Jump to content

βοηθεια για τελοιο ενυδρειο..


Savou

Recommended Posts

λοιπον παιδια φτειαχνω ενα 120 λιτρο ενυδρειο με τα αγαπημενα μου ψαρακια..το νερο δεν ειχει μπει ακομα...εχει φιλτρο τισ jbl σχεδον καινουργιο μεχρι 160 λιτρα..εχει ψιλοκοκο χαλικι,αεραντλια,ψευτικα φιτουλια και 2-3 ριζες ανουμπιας η οποιες αυτην την στιγμη ειναι στο 20λιτρι μου..θελω να γινουν ολα τελοια,,πως θα το στρωσω εχω το sera nitrivec καιθε ποτε να βαζω μετα απο ποσο καιρο μπαινουν τα ψαρια..Πειτε μπου οτι χρειαζεται για να γινει το ενυδρειο τελοιο απο μεριας ποιοτητας νερου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού θέλεις να κάνεις ένα σωστό ενυδρείο, άσε τα ψεύτικα φυτά στην άκρη. :)

Για να πετύχεις τη βέλτιστη ποιότητα νερού στο νέο σου ενυδρείο, πρέπει πρώτα απ' όλα να στρώσεις σωστά το ενυδρείο σου, και να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό(φίλτρο, που είναι το πιο σημαντικό), ώστε να κυλήσουν όλα ομαλά.

Εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο σου εγχείρημα! :P

Link to comment
Share on other sites

ζητα μπολι.βαλε αγγελια καποιος εδω θα σε βοηθισει στην περιοχη σου σιγουρα.

αυτος που θα σου δωσει μπολι θα σου πει τι θα κανεις μετα.

μην ανχονεσαι, με υγρα και ζουμια θα κανεις πολυ καιρο να στρωσεις το νερο.παρε ετοιμο λοιπον.βαλε αγγελια τωρα.

η βαλε το καινουργιο φιλτρο σου να δουλεβη μαζι με το παλιο στο ειδη στρωμενο ενυδρειο σου και μετα απο το πολυ καμια βδομαδα βγαλτο και βαλτο στο καινουργιο προσθεσε νερο απο το μικρο σου ενυδρειο και εισαι οκ.εαν δεν θελεις να δουλεψει το μικρο ενυδρειο βαλε και το φιλτρο σου και τα δυο στο καινουργιο για να εισαι ακομη πιο σιγουρος για καμια βδομαδα.παντα μετρισεις για οτιδηποτε τρεχει στο ενυδρειο το καινουργιο και εισαι ενταξη.οτι δεν καταλαβες ρωτα εδω μεσα ενταξυ?υπαρχουν πολλοι που θα σε βοηθισουν.

τα φυτα εαν φοβασαι με τα αληθινα ρωτα περισοτερα να μαθεις.

πληροφοριακα με της ανουμπιες σου ειναι καλο ξεκινημα ειναι ευκολα φυτα και θα δεις θα δειξη ωραια για αρχη το ενυδρειο σου.ζητα και αλλα φυτα θα σου δωσουν η ρωτισε τι και να αγορασεις μερικα εαν το οικονομικο δεν σε ενοχλει οχι οτι ειναι ακριβα αλλα θελεις να αγορασεις μερικα κοματια.καλο ειναι τα ψευτικα να μην τα βαλεις αλλα εαν δεν εχεις αλλα φυτα κρατα τα εως να αγορασεςι η να σου δωσουν αλλα.αλλα με την πρωτη ευκαιρια βγαλτα γιατι δεν ειναι το πλαστικο ωραιο ουτε και αληθινο για τα ψαρια που θα ζουνε μεσα.

αυτα πιστεβω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

ζητα μπολι.βαλε αγγελια καποιος εδω θα σε βοηθισει στην περιοχη σου σιγουρα.

αυτος που θα σου δωσει μπολι θα σου πει τι θα κανεις μετα.

μην ανχονεσαι, με υγρα και ζουμια θα κανεις πολυ καιρο να στρωσεις το νερο.παρε ετοιμο λοιπον.βαλε αγγελια τωρα.

η βαλε το καινουργιο φιλτρο σου να δουλεβη μαζι με το παλιο στο ειδη στρωμενο ενυδρειο σου και μετα απο το πολυ καμια βδομαδα βγαλτο και βαλτο στο καινουργιο προσθεσε νερο απο το μικρο σου ενυδρειο και εισαι οκ.εαν δεν θελεις να δουλεψει το μικρο ενυδρειο βαλε και το φιλτρο σου και τα δυο στο καινουργιο για να εισαι ακομη πιο σιγουρος για καμια βδομαδα.παντα μετρισεις για οτιδηποτε τρεχει στο ενυδρειο το καινουργιο και εισαι ενταξη.οτι δεν καταλαβες ρωτα εδω μεσα ενταξυ?υπαρχουν πολλοι που θα σε βοηθισουν.

