Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά μονομάχου.


IoSpy

Recommended Posts

Έχει η κοπέλα μου ένα μονομάχο σε ένα ενυδρείο 7 λίτρων. Το ενυδρείο δεν έχει ούτε θερμοστάτη ούτε φίλτρο. Αλλαγή γίνεται 50% κάθε 3 μέρες. Αυτές τις μέρες όμως το ψάρι πάει συχνά και κάθετε στο χαλίκι. Μερικές φορές η αναπνοή του είναι σχετικά γρήγορη. όρεξη για φαγητό έχει μεγάλη και όταν πλησιάσω ανεβαίνει απάνω συνήθως. Γενικά είναι πολύ φιλικό αφού έρχεται στο χέρι μου και το ακουμπάω χωρίς να φοβάται. Αλλά όσο πάει κάθετε και πιο συχνά στον βυθό.

Για τις συνθήκες το ξέρω, περιττό να μπουν σχόλια του στιλ 20 λίτρα + και έλλειψη εξοπλισμού. Αύριο θα πάω να πάρω ένα θερμοστάτη και ένα θερμόμετρο μιας και υποθέτω πρόβλημα στην θερμοκρασία νερού (και λογικό μου φαίνεται).

Γενικά αυτή η αντίδραση μπορεί να είναι φυσιολογική? Συνηθίζουν να κάθονται κάτω? Σίγουρα θα ήθελα να του διαθέσω ένα 20άλιτρο ενυδρείο μιας και φίλτρο έχω για τόσα λίτρα αλλά στο 7άρι που είναι τώρα θα κάνει σερφ το ψάρι, αλλά δυστυχώς δύσκολοι καιροί για αγορά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλυτερα θα ηταν να επερνες ενα ενυδρειο 20 λιτρα Min κομπλε ειναι φτηνα,θα μπορουσες να βρεις και εδω κριμα ειναι να ταλαιπωριεται ο καημενος.

και εμενα καθεται κατω στο χαλικι κρυβεται κιολας πισω απο τα φυτα και απο τον θερμοστατη.δεν εχω κανενα προβλημα.αλλα εμενα το ενυδρειακι ειναι κομπλε

εχεις δει καθολου τις παραμετρους του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ήδη αγγελία. Το ξέρω είναι κρίμα. Αν δεν βρω από αγγελία μέχρι αύριο θερμοστάτη θα πάω να του πάρω. Το κακό είναι ότι δεν έχει θερμόμετρο οπότε δεν ξέρω πόσο μπορεί να έπεσε η θερμοκρασία του.

Μετρήσεις είχα κάνει πριν μέρες και ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Δεν θυμάμαι ακριβός. Πάντως η προετοιμασία νερού γίνεται μόνο με stress coat. Αύριο θα γίνουν πάλι μετρήσεις που θα πάω από το σπίτι της κοπέλας μου. Ελπίζω να τον βρω καλά αύριο γιατί την άραζε πολύ καθιστός σήμερα. Λες να είναι απλά βαρεμάρα? :) Απλά τις προηγούμενες μέρες δεν καθόταν τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο του να τον δουμε

Link to comment
Share on other sites

Μερικά από τα συμπτώματα δηλητηρίασης από αμμωνία είναι η γρήγορη αναπνοή και το ότι το ψάρι κάθεται στο βυθό και γενκά είναι υποτονικό. Για την αμμωνία γενικά διάβασε ΕΔΩ. Το θετικό είναι πως το ψάρι συνεχίζει να τρέφεται.

Οι μετρήσεις σου γίνονται με υγρά τεστ ή στικάκια; Τι διάκοσμο έχει το ενυδρείο σου;

Σε τόσα λίγα λίτρα η θερμοκρασία του νερού εξισώνεται πολύ γρήγορα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Άρα θερμοκρασία ενυδρείου=θερμοκρασία δωματίου.

