Jump to content

Παρουσίαση 20lt


SOTIRIS

Recommended Posts

Πριν έξι μήνες βρέθηκε στη κατοχή μου ένας μονομάχος και χωρίς πολύ σκέψη μου προέκυψε αυτό το μικρό ενυδρείο που σας παρουσιάζω.

Όχι ότι σαν ενυδρείο παρουσιάζει κάτι το πρωτότυπο αλλά περιμένω να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Ενυδρείο Dannerle 20 lt

Διαστάσεις 25 X 25 X 30

Φυτά anubia nana, microsorum pteropus, ceratophyllum, nesaea sp red, eleocharis acicilaris, moss

Ψάρια 1 betta splendens

Διακοσμητικά υλικά 2 ξυλακια

Χαλίκι, μαύρο Dannerle

Φόντο μαύρο

Φωτισμός φωτιστικό Dannerle 11W

Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φιλτράκι Dannerle

Θερμοστάτης: 50 watt

Λίπανση: Λίπασμα Dannerle και λιγο Fe κάθε 20 μέρες

Παροχή CO2 Ναι ζάχαρη - μαγιά

Παράμετροι:

pH 6.5

(GH) 5

(ΚΗ) 6

Αμμωνία (ΝΗ3) 0

Νιτρώδη (ΝΟ2) 0

Νιτρικά (ΝΟ3) 10

Αλλαγές νερού 1/3 καθε εβδομαδα

Θερμοκρασία 25-26

post-16058-1285765616_thumb.jpgpost-16058-1285765633_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ιδού ο τύπος που από το ποτήρι του κατέληξε εδώ.

post-16058-1285765873_thumb.jpgpost-16058-1285765900_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει πααρα πολυ καλη δουλεια! ωραια χρωματα και ο μονομαχος ειναι κουκλος!

καλη συνεχεια! μονομαχοενυδρειο παραδειγμα για μιμηση!!

Link to comment
Share on other sites

Ένας πραγματικός παράδεισος για τον τυπάκο :)

Παρατηρήσεις:

1) Κάθε πότε μετράς τα ΝΟ3 και πόσο ΝΟ3 έχεις αμέσως πριν τις αλλαγές?

2) Στο φιλτράκι της Dennerle αλλάζεις όλο το εσωτερικό με ανταλλακτικό?

3) Ο μονομάχος είναι πάντα όπως παρουσιάζεται στις φωτογραφίες? Κι εννοώ τα πτερύγια. Είναι κάπως κολλημένα ή με ξεγελάει η πόζα?

4) Έχεις κολλήσει το μαύρο φόντο στη πλάτη του ενυδρείου που δίνει η Dennerle? Αν ναι έχεις παρατηρήσει τον μονομάχο σου να κάνει flaring?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ αρχήν για τα σχόλια σας.

Για ΝΟ3 μετράω κάθε 2-3 μέρες, όπως και για όλες τις άλλες παραμέτρους. Το μικρό ενυδρείο βλέπεις έχει το μειονέκτημα ότι οριμάζει πιο δύσκολα, και επομένως είναι εύκολο να ανατραπούν διάφορα.

Δεν έχω μετρήσει ΝΟ3 παραπάνω από 10-15.

Για το φιλτράκι προς το παρόν δεν έχω αλλαξει το εσωτερικό του, αλλά το ξεπλένω σε τακτά διαστήματα με νερό από το ενυδρείο. Ομως νομίζω οτι κοντεύει η ώρα του για την πρώτη αλλαγή.

Τα πτερύγια είναι όντως κάπως κολλημένα αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί όταν τον πήρα δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Πάντως στο διάστημα των 6 μηνών που τον έχω έχει βελτιωθεί κατά πολύ.

Δεν τον έχω παρατηρήσει να κάνει flaring μάλλον γιατί είναι πολύ πυκνά τα φυτά και δεν έχει τη δυνατότητα να καθρεφτίζεται.

Και μία διαπίστωση από προσωπική πλέον εμπειρία. Τα 20λτ είναι μικρά για ένα μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ αρχήν για τα σχόλια σας.

Για ΝΟ3 μετράω κάθε 2-3 μέρες, όπως και για όλες τις άλλες παραμέτρους. Το μικρό ενυδρείο βλέπεις έχει το μειονέκτημα ότι οριμάζει πιο δύσκολα, και επομένως είναι εύκολο να ανατραπούν διάφορα.

Δεν έχω μετρήσει ΝΟ3 παραπάνω από 10-15.

Για το φιλτράκι προς το παρόν δεν έχω αλλαξει το εσωτερικό του, αλλά το ξεπλένω σε τακτά διαστήματα με νερό από το ενυδρείο. Ομως νομίζω οτι κοντεύει η ώρα του για την πρώτη αλλαγή.

Τα πτερύγια είναι όντως κάπως κολλημένα αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί όταν τον πήρα δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Πάντως στο διάστημα των 6 μηνών που τον έχω έχει βελτιωθεί κατά πολύ.

Δεν τον έχω παρατηρήσει να κάνει flaring μάλλον γιατί είναι πολύ πυκνά τα φυτά και δεν έχει τη δυνατότητα να καθρεφτίζεται.

Και μία διαπίστωση από προσωπική πλέον εμπειρία. Τα 20λτ είναι μικρά για ένα μονομάχο.

Σου έκανα τις παραπάνω ερωτήσεις για συγκεκριμένους λόγους και στους εξηγώ:

1) Εφόσον τα ΝΟ3 σου είναι τέτοια, δεν χρειάζεσαι αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα. Δες στις 2 εβδομάδες τι ΝΟ3 βγάζεις. Αρκεί να μη περνάς τα 30 (και 50 να είναι δεν χάλασε ο κόσμος).

2) Για το φίλτρο μπορείς να αγοράσεις συμπιεσμένο filter wool (χύμα) που είναι σε "καρτέλες", το κόβεις όπως θες και μπορείς να το βάζεις πάνω στον πλαστικό κορμό του εσωτερικού του φίλτρου. Αυτό που σου λέω είναι επίσης υλικό της dennerle.

3) Αγόρασε και ρίξε Melafix στην προληπτική δοσολογία και γενικώς μπορείς να το κάνεις μία φορά τον μήνα αυτό. Θα βελτιώσει κατά πολύ τα πτερύγια του μονομάχου σου.

4) Τα 20 λίτρα είναι λίγα μεν αλλά όχι απαγορευτικά. Εξαρτάται πάντα φυσικά και το πόσα καθαρά λίτρα σου μένουν.

Link to comment
Share on other sites

:):P
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει!!!

Φίλε stormtrooper έχεις απόλυτο δίκιο με τις επισημάνσεις που έκανες. Απλά όσον αφορά τις αλλαγές νερού

είναι τόσο λίγο το νερό που αλλάζω, που νιώθω τύψεις αν δε το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τις αλλαγές νερού

είναι τόσο λίγο το νερό που αλλάζω, που νιώθω τύψεις αν δε το κάνω.

Με αποστόμωσες :)

:P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!

Μπράβο!

Μια παρατήρηση μόνο, το κόκκινο φυτό που έχεις, είναι πολύ δύσκολο!

Εγώ δεν κατάφερα να το κρατήσω ούτε με διοξείδιο ούτε με το ένα βατ ανά λίτρο..

Όταν το έβγαλα στον ήλιο πήρε τα πάνω του και έγινε τέρας!

Στο λέω απλά για να το προσεχείς λίγο παραπάνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο! Τυχερός ο κούκλος σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...