Jump to content

Μια "ανόητη" απορία???


Zeroboy

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι.Ως καινούριος και γοητευμένος απο την διατήρηση ζωντανών οργανισμών με τις καλύτερες συνθήκες θα ήθελα αν γνωρίζετε λόγω εμπειρείας και γνώσης απο περιέργεια δική μου και όχι μόνο να δώσετε μια ερμηνεία στο τι γίνονται όλες οι μεγαλόσωμες κιχλίδες αμερικής και αφρικής που δεν πουλήθηκαν στα ψαρομάγαζα και απέκτησαν ένα σεβαστό μεγεθος για να φιλοξενηθούν πλέον εκεί και δεν πουλήθηκαν??? Που καταλήγουν άραγε?? Στον Αμαζόνιο? Στις Αφρικανικές λίμνες?? :):rolleyes::D

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα 'πατριώτη' :) από τα λεγόμενα σου μιλάς για ψάρια που 'μένουν' στα μαγαζιά και είναι κτήνη....

Απο προσωπική εμπειρία από 2 μαγαζιά ξέρω ότι προσπαθούν και βρήσκουν ανθρώπους με μεγάλα ενυδρεία να τα δώσουν παρά να τα πετάξουν.

Τον προηγούμενο μήνα πήρα 2 Όσκαρ 30+ πόντους και ένα Clown Knife 25 και τα έκανα δώρο σε ένα φίλο που είχε μεγάλη 'γυάλα'.....(περιστεριώτης και αυτός) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες κι ευχαριστώ για την απάντηση.Να υποθέσω ότι όπου δεν υπάρχουν άνθρωποιπου αγαπούν αυτό που κάνουν, ή οι χομπίστες να τα "σώσουν" 'οπως εσύ απλά τα θανατώνουν???Μάλλον εεε??!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Φαντάζομαι τα προωθούν σε κάποιους καλούς πελάτες με μια ακόμα καλύτερη τιμή και ζουν σε κάποιο μεγάλο τανκ. Δε νομίζω ο εισαγωγέας δεν δέχεται σε καμία περίπτωση επιστροφές...

Link to comment
Share on other sites

Και υποθέτω ότι είναι οικονομικά ασύμφορο για τους μαγαζάτορες να πετούν τέτοια ψάρια. Μάλλον θα προτιμούν να τα πουλήσουν σε αρκετά χαμηλότερη τιμή όπως είπε πιο πάνω ο Μιχάλης..

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι κανενας δεν πεταει μεγαλα ψαρια επειδη δεν τα πουλησε ή επειδη δεν χωρανε στα ενυδρεια του (και επαγγελματιες και ερασιτεχνες). Σιγουρα υπαρχουν λυσεις...εκπτωσεις...δωρεες που οποιος εκανε κατι τετοιο θα ηταν απαραδεκτος και γελοιος...

Μου θυμιζει αυτους που παρατανε τα σκυλια τους επειδη μεγαλωσαν και δεν χωρανε στο διαμερισμα ή τα βαρεθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι κανενας δεν πεταει μεγαλα ψαρια επειδη δεν τα πουλησε ή επειδη δεν χωρανε στα ενυδρεια του (και επαγγελματιες και ερασιτεχνες). Σιγουρα υπαρχουν λυσεις...εκπτωσεις...δωρεες που οποιος εκανε κατι τετοιο θα ηταν απαραδεκτος και γελοιος...

Μου θυμιζει αυτους που παρατανε τα σκυλια τους επειδη μεγαλωσαν και δεν χωρανε στο διαμερισμα ή τα βαρεθηκαν...

1371[/snapback]

Μην εισαι και πολυ σιγουρος ... Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλοι με μεγαλα ενυδρεια. Υπαρχουν στην Ελλαδα δημοσια η ιδιωτικα ενυδρεια ωστε να μπορουν οι ερασιτεχνες να δωριζουν ψαρια τα οποια δεν μπορουν πλεον να φιλοξενησουν? Σε γενικες γραμμες καλο ειναι, πριν αγορασουμε ψαρια να υπολογιζουμε ποσο διαθεσιμο χωρο εχουμε (και τι βιολογικης δυνατοτητας ειναι το ενυδρειο μας) οχι τη στιγμη αγορας, αλλα οταν το ψαρι θα εχει φτασει στο τελικο του μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...