τα φυτα εαν φοβασαι με τα αληθινα ρωτα περισοτερα να μαθεις.

πληροφοριακα με της ανουμπιες σου ειναι καλο ξεκινημα ειναι ευκολα φυτα και θα δεις θα δειξη ωραια για αρχη το ενυδρειο σου.ζητα και αλλα φυτα θα σου δωσουν η ρωτισε τι και να αγορασεις μερικα εαν το οικονομικο δεν σε ενοχλει οχι οτι ειναι ακριβα αλλα θελεις να αγορασεις μερικα κοματια.καλο ειναι τα ψευτικα να μην τα βαλεις αλλα εαν δεν εχεις αλλα φυτα κρατα τα εως να αγορασεςι η να σου δωσουν αλλα.αλλα με την πρωτη ευκαιρια βγαλτα γιατι δεν ειναι το πλαστικο ωραιο ουτε και αληθινο για τα ψαρια που θα ζουνε μεσα.

αυτα πιστεβω να σε καλυψα.

εχω και αλλα φυτα..και το φιλτρο δουλευε ειδη σε ενυδρειο και η ματρισεισ του ειναι μια χαρα...!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.μπραβο σου.

απλα επειδη ειπες (πως θα το στρωσω εχω το sera nitrivec καιθε ποτε να βαζω μετα απο ποσο καιρο μπαινουν τα ψαρια..Πειτε μπου οτι χρειαζεται για να γινει το ενυδρειο τελοιο απο μεριας ποιοτητας νερου..)

γιαυτο και σου γραψα τοσα πολλα.εαν το εστρωσες εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.μπραβο σου.

απλα επειδη ειπες (πως θα το στρωσω εχω το sera nitrivec καιθε ποτε να βαζω μετα απο ποσο καιρο μπαινουν τα ψαρια..Πειτε μπου οτι χρειαζεται για να γινει το ενυδρειο τελοιο απο μεριας ποιοτητας νερου..)

γιαυτο και σου γραψα τοσα πολλα.εαν το εστρωσες εισαι οκ.

ναι το εγραψα μηπος εχω κανει καπου λαθος η μηπος δεν ειναι σωστο που εβγαλα το φιλτρο απο το αλλο που εστωνα και το εβαλα στο 120 λιτρο με καινουργιο νερο μηπος χρειαζεται μια καινουργια διαδικασια..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια κοιταζα πριν λιγο την λιμνη του γιαννοσαββα και πραγματικα δεν εχω λογια...λοιπον αφοθ εχω μινει με το στομα ανοιχτο και λιμνη δεν μπορω νε φτειαξω λεω να φτειαξω το ενυδρειο μου να βαλω νουφαρα τα παντα που θα κανουν το ενυδρειο φυσικο και πολυ ομορφο..για πειτε ιδεες απο το τη μπορω να κανω...και λιγεσ φοτο του ενυδρειου..!!αυτην την στιγμη το ενυδρειο εχει και αληθηνα φυτα και ψευτικα απο αληθινα εχει anubias και vatternal.

Link to comment
Share on other sites

και λιγεσ ακομα φοτογραφιες απο τα χρυσοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Savou, ο όρος vatternal δε ξέρω τι σημαίνει, αλλά σίγουρα δεν αφορά την ονομασία του φυτού. Μήπως το πήρες από ΙΚΕΑ και το έγραφε στη συσκευασία; Αν είναι το φυτό που φείνεται στη 3η φωτογραφία, τότε πρόκειται για Hygrophila polysperma 'Rosanervig', το οποίο όμως δε πρόκειται να γλιτώσει από τα χρυσόψαρα ;)

Σχετικά με τα νούφαρα, τα περισσότερα από αυτά γίνονται πολύ μεγάλα και θέλουν και ανοιχτό ενυδρείο για να έχουν φρέσκο και δροσερό αέρα αλλιώς χαλάνε...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι απο τα ικεα το πειρα και νομιζα οτι ετσι λεγετε..παντος προς το παρον δεν το εχουν πιραξει..!!φιλαφη για νουφαρο που ελεγα 4-5 φιλακια ισα ισα για να φενετε ποιο φισικο οχι εε..??κατι παρομοιο με το νουφαρο που να μπορει να μπει ηπαρχει..??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα σε παρακαλούσα να μη κάνεις υπεθύμιση (up) κάθε λίγο και λιγάκι! Είναι εκνευριστικό! Δείξε λίγη υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...