Jump to content

Γατόψαρα και δίσκοι


basilis

Recommended Posts

΄Ηθελα πολύ να μάθω αν μπορούν να συμβιώσουν οι δίσκοι με τα γατόψαρα, και αν ναι πόσα γατόψαρα μπορώ να έχω στο ενυδρείο ως minimum ?

Link to comment
Share on other sites

Με δίσκους πάντα είχα και έχω αρκετά είδη κορυντόρας (π.χ. Sterbai,Metae,Julii κ.α.) αλλά και αρκετά είδη ανσίστρους χωρίς κανένα πρόβλημα.Επείσης θα πρότεινα τα περισσότερα είδη από την οικογλένεια των Hypancistrus μιας είναι μικρόσωμοι και αρκετά 'ντροπαλοί' για να ενοχλήσουν ένα δίσκο.

Όσο και να σου φανεί παράξενο πρόβλημα αντιμετώπισα με τους Οτόκικλους που κόλλαγαν πάνω στο σώμα των δίσκων με συνέπεια το υπερβολικό στρεσσάρισμα των ψαριών.

Στα 500 σχεδόν λίτρα που έχεις θα έβαζα 2 ομάδες από κορυντόρας (6+6 ψάρια) και μία όμάδα από Hypancistrus (6 ψάρια),τα οποία θα μπορούνε να ζήσουν αλλά και να αναπαραχθούν άνετα σε αυτά τα λίτρα.Βέβαια αντί για Hypancistrus θα μπορούσες να βάλεις 2 ομάδες από 3 Ancistrus (1 αρσενικό-2 θυληκά).Εγώ θα διάλεγα Ansistrus Temminkii L144 kai Ancistrus Ranunculus Spotted L255!

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ!

Δεν γνώριζα οτι μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου τόσα γατόψαρα...και η ιδέα της αναπαραγωγής , την βρήσκω συναρπαστική. θα επανέλθω όμως στο θέμα σύντομα, με απορίες σχετικές με τα είδη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διάλεγα Ansistrus Temminkii L144 kai Ancistrus Ranunculus Spotted L255!

:)

1379[/snapback]

Kαι τα δυο αυτα ειδη ειναι πανεμορφα και ησυχα ψαρακια, αλλα Βασιλη προσεχε, αν εχεις φυτα θα γινουν αναμνησεις εκτος αν φροντιζεις να τους ταιζεις εξτρα λαχανικα! Τι φιλτρο / αντλια εχεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω φυτά στο ενυδρείο, vallisneries και anubies. Το φίλτρο μου είναι το eheim pro 2026, είχα και ενα εσωτερικό πολύ δυνατό (2000 λίτρα-ανα ώρα), αλλά αυτές τις μέρες το έβγαλα, και θα το αντικαταστήσω με ένα εξωτερικό. το eheim 2213.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω φυτά στο ενυδρείο, vallisneries και anubies. Το φίλτρο μου είναι το eheim pro 2026, είχα και ενα εσωτερικό πολύ δυνατό (2000 λίτρα-ανα ώρα), αλλά αυτές τις μέρες το έβγαλα, και θα το αντικαταστήσω με ένα εξωτερικό. το eheim 2213.

1510[/snapback]

Τα αnubias ειναι ενταξει σε γενικες γραμμες, (αν και οι δικοι μου τα τρωνε και αυτα). Τα vallisneries θα στα φανε σιγουρα για σαλατικο. Αν βαλεις πλεκακια φροντιζε παντα να τους δινεις αγγουρι, κολοκυθακι, μανγκο η μπιζελια (αποφλειωμενα και βρασμενα) η πατατα, διαφορετικα θα σου φανε τα φυτα!

Το φιλτρο σου ειναι ενταξει, απλα για τα πλεκακια θελεις minimum 3 φορες την ωρα ανακυκλωση νερου. Επισης, επειδη ειναι ψαρια βυθου, θελουν πολυ οξυγονο. Δεν ξερω ποσα ψαρια εχεις στο ενυδρειο αλλα καλο θα ηταν να βαλεις μια αεραντλια με αεροκουρτινα!