Πρέπει να ξέρεις πως και οι συχνές και τόσο μεγάλες αλλαγές νερου δεν είναι ότι καλύτερο για τα ψάρια. Προκαλούν έντονο στρες. Και το στρες στα ψάρια σημαίνει μειωμένες αντοχές σε ασθένεις... Φρόντισε οι αλλαγές νερού που κάνεις να γίνονται όσο πιο αργά γίνεται. Δλδ να προσθέτεις το νερό σιγά σιγά, με αργή ροή και όχι όλο με μιας (φαινόμενο καταράκτη :) ). Επίσης, τώρα που πιάσανε τα κρύα, το νερό της βρύσης είναι αρκετά πιο κρύο από τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου. Γι' αυτό το νερό που θα μπει στο ενυδρείο, άφηνε το μερικές ώρες μέχρι να πάρει θερμοκρασία δωματίου. Όλα αυτά θα βοηθήσουν το ψαράκι σου, όμως αν δε του προσφέρεις καλύτερες συνθήκες (μεγαλύτερο ενυδρείο, θερμοστάτη, σωστές συνθήκες νερού και κατάλληλα διαμορφωμένο περιβάλλον) το μέλλον του μονομάχου σου είναι αβέβαιο...

Καλή συέχεια :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο είχε γίνει με χαρτάκια. Σήμερα ίσως προλάβω να κάνω με υγρά. Δυστυχώς τεστ αμμωνίας δεν έχω καθόλου. Το νερό που μπαίνει δεν είναι κρύο βρύσης αλλά σπασμένο με ζεστό νερό. Θερμοστάτης θα μπει στανταρ σήμερα. Το ενυδρείο έχει μόνο το χαλίκι και ένα μικρό ψεύτικο φυτό. Από ζωηράδα όταν θέλει πάει σαν τρελό. Και το χέρι μου που βάζω μέσα έρχεται και κάθεται δίπλα μου. Οι αλλαγές γίνονται με σωληνάκι από τρόμπα αέρα. Αρκετά αργά δηλαδή. Το φρέσκο νερό μπαίνει πιο απότομα οπότε θα φροντίσω να το διορθώσω.

Φωτογραφία και μετρήσεις θα προσπαθήσω να βάλω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του έβαλα θερμοστάτη πήγε και έκατσε δίπλα του. Αλλά βάση θερμοστάτη η θερμοκρασία ήταν στους 23. Όχι τραγικό αν θεωρήσουμε +- 2 ότι θα είναι το λάθος. Θερμόμετρο δεν πρόλαβα να του πάω σήμερα και δυστυχώς ούτε να κάνω μετρήσεις με υγρά. Δρομολογείτε και η μεταφορά του σε 20λιτρο ενυδρείο. Ορίστε και μερικές φωτογραφίες. Συνεχίζει πάντως να είναι καθισμένος κάτω και να σηκώνεται μόνο για φαγητό ή να παίξει.

post-21690-1286389037_thumb.jpg

post-21690-1286389051_thumb.jpg

post-21690-1286389063_thumb.jpg

post-21690-1286389076_thumb.jpg

post-21690-1286389087_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει καθολου στην 3φωτο.μετρησεις οποσδηποτε και αμμωνιας και μεταφορα σε μεαλυτερο με φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Στην 3η πήγε και έκατσε εκεί. Μόλις ακούμπησα το χέρι μου στην επιφάνεια πετάχτηκε απάνω και ήρθε δίπλα μου. Φίλτρο υπάρχει. Ενυδρειάκι δεν υπάρχει. Έχω βάλει και σχετική αγγελία. Αν περισσεύει σε κανέναν να μου δώσει ή έστω κανένα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή. Αμμωνία δεν έχω τεστ. Αλλά δύσκολο να έχει ανέβει αφού του αλλάζω κάθε 3 μέρες 50%.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε ασχημη κατασταση, αλλα νομιζω οτι εχεις θεληση και μπορεις να τον κανεις καλα. αρχικα το καλυτερο ειναι το 20λιτρο+ αλλα αν δεν μπορεις να το παρεις, σε αυτο που εχεις τωρα φροντισε ορισμενα πραγματα.

1)παρε θερμομετρο. και ρυθμισε το θερμοστατη αναλογα για να εχεις μονιμα μια θερμοκρασια 26-27 βαθμους.

