Jump to content

Σκαλάρι με θολούρα και ελαφρια φθορά στα πτερύγια


Recommended Posts

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Θολούρα και ελαφριά φθορά στα πτερύγια σε αρσενικό σκαλάρι. Επιθέσεις από τη θηλυκή στην ουρά του.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 50

- Φίλτρανση 5,7 Lt εξωτερικό (Tetra EX 600):

- Ιστορικό: Ενυδρείο 5 ετών.

- Ψάρια: Ένα ζευγάρι σκαλάρια και 13 νεογέννητα σκαλάρια 10 ημερών

- Ρουτίνες: Το ζευγάρι ταΐζεται 1-2 φορές τη μέρα από ένα μίγμα τροφών Tetra Supervit, Vegetable, Vitality & Color και γαριδούλες Omega One. Τα μωρά ταΐζονται 3-4 φορές τη μέρα ζωντανή αρτέμια. Αλλαγές γίνονται 4 λίτρα ανα 2-3 μέρες τώρα που έχω μωρά. Διαφορετικά αλλάζω 8-10 λίτρα κάθε 2-3 εβδομάδες. Πάντα με νερό από R/O και ρύθμιση GH με KENT Freshwater.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,5

- KH: -

- GH: 4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): -

- Θερμοκρασία: 29 (μόνιμα το καλοκαίρι, το χειμώνα γύρω στο 26).

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΝΟ2, GH

-Strips:PH

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Αρσενικό Σκαλάρι

- Ιστορικό Ψαριού: 1 Έτος στο ενυδρείο μου (θα φύγει σε μεγαλύτερο μόλις μεγαλώσουν τα μικρά)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Θολή και ελαφρώς φθαρμένη ουρά και πλευρικό πτερύγιο. Επιθέσεις από τη θηλυκή.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Sera Bactopur + Sera Mycopur

-Δοσολογία: 30 + 15 σταγόνες

-Χρόνος Χρήσης: Σήμερα

-Αναλυτική περιγραφή:

Δεν ανησυχώ τόσο για το ίδιο το ψάρι (νομίζω ότι η ασθένεια είναι σε πολύ αρχικό στάδιο) αλλά για τη χρήση των φαρμάκων σε ενυδρείο που μεγαλώνουν τα μωρά. Δεν υπάρχει δεύτερο ενυδρείο παρά ένα μικρό 15άρι για το οποίο όμως δεν έχω φίλτρο. Μου έχουν τελειώσει κάποια τεστ (δεν ξαναπήρα γιατί δεν έχω προβλήματα εδώ και χρόνια από τότε που έβαλα σωστό φίλτρο) οπότε δεν έχω όλες τις μετρήσεις. Παίρνω μόνο GH για να μετράω τη σκληρότητα του νερού αφού πρέπει να ρυθμίζεται λόγω R/O.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

img0113gv.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img0090j.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img0105y.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - babylonx
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μία αναλυτική αναφορά για τη χρήση των φαρμάκων. Δηλαδή πότε το ξεκίνησες, με ποιες διαδικασίες, τι αλλαγές παρατήρησες στο ψάρι (αν παρατήρησες) κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έβαλα φάρμακα. Είναι νωρίς ακόμη για να ξέρω αποτελέσματα. Δε νομίζω όμως να έχω πρόβλημα. Η περίπτωση μου φαίνεται ελαφριά. Εάν κάνω τη θεραπεία και τον αφήσει σε ησυχία η θηλυκιά θα συνέλθει πλήρως νομίζω.

Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως κάνουν ζημιά τα φάρμακα στα νεογνά. Γι αυτό έβαλα και μειωμένες δόσεις (όχι 1 και 0,5 σταγόνες/λίτρο αντίστοιχα όπως θα έπρεπε κανονικά).

Το περίεργο είναι ότι το τέρι του τον κυνηγάει συνεχώς και του τσιμπάει την ουρά. Μάλλον αναγνωρίζει την ασθένεια και προσπαθεί να προστατευτεί διώκοντας τον.

Έγινε επεξεργασία - babylonx
Link to comment
Share on other sites

γυναικες φιλε μου.... :):P ...πιθανα να εκδηλωσε τα σημαδια της ασθενειας απο τις επιθεσεις του θηλυκου...οσο να ειναι φθαρμενα πτερυγια προκαλουν μυκητιασεις...ειναι και καπως λιγα τα λιτρα και μετα το ζευγαρωμα παρατηρειται πιο επιθετικη συμπεριφορα,αν τα μικρα επηρρεαστουν απο τη θεραπεια θα το καταλαβεις αμεσως.μετα το περας της θεραπειας φροντισε να καθαρισεις τα υπολειματα με μια γενναια ποσοτητα ενεργου ανθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι να παραγγείλω ένα ενυδρείο 170 λίτρων (140 καθαρά λίτρα) στο επόμενο δίμηνο οπότε μάλλον δε θα έχουν πρόβλημα εκεί!

Έγινε επεξεργασία - babylonx
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Έβγαλα τον αρσενικό και τον έβαλα σε ενυδρειάκι ξεχωριστά. Του έκανα θεραπεία εκεί 4 μέρες. Έγινε καλά.

