Jump to content

το skimmer σταζει νερο


Recommended Posts

παιδια το skimmer μου σταζει νερο ακριβως εκει που ενωνουμε την κατω τρυπα του skimmer με την αντλια.

σταζει νερο εκει αλλα κ εξω ακριβως απο την αντλια.δηλαδη το σημειο οπου βγαινει ενα στρογγυλο μαυρο κ βλεπουμε την προπελα.

ξερει κανεις γιατι???με προβληματιζει ειδικα που σταζει απο την αντλια!ειναι τελειως παραλογο αυτο γιατι ειναι το μοναδικο κομματι που δεν θελει σφιξιμο!

σας παρακαλω πειτε μου γιατι ανχωνομαι!!!!!! :)ειναι το AM5000shorty!

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

Άν και δέν το έχω το συγκεκριμένο και δέν γνωρίζω την συνδεσμολογία του,θα σου πρότεινα να το ξαναστείσεις για να δείς άν θα συνεχίσει να χάνει.Άν ναί τότε θα σου πρότεινα να βάλεις λίγο τεφλόν στις ενώσεις για στεγανοποίηση σάν άμεση λύση.

Αυτά για τώρα και ελπίζω οι κάτοχοι ή οι γνωρίζοντες του συγκεκριμένου σκίμμερ να σου απαντήσουν το συντομότερο.(είναι μια ώρα δύσκολη βλέπεις...) :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το skimmer μου σταζει νερο ακριβως εκει που ενωνουμε την κατω τρυπα του skimmer με την αντλια.

σταζει νερο εκει αλλα κ εξω ακριβως απο την αντλια.δηλαδη το σημειο οπου βγαινει ενα στρογγυλο μαυρο κ βλεπουμε την προπελα.

ξερει κανεις γιατι???

1378[/snapback]

Βλεπουμε την προπελα? Λες εκει που ειναι το ventouri? Μα εκει θελει σφιξημο ή εννοεις ποιο μεσα ακριβως πανω στο σημειο που τραβαει αερα(venturi)? Πρεπει να γινεις λιγο ποιο σαφης, για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα. Φωτο μπορεις να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπουμε την προπελα? Λες εκει που ειναι το ventouri? Μα εκει θελει σφιξημο ή εννοεις ποιο μεσα ακριβως πανω στο σημειο που τραβαει αερα(venturi)?  Πρεπει να γινεις λιγο ποιο σαφης, για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα. Φωτο μπορεις να βαλεις?

1386[/snapback]

εκει που σου δειχνω μαριε σταζει νερο.ο oceanrunner εχει ενα γκρι σωληνα οπως βλεπεις ο οποιος γυρναει γυρω-γυρω αλλα ποτε δεν σφιγγει!παντως το νερο σταζει απο το σημειο που ξεβιδωνεται για να δουμε τον venturi.

επισης σταζει κ στο skimmer στο κατω στομειο.

τι να φταει εχω κανει 3 αποπειρες για μην σταζει αλλα τιποτα!

post-63-1127329242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκει που σου δειχνω μαριε σταζει νερο.ο oceanrunner εχει ενα γκρι σωληνα οπως βλεπεις ο οποιος γυρναει γυρω-γυρω αλλα ποτε δεν σφιγγει!παντως το νερο σταζει απο το σημειο που ξεβιδωνεται για να δουμε τον venturi.

επισης σταζει κ στο skimmer στο κατω στομειο.

τι να φταει εχω κανει 3 αποπειρες για μην σταζει αλλα τιποτα!

1391[/snapback]

ολα καλα!το εφτιαξα!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα!το εφτιαξα!

1422[/snapback]

Πες μας τελικά τι έκανες για να ξέρουν και οι επόμενοι? Τεφλόν?

Link to comment
Share on other sites

απλα ηθελε υπερβολικο σφηξιμο!

οσο για το σταξιμο στην αντλια απλα δεν ηταν σε λειτουργεια για να τραβηξει γρηγορα το νερο.παντως επειδη το ξαναεβγαλα γιθα να φτιαξω κατι,βαζοντας το ξανα σε λειτουργεια παλι εσταζε η αντλια.ε δεν παει αλλο.το εχω αφησει ετσι.εχω ενα χαρτι απο κατω κ μαζεβει.σταζει ισα ισα.30 σταγονες την μερα το πολυ.στο μελλον θα κοιταξω να το φτιαξω.να γιατι τα βαζουν οι πιο πολλοι μεσα σε sump...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...