίδες :) , καλύτερα ρώτα μας εσύ ότι απορία έχεις πιο συγκεκριμένα.

Καλή επιτυχία με το καινούργιο σου ενυδρείο! :P

Link to comment
Share on other sites

βαλε το καινουργιο φιλτρο που θα εχει το καινουργιο σου ενυδρειο να δουλεψει για 2-3 μερες και θα κολησει βιολογια.μετα βγαλτο βαλτο στο καινουργιο ενυδρειο βαλε ολο το νερο του παλιου σου ενυδρειου στο καινουργιο και προσθεσε και το παλιο φιλτρο στο καινουργιο για 2-3 μερες.ετσι θα εχεις παντα βιολογια στο καινουργιο σου ενυδρειο.μην το γεμισεις με νερο απο την βρυση ολο αλλα σιγα σιγα δηλαδη εαν εχεις αγοραση εως 180 λιτρα ενω θα εχεις βαλει 20 απο το παλιο βαλε κανα 30 σιγα σιγα θα ναι σαν αλαγη να χεις κανει.μετα 2 μερες αλλα 30 εως οτου να συνιθισει τα λιτρα το φιλτρο και το ενα και το αλλο.

ειναι σαν να ηρθε καποιος και να σου εδωσε μπολι.

σε ολη αυτην την διαδικασια παντα θα εχεις μετρισεις νερου γιατι μπορει κατι να επιρεασει και να το ελενχης με της μετρισεις σου.οχι στικακια αλλα υγρα τεστ.αξιοπιστες ειναι ολες οι μεγαλες εταιριες.

οταν ολα δειξουν σωστα χωρις επιπλοκες βγαλε το φιλτρο του παλιου σου ενυδρειου και κρατα αυτο του καινουργιου μονο.εισαι οκ.

χωρις να σε επιρεασω παρε εξωτερικο για να εισαι αρχοντας.δεν ξερω που θες να πας στο οικονομικο αλλα με 35-45 ευρω αρχιζεις καλα εαν δωσεις περιπου 60ευρω θα σαι αρχοντας.

αυτα οτι δεν καταλαβες ξαναρωτας μεχρι που να σαι σιγουρος σε οτι κανεις.υπαρχη πολλη βοηθεια εδω μεσα.αυτα καλη αγορα το καινουργιο σπιτι(ενυδρειο)για τα ψαρακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια.Εαν χρειαστώ κατι θα ξανα ποσταρω.

Έγινε επεξεργασία - Kyros
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω ένα μικρό ενυδρείο 20lt στο οποίο φιλοξενούσα 4 χρυσοψαρα των 4cm έκαστο.Το ενυδρείο τρέχει γύρω στους εξι μήνες. Μετά απο διαβασμα στα Topics ειδα οτι ο χώρος ήταν ελαχιστος του ενυδρείου μου και αποφασισα να τα μεταφερω σε ενα νεο μεγαλύτερο.Τα οικονομοικα μου επαρκουν για ενα εως 180lt.

Θελω μιας και δεν εχω αλλη τετοια εμπειρια τον καλλιτερο τροπο ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ;) απο καποιον εμπειρο ετσι ωστε η μετεγκατασταση να γινει με τον καλλιτερο τροπο.

φιλε μου πως παμε..??προχψρισες με το καινουργιο σου ενυδρειο..??

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πως παμε..??προχψρισες με το καινουργιο σου ενυδρειο..??

Ναι και όλα πάνε μια χαρά ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...