Καλη επιτυχια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ρουφιάνος αλλα κάποιου που ποστάρει απαντήσεις στο topic ο δίσκος του έτρωγε τις γέννες απο τα cory. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια λέει ο georigos.

Το είχα δει και εγώ που να του φυτρώσουν μαλλιά αν δεν το παραδεχτεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ρουφιάνος αλλα κάποιου που ποστάρει απαντήσεις στο topic ο δίσκος του έτρωγε τις γέννες απο τα cory. :)

1517[/snapback]

Ευκαιρια ψαχνατε και οι δυο :D - τα περισσοτερα - αν οχι ολα- τα ψαρια τρωνε τις γεννες των αλλων. :rolleyes: Εξαλου πως θα γεννησει το L144 μονο του? Ενα του ειπε ο Δημητρης να παρει!!! (και μαλλον για το λογο που λετε) :D

Link to comment
Share on other sites

6+6 corydoras του είπε και όντως αφορμή για να του την πούμε ψαχνουμε. :) . Αλλα μην στεναχωριεσαι θα βρει να μας πει και αυτός καλομελέτα και έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά ρε παιδιά, αλλά αυτή η αεραντλία με την αεοκουρτίνα, τι είναι??

Το ενυδρείο, φιλοξενεί 6 δίσκους καμμιά 10αριά τetra, 2 clown, 1 pleko, 2 cory και αυτά είναι που θέλω να αυξήσω...

Link to comment
Share on other sites

Αεροκουρτίνα δεν είναι τίποτα άλλο, παρά ένας μακρύς σωλήνας (air line) με τρύπες ανά διαστήματα.

Κατά την εξαγωγή του ο αέρας δεν βγαίνει από ένα σημείο (αερόπετρα) αλλά από όλες τις τρύπες, δημιουργώντας ένα νοητό χώρισμα (το εφέ αυτό καλούμε αεροκουρτίνα)

Link to comment
Share on other sites

Αεροκουρτίνα δεν είναι τίποτα άλλο, παρά ένας μακρύς σωλήνας (air line) με τρύπες ανά διαστήματα.

Κατά την εξαγωγή του ο αέρας δεν βγαίνει από ένα σημείο (αερόπετρα) αλλά από όλες τις τρύπες, δημιουργώντας ένα νοητό χώρισμα (το εφέ αυτό καλούμε αεροκουρτίνα)

1596[/snapback]

Ακριβως ετσι. Απλα η αεροκουρτινα βγαζει μικροτερες μπουρμπουληθρες, το οποιο σημαινει περισσοτερο οξυγονο στο νερο (οσο πιο μεγαλες ειναι οι μπουρμπουληθρες τοσο λιγοτερος αερας διαλυεται στο νερο ....)

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Αεραντλία και αεροκουρτήνες σε δίσκους όμως, νομίζω οτι δεν ταιριάζει...

Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ για τα φώτα σας.

  Αεραντλία και αεροκουρτήνες σε δίσκους όμως, νομίζω οτι δεν ταιριάζει...

  Έτσι δεν είναι?

1615[/snapback]

Αυτο εξαρταται απο σενα. Αν κρατησεις το δυνατο φιλτρο δε χρειαζεται η αεραντλια. Απλα τα πλεκακια θελουν ρευμα (δηλαδη ταχεια ροη νερου) και φυσικα πολυ οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα που δημιουργεί η έξοδος του εξωτερικού φίλτρου φίλε Caesars, δεν επαρκεί ώστε να είναι οκ και οι δίσκοι και τα pleco? Το δυνατό φίλτρο το αφαίρεσα γιατί ενοχλούνταν οι δίσκοι απο το ισχυρό ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα που δημιουργεί η έξοδος του εξωτερικού φίλτρου φίλε Caesars, δεν επαρκεί ώστε να είναι οκ και οι δίσκοι και τα pleco? Το δυνατό φίλτρο το αφαίρεσα γιατί ενοχλούνταν οι δίσκοι απο το ισχυρό ρεύμα...

