Jump to content

Recommended Posts

καλημερα,

θελω να ακουσω εμπιριες με λαμπες UV σε φυτεμενα ενυδρεια.

διαβασα αρκετα ποστ για τις λαμπες αυτες και θελω να ρωτησω στην δραση τους κατα την αλγη.

δεν μπορουν να δρασουν στην αλγη που ειναι πανω στα ξηλα ή στις πετρες,μπορουν ομως να προβλεψουν την εμφανιση της σκωτονοτας τα βακτηρια που αιορουνται στο νερο πριν εξεληχθουν σε αλγη????...οπως το κυανοβακτηριο??

εννοειται οτι το ενυδρειο δεν το εχουμε αφισει στο ελαιος του,παρακολουθουνται οι τιμες του και γινονται αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε θεμα με αιωρουμενη αλγη που ειχα,με βοηθησε και αμεσα μαλιστα!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

για 130 λιτρα και κυκλοφορια 1000λ/ω τι λαμπα χρειαζομαι?

μια 15watt ??

Link to comment
Share on other sites

για 130 λιτρα και κυκλοφορια 1000λ/ω τι λαμπα χρειαζομαι?

μια 15watt ??

κυκλοφορία 1000λ/ω και UV δεν πάνε μαζί :thumbup:

Θες πολύ χαμηλή κυκλοφορία για να πεις ότι κάτι κάνει η UV.

Στο δισκοενυδρείο μου έχω μια 24άρα UV και δεν έχω δει καμία διαφορά στο θέμα αλγών από τότε που την έβαλα εάν και ο λόγος που την έβαλα και την κρατάω ακόμα ανοικτή είναι εντελώς ψυχολογικός :D

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην την βάλεις εάν ο λόγος που θα το κάνεις είναι για τις άλγες. Το μόνο για το οποίο θα βοηθούσε θα ήταν σε περίπτωση αιωρούμενης άλγης.

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορία 1000λ/ω και UV δεν πάνε μαζί :thumbup:

Θες πολύ χαμηλή κυκλοφορία για να πεις ότι κάτι κάνει η UV.

Στο δισκοενυδρείο μου έχω μια 24άρα UV και δεν έχω δει καμία διαφορά στο θέμα αλγών από τότε που την έβαλα εάν και ο λόγος που την έβαλα και την κρατάω ακόμα ανοικτή είναι εντελώς ψυχολογικός :D

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην την βάλεις εάν ο λόγος που θα το κάνεις είναι για τις άλγες. Το μόνο για το οποίο θα βοηθούσε θα ήταν σε περίπτωση αιωρούμενης άλγης.

εσυ λες για green water??δεν εχω τετοιο προβλημα.

για την αλγη θελω να την βαλω με την ελπιδα οτι θα σκωτονει το κυανοβακτιριο οταν θα αιορειται!τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικο ηλιακο φως εχει και φασμα UV.

Στα ποταμια και τις λιμνες, το νερο εκτιθεται και αυτο καποιες ωρες της μερας σε ηλιακο τροπικο φως, αρα γινεται και εκει καποια "μερικη" αποστειρωση με αποτελεσμα ελεγχο πληθυσμου των μικροβιων.

Και αυτο ειναι μια φυσικη διαδικασια που απλα την μεταφερουμε στα ενυδρεια μας με την λαμπα UV σε σειρα στο φιλτρο.

Απο τη στιγμη που το "αποστειρωμενο" νερο επιστρέφει στο ενυδρειο μας και αναμιγνυεται με το υπαρχον, αποστειρωση δεν θα επιτευχθει ποτέ.

Απλα εναν ελεγχο πληθυσμου κανουμε, (τοσο στην αλγη που φαινεται) οσο και στα μικροβια (που δεν φαινονται). Δεν νεκρωνει το νερο ουτε αποστειρωνει το ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικο ηλιακο φως εχει και φασμα UV.

Στα ποταμια και τις λιμνες, το νερο εκτιθεται και αυτο καποιες ωρες της μερας σε ηλιακο τροπικο φως, αρα γινεται και εκει καποια "μερικη" αποστειρωση με αποτελεσμα ελεγχο πληθυσμου των μικροβιων.

Και αυτο ειναι μια φυσικη διαδικασια που απλα την μεταφερουμε στα ενυδρεια μας με την λαμπα UV σε σειρα στο φιλτρο.

Απο τη στιγμη που το "αποστειρωμενο" νερο επιστρέφει στο ενυδρειο μας και αναμιγνυεται με το υπαρχον, αποστειρωση δεν θα επιτευχθει ποτέ.

Απλα εναν ελεγχο πληθυσμου κανουμε, (τοσο στην αλγη που φαινεται) οσο και στα μικροβια (που δεν φαινονται). Δεν νεκρωνει το νερο ουτε αποστειρωνει το ενυδρειο μας.

αρα θελεις να πεις οτι κατα την αλγη κανει ενα μικρο καλο χωρις να περιμενω σημαντικη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει γινει η ιδια κουβεντα με την χρησιμοτητα της η οχι πολλοι πιστεουν οτι κανει καλο πολλοι οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Με αυτο που σου ειπα περι ελεγχου αλγης και μικροβιων αυτο ειναι που κυριως κανει αφου δεν πεθαινουν ολα τα μικροβια-βακτηρια του ενυδρειου. Εγω προσωπικα εχω στο δισκοενυδρειο μου μια εστω και για προληπτικους λογους. Η αποφαση δικη σου :D Αλγες δεν εχω ιδιαιτερα πολυ,μονο στα ξυλα λιγη που μου αρεσει......

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα ήταν η λύση για πράσινο νερό.

Συγκεκριμένα σε ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο έβαλα και εξωτερικό φίλτρο (παροχής 300λlt/hr)με ενσωματωμένη λάμπα UV 5W.

Το ενυδρείο (~100lt καθαρά) ήταν τόσο πράσινο όπου τα red coral platy δεν φαινόντουσαν!

Σε μια εβδομάδα το νερό ήταν πάλι πεντακάθαρο.

Μια ερώτηση σχετικά με το χρόνο λειτουργίας της λάμπας.

Υπάρχουν περιορισμοί πχ 3-4 ώρες ημερησίως η μπορώ να την έχω συνέχεια ανοιχτή όσο δουλεύει και το εξωτερικό φίλτρο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...