Jump to content

αλλαγή φίλτρου


dvougas

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρα καθαρά και μόλις αγόρασα ενα καινουριο φίλτρο εξωτερικό για καλύτερο. Το φίλτρο είναι της EHEIM το 2211. Το θεωρείτε καλο? ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Εκτός αυτού θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αλλαγή του φίλτρου μου. Έχω ένα εσωτερικό της dolphin.

λέω να κανω το εξής: να βαλω το καινουριο σε λειτουργία ενώ δουλευει το παλιό. θα δημιουργηθεί έτσι βιολογία στο εξωτερικό ?

πρεπει να βαλω το υγρο βιολογικού φίλτρου ( το sera bio nitrivec εννοω )?

ευχαροστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου πιο γρήγορα κάνε αναζήτηση, έχει ξανασυζητηθεί και θα βρεις τη λύση πιο γρήγορα. :)

σου γράφω αυτό και δεν σου λέω κατευθείαν τι πρέπει να κάνεις γιατί για να σου πω θα πρέπει πρώτα να ρωτήσω τι υλικά έχει το εσωτερικό σου φίλτρο (1 ποστ), να μου απαντήσεις (2 ποστ) και μετά να σου ξανα-απαντήσω (3 ποστ) κλπ κλπ και να μας πάρει αύριο!

ενώ βρίσκοντας συζητήσεις με το ίδιο θέμα δεν χρειάζεται να περιμένεις! :P

Link to comment
Share on other sites

παντως μπορεις να βαλεις το βιολογικο υλικο του εσωτερικου στον καδο του εξωτερικου μαζι με τα αλλα υλικα που θα εχει... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρα καθαρά και μόλις αγόρασα ενα καινουριο φίλτρο εξωτερικό για καλύτερο. Το φίλτρο είναι της EHEIM το 2211. Το θεωρείτε καλο? ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Εκτός αυτού θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αλλαγή του φίλτρου μου. Έχω ένα εσωτερικό της dolphin.

λέω να κανω το εξής: να βαλω το καινουριο σε λειτουργία ενώ δουλευει το παλιό. θα δημιουργηθεί έτσι βιολογία στο εξωτερικό ?

πρεπει να βαλω το υγρο βιολογικού φίλτρου ( το sera bio nitrivec εννοω )?

ευχαροστω εκ των προτερων :)

το βάζεις να δουλεύει παράλληλα με το εσωτερικό για 15-20 μέρες χωρίς να ρίξεις τίποτα μέσα και μόλις περάσουν εάν θες το ξηλώνεις το εσωτερικό κάνοντας "κράτι" κανα δυο μερούλες στο φαγητό και είσαι κομπλέ :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...