Jump to content

διπλο ''φωτιστικο''' με μια λαμπα,πειραζει???


plaYgirl

Recommended Posts

Καλησπερουδιααα.....ειμαι στη φαση να αλλαξω το φωτιστικο στο καπακι...ολα σχεδον τα εχω....ballast ηλεκτρονικο τ5 2x24w και αυριο μεθαυριο κ τις λαμπες...γυρω στα 43εκατοστα μια κ το ενυδρειο μου ειναι 60 εκατοστα... :D

Η απορεια μου εινα η εξης....μια και το ballast ειναι φιξ για 2 λαμπες μαζι με ακροφυσια κτλ αν μου καει στην πορεια η μια τι κανω...????το σβηνω μεχρι να παρω αλλη.η δν υπαρχει προοβλημα...???

Κι αν δεν υπαρχει προβλημα μηπως τωρα που θα κανω την αλλαγη επειδη εχω ηδη φυτα μεσα να τους εβαζα πρωτα την μια για λιγο καιρο και μετα την αλλη....μερι να προσαρμοστουν???γιατι μιλαμε για μεγαλη διαφορα....

μεχρι τωρα ειχα μια τ8 15w με ανακλαστηρα...Κι αν δεν μπορω να το κανω αυτο τι παντεντα προσωρινη θα μπορουσα να κανω...???

:):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εχεις και ψαρια μεσα?εγω θα αναβα και τις 2 με λιγοτερες ωρες φωτισμου. και σιγα σιγα καθε 2-3 μερες ολο και πιο πολυ.προσοχη στις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις και ψαρια μεσα?εγω θα αναβα και τις 2 με λιγοτερες ωρες φωτισμου. και σιγα σιγα καθε 2-3 μερες ολο και πιο πολυ.προσοχη στις αλγες.

δηλ εκτος της αλλαγης φωτος να τους αλλαξω και τις ωρες....θα αντεξουν????Ναι εχω και ψαρια..αλλα εχω μια μεγαλη ριζα συν το κερατοφυλλο και πιστευω πως αν ενοχλουνται εχουν ''απαγκιο'' τα φυτα ομως δν κινουνται :)

Link to comment
Share on other sites

δηλ εκτος της αλλαγης φωτος να τους αλλαξω και τις ωρες....θα αντεξουν????Ναι εχω και ψαρια..αλλα εχω μια μεγαλη ριζα συν το κερατοφυλλο και πιστευω πως αν ενοχλουνται εχουν ''απαγκιο'' τα φυτα ομως δν κινουνται :P

βαλε λιγοτερες ωρες.αμα το εχεις 9 ωρες να αναβει, βαλτο 4 ωρες και καθε 2-3 μερες ανεβαζε τις ωρες.τα φυτα δεν θα παθουν τιποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε λιγοτερες ωρες.αμα το εχεις 9 ωρες να αναβει, βαλτο 4 ωρες και καθε 2-3 μερες ανεβαζε τις ωρες.τα φυτα δεν θα παθουν τιποτα. :D

ok...χιλια ευχαριστωωωω..... :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το ενα σκελος της απορειας μου λυθηκε...το αλλο???.μια και το ballast ειναι φιξ για 2 λαμπες μαζι με ακροφυσια κτλ αν μου καει στην πορεια η μια τι κανω...????το σβηνω μεχρι να παρω αλλη.η δν υπαρχει προοβλημα...??? :):P

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αν το μπάλαστ υποστηρίζει να ανάβει μία λάμπα μόνο δεν έχεις πρόβλημα. Αλλιώς δεν θα ανάψει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αν το μπάλαστ υποστηρίζει να ανάβει μία λάμπα μόνο δεν έχεις πρόβλημα. Αλλιώς δεν θα ανάψει καθόλου!

το δοκιμασα και αναβει και με την μια λαμπα...αυτο σημαινει οτι δν εχει προβλημα ή υπαρχει περιπτωση να μου την καψει αν λειτουργησει μονο με την μια..??

Συγκεκριμενα εχω το glo t5 ho της Ηagen...για οποιον ξερει.. :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και αναβει και με την μια λαμπα...αυτο σημαινει οτι δν εχει προβλημα ή υπαρχει περιπτωση να μου την καψει αν λειτουργησει μονο με την μια..??

Συγκεκριμενα εχω το glo t5 ho της Ηagen...για οποιον ξερει.. :P:ninja::D

δεν έχει κανένα πρόβλημα χρησιμοποίησε το :)

Link to comment
Share on other sites

για τ5 μικροτερες απο 56 εκατοστα πας αναγκαστικα σε juwel!

Link to comment
Share on other sites

για τ5 μικροτερες απο 56 εκατοστα πας αναγκαστικα σε juwel!

εχουν βγαλει κ αλλες εταιρειες εκτος της juwel...αν και juwel πηρα.... :blush::blush:

Παιδια καμοια σχεση με τις λαμπες...και απο ενταση και απο χρωματα...

αν και παιδευτικα αρκετα....ειμαι απολυτα ικανοποιημενη....κ απο το αποτελεσμα και απο τν εαυτο μου :D:hysterical::blink:;)

ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.. :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...