2)ταισμα 2-3 φορες αν μπορεις την ημερα απο πολυ λιγο (πχ 1 αποξηραμενο σκουλικη τη φορα)

3)παρε και καμια βιταμινη να μουλιαζεις την τροφη του 1 φορα την εβδομαδα

4)μπορεις να προσθεσεις καποιο φυτο, οπως κερατοφυλο που τραβαει τα νιτρικα

5)το χαλικι το ελεγξες για καταλληλοτητα, αν ειναι ασβεστολιθικο? μπορεις να βαλεις και ενα κοματι μοπανι μικρο μεσα(και να μη σου πιανει πολυ χωρο αλλα μαλακωνει το νερο και μπορει να το καφετησει και λιγο

6)βγαλε το πλαστικο φυτο(πιανει και αυτο χωρο, και εκει μπορεις να βαλεις το ξυλο)

7)μπορεις να βαλεις και ενα δυο πλατανοφυλλα καλα καθαρισμενα

8)μην τον στρεσαρεις χτυποντας το τζαμι ή κανοντας αποτομες κινησεις μπροστα του

9)μπορεις να βαλεις και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι με χαμηλη ροη και μονο βιολογικο υλικο μεσα

10)μετρησε σε ενα πετ σοπ το νερο της βρυσης σου, για ph kai σκληροτητα

φιλε καλη επιτυχια μεσα απο τη καρδια μου, γιατι αυτα τα ψαρια τα αγαπω πολυ και ξερω πως οταν γινει καλα θα σε ανταμειψει!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε ασχημη κατασταση, αλλα νομιζω οτι εχεις θεληση και μπορεις να τον κανεις καλα. αρχικα το καλυτερο ειναι το 20λιτρο+ αλλα αν δεν μπορεις να το παρεις, σε αυτο που εχεις τωρα φροντισε ορισμενα πραγματα.

1)παρε θερμομετρο. και ρυθμισε το θερμοστατη αναλογα για να εχεις μονιμα μια θερμοκρασια 26-27 βαθμους.

2)ταισμα 2-3 φορες αν μπορεις την ημερα απο πολυ λιγο (πχ 1 αποξηραμενο σκουλικη τη φορα)

3)παρε και καμια βιταμινη να μουλιαζεις την τροφη του 1 φορα την εβδομαδα

4)μπορεις να προσθεσεις καποιο φυτο, οπως κερατοφυλο που τραβαει τα νιτρικα

5)το χαλικι το ελεγξες για καταλληλοτητα, αν ειναι ασβεστολιθικο? μπορεις να βαλεις και ενα κοματι μοπανι μικρο μεσα(και να μη σου πιανει πολυ χωρο αλλα μαλακωνει το νερο και μπορει να το καφετησει και λιγο

6)βγαλε το πλαστικο φυτο(πιανει και αυτο χωρο, και εκει μπορεις να βαλεις το ξυλο)

7)μπορεις να βαλεις και ενα δυο πλατανοφυλλα καλα καθαρισμενα

8)μην τον στρεσαρεις χτυποντας το τζαμι ή κανοντας αποτομες κινησεις μπροστα του

9)μπορεις να βαλεις και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι με χαμηλη ροη και μονο βιολογικο υλικο μεσα

10)μετρησε σε ενα πετ σοπ το νερο της βρυσης σου, για ph kai σκληροτητα

φιλε καλη επιτυχια μεσα απο τη καρδια μου, γιατι αυτα τα ψαρια τα αγαπω πολυ και ξερω πως οταν γινει καλα θα σε ανταμειψει!!!

Κατ αρχάς είναι ο δεύτερος μονομάχος και δεν θέλω να χαθεί και αυτός. Ο πρώτος που πήρα στην κοπέλα μου βρέθηκε εκτός ενυδρείου... παρόλο που είχε καπάκι. Το ενυδρείο είχε πίσω 2 τρύπες όσο χωράει ένα δάχτυλο για καλώδια. Πως τα κατάφερε και βγήκε από εκεί δεν ξέρω. Τέσπα. Και στεναχωρήθηκε που και αυτό τώρα δεν είναι και τόσο καλά. Μου λέει αν πάθει κάτι και αυτό δεν θέλω άλλο γιατί δεν θέλει να χαθεί και άλλο.

1. Θα γίνει αύριο.

2. 2 φορές την ημέρα από 2 φιλαράκια την φορά της tetra mine. Αυτή είναι η τροφή του. Προγραμματίζεται να μπει και κόκκος αρακά.

