Jump to content

Στήσιμο βιοτοπικού με δίσκους!


AquaBoy

Recommended Posts

Εχω 8 δισκους εκτροφεις.

Απο τι καταλαβα για να στησεις βιοτοπο ειναι δυσκολο εως αδυνατο.

Οριστε και φωτο πως ηθελα να το κανω(περιπου)

Βιοτοπικό ή μη ή υβριδικό ή ότι άλλο θέλει, ας είναι. Πάντως είναι υπέροχο!!

Σαν να βλέπω φωτογραφία από το μελλοντικό σου ενυδρείο Βασίλη.

Βρε τους......σε κλέβουνε.

Φιλε μου .....στο TAKASHI AMANO NATURE AQUARIUM WORLD (BOOK ONE) σελ 136-137 θα βρεις !

Έχω την εντύπωση πως άλλο Nature και άλλο Biotope.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικό ή μη ή υβριδικό ή ότι άλλο θέλει, ας είναι. Πάντως είναι υπέροχο!!

Σαν να βλέπω φωτογραφία από το μελλοντικό σου ενυδρείο Βασίλη.

Βρε τους......σε κλέβουνε.

Έχω την εντύπωση πως άλλο Nature και άλλο Biotope.

Στην βιβλιογραφια του υπαρχουν παρα πολλα βιοτοπικα ενυδρεια αλλα πιθανον στις φωτο που εχεις δει να μην το εχεις παρατηρησει η πιθανον και να μη εχεις δει καποια!

Σε γενικες γραμμες το ονομα Αμανο δεν αναφερθηκε απο μενα σαν μετρ βιοτοπικων ενυδρειων αλλα σαν μαστερ για το στησιμο ενυδρειων.Κατα τα τα αλλα ο καθενας μπορει να επιλεξει φυτα βυθο φωτισμο κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στην βιβλιογραφια του υπαρχουν παρα πολλα βιοτοπικα ενυδρεια αλλα πιθανον στις φωτο που εχεις δει να μην το εχεις παρατηρησει η πιθανον και να μη εχεις δει καποια!

Σε γενικες γραμμες το ονομα Αμανο δεν αναφερθηκε απο μενα σαν μετρ βιοτοπικων ενυδρειων αλλα σαν μαστερ για το στησιμο ενυδρειων.Κατα τα τα αλλα ο καθενας μπορει να επιλεξει φυτα βυθο φωτισμο κτλπ.

;)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Για αρχη θα σου ελεγα και εγω να αλλαξεις την πλατη που εχεις αγορασει με καποιες που αναπαριστουν κορμους ξυλων!!!Σε προσφατη μελετη αποδειχτηκε οτι το μαυρο backround μονο καλο δεν κανει στους δισκους.Απο εκει και περα γνωμη μου ειναι οτι βιοτοπικο ενυδρειο για δισκους και φυτα δεν πανε μαζι.Εχω δει ντοκιμαντερ που αναφερεται σε δισκους και αν δειτε το βυθο στις περιοχες που ζουνε οι δισκοι ειναι σχεδον στεγνος απο φυτα.Αποτελειται κυριως απο ριζες δεντρων που καταλληγουν στον πιθμενα του ποταμου.

Ολες οι φωτογραφιες που παρουσιαστηκαν ειναι πραγματικα υπεροχες!!!Ειναι ομως μη πραγματοποιησιμες.........

Το να στηθει ενα full-planted ενυδρειο ειναι κατι που απαιτει πολυ εντονο φωτισμο και φυσιολογικες θερμοκρασιες (25-27οC).Συνθηκες που δεν συμπιπτουν ουτε στο ελαχιστο με τις απαιτησεις των δισκων.

Πραγματικα ο Κος Αμανο στο θεμα του σχεδιασμου των ενυδρειων ειναι εκπληκτικος.Τα ενυδρεια του ομως εχουν ως στοχο τη φωτογραφια και κατ'επεκταση το "μεροκαματο".Δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Αναφερομαι εννοειται σε οσα απο αυτα περιεχουν δισκους..........

Η τελικη μου προταση ειναι η αλλαγη της πλατης που αγορασες,χονδροκοκκη μπεζ-καφε αμμος για υποστρωμα και παλλα πολλα ξυλα.Απο φυτα-αν τα γουσταρεις πολυ- μονο και μονο για να προσφερεις κρυψωνες(...γιατι αλλο ο Αμαζωνιος και αλλο το ενυδρειο μας!!!) θα σου προτεινα πολλες βαλισνεριες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πλατη που πηρα ειναι αυτη ΕΔΩ.

Μαλλον βιαστηκα.

Πολλα ξυλα σιγουρα θα μπουνε,και τελευταια τα φυτα(λιγα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα την εβαζα στις δισκους βαζουμε οσο λιγοτερα αντικειμενα πετρες αχμηρα αντικειμενα κ.τ.λ μπορουμε να βαλουμε γιατι σε στιγμες φοβου ή παραξενιας τωνδισκοων οι κινησεις τους ειναι πολυ αποτομες και αγαρμπες με συνεπεια να γδερνονται ή να πληγονονται.Παντως δεν νομιζω το συγκεκριμενο να σου δημιουργησει ιδιαιτερα προβληματα απλα εγω δεν θα το εβαζα.Ηεπιλογη δικη σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι πολυ καλυτερη απο τη μαυρη.Oποτε no problem!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σε προσφατη μελετη αποδειχτηκε οτι το μαυρο backround μονο καλο δεν κανει στους δισκους.

Που μπορούμε να διαβάσουμε περισσότερα γι' αυτή τη μελέτη nidal ;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου λιγο χρονο να βρω το ακριβες link και να στο παραθεσω.Ηταν καπου μεσα στο www.dph.nl ;)

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι επεσα τυχαια επανω της,σερφαροντας στο internet,προς το παρον δεν μπορω να σου παραθεσω το συγκεκριμενο κειμενο παρα μονο την αναφορα που γινεται στη μη χρηση μαυρου φοντου απο εναν εκ των admin του DPH ,Fred Goodall.Mεχρι να βρω το ακριβες κειμενο,πιστευω οτι αυτο εχει μια αλφα βαρυτητα.............. ;)

http://forum.discusnews.com/discus-sion/viewtopic.php?t=6696

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...
On 7/9/2006 at 3:20 ΜΜ, το μέλος Guest theokyr έγραψε:

Ως πρώην δισκάς, να προτείνω για βιοτοπικό με δίσκους τα εξής για την διακόσμηση: ξύλα, εχινόδοροι και καφέ - κίτρινο νερό...

Ανούμπιες, βαλισνέριες, κλπ., είναι από άλλες περιοχές και δεν "παίζουν" σε ένα βιοτοπικό.

Θεόφιλος

Η πλατη τη χρωμα θελει

 

On 7/9/2006 at 3:20 ΜΜ, το μέλος Guest theokyr έγραψε:

Ως πρώην δισκάς, να προτείνω για βιοτοπικό με δίσκους τα εξής για την διακόσμηση: ξύλα, εχινόδοροι και καφέ - κίτρινο νερό...

Ανούμπιες, βαλισνέριες, κλπ., είναι από άλλες περιοχές και δεν "παίζουν" σε ένα βιοτοπικό.

Θεόφιλος

Η πλατη τη χρωμα πρεπει να εχει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...