Χτες το βράδυ τον έβαλα πίσω στο μεγάλο ενυδρείο. Σήμερα δεν υπάρχει ούτε ένα μωρό...

Προφανώς αποξενώθηκε και τα έφαγε όλα. :)

Ελπίζω τουλάχιστον να μην έχω καταστρέψει και το δεσμό του ζευγαριού και να κάνουν ξανά αναπαραγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Έβγαλα τον αρσενικό και τον έβαλα σε ενυδρειάκι ξεχωριστά. Του έκανα θεραπεία εκεί 4 μέρες. Έγινε καλά.

Χτες το βράδυ τον έβαλα πίσω στο μεγάλο ενυδρείο. Σήμερα δεν υπάρχει ούτε ένα μωρό...

Προφανώς αποξενώθηκε και τα έφαγε όλα. :)

Ελπίζω τουλάχιστον να μην έχω καταστρέψει και το δεσμό του ζευγαριού και να κάνουν ξανά αναπαραγωγές.

Αν τον έβαλες σε πολύ μικρό ενυδρειάκι, πολύ πιθανό να αγρίεψε και να σου έκανε αυτή τη ζημιά. Ήταν η πρώτη τους αναπαραγωγή? Αν και φημίζονται για πολύ καλοί γονείς τα σκαλάρια, γενικώς στις πρώτες αναπαραγωγές μπορεί να συμβούν διάφορα περίεργα.

Παρακολούθα τα και μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.

ΥΓ: Τι θεραπεία ακολούθησες στο μικρό ενυδρειάκι. Αν μπορείς ανέφερέ την αναλυτικά με δοσολογίες και μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον έβαλες σε πολύ μικρό ενυδρειάκι, πολύ πιθανό να αγρίεψε και να σου έκανε αυτή τη ζημιά. Ήταν η πρώτη τους αναπαραγωγή? Αν και φημίζονται για πολύ καλοί γονείς τα σκαλάρια, γενικώς στις πρώτες αναπαραγωγές μπορεί να συμβούν διάφορα περίεργα.

Παρακολούθα τα και μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.

ΥΓ: Τι θεραπεία ακολούθησες στο μικρό ενυδρειάκι. Αν μπορείς ανέφερέ την αναλυτικά με δοσολογίες και μέρες.

Στις 29/9 ξεκίνησα θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο (bactopur+mycopur). Αποφάσισα να τον μεταφέρω στο μικρό ενυδρείο (12 λίτρα) την ίδια μέρα γιατί η θηλυκιά τον κυνηγούσε και δε θα επουλώνονταν ποτέ οι πληγές του. Στο μικρό έβαλα βυθό (χαλίκι) και νερό από το μεγάλο ενυδρείο. Επειδή είχα είδη ξεκινήσει θεραπεία στο μεγάλο, δεν συμπλήρωσα φάρμακο εκείνη τη μέρα. Επειδή δεν έχω δεύτερο φίλτρο, άλλαζα κάθε μέρα το μισό νερό του μικρού ενυδρείου με νερό από το μεγάλο και τάιζα ελάχιστα για να μην ανέβουν πολύ αμμωνίες και νιτρώδη. Σε κάθε αλλαγή συμπλήρωνα φάρμακα για τις ποσότητες νερού που άλλαξα (1 σταγόνα/λίτρο bactopur, 0,5 σταγόνες/λίτρο mycopur) κι έβαζα και αντιχλώριο με πρόσθετα κολλοειδή για να αναρρώσει γρηγορότερα. Όμως χτες είχαν ήδη αρχίσει να γίνονται εντοπίσιμα τα νιτρώδη και η αμμωνίες με υγρά τέστ οπότε έκρινα ότι θα ήταν καλύτερο να μεταφέρω το ψάρι πίσω στο μεγάλο ενυδρείο για να μην πάθει χειρότερη ζημιά. Έτσι κι αλλιώς είχαν σχεδόν επουλωθεί οι πληγές του. Όμως ήταν βράδυ και τα φώτα είχαν σβήσει οπότε μάλλον συντέλεσε και αυτό στο να αγριέψει. Επίσης παρατηρώ ότι η θηλυκιά του επιτίθεται πάλι. Οι ασπρίλες και η θολούρα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί αλλά τα πτερύγια δεν έχουν αποκατασταθεί πλήρως κι αν συνεχίσει να του επιτίθεται θα επανέλθουν τα προβλήματα...

Έγινε επεξεργασία - babylonx
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει άμεσο θέμα με το σύνολο των λίτρων σου... Πρέπει το συντομότερο να κάνεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και έχω σκαλάρια και εγώ απλα να πώ οτι είχα ένα πρόβλημα παρόμοιο αλλα σταμάτησε απο μόνο του χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό σε μία βδομάδα, καμιά φορά είναι καλό να μην τρέχουμε νομίζοντας οτι έγινε κάτι τραγικό και να τα αφήνουμε να αναρώνουν μόνα τους ενισχύοντας ίσως τη διατροφή τους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...