3. Ίσως γίνει και αυτό.

4. έχω μπόλικο στο ενυδρείο μου για να προσθέσω αλλά χωρίς φως θα χαλάσει κατευθείαν.

5. το χαλίκι το είχα πάρει πριν χρόνια από pet shop. Δεν έχει ελεγχθεί.

6. Θα γίνει τις επόμενες 2 μέρες αν και του αρέσει.

7. Δεν νομίζω να χωράει. Και πολύ δύσκολο να βρω εδώ.

8. Αυτά εννοούνται. Όταν μας βλέπει πάντως τρελαίνεται και έρχεται δίπλα μας.

9. Υπάρχει αλλά στα 7 λίτρα που είναι το ενυδρείο πραγματικά είναι πολύ μεγάλη η ροή. Θα το ξανά δοκιμάσω.

10. Έχω υγρά τεστ για αυτά. Θα μετρήσω αύριο.

Τα άσπρα που έχει στο σώμα του είναι φυσιολογικά?

Link to comment
Share on other sites

για τη ροη του φιλτρου αν δεν μιλαμε για πραγματικα μεγαλη ροη για αυτο το ενυδρειο, του τυπου 350λ/ω, αλλα μιλαμε για 100-250λ/ω τοτε αν προσαρμοσεις μια κατασκευει με ενα λαστιχο με τρυπες τυπου σπρει μπαρ μπορει να μειωθει η ροη. σημειωτεον ειχα παλια το ενυδρειο του τζαμπο, περιπου 10 λιτρα καθαρα και ειχε ενα φιλτρο 250λ/ω και με ενα λαστιχο με τρυπες δεν τον ενοχλουσε η ροη καθολου ενω πριν ητανε ενα τσουναμι για αυτον το ενυδρειο.

τα πλατανοφυλλα μπορουν να χωρεσουν αν τα βαλεις ας πουμε σαν backround στο πισω μερος. για τα φυτα εχεις απολυτο δικιο οτι χωρις φως δεν γινεται αλλα νομιζα οτι ειχες φως εστω απο ενα φωτιστικο γραφειου, γιατι και το ψαρι χρειαζεται το φως για να μεταβολισει καποιες βιταμινες του.

αυτα ολα που σου εγραψα τα ειχα κανει στο 10λιτρο γιαυτο στα λεω. εκεινο τον μονομαχο τον εχω τωρα σε αλλο ενυδρειο και ειναι καλα παρολο που εζησε εκει για 2-3 μηνες. εγω ειχα κατω αμμο και για φως μια λαμπα γραφειου κατω απο 10 βατ στα 6500 κελβιν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αύριο θα περάσω από το σπίτι και θα κάνω τις εξής αλλαγές.

Τοποθέτηση θερμόμετρου

Έλεγχος νερού με τεστάκια

Προσαρμογή φίλτρου (αν θυμάμαι καλά είναι κάπου στα 200 με 250 λ/ώρα)

Θα δω πως θα είναι και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μετρήσεις.

ΚΗ7 (υγρό τεστ)

GH8 (υγρό τεστ)

ΡΗ7,7 (υγρό τεστ)

ΝΟ2 2 (χαράκια)

ΝΟ3 50 (υγρό τεστ)

Θερμοκρασία 27-28

Μετά από τις μετρήσεις αυτές έγινε 50% αλλαγή νερού.

Εγκαταστάθηκε θερμόμετρο και φιλτράκι. Η συμπεριφορά του είναι η ίδια. Κάθετε κάτω και όταν μας βλέπει έρχεται απάνω και κολυμπάει γρήγορα. Επίσης παρατήρησα ότι όταν είναι στην επιφάνεια δεν είναι οριζόντια αλλά το πίσω μέρος του σώματος γέρνει προς τα κάτω. Κάθεται περίπου στις 45 μοίρες δηλαδή.