1620[/snapback]

Για τα πλεκακια συνισταται ροη 3 φορες την ωρα ως ελαχιστο. Αν το φιλτρο σου εχει τοση ροη εισαι μια χαρα κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί πρέπει να είμαι... το eheim 2026 που έχω φιλτράρει 950 λίτρα ανα ώρα. Εγω εχω βέβαια κοντά στα 480 λίτρα, αλλά καθαρά είναι περιπου 300 ή και λίγο παραπάνω. Εκτός αυτού θα βάλω πολύ σύντομα και ενα ακόμα σαν βοηθητικό, εξωτερικό, το 2213 της eheim. Oπότε είμαι μια χαρά...

Το δεύτερο που θέλω να αναφέρω, είναι οτι σήμερα έγινα κάτοχος ενός ψαριού λίγο άγνωστου για μένα, αυτός που μου το χάρησε μου είπε οτι λέγεται pagasius, δεν ξέρω αν το είπα και σωστά, είναι κάτασπρο, κοντά στους 17-18 πόντους, με κόκκινα μάτια, και ''μουστάκια''. Άρα πρόκειται για γατόψαρο??? Τρώει κανονικά οτι και τα υπόλοιπα ψάρια, κινήται στην μεσαία ζώνη του ενυδρείου, και δεν φαίνεται να ενοχλεί τους δίσκους μου.

''Ακούω'' τις απόψεις σας, περί τίνος πρόκειται και αν μπορεί να συμβειώσει με δίσκους. (Φώτο δυστηχώς δεν μπορώ ακόμα να δώσω, αλλά σιγά σιγά θα την ''χτυπήσω'' και την ψηφιακή...)

Οτιδήποτε πληροφορίες χρειαστήτε εδώ είμαι... :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί πρέπει να είμαι... το eheim 2026 που έχω φιλτράρει 950 λίτρα ανα ώρα. Εγω εχω βέβαια κοντά στα 480 λίτρα, αλλά καθαρά είναι περιπου 300 ή και λίγο παραπάνω. Εκτός αυτού θα βάλω πολύ σύντομα και ενα ακόμα σαν βοηθητικό, εξωτερικό, το 2213 της eheim. Oπότε είμαι μια χαρά...

  Το δεύτερο που θέλω να αναφέρω, είναι οτι σήμερα έγινα κάτοχος ενός ψαριού λίγο άγνωστου για μένα, αυτός που μου το χάρησε μου είπε οτι λέγεται pagasius, δεν ξέρω αν το είπα και σωστά, είναι κάτασπρο, κοντά στους 17-18 πόντους, με κόκκινα μάτια, και ''μουστάκια''. Άρα πρόκειται για γατόψαρο??? Τρώει κανονικά οτι και τα υπόλοιπα ψάρια, κινήται στην μεσαία ζώνη του ενυδρείου, και δεν φαίνεται να ενοχλεί τους δίσκους μου.

  ''Ακούω'' τις απόψεις σας, περί τίνος πρόκειται και αν μπορεί να συμβειώσει με δίσκους. (Φώτο δυστηχώς δεν μπορώ ακόμα να δώσω, αλλά σιγά σιγά θα την ''χτυπήσω'' και την ψηφιακή...)

  Οτιδήποτε πληροφορίες χρειαστήτε εδώ είμαι... :)

1629[/snapback]

Για πηγαινε www.planetcatfish.com μετα Cat E-log μετα all species ordered by common names μετα Pangasiidae και πες μας αν το βλεπεις στις φωτο εκει ...

Link to comment
Share on other sites

το eheim 2026 που έχω φιλτράρει 950 λίτρα ανα ώρα. Εγω εχω βέβαια κοντά στα 480 λίτρα, αλλά καθαρά είναι περιπου 300 ή και λίγο παραπάνω. Εκτός αυτού θα βάλω πολύ σύντομα και ενα ακόμα σαν βοηθητικό, εξωτερικό, το 2213 της eheim. Oπότε είμαι μια χαρά...