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες.

post-21690-1286474202_thumb.jpgpost-21690-1286474215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ph εχει θεμα. πρεπει να πεσει με καποιο τροπο σταδιακα. ερωτηση προς τα παιδια. επειδη τα λιτρα ειναι λιγα και εστω και αν ειναι προσορινα σε αυτο το ενυδρειο ο μονομαχος, θα μπορουσε ο φιλος να ριξει το ph του με απιονισμενο νερο της αγορας και συμπληρωση του με βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ του λέει μέχρι 7.5. Είναι τόσο σημαντική διαφορά το 7.5 με 7.7 που έχει? Νερό από Α/Ο έχω στο δικό μου. Να του βάζω καθόλου? Από ΚΗ είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σημαντικο να μην ειμαστε στα ακρα που μας λεει το προφιλ και επησεις να μην εχουμε σκαμπανεβασματα. δηλαδη μπορει να μετρησεις τη μια μερα 6.8 και την αλλη μερα να κανεις αλλαγη και το νερο της βρυσης σου να ειναι 8 και να φτασει ας πουμε το ενυδρειο 7.5 και στις 2 περιπτωσεις εισαι μεσα στα ορια αλλα το ψαρι θα υποστει σοκ.

για μενα το καλυτερο ph για μονομαχο ειναι γυρω στο 6.8 και με μικρες διακυμανσης απο 6.5-7.

γιαυτο ειπα για το απεσταγμενο γιατι θα σε τοσα λιτρα θα σου ηταν μια πολυ οικονομικη λυση. και δεινω παραδειγμα: ενα 5λιτρο απεσταγμενο μπορει να το βρεις γυρω στο 1-2 ευρω. αυτο θα το χρησιμοποιεις στις αλλαγες σου οι οποιες θα ειναι γυρω στα 2 λιτρα, μαζι με νερο βρυσης. οποτε αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δεις σε ποια αναλογια νερου βρυσης και απεσταγμενου θα εχεις το ph γυρω στο 6.8 και αυτο θα το εχεις σαν μπουσουλα για μετα.

μπορει ας πουμε να χρειαζεσαι μισο λιτρο απεσταγμενο σε καθε αλλαγη. αυτο σημαινει οτι με 1-2 ευρω καλυπτεις 10 αλλαγες νερου. αυτο ειναι η προταση ΜΟΥ. οποιος αλλος θελει να προτεινει κατι διαφορετικο ειναι παντα ευπροσδεκτο και για να μαθω και αλλους τροπους.

υ.γ. δεν προτεινα αο για λογους κοστους και λιτρων, αλλα τωρα που ειδα οτι εχεις ναι θα μπορουσες εννοειτε να του βαζεις!! προσοχη ομως να γινει σταδιακη η μειωση ph

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές όλες έχουν γίνει με το ίδιο ph οπότε δεν επηρεάστηκε απότομη αλλαγή. Από ph 7.7 μπορεί. Αλλά πιστεύω ότι για να υπάρχει ΝΟ2: 2 θα υπάρχει και αμμωνία. Και ήταν και ψηλά τα ΝΟ3: 50.

Πάντως πλέον την βγάζει συνέχεια καθιστός.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλω μερικά μακαρόνια από το βιολογικό μου και τα ρίξω στο ενυδρείο χίμα δεν θα βοηθήσουν στα ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω να σου δωσω εγω ενα ενυδρειακι περιπου 50-60λ diy κατασκευης σε αριστη μπορω να πω κατασταση 25€.πμ για περισσοτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα λίτρα. Το πολύ 25 λίτρα χρειάζομαι. Ευχαριστώ πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

για δες κι ...αυτο

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

έχει και φίλτρο που μου είναι άχρηστο γιατί έχω. Οπότε τσάμπα θα το πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

εχει ομως και φωτισμο με τον οποιο μπορεις να βαλεις κια φυτα και ο μονομαχος σου να περνα ζωη και κοτα σε 30 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δικός μου μπορεί να τον έβαζα. Αλλά είναι της κοπέλας μου στο σπίτι της και για 30 λίτρα... πολύ χλομό. Είναι μεγάλο. Σκέφτομαι μήπως του φτιάξω εγώ ενυδρείο. Ψάχνω στο forum με τις diy κατασκευές και παίρνω ιδέες.

Με τα κεραμικά μακαρόνια τι προτείνεται τελικά? Να ρίξω μερικά από το ενυδρείο μου να πέσουν πιο γρήγορα τα ΝΟ2? Τον λυπάμαι έτσι που κάθεται συνέχεια κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...