1629[/snapback]

Φιλε μου καλησπερα.Αποψη μου πανω στο φιλτραρισμα ενος ενυδρειου με δισκους,ειναι οτι καλο ειναι να υπερφιλτραρουμε το νερο.Για να σου δωσω να καταλαβεις σε ενυδρειο 250 λιτρων χρησιμοποιω τρια 2215 στα οποια απλα εχω κλεισει λιγακι τις βανες ετσι ωστε να μειωσω την εντονη κυκλοφορια του νερου.Αυτο ομως που κυριως μας ενδιαφερει ειναι ο συνολικος ογκος βιολογικου υλικου.Μιας λοιπον και ετοιμαζεσαι να αγορασεις καινουργιο φιλτρο θα σου προτεινα ενα 2217 για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Τωρα οσον αφορα στο θεμα της οξυγονωσης,θα μπορουσες στην εξοδο του φιλτρου να χρησιμοποιησεις το sprey-bar,βαζοντας το στο υψος της σταθμης του νερου σου.Ετσι θα επιτυχεις την τελεια οξυγονωση :)

Τελος οσον αφορα στο ψαρι που σου δωσανε,αν οντως ειναι παγκασιους καλο θα ηταν να τον απομακρυνεις.Μιλαμε για ενα υπερκινητικοτατο ψαρι το οποιο πολυ πιθανον θα κραταει διαρκως στρεσαρισμενους τους δισκους σου :rolleyes::D:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Caesars, πήγα στην σελίδα planetcatfish, ακολούθησα βήμα- βήμα τις οδηγείες σου, αλλά στην λίστα pangasiidae δεν βρήκα τέτοια κατηγορία...

Ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά και πες μου αν υπάρχει, να ξαναψάξω. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Nidal

Συμφωνώ, μαζί σου οτι οι δίσκοι έχουν υψηλές απαιτήσεις στην ποιότητα και τις παράμετρους του νερού, σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια, γι αυτό άλλωστε δεν είναι και εύκολη υπόθεση η συντήρησή τους. Τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα όταν θέλουμε να συνδιάσουμε και φυτά μαζί με τους δίσκους, δεδομένου οτι οι δίσκοι θέλουν απο 28 εως και 31 βαθμούς κάποιες φορές, ενω τα φυτά πολύ λιγότερο. Με ενα υπερφιλτράρισμα, πέραν του κανονικού πιστεύω πως θα δημιουργήσω επιπλέον προβλήματα και στα ψάρια αλλά και στα φυτά. Αυτήν την στιγμή το ξέρω πως μόνο με το φίλτρο που έχω, δεν είμαι οκ. Αν προσθέσω όμως ακόμα ενα -που εχω σκοπό- τα πράγματα νομίζω πως θα είναι πολύ καλύτερα, και το φιλτράρισμα θα με καλύπτει άνετα.

Αν παω σε ενα φίλτρο ακόμη μεγαλύτερο, (το 2217 που μου πρότεινες) μήπως δημιουργήσω πάλι μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, (όπως με το εσωτερικό που είχα, με 2000 l ανα ώρα) και προκαλούσε εκτός απο stres στους δίσκους, και θολούρα στο νερό.

Δεν ξέρω, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...

Την έξοδο του φίλτρου ούτος η άλλος την έχω στο ύψος της επιφάνειας για σωστή οξυγόνωση, όπως είπες.

Τώρα για το pangasiidae, αυτό φοβόμουν μην πείς...θα στρεσαριστούν άδικα και είναι κρίμα. Μάλλον πρέπει να σκεφώ μια λύση...

Έγινε επεξεργασία - basilis
Link to comment
Share on other sites

Νidal δεν κατάλαβα αν τελικά ήρθες τώρα στο forum, γι αυτό και σε καλωσόρισα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Caesars, πήγα στην σελίδα planetcatfish, ακολούθησα βήμα- βήμα τις οδηγείες σου, αλλά στην λίστα pangasiidae δεν βρήκα τέτοια κατηγορία...

   Ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά και πες μου αν υπάρχει, να ξαναψάξω. Σε ευχαριστώ!

1677[/snapback]

Εκει ειναι Βασιλη, το κυτταξα. Απλα σε εστειλα στα Κοινα ονοματα - αλλα σου εδωσα το επιστημονικο ονομα. Ξανα-ακολουθησε τις οδηγιες αλλα αντι να πας στο All species ordered by common names πηγαινε στο All Genus Thumbnails Ordered by Family. Θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...